
Afganský chrt – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Jedno z najstarších plemien bolo v minulosti chované na lovecké účely, dnes je z neho skôr spoločenský a výstavny pes, ktorý sa rád prebehne na psích dostihoch. Afganský chrt je tvrdohlavý a jeho výcvik môže byť ťažkým orieškom aj pre skúsenejšieho chovateľa. Dôležitý je láskavý a trpezlivý prístup, a najmä rešpektovanie osobnosti tohto plemena. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 10. skupiny (Chrty), 1. sekcie (Dlhosrsté chrty) a štandardu patrí číslo 228. Ide o pokojného a nezávislého psa, ktorý svoju rodinu miluje, ale riadi sa vlastným rozumom. Ak hľadáte psa, ktorý sa stane poslušným maznáčikom, elegantný afgánsky chrt, pre vás vhodný nebude. Má rád pohyb a potrebuje ho veľa, ak mu ho doprajete, bude s vami pokojne spolunažívať aj v byte.
Ide o typického zástupcu chrtov – vyznačuje sa štíhlou svalnatou postavou s ľahkou kostrou a dlhými končatinami. Plemeno dorastá do výšky v kohútiku 68 – 74 cm (psy), resp. 63 – 69 cm (sučky). V dospelosti dosahuje hmotnosť v rozmedzí 25 až 30 kg. Na hlave s dlhým nosom zaujmú výrazné tmavé alebo jantárové trojuholníkové oči, nízko nasadené uši tesne priliehajú k hlave a sú pokryté dlhou srsťou. Dĺžka tela je u chrtov približne rovnaká ako výška v kohútiku a krk je rovnako dlhý ako hlava. Afganský chrt má hlboký hrudník s dobre klenutými rebrami a rovný chrbát. Chvost nosí stočený do slučky, môže byť spustený alebo smerovať nahor, osrstený býva len málo. Najcharakteristickejším znakom tohto chrta je jeho dlhá a hodvábne jemná srsť. Podľa štandardu je povolený celý rad farebných variantov – béžová, červená, čierna, ale aj sivá alebo plavá. Výnimočnosťou nie je tmavá maska na tvári. Pre chrta je typický hrdý postoj, hlavu nesie sebavedomo vzpriamenú. Hoci je celkovo afganský chrt veľmi odolný, potrápiť ho môže napr. pohybový aparát a problémy s očami. Vyskytnúť sa môže dysplázia bedrového kĺbu, ale aj šedý zákal a alergie. Ako každý chrt, aj ten afganský je citlivý na anestetiká. V priemere sa toto plemeno dožíva 12 – 14 rokov. Čo sa starostlivosti týka, najvýraznejším „žrútom času“ je srsť. Tá si vyžaduje pravidelnú údržbu v podobe každodenného vyčesávania a pomerne častého kúpania, strihanie sa neodporúča. A netýka sa to len psíkov, s ktorými máte výstavne ambície, starostlivosť o srsť je potrebná aj v prípade, že ide o spoločenského psa. Pravidelné čistenie si vyžadujú uši, ktoré pre výrazné ochlpenie nie sú dostatočne vetrané.
Povaha tohto plemena je veľmi svojská, často sa o afganskom chrtovi hovorí ako o veľkej osobnosti. Pôvodom poľovný pes sa správa pokojne až ľahostajne a rozhoduje sa samostatne. Jeho tvrdohlavosť si niektorí môžu zameniť s hlúposťou, avšak pravdou je, že afganský chrt je inteligentný a veľmi rýchlo pochopí, čo od neho chcete. Či to urobí, je otázne. Pri výchove je potrebná veľká dávka empatie (musíte rešpektovať osobnosť psa) a trpezlivosti. Výcvik treba viesť v pozitívnom duchu, na tresty a hrubé zaobchádzanie nebude reagovať dobre. Napriek tomu nie je úplne možné potlačiť lovecké inštinkty tohto plemena. Navyše, rado robí len veci, ktoré ho bavia, nové veci sa bude učiť nerád. Afganec potrebuje denne množstvo pohybu, veľké množstvo energie môžete využiť pri športoch, ako dostihy alebo coursing. Chrt je veľmi rýchly a rád naháňa všetko, čo sa hýbe. To značí, že pri prechádzkach psa nikdy nenechávajte navoľno, pretože ak raz chytí stopu, späť sa nevráti, kým sa pre to sám nerozhodne. V prejavoch náklonnosti nie je afganský chrt majstrom. Ak o pohladenie nemá záujem, odíde. A to aj napriek tomu, že svoju rodinu miluje. K cudzím sa správa odťažito a ľahostajne. Pri dostatku denného pohybu ho môžete chovať aj v byte, vhodnejší preň však bude dom so záhradou, kde sa bude môcť počas dňa do ľubovôle vybehať.