Agama bradatá

Agama bradatá – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Agama bradatá, agama tŕňoboká alebo Pogona vitticeps je vo všeobecnosti najobľúbenejším jašterom na terarijný chov. Jeho biotopom sú stepi, polopúšte a riedke lesy, pochádza z vnútrozemia Austrálie. Chov tohto jaštera je veľmi obľúbený nielen preto, že sa ľahko krotí, ale aj preto, že vyhľadáva kontakt s človekom.

Publikované: 27.07.2023
Aktualizované: 22.08.2023
Obsah článku:

Prirodzenou farbou je béžová, ale farebných variant môže byť viacero – agamy môžu byť sfarbené dožlta i dočervena. Milujú teplé, slnečné a suché počasie, sú to všežravce, ktoré potrebujú dostatok podnetov. Je agama bradatá vhodná pre začínajúcich chovateľov? Aké terárium potrebuje?

Vzhľad a veľkosť

Agama bradatá svojím dlhým chvostom, pichľavými šupinami a bradou pripomína malého draka. V priemere zvykne dorásť do dĺžky 40 až 60 cm, pričom približne polovicu dĺžky tvorí telo, zvyšok chvost. Hmotnosť dosahuje 280 až 500 g. Agama má silné a svalnaté nohy ukončené 5 prstami s drápmi, pomocou ktorých udržiava stabilitu a dokáže rýchlo utekať. Je to dobrý lezec.

Prirodzene má na bokoch rad ostňov, avšak vyšľachtená je aj odroda bez nich. Typická je mimoriadne hrubá koža, ktorá chráni agamy pred UV lúčmi, zraneniami aj stratou tekutín, čo je nutnosť v jej prirodzenom prostredí. Agama má schopnosť nafúknuť krk, ktorý je posiaty ostňami. V prípade ohrozenia sa farba krku zmení dočierna, ak je pokojná, má svoju prirodzenú farbu. Na trojuholníkovej hlave sa po bokoch nachádzajú oválne otvory, ktoré slúžia ako sluchový orgán týchto jašterov. Základnými farbami sú béžová, sivá a hedočervená, avšak agama dokáže farbu meniť. Aby lepšie prijímala teplo zo slnka, zmení farbu na čiernu, ak jej hrozí prehriatie, zmení farbu na svetlejšiu, aby lepšie odrážala slnečné lúče. Pri dobrej starostlivosti sa dožíva cca 10 až 15 rokov.

Samice sú spravidla menšie, ale pohlavie rozoznáte aj pomocou femorálnych pórov. U dospelých samcov sú nad kloakou badateľné dve vrecúška s párovými orgánmi a na zadných nohách sú viditeľné femorálne póry, samice ich nemajú.

Agama bradatá vzhľad a veľkosť

Terárium a chov

Keďže jaštery pôvodom z Austrálie nedorastajú do takej veľkosti ako napr. leguán, postačí im o niečo menšie terárium. Orientované musí byť na šírku. Vo všeobecnosti sa pre jednu agamu odporúča terárium s rozmermi minimálne 80 – 100 x 50 x 50 cm, pre dvojicu by to malo byť viac, 120 – 160 x 60 x 60 cm. Samozrejme, môže byť aj väčšie.

Priestor v teráriu by mal byť členitý – mala by v ňom byť plocha na behanie, konár či viac na lezenie a nejaké úkryty. Rastliny nie sú potrebné, ale ak ich chcete použiť ako ozdobné prvky, odporúčame sukulenty alebo agávy. Ako podstielka dobre poslúži piesok, avšak musí byť neprašný, aby nespôsobil agame dýchacie problémy. Použiť môžete aj jemný štrk. Terárium by ste denne mali čistiť od trusu a moču, podstielku stačí vymeniť dvakrát ročne. Vhodná je plochá miska s vodou, môže byť väčšia, agamy sa v nej občas rady osviežia. Mala by sa nachádzať na chladnejšej strane terária, aby nezvyšovala vlhkosť.

Agamy sú náročné na osvetlenie, potrebuje intenzívne UVB osvetlenie. Hoci svetlo milujú, mali by mať v teráriu aj priestor, kde sa môžu pred ním skryť. Ideálnym zdrojom svetla je osvetľovacia trubica, použiť môžete aj viacero žiaroviek. V lete by svetelný režim mal trvať cca 12 hodín, na jar a na jeseň postačí 10 hodín svietenia. Teplota cez deň by mala dosahovať 27 – 32 °C, pod zdrojom svetla sa môže vyšplhať na 35 °C, v noci by mala klesnúť na 23 –  25 °C. Odporúčaná vlhkosť vzduchu je okolo 40 – 50 %, keďže prirodzeným prostredním sú pre agamy polopúšte, vyššia vlhkosť by pre ne nebola vhodná. Rosiť stačí 1-2x týždenne, najlepšie ráno.

Agama bradatá terárium

Strava

Tento dračí jašter je všežravec, primárne sa živí mäsitou potravou, ale nepohrdne ani zelenou potravou (listy čakanky, kelu, púpavy, ďatelina, v zime môžete do stravy pridať šalát a strúhanú mrkvu) a ovocím (jablká či jahody). Mäso v podobe cvrčkov, kobyliek, červov (vhodné sú len raz za mesiac) alebo švábov by malo tvoriť 80 % stravy. Mladé agamy treba kŕmiť 2-3x denne, dospelé môžete kŕmiť 2-3x týždenne, resp. každé 3 dni. Aby ste sa vyhli podvýžive vitamínmi a minerálmi, môžete agame podávať vhodné minerálno-vitamínové prípravky, dôležitý je najmä vápnik. Ten môžete podávať 2x týždenne, zvyšné vitamíny raz za 2 týždne. Vápnik sa nachádza aj v rastlinke kalízia plazivá (callisia repens). Pokojne ju môžete zasadiť do terária, aby k nej mala agama bezprostredný prístup.

Agama bradatá strava

Starostlivosť a zdravie

Agamy sú veľmi prispôsobivé, dokonca kontakt človeka vyhľadávajú a nechávajú sa rady hladiť. Avšak len vtedy, keď na to majú náladu. Nejde o plaché zvieratá, napriek tomu je nutné agamu na manipuláciu navyknúť, aby nebola zbytočne z neustáleho nosenia na rukách v strese. Ide o denného tvora, ktorý potrebuje v noci pokoj.

Agamu môžete chovať ako jednotlivca, ale aj v skupine. Ak chcete chovať len jednu agamu, vhodnejší bude samec, pretože samice môžu mať neoplodnené znášky. Chov viacerých agám je náročnejší, týka sa to kŕmenia, hygieny aj starostlivosti, ale o niečo pestrejší. V prípade skupiny treba dávať pozor, pretože u týchto zvierat sa objavuje kanibalizmus. Vždy by mali mať rovnakú veľkosť, nie je vhodné chovať 2 samcov, buď si zvoľte pár, alebo viacero samíc a 1 samca (hárem). Chovať môžete aj viacero samíc, aj v tomto prípade však existuje riziko zadržania neoplodnenej znášky. Pokiaľ chcete agamy rozmnožovať, mali by ste vedieť, že pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku 1-2 rokov. Zvýšenú aktivitu párenia dosiahnete zazimovaním. Zimný spánok trvá 2 až 3 mesiace, počas neho treba stiahnuť teplotu v teráriu na 18 °C (v 3-týždňovom období), najprv znížiť osvetlenie na 7 až 8 hodín, potom ho vypnúť a 1 týždeň pred zimným odpočinkom už nekŕmiť. Koncom zimovania treba počas 3 týždňov pomaly zvyšovať teplotu aj svetlo.

Samička môže klásť vajíčka (15 až 30) niekoľkokrát za rok, inkubácia trvá 55 – 75 dní. Počas sezóny párenia zabezpečte agame kladisko, miesto, kde môže naklásť vajcia. Tie treba 2. deň po znáške preložiť do inkubátora.

Agama bradatá starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Je agama bradatá pre vás vhodným zvieratkom? V texte sme vám prezradili, čo všetko na život potrebuje a ako sa o ňu starať. Ak máte ohľadom tohto nádherného jaštera ďalšie otázky, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Cena závisí od veľkosti agamy i sfarbenia, samozrejme, aj od toho, kde zvieratko kupujete. Cena bude prirodzene nižšia v predajniach s teráriovými zvieratami, vyššia u chovateľa. Rátajte so sumou od 50 eur vyššie.

Agamy bradaté sa zvyknú pri správnej starostlivosti a v chove v zajatí dožívať veku 10 až 15 rokov.

Ide o priateľského tvora, ktorý sa dá ľahko skrotiť. Pri správnej manipulácii sa z agamy môže stať prítulné a krotké zviera, ktoré bude mať rado vašu spoločnosť. Ide o čulé a zvedavé zvieratká.

Pri správnej starostlivosti nie je bežné, že by mala agama zdravotné problémy. Ak jej doprajete dostatok slnka, vitamínov, správnu stravu a teplotu, nemusíte sa chorôb obávať. Nedostatok vitamínov sa môže prejaviť hnilobou papuľe, spôsobiť ju môže taktiež poranenie čeľuste. Nedostatok UVB žiarenia spôsobuje kožné nekrózy, nevhodná teplota môže spôsobiť zápal pľúc. V prípade, že budete v lete agamu púšťať do záhrady, dajte pozor na kliešte a parazity. Vyskytnúť sa môžu aj fyziologické poruchy, tie sú však veľmi ojedinelé. Ide o prolaps (poklesnutie) kloaky alebo hemipenisu, poruchy centrálneho nervového systému a v prípade nevyváženého prísunu bielkovín v kombinácii s nedostatkom príjmu vody o DNU. U samičiek sa môžu objaviť problémy s kladením vajec.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(90.2%)