Ako naučiť psa, aby neutekal

Ako naučiť psa, aby neutekal

Hoci je váš pes verným domácim miláčikom, sklony k úteku a túlaniu sa sú niekedy jednoducho silnejšie. Nie preto, že by sa u vás pes cítil zle, ale možno preto, že volá príroda a zvieracie pudy. To, prečo pes uteká z domu, môže mať viacero príčin, no a takisto existuje viac spôsobov na to, ako naučiť psa, aby neutekal z domu alebo sa nesnažil preskakovať plot vždy, keď prejde niekto okolo. Časté sú aj situácie, keď ste so psom na prechádzke a z ničoho nič je jeho poslušnosť preč, nereaguje na povely, uteká za inými psami alebo sa rozbehne za autom či za zverou. Situácie, v ktorých pes uteká za zverou, inými psami, ľuďmi, autami alebo sa len pravidelne túla po uliciach, môžu prerásť v závažný problém. Čo robiť, aby pes neutekal cez plot? Ako naučiť psa, aby neutekal za inými psami alebo zverou?

Publikované: 19.06.2023
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Podhrabanie sa pod plot, zničená ohrada alebo umné využitie príležitosti na útek vždy, keď je to možné. Ak pes stále uteká z domu, je potrebné mu tieto výlety bezpodmienečne zatrhnúť. Je jedno, či sa pes túla hodinu a vráti sa domov, nehrá rolu to, či naháňa divú zver počas prechádzky alebo sa rozbehne za autom či cyklistom, ktorí idú okolo. Tieto situácie sú nebezpečné nielen pre okolie, ale predovšetkým pre samotného psa. Prípadov, kedy pes utiekol a zrazilo ho auto alebo sa zatúlal tak ďaleko, že ho majitelia nikdy nenašli, by sme našli kvantá. Správanie psa je ovplyvnené jeho inštinktami, pudmi, ale aj disciplínou, ktorej sa mu dostáva. Tu je niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré môžu pomôcť k tomu, aby pes neutekal cez plot za každých okolností.

Prečo pes uteká z domu?

Váš pes má obrovskú záhradu, obľúbenú búdu, kvalitnú a chutnú stravu, vašu lásku, jednoducho podmienky a prostredie, kde sa môže dosýta vyblázniť, no aj napriek tomu ho láka ulica. Na prechádzkach sa rozbehne za ľuďmi, psami, cyklistami, autom či divou zverou. Čaro nepoznaného? Pokušenie? Nedostatočná disciplína? Pudy či lovecké inštinkty? Znudený pes? Pokojne práve jedna z týchto vecí môže byť príčinou, prečo váš štvornohý priateľ nemá záujem si už po „xy-krát“ pobehať po záhrade alebo vás nasledovať pri prechádzke.

plemená psov, ktoré majú rady dobrodružstvo a túžia objavovať. Iné psy potrebujú neustále zamestnanú hlavu, aktivitu, hry a dožadujú sa vašej pozornosti. Ak sa pes nudí a cíti nevyužitý, jednou z možností je, že bude upadať do agónie a druhou možnosťou je, že bude ničiť záhradu, prípadne nábytok v byte a bude hľadať únikové cesty, aby sa mohol pozrieť mimo svojho známeho rajónu.

A niekedy je to prosté volanie prírody. Lovecké inštinkty a pudy niektorých psov sú natoľko silné, že psa niekedy ovládnu. O to dôležitejší je kvalitný výcvik a disciplína. Ak máte psa – samca, môžete očakávať, že ak v blízkosti ucíti háranie feny, len ťažko bude vždy na povely reagovať. Túžba párenia je volaním prírody, ktoré sa ťažko ignoruje. Ak je riziko, že oplodní feny v susedstve vysoké a nedá sa jeho útekom úplne zabrániť, kastrovanie psa je jednou z logických možností. Príčina, prečo pes uteká, je dôležitá aj z dôvodu, aby ste vedeli, ako situáciu riešiť.

Prečo pes uteká z domu?

Výcvik psa je absolútny základ

Hoci to bude znieť ako klišé, bez trpezlivosti a poctivého výcviku sa u psa môžete dočkať omnoho horších prejavov, ako sú len úteky cez plot. Ideálne je začať s výcvikom psa ešte v šteňacom veku, od 2. mesiaca ho učíte aktívne počúvať na meno, učíte ho hygiene, zoznamujete ho s inými ľuďmi, psami a zvieratami. Proces socializácie je z hľadiska neskorších reakcií psíka enormne dôležitý. Okolo 3. – 4. mesiaca môžete začať s výcvikom psa a učiť ho prvým povelom, ako „sadni“, „ľahni“, „k nohe“, „zostaň“. Učte ho aportovať, trénujte chôdzu na vôdzke i pri nohe bez nej. Efektívny tréning bude psíka baviť a zároveň bude vedieť, že ste jeho partnerom a pánom zároveň. Nezabúdajte na pochvaly, pamlsky, doplňte zásoby trpezlivosti a zabudnite na tresty, ktorých dôvodom aj tak pes rozumieť nebude a od výcviku ho len odradíte.

Počas výcviku psa od mladého veku si s ním vytvárate silné puto a práve na tom je založený váš vzájomný vzťah. V prípade starších psov, ktorých výcvik bol zanedbaný, je potrebné sa obrniť ešte väčšou dávkou trpezlivosti. Postup je rovnaký, povely sa naučí jedine pozitívnou metódou vo výcviku. Bude to náročnejšie a bude to trvať dlhšie. Stále však tréning predstavuje najlepší a zároveň aj preventívny spôsob, ako naučiť psa, aby neutekal. Koniec koncov, okrem výcviku psa sú ostatné rady a odporúčania len podporné prostriedky, ktorých účinok má svoje limity.

Venujte psovi dostatok času

Znudený pes = nešťastný pes. K úteku sa pes často uchýli vtedy, ak majiteľ nie je doma, cíti sa sám alebo sa jednoducho nudí. Pes nadobúda pocit, že sa mu majiteľ dostatočne nevenuje, preto hľadá zábavu inde. Domnienka, že pes pri úteku hľadá vás, sa síce javí ako veľmi láskyplná, no verte, že hneď ako sa pes dostane za plot, má na práci omnoho zaujímavejšie aktivity, ako hľadať pachovú stopu svojho pána, ktorý je možno v práci 50 km vo vedľajšom meste.

To, ako so svojím psom trávite čas, je veľmi dôležité. Či je pes mladý alebo starší, potrebuje s vami tráviť dostatok času, potrebuje podnety aj vtedy, keď s ním práve nie ste. Je jedno, či so psom žijete v dome so záhradou alebo v byte. Ponúknite mu možnosti, hračky, hlavolamy, ktoré ho zabavia. Pes, ktorý sa cíti užitočný a zamestnaný, nemá potrebu hľadať únikové cesty. Unavený pes = šťastný pes.

Trávenie času so psom

Dostatočné zabezpečenie pozemku

Tento bod sa týka primárne psov, ktoré žijú vo vonkajšom prostredí, teda majú trvalý prístup von. Dôležité je zabezpečiť pozemok tak, aby pes nemal tendenciu odolnosť oplotenia testovať. Ak teda máte nemeckého ovčiaka, vedzte, že 120 cm vysoká ohrada preňho nepredstavuje žiadnu prekážku. Takéto zabezpečenie teda rozhodne nemožno považovať za adekvátne.

Pritom len stačí zohľadniť veľkosť psa. To, čo stačí jazvečíkovi, určite nebude stačiť bernskému salašníckemu psovi. Plot by mal byť dostatočne vysoký na to, aby ho pes nepreskočil. Takisto, ak ide o plot s medzerami, dbajte na to, aby sa pes nedokázal pomedzi medzipriestory prestrčiť. Ak je riziko, že sa pes môže pod pletivo napríklad podhrabať, mali by ste pôdu pred ním vysypať kameňmi. Ešte lepším riešením je betónový základ. Mimochodom, dnes je bežne dostupná aj ohrada pre psa do bytu, ktorú môžete využiť napríklad pri výcviku, keď pes ostáva sám doma.

Útočisko ako pocit domova

Ďalším dôležitým miestom psa žijúceho vonku je jeho koterec. Pes potrebuje mať miesto, ktoré bude jeho útočiskom. Miesto, kde sa skryje pred horúcim, chladným, veterným alebo daždivým počasím. Koterec pre psa musí predstavovať jeho bezpečnú zónu. Nie je to miesto, kde musí byť za trest zatváraný, keď príde návšteva. Jeho búdu – koterec vnímajte ako domov v rámci domova. Koterec je zároveň tiež častým riešením problému s únikom.

Efektívne môžete psa naučiť na koterec a zatvoriť ho, keď nie ste doma. Pozitívne je, ak psa učíte na kŕmenie v koterci. Po jedle ho zatvárate na pár minút. Následne ho zatvárajte na pár minút niekoľkokrát do dňa. Kňučaním a štekaním sa nenechajte obmäkčiť, následne psa otvorte, dajte mu pamlsok a pochváľte, ale iba v prípade, ak nešteká a nekňučí. Nikdy psa z koterca nevypúšťajte, keď šteká alebo skáče. Je skvelé, ak so psom trávite spoločne čas aj v koterci. Pozitívna asociácia umožňuje psovi vnímať, že nejde o žiadne väzenie. Postupne si pes môže v zatvorenom koterci zvykať aj na dlhší čas. V čase vašej neprítomnosti sa pes do koterca uchýli aj sám od seba a pokojne tam strávi väčšinu času bez toho, aby ste ho zatvárali.

Útočisko pre psa ako pocit domova

Elektronický obojok pre psa

Psa, ktorý uteká z domu alebo počas prechádzky (za zverou, inými psami, autami či ľuďmi), je možné od tohto zlozvyku odnaučiť. Primárnym spôsobom je výcvik, ku ktorému môže efektívne prispieť aj elektronický výcvikový obojok. Mnohí chovatelia ho stále vnímajú ako obrovské zlo. Pravdou však je, že elektronické obojky ani náhodou nie sú žiadnym nástrojom týrania.

Dostupné sú elektronické obojky na diaľkové ovládanie. V prípade, že pes počas prechádzky alebo pobytu na záhrade uteká, na ovládači stlačíte tlačidlo, ktoré vydá zvukový signál alebo elektrický impulz. Vždy zároveň psovi s impulzom dajte povel, na ktorý chcete, aby reagoval – „miesto“, „sadni“ alebo „k nohe“. Elektrostatický výboj psovi nijak neublíži. Počas výcviku s elektronickým obojkom si pes rýchlejšie vytvára asociáciu a vie, že tento stav nastáva vtedy, keď uteká z domu a majiteľ naňho kričí daný povel. Elektronický obojok je nápomocným i pri výcviku starších psov, ktorým sa tréningu od šteňacieho veku nedostalo.

Neviditeľný plot pre psa

Zaujímavou podpornou metódou sú napríklad elektronické ohradníky. Pozor, nepredstavujte si nijaké ostnaté drôty napojené na prúd 220 V. Ohradník spolupracuje s elektronickým obojkom s prijímačom. Ohradník predstavuje izolovaný drôt, ktorý môže byť vedený popri hranici pozemku. Takisto môže byť natiahnutý napríklad tam, kde nechcete, aby pes chodil (záhrada s úrodou, skalka alebo predzáhradka). Pokojne môže byť zakopaný mierne pod zemou. Práve preto neviditeľný plot pre psa.

Drôt si udržiava mierne elektrické napätie, aby bol aktívny. Nie je pre zviera ani okolie nebezpečný. Pes, ktorý má elektronický obojok s prijímačom, po priblížení k vytýčenej hranici dostane prvotne akustický signál. Ak hranicu prekročí, dostane elektrostatický výboj. Pes si opätovne po viacerých pokusoch uvedomí, že tento stav nastáva len v daných chvíľach. Ohradník sa využíva často v prípade, že má pes tendenciu plot podhrabávať.

Elektrický obojok pre psa

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte aj vy problémy s útekom psa z domu? Váš pes uteká za zverou počas prechádzky, šteká na autá či okoloidúcich a naháňa sa za nimi? Zničil ohradu alebo prekĺzne cez bránu vždy, keď ju otvoríte? V našom článku sa dočítate, prečo pes uteká z domu. Máme tiež niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť v tom, aby ste odnaučili vášho psa utekať z domu. Ak máte s útekmi psa skúsenosti, budeme radi, ak vyjadríte svoj názor. Budeme vďační aj za vaše rady a odporúčania, ktoré vám pomohli naučiť psa, aby neutekal.

Príčin, prečo pes uteká z domu, môže byť viacero. Medzi najčastejšie dôvody úteku psa patria páriace pudy, lovecké inštinkty, potreba hľadania dobrodružstva a spoznávania okolia, pes môže byť unudený, nemá dostatok aktivity alebo nie je dobre vychovaný a dostatočne socializovaný.

Existuje viacero spôsobov, ako naučiť psa, aby neutekal. Najúčinnejším je včasný výcvik psa a učenie povelom už od šteňacieho veku. So psom musíte tráviť dostatok času, aby sa nenudil a necítil osamelý. Zabezpečte mu dostatok podnetov a hračiek, aj keď nie ste doma. Zabezpečte adekvátne oplotenie pozemku, dostatočne odolné a vysoké. Takisto psovi vytvorte útočisko, koterec s búdou, kde dokáže tráviť čas. Nápomocný môže byť aj elektronický obojok alebo ohradník.

Elektronický obojok je vhodné využívať pri výcviku psa. Jeho funkcie využívajte výhradne pre účely tréningu. Môžete tak psovi napomôcť v tom, aby si vytváral správnu asociáciu s povelom, ktorému ho práve učíte. Postupne si pes zvykne a naučí sa fungovať aj bez toho, aby ho na nesprávne konanie upozornil akustický signál alebo elektrostatický impulz.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(90.4%)