Ako naučiť psa aportovať
Psy a aportovanie jednoducho patria k sebe. Ide o obľúbenú aktivitu psov aj ich majiteľov. Hoci by sa mohlo zdať, že aportovanie je nenáročnou zábavkou, vedzte, že naučiť psa aport podľa príručky nie je jednoduchou záležitosťou. Existuje viacero prístupov, ako pri tréningu aportu postupovať. Dôležité je vedieť, že ak chcete vášho psa naučiť aportovať, musia byť stanovené pravidlá. V neposlednom rade, aport pre psa má byť zábavou a nie povinnosťou. Samozrejme, je iné, ak chcete vášho psa naučiť aportovať z praktických dôvodov (lov). Nie je aport ako aport. My pre vás máme niekoľko tipov, ako psa naučiť aportovať.
Aportovanie predstavuje pre psa zdravý pohyb, baví ho a prispieva aj k jeho disciplíne. Mnohé plemená psov majú pre aportovanie vyvinuté inštinkty. Predovšetkým, ak ide o lovecké psy, ktoré boli trénované k tomu, aby lovili a svoju korisť priniesli majiteľovi. Chytiť niečo a priniesť pánovi sa pre mnohých psov javí ako veľmi prirodzené. Pre mnohých majiteľov energických plemien psov je aportovanie účinným spôsobom, ako zo psa dostať energiu a unaviť ho. Ak chcete psa naučiť aportovať a nejde vám len o to, aby pes bezhlavo utekal za loptičkou, vyzbrojte sa trpezlivosťou a skúste aplikovať pri výcviku aportu, niektoré z nasledujúcich postupov.
Ako cvičiť aport – loptička a aportovacie hračky
Skôr ako prejdeme k jednotlivým princípom, metódam či spôsobom výcviku, ujasníme si niekoľko poznatkov. Predmet, za ktorým bude pes aportovať, sa pri výcviku bude nazývať „aport“, bez ohľadu na to, či pôjde o loptičku, aportovací povraz, aportovaciu činku alebo aportovacie drevo. Ak k tréningu pristupuje majiteľ seriózne, je potrebné si uvedomiť, že aportovanie je jedným z profesionálnych psích športov, preto má svoje pravidlá. Pre nácvik aportu nebudete nutne potrebovať všetky nasledovné pomôcky, no v závislosti od spôsobu výcviku sa môžu zísť:
- aportovacie hračky či pomôcky – loptičky ani drevené palice na výcvik aportovania nie sú úplne ideálne. Vhodné sú však napríklad loptičky, ktoré je možné naplniť maškrtou, povrazy na aportovanie alebo loptička s povrazom,
- maškrty alebo odmena, ktorá psa zaujme a poteší,
- kliker – zvuková pomôcka, ktorá pri výcviku dáva psovi zvukový impulz pri vydaní spolu s rozkazom,
- stopovacia vôdzka v prípade, že pes má tendenciu utekať,
- trpezlivosť a trpezlivosť.
Aport – výcvik krok za krokom
V nasledujúcich krokoch vám predstavíme jednoduchý postup, ktorý vám môže byť pri tréningu aportu vášho psa nápomocný. Samozrejme, na každého psa môže platiť mierne odlišný postup, každému psovi môže tréning trvať odlišne dlho, preto majte trpezlivosť a snažte sa mať pre vášho psíka pochopenie. Nie vždy musí na prvý, druhý či tretíkrát porozumieť, čo presne od neho chcete. S výcvikom psa začínajte ešte v šteňacom veku, keď je šteniatko prirodzene hravé a naháňa sa za všetkým, čo mu hodíte. Psík by mal pred výcvikom zvládať základný povel „sadni“.
- S aportovaním začínajte na menšej ploche. Nemusíte ísť hneď na lúku alebo na sídlisko plné ľudí, kde bude pozornosť psa narúšať množstvo podnetov. Skúste nájsť miesto, kde nebude mať pes tendenciu byť vyrušovaný, nebude utekať a zároveň sa bude môcť sústrediť na svoj výkon. Ideálne, ak ide o miesto, ktoré pes pozná.
- Ak máte vybranú aportovaciu hračku, vzbuďte o ňu u psa záujem. Vhodné sú napríklad aportovacie laná s loptičkami alebo aportovacie činky. Na úvod výcviku môžu byť nápomocné aj aportovacie loptičky, do ktorých môžete dať odmenu (pamlsok, granule). Hračku psovi ukazujte, pohybujte ňou, dávajte mu ju na dosah a vychváľte ho, ak do hračky zahryzne. Skúste povely ako „drž“ a následne „pusť“. Ak nechce aport pustiť, vyskúšajte mu ľavú ruku položiť na ňufák a druhou rukou mu hračku odoberte s povelom „pusť“.
- S hračkou sa pokojne so psom najskôr preťahujte, nechajte, nech pes hračku drží a preťahujte sa s ním, aby sa bavil. Docielite tak, že pes sa s vami bude chcieť hrať. Stále sa pokúšajte aplikovať povely „drž“ a „pusť“. Pustite ju na zem alebo odhoďte na meter pred seba a volajte ho k sebe povelom „ku mne“, neustále ho chváľte a keď vám hračku odovzdá, dajte mu odmenu.
- Následne, keď pes javí záujem o hračku, je na rade hračku hodiť a zaveliť povel „aport“. Tento povel dávajte až vtedy, keď viete, že pes s hračkou doteraz vždy pribehol za vami a odmenou. Hračku nehádžte príliš ďaleko, stačí len 3 až 5 metrov pred seba. Volajte ho späť povelom „ku mne“. Pochváľte ho a prinesenú hračku vymeňte za odmenu, ktorú preňho máte pripravenú. Nezabudnite na povel „pusť/daj“. Samozrejme, nerátajte s tým, že na prvý pokus pes hračku prinesie a pustí.
- Postup opakujte, no pozorujte, ako sa pes sústredí. Nácvik by ste mali realizovať 10 až 15 minút a následne je vhodná prestávka.
- Následne je potrebné celý proces vyladiť. Keď už pes bude vedieť, že za hračkou uteká z nejakého dôvodu, je čas zamerať sa na detaily.
Správne prevedenie povelu aport
V prípade, že pes aportovanie zvláda a dokáže už za predmetom dobehnúť, chytiť ho a priniesť, je čas celý povel doladiť a zabezpečiť, aby si pes jednotlivé povely začal spájať. Ako by mal ideálne vyzerať povel aport?
Psovi ukážte hračku, zaujmite ho. Pes začína pri vašich nohách povelom „sadni“. Predmet hodíte, pes stále sedí a vyštartuje až na váš zvukový pokyn „aport“. Ak má pes tendenciu vyštartovať bez povelu, držte ho za obojok a pustite až potom, čo znova zavelíte „aport“. Hneď ako pes dosiahne predmet a zahryzne sa, zaveľte povel „prines“, „ku mne“ alebo „k nohe“. Trénujte vždy s rovnakými povelmi. Pes by mal prísť a hračku vám odovzdať do rúk alebo pustiť k vašim nohám po povele „pusť“. Nezabudnite na odmenu a poriadnu pochvalu.
Aport pre psa na lane
Pri výcviku môže na niektorých psov efektívne zafungovať aj táto metóda. Stačí, ak budete mať aportovaciu hračku pripevnenú na aspoň 3 až 5 metrov dlhom lane. Aportovacou hračkou opäť upútate pozornosť psa. Snažte sa, aby sa na ňu pes sústredil a tešil sa. Keď vám ju chce zobrať, hračku hoďte a zakričte „aport“. Lano či špagát držte v rukách. Keď pes pribehne k predmetu, volajte ho povelom „ku mne“, prilákajte ho späť za odmenou, mierne lanko priťahujte k sebe (ak predmet nedonesie sám). Keď bude pes pri vás, dajte mu povel „pusť/daj“, hračku zoberte a odmeňte ho. Druhou možnosťou je tiež, že psa pripevníte na stopovaciu vôdzku (dlhá 10 až 20 metrov) a namiesto hračky pripnete psa. Vôdzka je praktická aj pre prípady, že by sa pes svojvoľne rozhodol utekať iným smerom. Postupne sa snažte doladiť detaily, aby pes sedel pri nohe a vyštartoval až v okamihu povelu „aport“. Takisto, aby odovzdávanie predmetu prebehlo bez problémov.
Aport a prekvapenie
Pre menej náročný postup tréningu aportu môžete zvoliť princíp prekvapenia. Pre tento účel je vhodné použiť loptičku, do ktorej je možné vložiť odmenu, resp. maškrty či granule. Pes vás zároveň musí pozorovať pritom, ako ich do hračky vkladáte. Následne sa začína výcvik. Psovi dajte povel „sadni“, následne loptičku hoďte a vyslovte povel „aport“. Potom psíka volajte k sebe povelom „ku mne“ alebo „k nohe“, tlieskajte, upútajte jeho pozornosť, nech príde za vami. Ak k vám pes s hračkou pribehne, dajte mu povel „pusť/daj“. Z hračky potom vyberte maškrtu a psa odmeňte. Následne proces opakujte niekoľkokrát po sebe. Zhruba po 15 minútach tréningu si doprajte prestávku.
Pes nedonesie aport hračku alebo utečie
Občasným problémom pri výcviku býva, že pes sa za aportom rozbehne, no hračku len očuchá a nedonesie. Prípadne chytí do úst a pustí ju. Tu je vhodné hračku hodiť na lane a jej pohybom pritiahnuť pozornosť psa. Ak sa naopak stane, že pes doteraz hračku nosil, no zrazu nie, je to znak, že na aportovanie nemá náladu a hrať sa mu týmto štýlom nechce.
Ako cvičiť aport tak, aby pes s hračkou neutiekol? V tomto prípade je dobré použiť stopovaciu vôdzku. Ak však pes od hračky uteká, nesnažte sa ho nasilu naháňať. Volajte ho k sebe, lákajte ho na odmenu a rozbehnite sa iným smerom, nech ide pes za vami. Nenechajte sa odradiť a v tréningu pokračujte.
Pes sa blázni a kňučí
Zvlášť v šteňacom veku môže byť niekedy problematické udržať pozornosť psa. Jednoducho si od tréningu dajte pauzu. Interval tréningu skráťte. Dajte si 2 minúty aportu a pokračujte v prechádzke alebo v inej aktivite. Rovnako tiež, ak pes kňučí, nepáči sa mu už, že musí danú aktivitu vykonávať a dostáva sa pod stres. Počas takéhoto tréningu pes nereaguje optimálne a výcvik by ste mali zastaviť.
Najčastejšie otázky – FAQ
Snažíte sa naučiť vášho psa aportovanie? Chcete vedieť, ako naučiť psa aport? Máte problémy pri výcviku aportu? Chcete vedieť, prečo pes nechce pustiť aport? Máte vlastný špecifický postup, ktorý vám pri aporte a výcviku pomohol. V prípade, že máte vlastné skúsenosti s výcvikom aportu psa, budeme radi, ak sa o ne podelíte aj s ostatnými chovateľmi. Stačí, ak sa v diskusii pod článkom zapojíte komentárom. Budeme tiež radi za vaše otázky, na ktoré vám ochotne odpovieme.