Ako naučiť psa chodiť pri nohe
Venčenie psa patrí ku každodenným aktivitám. Zobrať psa na prechádzku by ste mali niekoľkrát denne, nielen aby vykonal potrebu, ale aj aby sa vybláznil, resp. vydal zo seba energiu. Nie je nič príjemné, ak sa váš štvornohý miláčik ťahá na všetky strany, určuje tempo chôdze a chce zakaždým objavovať a všetko čuchať. Chodenie pri nohe má viacero praktických dôvodov – venčenie sa spríjemní a bude bezpečnejšie.
Chôdza pri nohe úzko súvisí s povelom „k nohe“. Jedno bez druhého pôjde len ťažko. Najprv naučte psíka daný povel, potom môže prísť na rad učenie chôdze pri nohe. Ak ho to naučíte správne, pôjde popri vašej nohe aj bez vodítka. Ako pri tom postupovať?
Odkedy učiť psa chodiť pri nohe?
S výcvikom psíka je vhodné začať ešte v šteňacom veku – vtedy je vhodné naučiť ho na obojok a na vôdzku, základné povely („sadni“, „k nohe“, „miesto“ a pod.) a postupne aj to, ako chodiť pri nohe. V šteňacom veku je vytváranie návykov a pozitívnych asociácií s danou aktivitou omnoho jednoduchšie. Začať môžete okolo 4. mesiaca. Trénovať môžete, samozrejme, aj staršieho psa, avšak ten sa novým návykom učí omnoho ťažšie. Tréning je rozvláčny a často komplikovaný. V šteňacom veku sa tvoria nielen správne, ale aj nesprávne návyky, preto treba postupovať pri výcviku od začiatku konzistentne.
Povel „k nohe“
Vyberte si slovný povel, ktorý chcete používať – môže to byť k nohe, ale napr. aj anglické heel. Dôležité je slovný povel nemeniť, ak sa raz rozhodnete pre jeden, používajte ho stále. Na učenie budete potrebovať okrem psa aj zásobu pamlskov alebo hračku, teda niečo, čím ho budete motivovať. Najčastejšie sa pes učí prísť k ľavej nohe, avšak môžete si vybrať, ktorá strana vám viac vyhovuje.
Tento povel je pomerne jednoduchý a psík sa ho naučí za relatívne krátku dobu. Pamlskom alebo hračkou zaujmite psíka. Keď sa postaví pred vás, dajte mu pred nos pamlsok, vyslovte povel a rukou ho naveďte tak, aby urobil oblúk a skončil pri vašej nohe v želanej pozícii. Ak chcete, aby psík prišiel k nohe tak, že vás obíde, vyslovte povel, pravou rukou, v ktorej je pamlsok, ho naveďte poza váš chrbát (za chrbtom si presuňte pamlsok do ľavej ruky) tak, aby skončil pri vašej ľavej nohe.
Tréning by mal prebiehať v dobrej nálade, psíka chváľte aj za malé pokroky. Postupne budete môcť navádzanie rukou vypustiť a bude stačiť samotný povel.
Ako naučiť psa chodiť pri nohe
V prípade, že už psík ovláda povel k nohe, môžete ho začať učiť chodiť pri nohe. Je niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť, všetky zahŕňajú použitie pamlskov, resp. motivácie. Pes musí byť pri učení sa nenakŕmený, teda hladný, aby ho pamlsky motivovali, a odpočinutý.
Najúčinnejším spôsobom, ako naučiť psa chodiť pri nohe, je forma návnady – obľúbený psí pamlsok. Ten si dajte do ruky, pričom psa majte pripevneného na vôdzke. Následne dajte ruku s pamlskom pozdĺž tela. Pes musí mať pamlsok na dosah, cítiť ho, prípadne aj vidieť. Začnite kráčať, pes kráča pri vás, pričom pojedá pamlsok alebo ho len nasleduje. Po pár sekundách zastavte, psa pochváľte a odmeňte pamlskom. Najskôr by chôdza mala trvať len pár sekúnd, postupne sa môže predlžovať.
Druhou možnosťou je najprv naučiť ísť psa smerom k vám, aby ste mohli pozorovať, či chodí rovno a správne. Do ruky si zoberte pamlsok, avšak tak, aby sa k nemu psík nedostal, ale ho cítil. Najprv ho veďte k sebe, nechajte ho očuchať ruku a cúvajte, kráčajte dozadu. Ruku dajte ďalej od tela, musí byť na úrovni stehna (nemala by klesnúť ku kolenu) a nechajte psa ju nasledovať. Nemal by byť vyosený, sledujte jeho pohyb, a mal by ísť trochu pred vami, avšak nepustite ho za chrbát, inak jeho pohyb nebudete môcť kontrolovať. To znamená, že hlava môže byť mierne za vašimi nohami. Pamlsok mu raz za čas dajte, aby bol motivovaný a nestratili ste jeho pozornosť. Popri chôdzi dozadu robte so psíkom raz za čas otočku.
Keď vedenie dozadu psík zvládol, môžete prejsť ku chôdzi pri nohe. Začnite vedením dozadu, rukou s pamlskom urobte otočku, aby ste psíka dostali do želanej pozície a vykročte. Po chvíli kráčania mu pamlsok dajte. Vo výcviku pokračujte tak, že ruku zavriete do päste (aby dobrota nebola viditeľná) a zdvihnete ju vyššie. Tréning vykonávajte najprv v domácom prostredí alebo na cvičisku, neskôr vyskúšajte iné prostredia, napr. sídlisko s ľuďmi, priestor s inými psami a pod.
Ďalšou možnosťou, ako psa naučiť chodiť pri nohe, je začať s povelom k nohe, pričom mu ukážete stranu, po ktorej chcete, aby chodil. Keď sa postaví vedľa vás, použite kliker, povedze mu áno a odmeňte ho. Urobte to niekoľkokrát, potom namiesto okamžitého podania pamlsku začnite po tom, čo sa postaví/posadí k vašej nohe, pomaly kráčať. Dôležité je neponáhľať sa, psík musí rozumieť, čo od neho chcete.
Najčastejšie otázky – FAQ
Naučit chodiť pri nohe môžete šteniatko aj staršieho psa. Chce to len dávku trpezlivosti a zásobu zdravých pamlskov. Psíka treba pochváliť aj za menšie pokroky. Máte s učením psa chodiť pri nohe osobnú skúsenosť? Budeme radi, ak sa o svoje rady, odporúčania a tipy podelíte v komentároch.