Ako naučiť psa na klietku

Ako naučiť psa na klietku

Pes a klietka rovná sa väzenie? Mnoho menej skúsených alebo príliš zásadových majiteľov si toto spojenie vysvetľuje zle a učenie psa na klietku považujú za neprirodzené a nesprávne. Ide však o omyl. Takéto učenie nemá s násilným väznením psa nič spoločné. Výcvik slúžiaci na to, aby pes v klietke zotrval, slúži napríklad často na to, aby mal pes svoje útočisko alebo aby zvládal čas trávený bez majiteľa. Predovšetkým u jedincov žijúcich v byte sa po odchode majiteľa z domu môže objavovať separačná úzkosť. Klietkovanie psa môže pomôcť predísť deštruktívnemu správaniu psa a napomôcť pri odstraňovaní úzkosti zo samoty. Klietka tiež môže pomôcť, aby ste následne mohli psa transportovať v prepravke autom. Je vhodná klietka pre psa v byte? Aké sú výhody výcviku psa na klietku? Je držanie psa v klietke vhodné?

Publikované: 10.07.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Niekto by si mohol povedať, že zavrieť psa do klietky nemusí byť žiadna veda a netreba k tomu žiadny výcvik, vedzte, že množstvo majiteľov psov bude namietať. Nie každý pes totiž do klietky ochotne vlezie a nie každý pes v klietke vydrží dlhší čas. V prvom rade, prečo by mal byť vlastne pes v klietke? Podstatné je to, aby majiteľ vedel, za akým účelom chce psa na klietku navyknúť. Zatváraním psa do klietky by sa nemalo trestať ani mu dávať takto najavo, že klietka predstavuje niečo negatívne. Pri nesprávnom používaní klietky sa pes môže cítiť frustrovaný, čo sa môže odraziť na vzájomnej dôvere psa s majiteľom. V prípade šteniatka môže takýto stav narušiť ďalší proces výchovy a výcviku.

Prečo učiť psa na klietku?

V prvom rade je dôležité, aby majiteľ sám vedel, prečo chce psa v klietke vôbec držať. Dôvodov, prečo to tak je, totiž môže byť viac. Výcvik psa na klietku je najčastejšie realizovaný za účelom prevencie voči deštruktívnemu správaniu psa – obhrýzanie nábytku, ničenie rastlín, škriabanie podlahy alebo za účelom obmedzenia špinenia v interiéri bytu/domu (hlavne v šteňacom veku). Hlavne v čase, keď majiteľ nie je doma. Ide tak o spôsob, akým sa zabezpečí, že pes bude pod kontrolou skôr, ako si zvykne na pravidlá v domácnosti a osvojí návyky.

Zároveň môže byť klietka pre psa v byte či dome bezpečným útočiskom. Vďaka tomu sa toto miesto môže stať pre psa miestom, kde pohodlne strávi čas aj vtedy, keď bude práve sám doma. Je tiež možné napomôcť eliminácii separačnej úzkosti. Pozor, bez ďalších postupov klietkovanie psa za účelom toho, aby dokázal ostať osamote, nie je efektívne. Ak je však výcvik praktizovaný od šteňacieho veku, výrazne môže napomôcť už predídeniu prejavov úzkostných stavov u psa. Častým účelom výcviku psa na klietku je snaha naučiť psa na prepravnú klietku – box. Klietky sú totiž pre psa bezpečným spôsobom na prepravu v aute.

Prečo učiť psa na klietku?

Výber klietky pre psa podľa účelu

Skôr ako sa výcvik započne, je dôležitý správny výber klietky pre psa. V zásade o výbere rozhoduje okrem účelu aj veľkosť psa. Či sa rozhodujete pre prepravku alebo klietku pre psa do bytu, pamätajte na to, aby bola klietka dostatočne veľká. Aj v prepravke sa musí pes vedieť postaviť a otočiť, aby sa necítil z malého priestoru frustrovaný. Klietka musí byť pohodlná, priestranná s jednoduchým vstupom. Klietka alebo prepravka sa pokojne môže stať občasným brlohom vášho psa.

Na trhu sú okrem rôznych tvarov a veľkostí dostupné klietky z rôznych materiálov. Ak ide o klietku pre psa do interiéru, ktorá nemá slúžiť výhradne na účely prepravy, zamerajte sa na kovové (oceľ, hliník) klietky z pletiva. Tie kúpite v rôznych rozmeroch na šírku i výšku a sú skvelou pomocou pri výcviku psa v byte. Mnohé takéto klietky sú kompaktné a je možné ich skladať. Dostupné sú varianty s výplňou dna alebo voľným dnom.

Pokiaľ je vašou snahou naučiť psa na prepravu v klietke, potom sú vhodné kovové, plastové alebo textilné – sieťované prepravky. Ich výhodou je väčšie súkromie, pretože majú plné steny, takže niektoré psy sa v nich cítia bezpečnejšie. Záleží od samotného druhu klietky. Taktiež platí, že je potrebné veľkosť klietky prispôsobiť samotnému psovi, a to nielen v šteňacom, ale aj dospelom veku. Prepravky či klietky by vždy mali byť pohodlné, aby si v nich pes dokázal nájsť pohodlie aj na spánok.

Spokojný pes v klietke – postup pri výcviku

Výcvik psa – učenie na klietku môže trvať dni, ale pokojne aj týždne. S výcvikom začínajte v šteňacom veku. Potrebné je obrniť sa trpezlivosťou, postupovať krok po kroku a snažiť sa o to, aby si pes s klietkou spájal pozitívne asociácie a nevnímal ju ako neželené miesto, kde bude z donútenia. Tu je niekoľko praktických krokov a inštrukcií, ktoré vám s výcvikom psa na klietku môžu výrazne pomôcť.

Pes v klietke postup výcviku

Klietku psovi predstavte

Položte ju ideálne na miesto, kde sa zvyčajne aj vy zdržiavate a kde by pes mohol mať svoj osobný priestor a útočisko. Neizolujte klietku do samostatného priestoru. Dajte do prepravky deku a obľúbenú hračku vášho psa. Klietku nechávajte otvorenú a nechajte psa zoznámiť sa s priestorom. Ak pes do klietky odmieta vstúpiť, určite ho nenúťte. Psa môžete motivovať pamlskami, ktoré dáte dnu a keď pes do klietky vstúpi, pochválite ho a odmeníte. Dvierka v prvej fáze nezatvárajte.

Kŕmenie psa v klietke

Kŕmenie psa v klietke alebo v jej blízkosti je jeden z veľmi efektívnych spôsobov, akým sa u psa vybuduje ku klietke pozitívny vzťah. Vie, že ide o miesto, kde dostáva jedlo, kde má hračky, kde má pohodlie. V prípade, že pes nevstúpi za jedlom do klietky okamžite, dajte misku s jedlom von a ďalším a ďalším kŕmením sa do klietky približujte. Keď už pes nemá problém sa v klietke najesť, dvierka klietky počas kŕmenia zatvorte. Po dojedení dvierka otvorte, no následne pri opakovanom kŕmení ich nechajte zatvorené aj po kŕmení. Skúste 3 minúty, potom 5 minút alebo aj 10 minút po jedle. Ak začne štekať alebo kňučať, pustite ho von a skúste nabudúce kratší časový interval. Dlhšie časové intervaly aplikujte po zhruba 2 až 3 týždňoch navykania na klietku.

Dlhší pobyt v klietke

Keď už pes nemá voči klietke predsudky, vojde do nej za jedlom a vydrží v nej aj pár minút po jedle, je vhodné čas začať predlžovať. Kým ste doma, môžete psa do klietky na pár minút zatvoriť. Jednoducho ho zavolajte ku klietke, dajte mu maškrtu, potom mu dajte povel do klietky a nalákajte ho na maškrtu. Pokiaľ pes vstúpi dnu, pochváľte ho, odmeňte a zatvorte dvere. Pri klietke sa ešte zdržiavajte, nech vás pes vidí.

Dajte šteňaťu do klietky hračku alebo pamlsok na obhrýzanie. Postupne sa od klietky vzďaľujte, aby vás pes nemal na dohľad. Tento proces, keď psa zavoláte, po vstupe do klietky odmeníte a následne zatvoríte, môžete opakovať aj viackrát do dňa. Ak pes vydrží v klietke dlhší čas, skúste ho do klietky zatvoriť napríklad v noci, aby tam prespal. Niektoré psy si zvyknú natoľko, že vnímajú klietku ako svoje útočisko a stáva sa ich „pelechom“. Uvedomujú si, že ak v klietke budú, pôjdu zasa von a zároveň chápu, že v klietke majú pokoj a môžu oddychovať.

Dlhší pobyt v klietke

Zotrvanie v klietke osamote

Dôležitá fáza prichádza, keď psa budete zatvárať do klietky a vy odídete z domu. Ak pes vydrží aspoň pol hodinu v klietke, keď ste doma, môžete vyskúšať psa zatvoriť do klietky, keď nie ste doma. Opätovne ho do klietky zavolajte, pochváľte ho a odmeňte. Následne odíďte bez lúčenia, žiadne emócie, aby sa pes necítil rozrušene, že sa deje nejaká významná udalosť. Potrebné je, aby pes odlúčenie bral ako niečo normálne. Keď sa vrátite, nereagujte na psa s nadšením ani ho nechváľte. Neotvárajte ho hneď po príchode, aby si pes neasocioval váš odchod a príchod s dobou, kým je sám. Vnímajte to ako bežné a presne tak to začne postupne vnímať aj pes. Čas, keď nie ste doma, postupne predlžujte. Šteňa by nemalo ostávať zatvorené dlhšie ako 4 až 5 hodín z dôvodu vyprázdňovania. Čas predlžujte postupne.

Pobyt psa v klietke počas noci

Ak pes zvláda určité časové intervaly bývať v klietke osamote, čas v klietke môžete predlžovať tým, že psa do klietky budete zatvárať na noc. Dôležité je, aby pes nemal pocit, že je izolovaný. Klietku premiestnite do blízkosti vašej spálne, aby mal pes pocit, že nie je osamotený. Je prirodzené, že šteňa môže počas noci kňučať alebo zašteká, pretože sa potrebuje vymočiť. Pes, ktorý prespí v klietke počas noci, nebude mať problém vydržať v klietke ani dlhší čas počas dňa.

Pes v klietke v aute

Úspešný výcvik

Je normálne, že počas výcviku sa stretnete s tým, že pes do klietky nebude chcieť vojsť, nenúťte ho. Stane sa, že napriek tomu, že včera v klietke vydržal 30 minút, dnes po 5 minútach začal vyvádzať, rešpektujte to. Tréning je proces. A či psa učíte na klietku alebo autoprepravku, majte trpezlivosť dni, týždne a možno aj mesiace. Ak šteňa kňučí, dôvodom nemusí byť nespokojnosť s pobytom v klietke, ale potreba ísť sa vyprázdniť. Pokiaľ vnímate, že pes s vami len cvičí a čaká, že ho pustíte, keď bude kňučať, ignorujte tieto prosby a pustite ho von až vtedy, keď s týmito prejavmi prestane. Nepostupujte príliš rýchlo, časové intervaly predlžujte postupne.

Tréning môžete považovať za úspešnýv prípade, že pes v klietke počas noci prespí a ešte lepšie, ak pes nebude mať problém vojsť do klietky pred vašim odchodom do práce, kde ho zatvoríte a vyčká do vášho príchodu. Absolútnym vrcholom klietkovania psov je, ak pes začne klietku vnímať ako útočisko a svoj brloh. Keď odídete do práce, väčšinu času pes strávi pokojne leňošením v klietke a počká na váš príchod. Logicky, klietku nechávate otvorenú a pes sám vie, že aj keď ste odišli, opäť sa vrátite. Žiadny štekot, kňučanie ani úzkosť.

Najčastejšie otázky – FAQ

Pes a klietka nemusí automaticky evokovať niečo negatívne. Tréning psa na to, aby si navykol na trávenie času v klietke má svoj význam. Ako naučiť psa na klietku alebo prepravku? Je dôležité, aby pes v klietke aj prespával? Aké sú vaše skúsenosti s klietkou pre psa? Ako ste pri tréningu postupovali vy? Budeme radi, ak v komentároch vyjadríte svoje vlastné skúsenosti a názory ohľadom výcviku psa na klietku. Máte otázky? Neváhajte sa spýtať v diskusii pod článkom.

V prvom rade je dôležité stanoviť si, za akým účelom chcem psa na klietku naučiť. Hlavnou výhodou v šteňacom veku je, že majiteľ pri výcviku eliminuje deštruktívne správanie psa alebo nekontrolovateľné vyprázdňovanie. Klietkovanie psa môže pomôcť aj pri odstraňovaní alebo prevencii separačnej úzkosti psa. Klietka sa môže stať obľúbeným brlohom psa. Taktiež je vďaka klietke jednoduchšie psa naučiť na cestovanie v prepravke, čím je zabezpečená aj jeho vyššia bezpečnosť.

Áno, ak sú stanovené určité pravidlá a zásady. Klietka nemá byť pre zviera väzenie. Držanie psa v klietke by malo mať svoj význam. Majiteľ by teda mal vedieť, z akého dôvodu výcvik na to, aby pes dokázal v klietke spokojne tráviť čas bez vymýšľania a stresu, praktizuje.

Dôvodov, prečo pes šteká, môže byť vždy viac. V prvom rade je dôležité identifikovať dôvod takéhoto správania. V prípade klietky to najčastejšie býva pocit samoty alebo frustrácie. Prípadne ste psa zavreli na príliš dlhý čas. Ak na dôvod, prečo pes v klietke šteká neviete prísť, existujú rôzne spôsoby, ako odnaučiť psa štekať.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(91.6%)