Ako naučiť psa na vodítko?

Ako naučiť psa na vodítko?

Ako naučiť psa, aby chodil na vodítku? Odkedy učiť psa na vodítko? Pes na vodítku nechodí pri nohe a ťahá sa? Toto sú veľmi časté komplikácie – hlavolamy, ktoré majitelia psov pri výcviku svojich domácich miláčikov riešia. Naučiť psa chodiť na vodítku nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, pritom ide o absolútny základ, ak chcete so psom chodiť na prechádzky po meste či do prírody. Najčastejším problémom je, že pes nechce ísť na vodítku pomaly a plynule, ale láka ho behať a ťahať. A tu je dôležité myslieť na poctivý a pravidelný tréning. Rovnako ako pri inom výcviku psa platí, že je dôležité dodržiavať stanovené zásady pri tréningu. Iba tak sa naučí psík na vodítku chodiť správne.

Publikované: 20.07.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Prečo sa vlastne psy na vôdzke ťahajú? Je to pre nich totiž prirodzené z prostého dôvodu. Pes má omnoho rýchlejší krok ako človek, takže je prirodzene zvyknutý „chodiť“ omnoho rýchlejšie. Takisto je pre psa úplne prirodzené spoznávať prostredie, skúmať, čuchať a prenasledovať rôzne pachy. Vôdzka je niečo, čo obmedzuje jeho prirodzený a inštinktívny pohyb. Naučiť psa chodiť na vodítku si vyžaduje trpezlivosť a takisto správnu tréningovú metódu. Variantov tréningu je viac a ak už s nejakou tréningovou metódou začnete, dodržiavajte ju a vsaďte na pravidelnosť. Tréning môže byť pes od psa veľmi odlišný, pretože niektoré psy nechcú ísť na vodítku a odmietajú chodiť na prechádzku s vôdzkou aj po týždňoch tréningu. Všetko je však o správnych návykoch a netreba sa nechať odradiť. Ako naučiť psa na obojok? Čo hovorí na psa na vodítku zákon?

Odkedy učiť psa na vodítku?

S výcvikom tohto druhu je vhodné začať ešte v šteňacom veku – vtedy by sa mal pes zoznámiť s vôdzkou a takisto si začať zvykať na obojok. Šteňací vek je skvelé obdobie pre vytváranie návykov a pozitívnych asociácií s danou aktivitou. Prvé vychádzky či kroky tréningu môžete začať realizovať so psom, ktorý má 2 – 3 mesiace. Trénovať je možné takisto staršieho psa, no ako to už býva, novým návykom sa starší pes učí omnoho ťažšie. Proces tréningu je zdĺhavejší a komplikovanejší. Nesprávne návyky sa tvoria práve v období šteniatka. Je výhodou, ak v rannom období psa učíte aj ďalším základným povelom, ktoré sa pri výcviku na vôdzku zaručene môžu zísť – „sadni“, „k nohe“, „miesto“ a iné.

Odkedy učiť psa na vodítku?

Zoznámenie s obojkom a vôdzkou pre psa

Väčšina odborníkov na výcvik psov odporúča tréning realizovať na začiatku s obojkom a až neskôr vyskúšať psí postroj. Ešte pred prvými pokusmi o vychádzku je dôležité, aby sa pes zoznámil s obojkom. Obojok psovi odporúčame nasadzovať pri príležitosti, ktoré sú mu príjemné. Pokojne napríklad pri jedení alebo hraní. Pri nasadzovaní obojka je dôležité, aby medzi kožou a obojkom bol priestor pre dva prsty.

Snažte sa ho pri prvých nasadeniach obojka zabaviť hrami, aby nemal tendenciu škriabať sa a nepokúšal sa dať si obojok dole. Rýchlo si uvedomí, že ho obojok nijak neobmedzuje. Vodítko pre psa by malo byť dlhé aspoň 1,5 až 2 metre. Rozhodne netrénujte s flexibilným samonavíjacím vodítkom. Vodítko nechajte psovi ovoňať a preskúmať. Ďalšou vecou, ktorá bude pre tréning nevyhnutnou, sú obľúbené pamlsky vášho psíka.

Prvé návyky pri učení psa na vodítko

Ak je pes zoznámený s obojkom a aj s vodítkom, začíname s ďalším krokom, ktorý je pre ďalší tréning dôležitý z hľadiska vytvárania návykov. Bez ohľadu na to, akú tréningovú metódu ďalej zvolíte. Vodítko pripnite k obojku a začnite so statickým cvičeniami. Tie vyzerajú nasledovne.

Obojok psovi nasaďte, následne pripnite k obojku vodítko a ak pes pokojne stojí či sedí, odmeňte ho pamlskom. Tento krok pripínania vôdzky k obojku trénujte často, aby pes vedel, že ide o nejaký signál. Za vodítko neťahajte, musí ostať voľné. Ak pes ostáva pokojný, nekňučí, nešteká, odmeňte ho. Naopak, odmenu vynechajte, ak pes pri nasadzovaní obojka či pripínaní vodítka skáče, šteká alebo kňučí. Statické cvičenie prerušte a nechajte psa upokojiť. Keď pes stojí pokojne na mieste s pripnutým vodítkom k obojku, je vhodné začať aplikovať konkrétnu tréningovú metódu a začať s výcvikom vonku. Tu platia ešte dve hlavné zásady. Psovi nikdy nedovoľte ťahať sa na vodítku. Pri chôdzi musí byť vodítko uvoľnené a pes by mal kráčať vedľa pána alebo mierne pred ním. Takisto, aby ste psovi vytvorili vhodnejšie podmienky pre tréning, pri trénovaní chôdze je vhodné v začiatkoch zrýchliť tempo, čo je pre pohyb psa prirodzenejšie.

Návyky pri učení psa na vodítko

Výcvik psa – zelená a červená

Práve túto metódu výcviku psa na vodítku môžeme považovať za najúčinnejšiu. Je však dôležité poznamenať, že metóda si vyžaduje základnú poslušnosť psa a ovládanie povelov „sadni“ a „k nohe“. Ako naučiť psa chodiť pri nohe na vodítku?

Pes má nasadený obojok, je pripnutý na vôdzke. So psom začnite kráčať a hneď ako pes prekročí dĺžku vôdzky a tá je napnutá, zastavte. Psa neťahajte k sebe, počkajte na uvoľnenie vôdzky a vtedy psa privolajte k sebe, dajte mu povel sadnúť. Ak tieto pokyny poslúchne, odmeňte ho a opätovne začnite kráčať. Tento proces opakujte. Pes na vás počas chôdze bude časom obracať zrak, ak sa na vás počas chôdze pozerá a kráča popri vás, zastavte a znova ho odmeňte. Odmeňujte ho aj za to, že kráča popri vás.

Dôležitá je plynulosť v tréningu. Jednoducho, ak pes kráča pri vás a vodítko je uvoľnené, odmeňujte ho, ak sa naopak ťahá, využite postup spomenutý vyššie. Dôjde mu, že ak sa začne ťahať, bude musieť zastaviť a vracať sa k vám. Tento postup môžete aplikovať i vtedy, ak sa pes nečakane rozbehne za rušivým elementom. Zastavenie, opätovné privolanie, sadni a následná pochvala. V priebehu dní a týždňov by sa mala potreba zastavovania a pokusy o ťahanie redukovať. Postupne redukujte množstvo odmien.

Účinná odmena pri učení psa na vodítko

Jednou z veľmi účinných metód pri výcviku psa na vodítko je princíp návnady a odmeny. Pri tomto tréningu sa takisto vyžaduje, aby pes minimálne reagoval na zavolanie a povel sadni. Princíp spočíva v tom, že pes na vôdzke sleduje návnadu vo vašej ruke v podobe pamlsku. Ide o veľmi efektívny spôsob, ako naučiť psa chodiť pri nohe. Psa pripnete na vôdzku. Do pravej alebo ľavej ruky si vložíte pamlsok (podľa toho, či chcete, aby pes chodil po vašej pravici alebo ľavici), pričom ho zavriete v päsť, ruku dáte pozdĺž tela a snažíte sa o to, aby pes prenasledoval počas chôdze vašu ruku. Pritom vás však pes nepredbieha ani neodbieha do strán. Pes by mal mať maškrtu na dosah, pokojne môžete dlaň mierne pootvoriť. Každých pár sekúnd chôdze popri vás psa odmeňujte a proces opakujte.

V prípade, že pes odbehne alebo stratí záujem o prenasledovanie, zastavte, psa k sebe privolajte, dajte mu povel sadni a odmeňte ho. Opätovne vezmite do ruky pamlsky a začnite s chôdzou. Deň po dni čas chôdze predlžujte a namiesto odmeny po pár sekundách interval stanovte na niekoľko minút.

odmena pri učení psa na vodítko

Praktické rady, ako naučiť psa na vodítko

Uvedomiť si je potrebné tiež to, že každý pes je individualita a výcvik môže trvať rôzne dlho. Výsledky sa môžu dostaviť v priebehu dní, týždňov, ale pokojne aj mesiacov. Počítať tiež musíte s určitými komplikáciami. Nie každý deň nastane zlepšenie a niekedy sa môžete pokojne vrátiť o krok dozadu. Okrem aplikovania vhodnej tréningovej metódy pre vás máme ešte niekoľko praktických tipov, ktoré je pri snahe naučiť psa na vôdzku vhodné dodržať.

  • Najskôr začnite s výcvikom základnej poslušnosti. Povely ako „sadni“, „k nohe“, „miesto“ alebo privolanie na meno sú základ pri výcviku psa na vodítko. Dôležitá je tiež socializácia, aby si šteňa zvykalo na okolité ruchy.
  • Umožnite psovi zoznámiť sa s obojkom či vodítkom. Postupne môžete psa začať zoznamovať aj s postrojom.
  • Pred samotným výcvikom je vhodné psa nechať vyblázniť, zahrajte sa s ním, trocha ho unavte a potom, čo sa upokojí, začnite s tréningom.
  • Pes vodítko nesmie hrýzť a nesmie mať tendenciu škrabať sa na krku pre obojok.
  • Nikdy psa za jeho rozhodnutie vybrať sa iným smerom alebo trhnúť vôdzku netrestajte. Naopak, naveďte ho na to, ako sa to má robiť, odmeňte ho a pochváľte.
  • Ak pes začne ťahať alebo sa na vôdzke trhať, netrhajte s vodítkom naspäť – zastavte, počkajte, kým pes zastaví tiež. Keď vôdzka nebude napnutá, zavolajte ho k sebe, dajte mu povel „sadni“ a odmeňte ho. Jemným potiahnutím môžete maximálne psa upozorniť.
  • Doprajte psovi dostatočné prestávky počas tréningu. Radšej trénujte kratšie, ale často.
  • Pri odmeňovaní vždy myslite na pamlsky, ktoré má váš pes rád a majte ich dostatočnú zásobu.
  • V počiatkoch výcviku je vhodné tempo chôdze prispôsobiť psovi, teda mierne chôdzu zrýchliť.
  • Pre výcvik môžete využiť viaceré metódy, no ak už s nejakou začnete, je vhodné v nej pokračovať.
  • Trasu počas prechádzky určuje pán, nie pes. Aj pri tréningu trasu meňte, nech si pes zvyká na nové prostredie a podnety.
  • Ak sa aj pes naučí na vôdzku, nezabúdajte, že naďalej bude potrebovať aj voľný výbeh.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako ste zvládali učenie psa na vodítko vy? Máte skúsenosť s výcvikom vášho domáceho miláčika? Aký tréningový postup ste zvolili vo vašom prípade? Tréning psa môže byť niekedy veľmi komplikovaný. Nie každý psík sa na vodítku správa tak, ako by mal. Je bežné, že pes nechce ísť na vodítku, no základom je vytvoriť u psa správne návyky, aby vedel, čo mu venčenie na vodítku prináša. Budeme veľmi radi, ak sa o praktické skúsenosti s tréningom podelíte práve vy. Prispieť môžete svojimi poznatkami a názormi pod článok do diskusie.

Vhodné je nasadzovať psovi obojok pri aktivite, ktorú má rád. Napríklad pred alebo počas kŕmenia. Alebo napríklad pred spoločným hraním. Obojok musí byť dostatočne voľný. Ideálne by sa medzi krkom a obojkom malo nachádzať miesto ešte pre dva prsty. Pes nesmie maž pocit, že ho obojok obmedzuje.

Existuje niekoľko tréningových metód, ako naučiť psa chodiť pri nohe. Najúčinnejšia ja forma návnady, ktorou je obľúbený psí pamlsok. Ten si dáte do ruky, pričom psa máte pripevneného na vôdzke. Následne dáte ruku s pamlskom pozdĺž tela. Dôležité je, aby mal pes pamlsok na dosah, cítil ho a možno aj videl. Následne začnete kráčať a pes kráča pri vás, pričom pojedá pamlsok alebo ho len nasleduje. Po pár sekundách zastavíte, psa pochválite a odmeníte pamlskom. Najskôr chôdza trvá len pár sekúnd, no postupne sa doba chôdze predlžuje.

Ak pes hryzie vôdzku, znamená to, že nie je s jej používaním stotožnený a nemá k nej návyk a žiadnu asociáciu. Vôdzku na začiatku nechajte psovi vždy očuchať a pripínajte mu ju na obojok najskôr bez toho, aby si pes uvedomoval, že neskorším účelom bude venčenie. To isté platí aj pre obojok.

Nie, legislatíva nezakazuje a ani neustanovuje povinnosť venčiť psa na ulici na vodítku. Väčšinou tieto obmedzenia stanovuje samospráva – obec či mesto. Samotná samospráva môže pohyb psov bez vôdzky zakázať prípadne obmedziť a stanoviť podmienky, za akých je venčenie psa na vodítku nevyhnutné a naopak, kedy pes vôdzku mať nemusí.


Ďalšie články z kategórie Tréning/výcvik

Vaše hodnotenie:
(89.8%)