Ako rozpoznať mačku od kocúra: Pohlavie mačiatka – rozdiel medzi mačkou a kocúrom
Rozpoznať pohlavie mačky môže byť na prvý pohľad náročné, hlavne pokiaľ ide o mačiatka. Tie ešte nemajú úplne vyvinuté pohlavné orgány a stavba tela mladých mačiek a kocúrov je veľmi podobná. Aj u malých mačiatok však jestvujú znaky, vďaka ktorým sa ľahko naučíte pohlavie rozoznávať.
Napriek tomu sa dá pohlavie mačiatka cca od 2. týždňa rozoznať. Poradíme vám, ako pomerne jednoducho zistíte, či máte doma malú mačku alebo kocúra.
Ako zistiť pohlavie mačiatka
Rozoznať pohlavie mačiatka je tým náročnejšie, čím je mladšie. U tých najmenších mačiatok bývajú rozdiely také mierne, že si ich nemusíte všimnúť, najmä ak máte vrh mačiatok len jedného pohlavia. Preto je potrebné počkať minimálne do 2. týždňa, no najlepšie až do 6. týždňa, keď už bude určovanie jednoduchšie. Počkať sa oplatí aj z toho dôvodu, že mačke je v prvých týždňoch lepšie dopriať viac pokoja a oddychu a zbytočne ju nestresovať chytaním mačiatok, aby náhodou vrh nezanechala.
Počas zisťovania pohlavia s mačiatkom zaobchádzajte nežne. Je dobré vziať si ho na ruky, aby sa cítilo bezpečne a zostalo v teple, chvíľku ho mojkať, aby sa nebálo. Následne zdvihnite chvost buď rukou, alebo ho pohladkajte na koreni chvosta, vtedy zdvihne chvost aj samo. Ak sa bude mačiatko veľmi vzpierať, položte ho a skúste to opäť neskôr.
Pod chvostom uvidíte 2 otvory – vrchný je anus a spodný vagína alebo penis. Tieto otvory sa v rámci pohlaví líšia takto:
- Mačičky majú tieto otvory v tvare písmena „i“, teda anus má tvar bodky a vagína čiarky alebo slzy. Ďalším znakom je, že tieto otvory sa nachádzajú bližšie pri sebe ako v prípade kocúrikov.
- Kocúriky majú tieto otvory v tvare znaku „:“, teda anus aj penis majú tvar bodky. Oba otvory sú od seba vzdialené viac. Semenníky nebudú spočiatku viditeľné, ale medzi anusom a penisom by mal byť ich náznak v podobe nadbytočného tkaniva alebo ochlpenia. V období 6. – 10. týždňa budú viac viditeľné a ľahšie spozorovateľné.
Zaujímavosťou je, že pohlavie môže naznačiť už aj farba srsti. Čierno-bielo-oranžové a iné trojfarebné sfarbenia patria takmer výhradne mačkám. Len v 1 z 1 000 prípadov sa stane, že ide o kocúra. Dôvodom je, že na vznik trojfarebného sfarbenia sú potrebné 2 chromozómy X, ktoré majú len mačky. Čierno-oranžové kožuchy patria taktiež väčšinou mačkám. Oranžové sfarbenie je v 1 zo 4 prípadov znakom, že ide o kocúrika.
Ako rozpoznať dospelú mačku od kocúra
V prípade zisťovania pohlavia dospelých mačiek ide o jednoduchšiu úlohu, keďže sa dá určiť nielen na základe genitálií, ale aj iných vonkajších znakov alebo správania. Ak chcete určiť pohlavie podľa genitálií, rozdiely budú očividnejšie, keďže sú v tomto veku pohlavné orgány úplne vyvinuté.
- Dospelé mačky majú taktiež pod chvostom 2 otvory v tvare „i“ – okrúhly anus a vagínu v tvare čiarky alebo slzy. Pokiaľ ide o mačku, ktorá už mala vrh mačiatok, bude mať výraznejšie bradavky.
- Dospelý kocúry majú pod chvostom otvory v tvare „:“, teda okrúhly anus a penis. Nekastrované kocúry budú rozpoznateľné najľahšie, keďže pod konečníkom budú visieť semenníky. Kastrované kocúry budú mať v priestore medzi anusom a penisom prázdny miešok, v ktorom sa nachádzali semenníky.
Okrem genitálií si môžete všimnúť aj ďalšie vonkajšie znaky pohlavia. V prvom rade ide o veľkosť. Kocúry dorastajú do väčších rozmerov a viac vážia. Majú širšiu hlavu a väčšiu papuľu. Črty tváre sú výraznejšie, nozdry širšie, čelá väčšie a tvárnejšie lícne kosti. Mačky majú zase delikátnejšie tváre a kratšie fúzy. V prípade dlhosrstých mačiek mávajú kocúry výraznejšiu a dlhšiu hrivu, teda srsť v oblasti krku.
Rozdiely medzi mačkou a kocúrom v správaní
Dospelé mačky a kocúry sa od seba líšia aj správaním. Nie všetky rozdiely sú vždy absolútne a aj medzi mačkami sa nájdu výnimky. Charakter pritom môžu ovplyvniť iné faktory, ako sterilizácia alebo kastrácia, prostredie, vek alebo plemeno.
- Obdobie ruje – Pre nesterilizované mačky je typické obdobie ruje. Vtedy bývajú vokálnejšie a mňaučia, čím zvolávajú samcov. Okrem toho sú vtedy prítulnejšie, rady sa nechajú hladkať alebo sa šúchajú o nábytok a steny.
- Teritoriálne správanie – Pre dospelých nevykastrovaných kocúrov je typické teritoriálne správanie, ktoré sa prejavuje značkovaním si teritória a často aj agresiou voči iným mačkám, zvieratám alebo ľuďom.
- Sexuálna zrelosť – Dosahujú ju v rozdielnom období. Mačky sú sexuálne zrelé už približne od 7. mesiaca, no kocúry často až po roku. So zrelosťou tak súvisí nástup už spomínaných prejavov – správanie v ruji a stráženie si teritória.
- Agresívne prejavy – Agresia, napádanie iných mačiek, hryzenie a škrabanie sú prejavy, ktoré sa dajú pozorovať viac u nekastrovaných kocúrov než u mačiek. V prípade kastrovaných kocúrov však tieto znaky nie sú veľmi bežné.
- Rozdielne temperamenty – Kocúry zvyknú byť odvážnejšie a dobrodružné, sú veľmi priateľské a prítulné. Mačky sú zase pohodlnejšie, neprekáža im tráviť čas osamote, avšak sú lojálne a starostlivé, hlavne ak majú mačiatka.
- Správanie po kastrácii/sterilizácii – Po týchto zákrokoch sa časom mení aj správanie mačiek. Kocúry bývajú menej agresívne a ochraňujúce svoje teritórium, často sa stanú pokojnejšími. Mačky zase bývajú po sterilizácii priateľskejšie a radšej sa nechajú hladkať.