Ako sa lieči toxoplazmóza?
Toxoplazmózu spôsobujú parazity a ide o veľmi bežné ochorenie u mačiek, ktorým sa môžu nakaziť aj psy. U zdravých dospelých jedincov nezvykne predstavovať problém, často je ochorenie bezpríznakové a prejde samo, bez liečby. V iných prípadoch, ak má pes oslabenú imunitu, iné ochorenia, vyšší vek alebo ide o šteňa, sa môžu objaviť príznaky ako horúčka, hnačka, slabosť, znížený apetít a dýchavičnosť. Vtedy je potrebné navštíviť veterinára, ktorý môže predpísať antibiotiká a potrebné je zvýšiť príjem tekutín, no pokiaľ ide o závažný stav, môže byť potrebná hospitalizácia a okrem antibiotík aj infúzna terapia.
Ochorenie je vyvolávané parazitom toxoplasma gondii. Najčastejšie sa toto ochorenie skloňuje v spojení s mačkami a tehotnými ženami, pre ktoré predstavuje riziko nákazy toxoplazmózou nebezpečenstvo. Paradoxom však je, že nákaza od mačky je relatívne málo pravdepodobná. Ochorenie je síce zoonózne, to znamená, že jeho prenos je možný aj zo zvieraťa na človeka, no väčšie nebezpečenstvo hrozí človeku pri nedostatočnej tepelnej úprave mäsa a mäsových výrobkov alebo pri nedostatočne umytej zelenine. Najčastejšie prepukne v organizmu človeka so slabou imunitou alebo autoimunitným ochorením. V prípade tehotných žien spôsobuje v akútnych prípadoch predovšetkým problémy gynekologického charakteru a môže vplývať na zdravý vývoj plodu, čoho dôsledkom môže byť vyššie riziko potratu alebo vzniku defektu u detí.
Primárnym medzihostiteľom tohto parazita sú vtáky a hlodavce, prípadne niektoré hospodárske zvieratá (ovce, kozy). Najväčšie riziko predstavuje tento parazit skôr pre mačky, ktoré myši či vtákov pravidelne lovia. Mačky sa nakazia po konzumácii infikovaných myší či vtákov (mačka zožerie tzv. oocysty toxplazmózy) a následne môžu byť prenášačom až po dobu 3 týždňov. Počas doby nákazy mačky prostredníctvom výkalov vylučujú oocysty toxoplazmózy. Po prekonaní nákazy si už telo zvieraťa ďalej vytvára protilátky a infekčnosť vymizne.
Nakaziť sa toxoplazmózou môžu aj psy, najčastešjšie prostredníctvom konzumácie infikovaného exkrementu. Takisto však môže byť zdrojom nákazy aj nedostatočne tepelne upravené mäso. Spravidla u psov toxoplazmóza prebieha bez príznakov (skrytá infekcia) a majiteľom len zriedkavo napadne, že zviera by mohlo byť infikované. Pes je však len zriedkavo prenášačom.
Existuje aj akútna fáza toxoplazmózy u psov či mačiek, ktorá sa môže prejavovať nechutenstvom, horúčkami, dýchavičnosťou, hnačkami, problémami s pľúcami alebo môže spôsobiť akútne ochorenie mozgu, pečene či neurologické poruchy. Akútny fáza u psov i mačiek sa objavuje len zriedkavo.
V prípade potreby sa toxoplazmóza lieči antibiotikami. Najväčšie riziko predstavuje pre psy a mačky so slabou imunitou, vo vyššom veku alebo, ak trpia ochorením pľúc, pečene či nervovej sústavy. Ide o slabé miesta, ktoré tento parazit v organizme napáda.