Ako schladiť psa v lete? Chladiace podložky a iné riešenia
Ak ste majiteľom štvornohého miláčika, určite ste si všimli, že ťažko znáša horúce letné počasie. Leto je často neznesiteľné pre ľudí, ako ho potom znáša psík? Horúce letné dni môžete tráviť so psíkom na výletoch, pri vode, dovolenkovať tak, aby ste sa cítili dobre vy i on. Vždy je potrebné myslieť nielen na zdravie psa, ale aj na jeho fyzickú pohodu. Pokiaľ je pes väčšinu času doma, musí už od rána znášať pražiace slnko, pričom teplota je počas poludnia preňho už často neznesiteľná.
- Najlepšie chladiace podložky pre psa
- Tieň a chladné miesto
- Ľadové potešenie pre psa
- Nenechávajte psa v aute
- Prechádzky si dobre naplánujte
- Nezabúdajte na pitný režim
- Zaplávajte si spolu pokojne aj v bazéne
- Mokrá srsť ako efektívne schladenie
- Chladiaca vesta alebo ventilátor
- Ostrihať, či nie?
- Najčastejšie otázky (FAQ)
- Diskusia
Pes sa počas horúčav môže veľmi ľahko prehriať, jeho termoregulačný systém je iný ako u ľudí. Svoju telesnú teplotu nedokáže regulovať potením tak dobre ako ľudia. Niekoľko potných žliaz má na labkách, ochladzovať sa preto musí predovšetkým rýchlym dýchaním s otvorenou tlamou. S ochladením mu preto budete musieť pomôcť. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako psíkovi pomôcť si užiť leto naplno. Vyhne sa vďaka tomu prehriatiu či úpalu a osvieži sa, keď to bude potrebné.
Najlepšie chladiace podložky pre psa
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Flamingo kvapky M ✔ Náš TIP | Zobraziť produkt | |
Nobby XL | Zobraziť produkt | |
Trixie L ✔ Cenový trhák | Zobraziť produkt | |
Duvo+ XL ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt | |
Beeztees 90 x 50 cm ✔ Výhodný nákup | Zobraziť produkt |
Tieň a chladné miesto
Potenie sa cez labky a zbavovanie sa prebytočného tepla dychčaním na reguláciu celého tela psa počas vysokých horúčav často nestačí. Psíkovi preto treba poskytnúť ďalšie možnosti, ako sa môže chrániť pred slnkom. Počas dňa sa často ochladzuje na studenej podlahe, v tieni pod stromami alebo kríkmi, takýchto miest mu preto zaobstarajte čo najviac. Na balkón umiestnite napr. slnečník alebo slnečnú plachtu. Podlahy v byte či dome, ktoré sú vystavené slnku, chráňte pred nadmerným teplom používaním žalúzií, zatiahnutím závesov, prekrytím okna svetlou dekou alebo starým uterákom. V prípade nadmerného tepla môžete deku alebo uterák navlhčiť.
Skvelým spôsobom, ako psovi vytvoriť studené miesto na odpočinok, je chladiaca podložka. Tá je zvyčajne naplnená gélom alebo vodou a dá sa ochladiť v mrazničke, čím poskytne psíkovi želané osvieženie.
Ľadové potešenie pre psa
Lahodnú zmrzlinu považuje väčšina ľudí za výborné osvieženie počas horúcich dní, psíkovia to vnímajú rovnako. Zmrzlina pre psov poskytuje štvornohým miláčikom okamžité a navyše aj chutné osvieženie. Zmiešaním pár prísad môžete mať hotovú túto pochúťku veľmi rýchlo. Čo sa týka ingrediencií, fantázii sa medze nekladú. Ako základ môžete použiť tvaroh alebo jogurt (ak váš pes znáša laktózu) a zmiešať ho s jablkami, banánmi, mrkvou, ovsenými vločkami či pečeňovou salámou. Odporúčame použiť formu na ľadové kocky alebo zmesou naplniť psie hračky. Váš štvornohý miláčik bude mať nielen predĺženú radosť z hry, ale sa aj príjemne schladí.
Nenechávajte psa v aute
Aj keby ste mali byť preč len pár minút, auto sa v lete môže veľmi rýchlo zmeniť na horúcu pec. A to aj v prípade, že vozidlo necháte v tieni s otvorenými oknami. To od určitej teploty psíkovi nezabezpečí dostatočné prúdenie vzduchu. Štvornohému miláčikovi hrozí nielen prehriatie, ale aj úpal. Psíka preto nikdy nenechávajte v lete v aute, vždy ho zoberte so sebou. Ak sa nedokážete vyhnúť cestovaniu so psom počas horúceho dňa, vždy mu zabezpečte cestovnú misku s vodou.
Prechádzky si dobre naplánujte
Psíka zoberte na prechádzku skoro ráno a neskoro večer, vyhnite sa prechádzkam v čase obeda. Vtedy je príliš teplo, asfalt je horúci a slnko pečie naplno. Ak potrebuje ísť pes von počas dňa, voľte prechádzky na krátke vzdialenosti v tienistom parku alebo v lese. Vždy si vyberte cestičky, ktoré jeho labkám neublížia (uprednostnite trávu a hlinu, vyhnite sa asfaltu a piesku), držte sa v tieni stromov a namiesto obojka použite radšej postroj, ktorý nebude psa tlačiť na krk a brániť mu v ochladzovaní.
Nezabúdajte na pitný režim
Hydratácia psíka je v lete obzvlášť dôležitá. Misky na vodu by ste mu mali rozmiestniť na viacerých miestach v byte/dome a aj v záhrade a pravidelne ich dopĺňať čerstvou vodou. Vonku aj vnútri položte misky do tieňa, aby voda v nich zostala chladná o niečo dlhšie. Na schladenie do nej môžete pridať kocky ľadu, pozor však na to, aby ich psík neprehltol. Misku môžete dať na čas do mrazničky, prípadne si zvoliť špeciálnu misku na vodu, ktorá funguje na podobnom princípe ako chladiaca podložka. Vnútri má gél, ktorý udrží vodu chladnú výrazne dlhšie. Psa kontrolujte, či dostatočne pije a aktívne ho k tomu povzbudzujte. Vyskúšať môžete aj fontánku s pitnou vodou pre psov. Časť tekutín môžete pokryť pomocou krmiva. Namiesto suchého voľte v lete mokré krmivo, prípadne ich kombinujte.
Zaplávajte si spolu pokojne aj v bazéne
Prírodné jazero dobre poslúži na schladenie vám i vášmu štvornohému miláčikovi. Plávanie je skvelou alternatívou k prechádzkam, vo vode sa môže pes vyblázniť a účinne schladiť. Ak ho vo svojom okolí nemáte, dobre poslúži aj bazén. V prípade, že ho máte doma, ale nechcete doň púšťať psa, zaobstarajte mu vlastný bazénik. Použiť môžete nafukovací bazén pre deti alebo špeciálny pre psy, ktorý je vyrobený z odolného materiálu. Umiestnite ho do tieňa a naplňte chladnejšou vodou. Pozor, nie ľadovou, aby nedostal zápal močového mechúra. Pokiaľ je psík priveľký a v bazéne plávať nemôže, prípadne nemá rád vodu, na schladenie postačí, ak si v bazéniku aspoň postojí. Do bazéna mu dajte obľúbené hračky, aby si zábavu predĺžil.
Pozor na to, aby bola voda pre psíka bezpečná. V prírodných jazerách či riekach môžu byť silné prúdy a víry. Nápomocná môže v tomto prípade byť plávacia vesta pre psa. Z vody v jazerách, riekach a ani v mori psovi nedovoľte piť, pretože môže obsahovať pre psa toxické baktérie a riasy, prípadne priveľa soli. Vždy mu so sebou zoberte misku na vodu a fľašu s vodou. Či už si na bláznenie so psom zvolíte jazero, rieku alebo more, nezabudnite ho potom osprchovať.
Mokrá srsť ako efektívne schladenie
Pokiaľ nemáte vo svojom okolí vodnú plochu a ani miesto na umiestnenie bazénika, psa môžete osviežiť sprškou studenej vody z hadice alebo rozprašovača na vodu. Omočte mu hruď, bruško a labky, kde nie je priveľmi chlpatý. To ho ochladí najviac.
Chladiaca vesta alebo ventilátor
Postroj, vesta a aj obojok môžu psíka ochladiť. Chladiace vesty a postroje stačí namočiť do vody a použiť. Keď sa voda vyparí, stačí oblečenie naplnené chladiacimi guľočkami, ktoré po namočení nasajú studenú vodu, opäť ponoriť do vody a obliecť psíkovi. Na domáce ochladenie dobre poslúži i ventilátor. Prúd by mal smerovať na miesta, kde nemá psík takmer žiadnu srsť. Najúčinnejšie ho ventilátor ochladí, ak bude smerovať na jeho bruško, hruď a labky. Odporúčame bezčepeľový ventilátor, aby nedošlo k nehode.
Ostrihať, či nie?
Keď je s dlhými vlasmi teplo vám, určite tak musí byť aj vášmu psovi. Nie je to však zakaždým pravda. Áno, dlhosrsté psy zvyčajne horúce počasie neznášajú veľmi dobre, avšak v skutočnosti má hustá srsť psa často okrem zahrievacej funkcie aj ochladzovaciu funkciu. Odparovanie vody zo srsti môže psíkovi poskytnúť príjemné osvieženie. Záleží na plemene, preto sa informujte u svojho veterinára alebo psieho kaderníka, či je vhodné vášho psíka ostrihať.
Najčastejšie otázky (FAQ)
Ak je teplo vám, vášmu štvornohému miláčikovi je horúco tiež. Poskytli sme vám niekoľko tipov, ako psíka schladiť, aby horúce dni zvládol bez ujmy na zdraví. Na záver vám poskytneme ešte niekoľko potrebných informácií o možnom prehriatí psíka a o tom, ako mu v lete pomôcť.