
Austrálsky dobytkársky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Australian Cattle Dog alebo Australian Heeler nie je síce krásavcom na prvý pohľad, avšak milo prekvapí svojou povahou. Ide o veľmi inteligentného psa, preto sa nenájde nič, čo by sa nedokázal naučiť. Svoju rodinu i pozemok postráži s prehľadom, je nesmierne oddaný a bude vám chcieť byť nablízku. Je vhodnou voľbou pre športovo založených ľudí, pretože toto plemeno je neúnavné a bude vám robiť spoločnosť na každej túre či výletoch na bicykli. Podľa delenia FCI sa austrálsky dobytkársky pes radí do 1. skupiny (Ovčiarske a pastierske psy), 2. sekcie (Pastierske psy) a štandardu patrí číslo 287. „Austrálčan“ má vlastnú hlavu a sklon presadzovať vlastnú vôľu, preto mu treba určiť pevne miesto v hierarchii rodiny.
Stredne veľký a silný pracovný pes má dobre stavanú, kompaktnú postavu. Na širokej hlave s klinovitým tvarom trónia vzpriamené a zoširoka nasadené uši. Stredne veľké oválne oči s tmavohnedou farbou majú ostražitý a inteligentný výraz. Silný, svalnatý krk prechádza do rovnej chrbtovej línie, hruď je hlboká a široká. Predné i zadné končatiny sú rovné a svalnaté, ukončené širokými okrúhlymi labkami s čiernymi vankúšikmi. Pomerne nízko nasadený chvost je husto osrstený a v pokoji je spustený v miernom oblúku. Hladká srsť je dvojaká – krycia je uzavretá a tvoria ju tvrdé, rovné a priliehavé chlpy, krátka podsada je hustá. Na hlave, prednej strane nôh a na labkách je srsť krátka, pod telom a na zadnej strane končatín je dlhšia (dĺžka má mať v priemere 2,5 až 4 cm). Podľa štandardu sú žiaduce farby modrá, modrá škvrnitá, modrá bodkovaná a červená škvrnitá. Zvláštnosťou je, že šteniatka sú biele a škvrny sa im na srsti tvoria postupne. Sučky tohto plemena sú vo všeobecnosti menšie ako psy, výška v kohutiku sa pohybuje od 46 do 51 cm (psy), resp. od 43 do 48 cm (sučky). Hmotnosť dosahuje v rozmedzí 16 až 25 kg (psy) alebo 14 až 18 kg (sučky). Austrálsky dobytkársky pes sa radí k zdravým plemenám, avšak potrápiť ho môžu niektoré dedičné ochorenia. Ide predovšetkým o progresívnu atrofiu sietnice (PRA), hluchotu a dyspláziu bedrových kĺbov. V priemere sa „Austrálčan“ dožíva 13 rokov, ale toto vytrvalé plemeno drží rekord v dlhovekosti. Najviac sa dožilo 29 rokov.
„Austrálčan“ je múdry a pracovitý, nechýba mu odvaha a vytrvalosť, ale ani sila a lojálnosť. Je to vynikajúci pastiersky, strážny aj sprievodný pes, vyžíva sa na záchranárske práce, vyhľadávanie drog a výbušnín či na terapiu. Je zvyknutý pracovať samostatne, preto má tendenciu byť svojhlavý a tvrdohlavý. Z toho dôvodu mu treba určiť pevné miesto v hierarchii rodiny. Vodcovi stáda sa bez problémov podriadi a preukáže v jeho službách vernosť a svoje skvelé povahové rysy. Často sa fixuje na jedného človeka, jemu je potom nesmierne oddaný. Vzhľadom na sklon „Austrálčana“ učiť sa a na jeho pracovitosť si s ním poradí aj menej skúsený majiteľ. Dôležité je sebaisté vystupovanie, pretože austrálsky dobytkársky pes veľmi rýchlo vycíti akúkoľvek neistotu a využije ju. Potrebný je dôsledný výcvik, pri výcviku sa treba správať pokojne a sebavedomo. S tréningom a rovnako so socializáciou s inými zvieratami aj ľuďmi treba začať od šteniatka. K cudzím ľuďom je rezervovaný, ale nie nepriateľský.
Austrálsky dobytkársky pes je športovo založený a má množstvo energie. Potrebuje byť zamestnaný, a to denne. Hoci nemá takmer žiadny lovecký inštinkt, prejavuje sa uňho inštinkt nasledovať, čo znamená, že vás bude psík s radosťou sprevádzať na túrach i výletoch na bicykli. Spoločne sa môžete zapojiť i do psích športov, napr. agility alebo dogdancing. Starostlivosť je nenáročná, srsť neprepúšťa vodu, kúpanie je potrebné len zriedka. Ak sa srsť zašpiní, treba nechať špinu zaschnúť a následne ju vykefovať. Vyčesávať ju stačí raz do týždňa, v čase pĺznutia o niečo častejšie. Rozhodne nejde o psa vhodného do bytu, „Austrálčan“ sa hodí do domu s veľkým pozemkom, kde môže strážiť a blázniť sa. Psík môže byť celoročne vonku, avšak potrebuje cítiť spojenie s rodinou. Chce s ňou byť v kontakte a tráviť veľa času potulkami v prírode.