Austrálsky ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Pracovitý, oddaný a poslušný pes, ktorý dokáže byť skvelým strážcom a zároveň spoločníkom v rodine. Považovaný je za univerzálneho psa. Je inteligentný a učenlivý a tréning mu dokáže ísť veľmi rýchlo. Má silno zakorenené pastierske inštinkty a ešte aj dnes sa využíva ako ukážkový strážca na farmách či statkoch. Zároveň je to pes terapeut, vodiaci pes alebo pes záchranár. Miestami sa môže javiť ako viac uštekaný.
Voči cudzincom je viac nedôverčivý. Vyžaduje si aktívneho majiteľa. Austrálske ovčiaky sú energické, hravé a dožadujú sa množstvo aktivity. Sú to talenty na psie športy. Dožívajú sa vysokého veku a pri dobrej genetike im dlho slúži i zdravie.
Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy
Inteligentný pastiersky pes stredne veľkého vzrastu s bohatým fondom energie. Samci môžu byť v kohútiku vysokí 50 až 58 cm. Sučky sú nižšie a dosahujú výšku 45 až 53 cm. Maximálna hmotnosť austrálskeho ovčiaka je od 20 do 30 kg. Samice sú zvyčajne nižšie a ľahšie. Hmotnosť je nízka, no telo aj vďaka srsti pôsobí mohutnejším dojmom. V niektorých farebných variantoch je možné si austrálskeho ovčiaka zameniť s border kóliou.
Na hlave psa dominujú uši trojuholníkového tvaru s kratšími chlpmi, ktoré majú tendenciu smerovať do strán. Výraz austrálskeho ovčiaka je charakteristický hlbokým pohľadom guľatých očí, ktoré môžu mať rôznorodé sfarbenie (jantárová, modrá, hnedá, zelená). Výnimočné nie je ani, že má každé oko inú farbu. Ňufák má u mnohých jedincov pigmentové škvrny. Hlava je veľkosťou priamo úmerná telu. Výrazne osrstený je huňatý chvost. Srsť patrí k hlavným rozlišovacím znakom tohto plemena. Stredne dlhá srsť je vlnitá a hladká. Podsada je veľmi hustá a chráni zviera pred chladom. U niektorých samcov je golier výraznejšie osrstený (hriva). Austrálsky ovčiak je samostatné plemeno, ktoré sa odlišuje primárne sfarbením srsti. Ide o jedno z plemien, kde je štandardom schválených veľké množstvo farieb a kombinácií.
Okrem základných farieb, čierna a červená, sú populárne austrálske ovčiaky blue merle a red merle. Ďalej je oficiálne povolených až 16 rôznych kombinácií farieb a výnimkou nie je ani trikolóra, melír, pálenie alebo škvrny. Ďalšie povolené farebné kombinácie sú napr. červená s bielymi znakmi, čierna s hnedými (medenými) znakmi, červená merle s bielymi znakmi, modrá merle s hnedými a bielymi znakmi. Pre mnohých jedincov sú typické farebné masky na tvári a lícach. V praxi sa medzi chovateľmi zaužívalo delenie na dve línie. Pracovná línia austrálskeho ovčiaka je šľachtená za účelom práce, zachovaný je silný pastiersky inštinkt. Druhá je pokojná – rodinná línia, psy sú ideálne na spolužitie s rodinami.
Zdravie, choroby a vek
Veľkú úlohu v prípade zdravotnej kondície zohráva dobrá genetika. Predovšetkým pri krížení jedincov s dedičnými ochoreniami je vysoké riziko vzniku niektorých geneticky zakódovaných porúch. Všeobecne je napríklad zakázané kríženie dvoch austrálskych ovčiakov typu merle. Dôvodom je práve gén sfarbenia, ktorý môže vyvolať určité zdravotné komplikácie. Mimo toho je dôležitá aj kvalitná a zodpovedná starostlivosť majiteľa.
- Dysplázia bedrového kĺbu – geneticky podmienené ochorenie, ktoré zapríčiňuje krívanie alebo bolesť pri pohybe daného jedinca. Dôvodom je, že stehenná kosť nezapadá do jamky bedrového kĺbu a dochádza k nežiaducemu pohybu. Podobný stav môže nastať aj pri lakťovom kĺbe – dysplázia lakťa. Ten je u tohto plemena podmienený rýchlym rastom kostí.
- Hluchota – vyskytuje sa u tejto rasy pomerne frekventovane. Zvyčajne ide o stav, ktorý nie je možné liečiť, no mnohé psy žijú s poruchou sluchu či hluchotou plnohodnotne vďaka ostatným zmyslom.
- MDR1 defekt – ide o mutáciu génu multidrogovej rezistencie, ktorý u austrálskych ovčiakov spôsobuje zvýšenú citlivosť na mnohé liečebné látky. Tento defekt má za následok, že telo zvieraťa nedokáže efektívne vylúčiť niektoré toxíny z tela pre chybu v produkcii proteínu P-glykoproteín. Psy tak môžu byť alergickí na niektoré antiparazitiká alebo konkrétne látky, ktoré liečivo obsahuje (napr. Ivermektín). Prejavy môžu byť rôzne – úzkosť, strata koordinácie, záchvat či paralýza.
- Progresívna atrofia sietnice – PRA predstavuje postupnú stratu zraku. Ide o progresívne ochorenie, ktoré je spôsobené zníženou citlivosťou fotoreceptorov na sietnici. Slepota môže mať rôznu mieru. Psy však dokážu tento stav čiastočne vynahradiť ostatnými zmyslami.
- Alergie – môže ísť o potravinové intolerancie alebo alergie na konkrétne materiály, látky alebo zložky. Zviera môže byť alergické na šampón, prach alebo peľ. Možné je aplikovať medikamentóznu liečbu alebo sa takým látkam vyhýbať.
V rámci svojej veľkostnej kategórie patrí austrálsky ovčiak medzi plemená, ktoré sa dožívajú vysokého veku. V priemere je vek dožitia 12 až 15 rokov. Zdravie je ovplyvnené rôznymi faktormi, preto je vhodné so psom pravidelne absolvovať návštevy veterinára.
Povaha a správanie
Austrálsky ovčiak je všestranný, oddaný a zároveň veľmi aktívny pes. Nadovšetko miluje svoju rodinu a ochotne ju bude chrániť. Je to univerzálny pes, ktorý vždy vie, ako reagovať. Austrálske ovčiaky sú dobrými strážcami na statkoch, rančoch, ale aj na záhrade rodinného domu. Nie nadarmo sa o austrálskom ovčiakovi hovorí ako o univerzálnom psovi. Je pracovitý, poslušný a veľmi vnímavý. Svoju priateľskosť prejavuje aj voči deťom, pričom je dostatočne trpezlivý. Cudzincov spravidla odmení nedôverčivým štekaním, no ak pochopí, že je to len návšteva, razom sa upokojí. Všeobecne sú austrálske ovčiaky považované za hlučnejšie, no to ovplyvňuje i prostredie a výchova.
„Aussie“ sú známe svojimi pastierskymi inštinktami, preto sa nečudujte, že je pes vždy ostražitý a pripravený reagovať. Počas tréningu sa vám odvďačí vášňou k učeniu. Dôležitá je dôslednosť, aby ste „Austrálčana“ nenaučili zlým návykom. Austrálske ovčiaky sú veľmi inteligentné a vycítia, kedy si majiteľ nie je pri tréningu istý, to im ich temperament dovolí zneužiť. Po úspešnom zvládnutí výcviku však tieto psy poslúchajú na povely maximálne s ochotou.
Počítajte s tým, že je to pes, ktorý miluje aktivitu a hry. Je potrebné ho zamestnávať. Pohyb je preňho nevyhnutnosťou a zároveň toto plemeno nemá rado nudu. Ak pristúpite od mala k skorej socializácii, nemá problém vychádzať ani s inými psami. Aj v neskoršom veku sa u psa objavuje správanie šteňaťa. Jeho hravosť a potrebu po akčnosti uspokojíte rôznymi aktivitami – agility, dog frisbee, flyball, skok do výšky alebo s ním trávte čas pri behu, bicyklovaní či na túre. Je to vytrvalec a ani dlhé trasy preňho nepredstavujú problém.
Výchova, výcvik a starostlivosť
Večne energická nálada má počas výchovy a výcviku svoje úskalia. „Austrálčan“ je ale učenlivý a pri dôslednom a priamočiarom prístupe k tréningu sa učí veľmi rýchlo. Strata pozornosti je zvyčajne spôsobená externými podnetmi, tréning totiž toto plemeno veľmi baví. Pri výchove začnite so skorou socializáciou, aby pes nebol v spoločnosti iných psov bojazlivý a nereagoval nepredvídateľne. Zo začiatku sa so psom vyberte na prechádzky len na vôdzke. Jeho silné pastierske inštinkty a snaha reagovať na všetko, čo sa hýbe a súčasne ešte absencia poslušnosti, môžu mať na svedomí tendenciu k úteku.
Parkour, agility, tréning poslušnosti, prekážkový beh, kladiny, dog frisbee, dog dance, flyball alebo iné psie športy. Opomenúť nemôžeme ani súťaže v pasení dobytka (zaháňanie stáda). Austrálsky ovčiak vám bude vďačný za akúkoľvek aktivitu alebo dobrodružstvo, ktoré s ním podstúpite. Ochotne s vami bude behať popri bicykli, vyberie sa s vami na niekoľkohodinové túry, zabehá si s vami a mnoho iného. V niektorých krajinách je „aussie“ plemeno využívané na účely canisterapie, záchranárstva alebo ako vodiaci pes pre nevidiacich. Akékoľvek aktivity, ktoré uspokoja fyzické a duševné potreby tohto psa, sú vítané a máte naozaj na výber.
Psy tejto rasy si vyžadujú skúsenejšieho chovateľa, ktorý vie, ako takúto aktívnu povahu zvládnuť. Tak ako rýchlo sa dokážu naučiť, dokážu si osvojiť aj zlé maniere a to môže začiatočníkovi spôsobiť problémy pri výcviku a výchove. Starostlivosť o srsť je veľmi nenáročná a postačí česanie a kefovanie raz do týždňa. V období pĺznutia počítajte s tým, že srsť bude všade. Dennú dávku krmiva rozdeľte na dvakrát a množstvo prispôsobte podľa miery energetického výdaja.
Austrálsky ovčiak do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?
Ovčiak tohto druhu je stvorený pre aktívny životný štýl. Tomu je potrebné prispôsobiť aj podmienky pre jeho život. Ideálny kandidát na čas strávený v byte austrálsky ovčiak nie je. Omnoho viac mu svedčí dom s veľkým dvorom a záhradou. Plot by však mal byť kvalitný a odolný, „Austrálčan“ totiž niekedy rád skúša hranice. V byte by vás navyše mohlo potrápiť pomerne intenzívne pĺznutie. Celoročný pobyt vonku toto plemeno hravo zvládne aj vďaka hustej stredne dlhej srsti, no napriek tomu sa postarajte o to, aby ste ako pán so psom trávili maximálne množstvo času. Austrálsky ovčiak vyhľadáva ľudský kontakt a nechávať ho osamote celý deň nie je pre takého vnímavého psa prospešné.
Austrálsky ovčiak sa rád realizuje a doslova si žiada dostávať úlohy. Aportovanie na rozcvičku je v poriadku, no pokojne vyskúšajte s vaším psom aj nejaký psí šport. Sú to prirodzené talenty, ktoré hry a učenie baví. Ak by psie športy nevyhovovali, potom to psovi vynahraďte tým, že ho so sebou zoberiete behať, bicyklovať, plávať do jazera alebo na túru. Pri správnom prístupe k tréningu ide proces učenia veľmi rýchlo a efektívne. Je to inteligentné a chápavé plemeno, ktoré má porozumenie aj k menším deťom. Jeho pastierske inštinkty niekedy vyvolávajú impulzívne reakcie, no o to dôležitejšie je so psom zvládnuť tréning poslušnosti a skoro ho socializovať. S ostatnými psami potom dokáže vychádzať dobre.
Ak sa považujete za človeka, ktorý chce po práci zapadnúť do gauča a relaxovať, austrálsky ovčiak pre to pochopenie mať nebude. Občasné leňošenie nie je zakázané, no dlho to vášmu „parťákovi“ nevydrží. Budúci majiteľ by mal byť aktívny a chýbať by nemali ani skúsenosti s výcvikom psov, aby dokázal chápať potreby takého aktívneho a inteligentného psa. Austrálske ovčiaky kŕmte kvalitným suchým krmivom a myslite na jeho výdaj energie. Či chcete mať doma psa strážcu alebo rodinného spoločníka, austrálsky ovčiak je univerzálny pes, ktorý zvládne oboje. Určite počítajte s tým, že „Austrálčanovi“ musíte čiastočne prispôsobiť svoj životný štýl.
Otázky a odpovede – FAQ
Páči sa vám plemeno austrálskeho ovčiaka? Radi by ste sa dozvedeli, akú má povahu, koľko sa dožíva alebo akú farbu srsti môže tento pes mať? V našom článku sa dočítate všetko dôležité. V prípade, že máte otázky ohľadom tejto rasy, radi vám pomôžeme a odpovieme. Stačí, ak nám napíšete komentár pod článok. Tiež budeme radi, pokiaľ už máte skúsenosti s chovom austrálskeho ovčiaka, keď sa podelíte o svoje názory, postrehy a rady. Pomôžete tak i ostatným čitateľom.