Bandog – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Bandog je veľký robustný pes, ktorý sa prvýkrát spomína v anglických textoch zo 16. storočia ako strážny pes. Pomenovanie sa odvodzuje od výrazu banned (priviazaný k búde) alebo boundaries (hranice pozemku). Novodobý/súčasný americký bandog je výsledkom šľachtenia amerického veterinára Johna Bayarda Swinforda v 60. rokoch minulého storočia. Ide o kríženca amerického pitbulteriéra (niektoré zdroje nesprávne uvádzajú, že išlo o amerického buldoga alebo amerického stafordšírskeho teriéra) a anglického, resp. neapolského mastifa. Cieľom bolo vyšľachtiť silného psa, ktorý bude spoľahlivým strážcom a obranárom. Nejde o plemeno oficiálne uznané FCI, pretože vývoj ešte nie je ukončený a ustálený, líši sa v závislosti od chovateľských klubov (kombinácia amerického pitbulteriéra a amerického buldoga, Cane Corso, argentínskej dogy či bullmastifa).
Bandog je veľký pes s robustnou postavou, sučky majú o niečo jemnejšiu stavbu tela. Hlava je veľká a hranatá, papuľa široká a pysky mierne ovisnuté. Uši sú voľne visiace alebo krátko kupírované, oči veľké, môžu byť tmavé, ale aj zlatohnedé alebo modré. Hruď je široká, ramená svalnaté a končatiny silné. Farba srsti môže byť čierna, modrá, hnedá, zlatá či škoricová, stretnúť sa môžete aj so žíhaním. Srsť je krátka a bez podsady. Výška v kohútiku je minimálne 58, resp. 60 cm, hmotnosť sa pohybuje od 30 (sučky), resp. 45 kg (psy) vyššie. Dôležitejší ako výzor je v prípade tohto plemena povaha. Psíky musia byť rozhodné a sebavedomé, nemôže sa u nich objavovať agresivita, strach ani plachosť. Bandog by mal byť silný, vytrvalý a spoľahlivý, ostražitý aj oddaný. Napriek tomu možno o tomto plemene povedať, že je priateľské a má výborný vzťah k deťom.
Vzhľadom na jeho veľkosť môžu bandoga potrápiť niektoré choroby typické pre veľké plemená, konkrétne ide o dyspláziu bedrového kĺbu či torziu žalúdka. Vo svojej podstate je však toto plemeno veľmi zdravé a nie je zaťažené žiadnymi dedičnými degeneratívnymi ochoreniami. V priemere sa bandog dožíva 12 rokov. Pri výchove je potrebný priateľský prístup a dôslednosť. S drilom u tohto plemena nepochodíte. Vhodné je toto plemeno skôr pre skúsenejšieho a sebaistého chovateľa, ktorý má prirodzený rešpekt. Bandog sa na majiteľa viaže, je mu oddaný, spraví preňho všetko. V prípade, že mu doprajete dostatok pohybu, môžete bandoga chovať aj v byte, vhodnejší však preň bude dom so záhradou. Ak ho nechcete chovať v dome, ale v záhrade, bude potrebovať zateplenú búdu. Denne by ste psíkovi mali dopriať jednu dlhšiu (aspoň hodinovú) prechádzku a niekoľko kratších „venčiacich“. Psie športy, najmä s ohľadom na pohybový aparát, veľmi vhodné nie sú.