Basenji

Basenji (basendži) – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

K hľadáte psa, ktorý nešteká, basenji bude pre vás vhodný. Avšak pozor, namiesto toho vydáva zvuky podobné jódlovaniu. Je veľmi čistotný, o svoju srsť sa stará podobne ako mačky, rád sa baví a je akčný. Rád s vami pôjde na túru alebo bude prekonávať prekážky. Ide o unikátne plemeno vo viacerých významoch – je vznešené (správa sa, akoby nebolo nad neho), čistotné a bezhranične vás bude milovať. Vyberá si len jedného pána, ani toho však nebude bezmedzne poslúchať. Basenji má totiž vlastnú hlavu. Pôvodne išlo o loveckého psa, v súčasnosti plní skôr spoločenskú funkciu. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 5. skupiny (Špice a pôvodné plemená), sekcie 6 (Pôvodné plemená) a štandardu patrí číslo 43.

Publikované: 09.08.2024
Aktualizované: 09.08.2024

Basenji sa radí medzi veľmi staré a pôvodné plemená psov, pochádza zo strednej Afriky, kde sa využíval pri love. Útly psík s hranatou postavou, stredne veľkou hlavou, úzkym ňucháčom a veľkými vzpriamenými ušami má vznešené držanie tela. Krk má mierne zahnutý a chvost stočený a nesený nad chrbtom. V kohútiku dosahuje výšku 43 cm, sučky majú 40 cm. Hmotnosť sa pohybuje od 9 do 12 kg. Srsť basendžiho je hustá, ale jemná a lesklá. Dobrou správou je, že nepĺzne. Hruď a nohy sú vždy sfarbené dobiela, zvyšok tela môže byť čierny, červený, svetlohnedý alebo žíhaný. Vo svojej podstate ide o zdravé plemeno, avšak má sklony k ochoreniu obličiek (Fanconiho syndróm) a stretnúť sa môžete i s atrofiou sietnice a herniou. Tento atletický pes sa dožíva v priemere 12 až 15 rokov.

Basenji si vyberá len jedného pána. Neznamená to, že by zvyšok rodiny ignoroval, ale žiť bude len pre svojho pána. Svojou povahou i čistotnosťou je toto plemeno prirovnávané k mačkám a basendži je často označovaný ako „mačkopes“. Rovnako ako mačka vás dokáže ignorovať, ak mu nepripadá dôležité poslúchnuť, príkaz odignoruje. Na druhej strane je však veselý a rád sa mazná. Bude sa s vami s radosťou váľať na gauči, ale aj sprevádzať vás na výletoch, keďže má množstvo energie. Keďže ide pôvodom o psa využívaného na lovecké účely, má dobre vyvinutý lovecký inštinkt. Ak raz chytí stopu, nepočúva príkazy a snaží sa dostať ku koristi. Nie je preto vhodné ho púšťať navoľno, aspoň čo sa týka voľnej prírody. Africký pes je inteligentný a učenlivý, ale samostatný, preto je pri výcviku potrebná dôslednosť a vytrvalosť. Z toho dôvodu je odporúčaný skúseným chovateľom. Basenji rád vymýšľa, všetko, na čo v domácnosti dosiahne, považuje za svoje. To je dôvod, prečo treba dávať pozor na veci i káble (rovnako ako u mačiek). Rád hryzie, najmä ak sa nudí.

S ostatnými zvieratami v domácnosti vychádza až na niektoré výnimky dobre. Napr. králikov alebo morčatá môže považovať za korisť. Pokiaľ ho budete odmalička socializovať, zvykne si aj na iných psov. K cudzím ľuďom je zvyčajne odmeraný. Basenji zbožňuje pohyb, denne by ste s ním mali stráviť vonku aspoň dve hodiny. Sprevádzať vás bude rád pri behu alebo korčuľovaní, na túre i pri bicyklovaní. Keďže pochádza z Afriky, zbožňuje teplo, chladné a daždivé počasie nie je preň atraktívne. Psíka by ste mali v zime obliekať. Vhodný je na chov v byte i v dome, kde bude mať prístup do záhrady, aby si mohol vybiť prebytok energie.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.8%)