Baset – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Ušatý pes s melancholickým až smutným výrazom je mnohým známy vďaka animovanej postave Droopy. Pri behu komicky pôsobiace poletujúce visiace uši a krátke nohy sú typickými znakmi tohto pôvodom poľovného plemena. Ide o veselého a priateľského spoločníka, ktorý je vyrovnaný a tolerantný. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 6. skupiny (Duriče, farbiare a príbuzné plemená), 1. sekcie (Duriče) a štandardu patrí číslo 163. Baset je vytrvalý a húževnatý, napriek tomu, že svoju rodinu miluje, nie je psom jediného pána. Svoju pozornosť delí medzi všetkých členov rodiny. Hoci má pohyb veľmi rád, nepohrdne ani leňošením, najmä v prípade, že bude mať pelech umiestnený tak, aby mohol sledovať dianie v celej domácnosti.
Napriek tomu, že sa o ňom hovorí ako o britskom plemene, baset pochádza z Francúzska, kde sa prvýkrát pes s týmto pomenovaním objavil na výstave v Paríži v roku 1863. Vzrastom ide o malé plemeno, avšak s dlhým a pevným telom a krátkymi končatinami ukončenými mohutnými labami. Predné končatiny by mali byť rovné, prípadne s miernym vybočením, zadné musia byť dobre osvalené. Hrudník s dlhými a dobre klenutými rebrami musí byť priestranný. Chvost je vzpriamený a mierne zakrivený. V kohútiku meria baset len 33 až 38 cm, hmotnosť sa pohybuje od 25 do 35 kg. Hlava s tylovým hrboľom, podlhovastým pyskom ukončeným veľkým tmavým ňufákom, tmavými očami s padnutými viečkami a zamatovými dlhými a zvesenými ušami dodávajú tomuto plemenu jeho typický výraz. Krátka srsť je veľmi hustá, hladká a priliehavá. Koža je voľná, na končatinách a hlave vytvára vrásky, na bruchu ovísa. Najčastejšie sa môžete stretnúť s dvomi farebnými variantmi – bicolor (hnedá a biela) a tricolor (biela, čierna a hnedá). Hnedá môže mať rôzne odtiene od svetlej cez hrdzavú až po čokoládovú. Vzhľadom na podlhovasté telo psíkovi hrozia problémy s platničkami. Vyslovene by sa mal vyhýbať chodeniu po schodoch a skákaniu. Dlhé visiace uší neumožňujú cirkuláciu vzduchu, čo môže viesť k výskytu ušných infekcií. Uši, ale tiež oči, by ste mali basetovi pravidelne kontrolovať a čistiť. Vyskytnúť sa u tohto plemena môže aj dysplázia bedrového kĺbu, kvasinkové infekcie či žalúdočná dilatácia. Nedostatok pohybu môže viesť k nadváhe. Priemerne sa baset dožíva 10 rokov.
Ide o dobromyseľné a nekonfliktné plemeno, priateľské k ľuďom i iným zvieratám. Baset je spoločensky založený, preto potrebuje byť v častom kontakte s rodinou. Obľubuje deti a rád s nimi bude tráviť čas. Je prítulný a občas sa aj rád pomazná, avšak prejavy náklonnosti sú uňho vzácnosťou. Ak sa bude baset cítiť osamelo, môže svoje pocity dávať najavo vytím. Agresivita ani bojazlivosť mu nie sú vlastné, voči cudzím ľuďom a iným psom je pokojný. Jeho výcvik by sa mal niesť v pozitívnom duchu, za odmenu v podobe maškrty pre vás urobí takmer čokoľvek. Vyhnite sa kriku a používaniu trestov, psík sa zatvrdí a viac nebude na výcvik reagovať. Ide o poľovného psa, to znamená, že má veľkú výdrž. Doprajte mu dlhé prechádzky, pri ktorých bude môcť vstrebávať nové pachy. Nie je síce rýchly bežec, zato ide o vynikajúceho lovca. Ak raz chytí stopu, bude sa jej držať. Aj z toho dôvodu je nutnosťou minimálne základný výcvik, psík musí reagovať na privolanie. Starostlivosť o srsť je nenáročná – treba ju raz za pár dní prečesať. Za neporiadok môžu predovšetkým sliny, keďže toto plemeno má zvýšenú tendenciu slintať. V prípade, že mu doprajete dostatok pohybu a naučíte ho tráviť čas aj osamote, môžete baseta chovať v byte. Ideálnym prostredím však preň bude dom so záhradou. Denne by ste psíkovi mali dopriať aspoň jednu dlhú prechádzku. Hustá srsť baseta je vodoodolná a chráni ho pred špinou i tŕňmi (ak sa v prírode rozhodne túlať v kríkoch). Hoci je toto plemeno pomerne odolné, extrémy v podobe vysokých teplôt a mrazov neobľubuje.