Bernský salašnícky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Pôvodom strážny, pastiersky a ťažný pes, ktorý miluje slobodu a pohyb. Výraz tváre naznačuje jeho zmierlivú, priateľskú a veselú povahu. Dnes je to typický rodinný pes, ktorý sa ochotne zahrá s deťmi. Je učenlivý a základy poslušnosti by ste pri výchove nemali vynechať. Nerád trávi čas osamote a chce byť súčasťou majiteľovho programu. S láskou preukazuje svoju oddanosť.
Hravou povahou aj v neskoršom veku vždy vyčarí úsmev na tvári. V praxi ho môžete vidieť tiež ako ťažného alebo záchranárskeho psa. Jeho hebká dlhá srsť ho v zime výdatne zahreje. Bohužiaľ, nepatrí k dlhovekým plemenám a vyskytujú sa uňho vrodené chorenia.
Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy
Pomýliť si „salašníka“ s iným plemenom je takmer nemožné. Napriek tomu ho niektorí menej znalí chovatelia označujú za bernardína. Bernský salašnícky pes je veľké plemeno psa s robustnou a symetrickou postavou. Dospelý bernský salašnícky pes môže vážiť 36 až 55 kg. Sučky sú ľahšie a ich hmotnosť dosahuje približne 30 až 45 kg. Výška v kohútiku dospelého samca je v rozmedzí od 64 do 70 cm, u sučiek od 58 do 66 cm. Mohutným dojmom pôsobí pes i vďaka dlhej a hustej srsti.
Výraz tváre bernského salašníckeho psa v mnohom prezrádza jeho priateľskú povahu. Širokú hlavu znásobujú osrstené visiace uši (tvar trojuholníka), ktoré sú posadené vysoko po okrajoch hlavy. Srsť je dlhá, hladká, lesklá a mierne zvlnená. Základná čierna farba so sýtym, hnedočerveným pálením na lícach, nad očami, na všetkých štyroch končatinách a na hrudníku je pre berňáka typická. Doplnená je bielymi znakmi, príznačná ječistobiela symetrická kresba hlavy, tzv. lysinka, ktorá sa pri nose rozširuje na obe strany až ku kútikom pyskov. Biela srsť je tiež na hrdle a prechádza aj cez hrudník. Sfarbené do biela sú aj labky a špička chvosta. Bielo osrstené miesta sa môžu objaviť aj na šiji alebo pod chvostom.
Bernský salašnícky pes s krátkou srsťou? Medzi ľuďmi, ktorí toto plemeno dobre nepoznajú, vznikla mylná domnienka, že existuje krátkosrstý bernský salašnícky pes. Faktom je, že krátkou srsťou disponuje samostatné plemeno, ktoré sa volá veľký švajčiarsky salašnícky pes. Spája ich síce pôvod, účel a v mnohom i povahové vlastnosti, no ide o dve samostatné plemená. Obe plemená patrie do skupiny švajčiarskych salašníckych psov, kde patrí napríklad aj appenzellský salašnícky pes alebo entlebuchský salašnícky pes. Farbami sú tieto plemená takmer identické, no líšia sa napríklad výškou v kohútiku.
Zdravie, choroby a vek
Bernský salašnícky pes sa nemôže chváliť práve príkladným zdravím. Hoci mnohé závisí od pôvodu chovu a prípadných vrodených ochorení. Tie vznikli v dôsledku nekontrolovaného množenia v období, keď sa stal veľmi populárnym. Bernský salašník bol vnímaný pôvodne ako pracovný, ťažný pes, no neskôr ako krásny výstavný pes a začali sa porušovať niektoré zásady správneho chovu. Čoraz častejšie sa u tohto plemena začali objavovať ochorenia typické pre veľké plemená.
- Rakovina – bernerov, bohužiaľ, postihujú rôzne formy rakoviny. To je jedna z hlavných príčin, prečo sa tieto psy nedožívajú vyššieho veku. Môže ísť pritom o rôzne podoby rakoviny. Najčastejšie ide o nádorové ochorenia či vredy obsahujúce rakovinotvorné bunky. Prejavovať sa môžu rôzne – pravidelné krvácanie pri vylučovaní, sťažené dýchanie, problémy so srdcom alebo viditeľnými opuchmi. Dôležitá je včasná diagnostika a následná liečba – lieky, chemoterapia, chirurgia
- Dysplázia bedrového kĺbu – u veľkých plemien typický problém, pri ktorom dochádza k luxácii v puzdre bedrového kĺbu, do ktorého správne nezapadá stehenná kosť. Prejavuje sa krívaním alebo zhoršeným pohybom psa. Podobný problém nastáva aj pri dysplázii lakťa, keď dochádza k nesúmernému rastu kostí a kĺbov v lakti. V oboch prípadoch môže tento problém prerásť až do artrózy. Dôležité je nasadiť včasnú liečbu. Ide o vrodené ochorenia.
- Portosystemický skrat – vrodené ochorenie ciev, ktoré neumožňujú prečisťovanie krvi cez pečeň. Tento stav môže vyvolať rôzne príznaky u psa. Spravidla sa táto vývojová porucha prejaví do veku dvoch rokov života. Môže ísť o gastroenterologické problémy, stavy hypoglykémie, apatiu alebo nechutenstvo. Možným riešením je chirurgický zákrok.
- Panostitída – u veľkých psov tohto plemena môže ísť o vrodenú predispozíciu. Ide o problém s pohybovým aparátom, ktorý je spôsobený ochorením dlhých rúrovitých kostí. Zvyčajne sa objavuje krívanie v období 5 až 12 mesiacov života. Úplná liečba nie je možné a psom sa môžu podávať protizápalové lieky na zmiernenie bolesti. Príznaky sa môžu často stratiť a vrátiť po určitom období.
Dĺžka života je pomerne nízka. Štatisticky sa plemeno bernského salašníckeho psa dožíva 7 až 10 rokov. Často hornú hranicu vekového rozpätia nedosiahne. Problematické sú u tejto rasy hlavne dedičné ochorenia, ktoré sa v chovoch často vyvinuli práve vďaka množeniu psov s vrodenými defektmi. Pre včasné diagnostikovanie, napríklad rakoviny, je ideálne pravidelne navštevovať veterinára. Nepodceňujte ani očkovanie a odčervovanie psa.
Povaha a správanie
Je priateľský, inteligentný a veľmi vnímavý. Dnes je to priam ukážkový rodinný pes, ktorý miluje spoločnosť ľudí a keby mohol, pána by nepustil ani na krok. Má tolerantnú povahu, vďaka čomu je vhodný k deťom. Ani kričiace či plačúce dieťa ho nijak nerozruší. Obozretnosť je však na mieste, predsa len nejde o žiadneho drobca. Bernský salašnícky pes nepatrí k agresorom a útočné správanie k jeho povahe nepatrí. Čo neznamená, že by ste mali podceniť socializáciu šteniatka. Na svojho majiteľa je silno fixovaný, preto pozor na to, aby si zvykal postupne na čas bez vás. Zo svojho programu ho nevynechávajte a venujte mu pozornosť, samotou dokáže veľmi trpieť, čo sa prejaví priam deštrukčným spôsobom.
Mentálne dospievanie u berňáka je pomalšie a aj v neskoršom veku má šteňacie maniere. Rád sa mazná a neodmietne ani nosenie na rukách. Svojím vzrastom môže návštevy odplašiť, no ak je psík na ľudí zvyknutý, po krátkom štekote sa okamžite spriatelí. K ostatným psom má podobný prístup, no nenechá si skákať po hlave. Je rozvážny, ak sa mu niečo nepáči, reaguje pokojne.
Je učenlivýa chápavý. Dokazuje to tiež jeho účel, keďže je platným členom záchranárskych tímov. Taktiež je cvičený pre účely canisterapie. V neposlednom rade je to pes, ktorý sa stále využíva na stráženie statkov a fariem. Učenie mu ide veľmi rýchlo, hlavne ak je odmeňovaný. Jeho veselú náladu mu možno čítať z tváre. Preto mu doprajte okrem drilu aj priestor na hry. Či ide o interaktívne hračky, hlavolamy alebo nejaké psie športy. Berňák sa s vami rád pozrie do hôr, lesov, zabehá si alebo zapláva.
Výchova, výcvik a starostlivosť
Postarajte sa o to, že bernskému salašníckemu psovi sa dostane skorej socializácie a zároveň ho budete učiť základom poslušnosti. Pri psovi vážiacom cez 50 kg je nutné, aby ovládal základné povely. Výcviku sa netreba báť. Stačí pozitívny prístup k tréningu, čo znamená systém povel, pochvala a odmena. Berňák navyše ocení, že trávi čas s majiteľom a je súčasťou jeho programu. Zo samoty môže byť, naopak, veľmi smutný.
Bernský salašnícky pes je poslušný a trpezlivý. Na niektoré podnety, ktoré ho zaujmú, reaguje impulzívnejšie a rozbehne sa im v ústrety. Preto je výcvik poslušnosti nutnosťou. Miluje slobodu a ak sa s ním vyberiete behať, na bicykel (nie v horúcom počasí), na dlhú prechádzku alebo s ním skúsite niektoré psie športy, určite to ocení. Aportovanie alebo frisbee stojí za skúšku. A nezabudnite ani na nejaké hračky, ktoré ho zabavia, keď práve nebude vo vašej spoločnosti.
V lete mu zabezpečte miesto, kde sa bude chrániť pred horúcim slnkom. V letných mesiacoch bude viac dýchavičný, čo je spôsobené zahrievaním organizmu. Vtedy sa môže pridať zvýšená miera slintania. Na priamom slnku netrávi čas úplne rád a skôr mu svedčí tieň. Dbajte tiež o riadny prísun tekutín. Aby ste do budúcna ochránili psa pred problémami s vývinom kĺbov a kostí (ak nie sú vrodené), zabezpečte, aby mladé psy nebehali do schodov. Spotreba krmiva je pri bernskom salašníckom psovi vyššia. Doprajte mu aspoň dve dávky do dňa. Určite to však nepreháňajte. Nadváha nie je dobrá pre jeho pohybové ústrojenstvo. Srsť si vyžaduje pravidelné česanie a kefovanie. Kúpať by ste salašníka mali aspoň dva-trikrát do roka.
Bernský salašnícky pes do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?
Je to veľký pes, ktorý potrebuje otvorený priestor. Čim viac, tým lepšie. V byte pes úplne šťastný nebude. Navyše, majitelia bytov by neboli príliš nadšení ani z pĺznucej srsti. Tú pes stráca dvakrát do roka a veľmi intenzívne. Spolužitie v byte nie je nemožné, no je náročné a pre psa môže byť stresujúce. Rodinný dom so záhradou si bernský salašnícky pes zamiluje. Celoročný pobyt vonku pre jeho hrejivú a hustú srsť nie je problém. Sneh i mláky s vodou sú jeho kamaráti. Potrebuje častý kontakt s ľuďmi. Na samotu ho musíte naučiť. Ľahko vás môžu prekvapiť obhryzené topánky, kvety alebo diery v zemi.
Mentálne toto plemeno dospieva neskôr a aj keď má po puberte, často má prejavy ako mladé šteňa, čo nie je negatívom. Vďaka svojej dobrej nálade je také obľúbené. Bernskí salašníci disponujú pokojnou povahu a trpezlivosťou. K ľuďom sa správajú vždy empaticky a citlivo a deti si obľúbia okamžite. Bernské salašnícke psy sú využívané ako záchranári, pátrači alebo ako skvelé asistenčné psy na canisterapie. Ich tréning by mal byť systematický. Sú to chápavé a rozvážne psy, ktoré sa učia veľmi rýchlo. Pri takom veľkom psovi je tréning poslušnosti základ. Pozitívna motivácia a odmena je cesta, akou zaručíte rýchly progres vo výcviku.
Aj ako majiteľ začiatočník si k bernskému salašníckemu psovi nájdete cestu. Je priateľský a nejaké tie prešľapy vo výchove či tréningu dokáže odpustiť. Musíte počítať s tým, že ignorantov nemá rád. Treba mu venovať dostatok času a zapájať ho do vlastných aktivít alebo aktivít s rodinou. V rámci starostlivosti počítajte s tým, že berňák má slušný apetít a spotrebu krmiva budete cítiť. Pri psovi tejto veľkosti je to však bežné. Okrem suchého a mokrého krmiva pridajte do jedálnička surové mäso. Príkladne sa starajte o srsť. Pravidelné kefovanie a česanie dvakrát do týždňa vám neskôr pri kúpaní ušetrí množstvo času, energie a nervov. Ak nastane sezóna pĺznutia, zaručene to postrehnete.
Najčastejšie otázky – FAQ
Považujete bernského salašníckeho psa za ideálnu voľbu? Zaujalo vás niečím toto pracovité a priateľské plemeno psa? Chcete vedieť, koľko rokov sa dožíva alebo aká je jeho povaha? Koľko váži dospelý pes bernského salašníka? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispejete vašimi názorom či skúsenosťami. Ak máte otázky týkajúce sa tejto rasy, napíšte nám správu alebo nechajte komentár. Radi vám odpovieme.
Koľko sa dožíva bernský salašnícky pes rokov?
Aké sú druhy bernského salašníckeho psa?
Akú povahu má bernský salašnícky pes?
Je bernský salašnícky pes vhodný do bytu alebo domu?
Koľko stojí bernský salašnícky pes s papiermi?
Galéria obrázkov
Komentáre
My sa zatiaľ chovu tohto plemena venujeme len 3 roky, ale za tie 3 roky sme si preskákali mnoho. Toto plemeno je veľmi inteligentné, učenlivé, ale každý pes iný. S našou Giani sa venujeme dog dancingu a takisto s ňou cvičíme dogfitness, čo jej veľmi pomáha udržať kondíciu, nakoľko sa venujeme s ňou aj vystavám. Za odmenu dostáva pravidelne uvoľňujúce masaz, ktorú si vie extrémne užiť. Ale takisto je to aj dobrý strážny pes. Je to pes do voza aj do koča
Odpovedať