Biely švajčiarsky ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Pes pripomínajúci svojím výzorom vlka má spoločných predkov s nemeckým ovčiakom a v mnohom sa mu podobá i povahou. Pôvodom pastiersky pes je sebavedomý, inteligentný a veľmi učenlivý. Ide o všestranne využiteľného psa, ktorý je temperamentný a pracovitý zároveň. Správnou výchovou uňho prebudíte buď jemnú a citlivú stránku, alebo tú pracovnú. V každom prípade ide o skvelého rodinného spoločníka, ktorý je ideálnou voľbou do rodiny s deťmi. Pre svojho pána urobí čokoľvek a s radosťou ho bude sprevádzať na každom kroku. Podľa delenia FCI (Medzinárodná kynologická federácia) sa radí medzi ovčiarske a pastierske psy (skupina 1).
Biely švajčiarsky ovčiak je dobre stavaný a svalnatý stredne veľký až veľký pes. Dospelý pes v kohútiku dosahuje 58 – 66 cm, sučky sú o niečo nižšie, ich výška je 53 – 61 cm. Hmotnosť sa pohybuje od 30 do 40 kg u psov a od 25 do 35 kg u sučiek. Pomer dĺžky tela a výšky v kohútiku by mal dosahovať 12 : 10. Vyznačuje sa obdĺžnikovým rámcom tela a rovným chrbtom (u nemeckého ovčiaka je zadná časť skosená). Na mohutnej hlave sa týčia trojuholníkovité uši, oči majú tmavé sfarbenie a ňufák je vyslovene čierny. Zvesený chvost je husto osrstený po celej dĺžke. Ovčiak má tmavo pigmentovanú kožu, z ktorej vyrastá biela srsť, ide o jedinú prípustnú farbu v prípade tohto plemena. Srsť môže byť stredne dlhá (krátka) alebo dlhá. Je hustá a priliehavá, krycia srsť je hladká a tvrdá, podsada je hustá. Srsť treba raz za čas vyčesať, ale časté kúpanie nie je potrebné, pretože je samočistiaca. Biely švajčiarsky ovčiak je pomerne zdravé plemeno, ktoré sa v priemere dožíva 12 rokov. Sledovať treba jeho pohybový aparát, pretože u veľkých plemien často dochádza k dysplázii bedrového kĺbu. Dbať treba aj na jeho tráviaci trakt, hrozí totiž torzia žalúdka, nezriedka sa u toho plemena objavuje degeneratívna myelopatia.
Švajčiarsky ovčiak potrebuje dostatok pohybu, vhodným prostredím preňho bude dom so záhradou, ktorú môže strážiť. Denne by ste mu mali dopriať dlhé prechádzky a pracovne ho vyťažiť buď tréningom (napr. poslušnosti), alebo športom. Veľmi rád sa učí, krok vedľa neurobíte zábavou vo forme psích hlavolamov. Denne potrebuje byť v kontakte so svojím pánom a rodinou, na človeka sa totiž dokáže veľmi naviazať. Pokiaľ má dostatok kontaktu s rodinou, môžete ho ubytovať v zateplenej búde, ktorá ho bude chrániť pred nástrahami počasia. Od šteniatka je dôležitá socializácia s inými psami, aby si na ne ovčiak zvykol a v dospelosti nemal pred nimi strach. Tréning by sa mal niesť v pozitívnom duchu. Láskavým prístupom toho dosiahnete viac ako trestami, psíkovi vždy doprajte dostatok času na učenie. Hoci je toto plemeno veľmi inteligentné, lepšie je učiť ho veci postupne, tak si ich osvojí lepšie.