Bordeaux doga

Bordeaux doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Ako je zrejmé už z pomenovania tohto plemena, ide o rasu pochádzajúcu z Francúzska. Bordeauxská doga zaujme na prvý pohľad svojím vzhľadom, avšak ten je zavádzajúci. V skutočnosti ide totiž o pokojného psa, ktorý sa rád mazná. Pôvodne poľovný a strážny pes sa vďaka správnej výchove stane skvelým rodinným spoločníkom. Pre svoju flegmatickú povahu a trpezlivosť sa skvelo hodí k deťom. Podľa delenia FCI sa plemeno radí do 2. skupiny (Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy), 2. sekcie (Molosoidné psy) a štandardu patrí číslo 116. Bordeaux doga je často nazývaná francúzskym mastifom. Má vysoký prah tolerancie a dráždivosti, preto ju len tak niečo nerozhádže (ani detský krik). Je vyrovnaná a na svoju rodinu sa veľmi fixuje, čo môže byť pri dlhodobom odlúčení problém.

Publikované: 07.02.2025
Aktualizované: 07.02.2025

Toto molosoidné plemeno má harmonickú stavbu tela, veľkosťou a osvalením vzbudzuje rešpekt. Bordeauxská doga je podsaditá a nízko stavaná, pomer dĺžky tela a výšky v kohútiku by mal byť 11 : 10. Napriek tomu, že má krátke, hoci mohutné a svalnaté končatiny, výška v kohútiku dosahuje až 58 až 68 cm (sučky sú menšie, psy väčšie). Hmotnosť je minimálne 50 kg (psy), u sučiek je to 45+ kg. Mohutná široká hlava má lichobežníkový tvar, v oblasti čela sú na nej viditeľné rovnomerné vrásky. Typická pre toto plemeno je vráska, začínajúca vo vnútornom kútiku oka a smerujúca ku kútiku papule. Podľa vrások možno ľahko identifikovať, či psa niečo nezaujalo. Mandľové oči sú pomerne malé, nos je skrátený a zvrásnený, čeľusť silná, uši sú nasadené vysoko po stranách hlavy. Hlava je silným a svalnatým krkom spojená so širokým, mohutným a hlbokým hrudníkom. Silný chvost nosí doga v pokoji zvesený, siahať by mal aspoň k pätám. Koža je na väčšine tela silná a pevná, voľná je len na krku a na tvári, kde tvorí vrásky. Krátka hladká a veľmi jemná srsť je jednofarebná, povolená je maska v odtieňoch čiernej či hnedej (tmavšia ako zvyšok tela) a biele znaky na hrudi a prstoch. Na základe štandardu FCI sú povolené len mahagónové a žlté odtiene (červenohnedá, izabela či jelenia hrdzavá). Vzhľadom na veľkosť tohto plemena nie je prekvapením jeho sklon k problémom s kĺbmi. Nie sú preň vhodné psie športy a až do veku 20 mesiacov je vhodné vynechať chôdzu do schodov a skokové aktivity. Medzi najčastejšie ochorenia patria dysplázia bedrového aj lakťového kĺbu, problémy so srdcom i torzia žalúdka (prevenciou je rozdelenie kŕmnej dávky a dodržiavanie spánkového režimu po kŕmení). Vyskytnúť sa môžu i potravinové alergie a intolerancia, taktiež klesajúce viečko (ektropium) a problémy súvisiace s dýchacími cestami. V priemere je vek dožitia 5 až 8 rokov.

Pôvodne bola bordeauxská doga využívaná pri love šeliem, strážení stád a aj na psie zápasy, preto musela byť odvážna, neohrozená a agresívna voči iným zvieratám. V súčasnosti je to obľúbený rodinný pes s prezývkou „nežný obor“, čomu zodpovedá aj jeho povaha. Je prítulný, láskyplný a oddaný svojmu pánovi, a rád trávi čas po jeho boku. Stále je však výborným strážcom, je mu vlastná nebojácnosť a ostražitosť. K cudzím ľuďom sa správa odmerane a nedôverčivo, avšak nie agresívne. Napriek svojej veľkosti sa bordeaux doga hodí k deťom, je k nim ohľaduplná a trpezlivá. Pri výcviku je nutnosťou pevná ruka, avšak s pozitívnou motiváciou (najlepšie pochodíte s chválením), majiteľ by už mal mať skúsenosti s molosoidnými plemenami. Plemeno je pomerne inteligentné a učenlivé, avšak doga býva dominantná a môže byť tvrdohlavá. Od šteniatka je nutná socializácia, aby si pes zvykol na ostatné zvieratá, pozor na jej potrebu dominancie nad inými psami. Bordeauxská doga nie je vyslovene hravá, šteká len málokedy a neoplýva ani množstvom energie. Samozrejme, pri takom veľkom psovi netreba zabúdať na pravidelné dlhšie prechádzky. Denne mu okrem kratších prechádzok postačí jedna dlhšia, cca 45-minútová. Ocení vnútorné alebo vonkajšie hry, napr. preťahovanie lanom alebo aportovanie. Výcvik by mal prebiehať od šteniatka do seniorského veku, pretože doga sa bude dlhodobo chcieť stať vodcom svorky. Starostlivosť o srsť nie je náročná, vyhnite sa častému kúpaniu, pretože kozmetické prípravky môžu byť vyvolávačom alergie a môže dochádzať k tvorbe kožných zápalov. Pokožku okolo ňufáka a celkovo na tvári treba pravidelne ošetrovať, aby nedochádzalo k infekciám a v lete k zapareninám. Pravidelnú starostlivosť venujte i očiam, potrebné je odstraňovať škamry a čistiť očné okolie. Najlepšie sa bude bordeauxská doga cítiť v dome so záhradou, ktorý bude môcť strážiť. Je spoločenská, preto ju nenechávajte zavretú v koterci a doprajte jej možnosť voľného pohybu po pozemku a prístup dovnútra. Môže byť aj celoročne vonku, ak jej doprajete zateplenú búdu. Krátka srsť ju totiž dostatočne nechráni pred zimou.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.4%)