Border teriér

Border teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Malý pracovný pes s množstvom energie bol pôvodne pomocníkom pri love líšok a hlodavcov. Ako pomocník aktívnych poľovníkov sa osvedčí aj dnes, najmä ak ich bude môcť sprevádzať pri jazde na koni, avšak dokáže byť aj príjemným spoločníkom. Je rýchly a vytrvalý, na teriéra má pokojnú a vyrovnanú povahu. Tvrdohlavý je len minimálne, s jeho vycvičením nebude mať problém ani začiatočník. Tento psík je veľmi prispôsobivý, bude s vami s radosťou zdieľať váš životný štýl. Miluje pohyb a je aktívny, na psie športy je to ideálny kandidát. Tvrdá a hustá srsť v kombinácii s jeho húževnatosťou mu umožňujú vyčíňať vonku za každého počasia. Toto plemeno sa podľa delenia FCI radí do 3. skupiny (Teriéry), 1. sekcie (Veľké a stredne veľké teriéry) a štandardu patrí číslo 10.

Publikované: 18.04.2025
Aktualizované: 18.04.2025

U teriéra s kompaktnou stavbou tela nie je síce podľa štandardu presne stanovená výška v kohútiku (zvyčajne je to okolo 25 až 28 cm), ale radí sa medzi malé plemená. Hmotnosť dospelého psa sa pohybuje v rozmedzí 5 až 7 kg. Psík pôsobí na prvý pohľad ako drobné klbko energie, ktoré sa vďaka svojim rozmerom poľahky dostane do jazvečej alebo líščej nory. Telo má obdĺžnikový tvar – pozostáva z úzkeho a pomerne dlhého trupu s dostatočne hlbokým hrudníkom s mierne klenutými rebrami. Končatiny sú rovné a svalnaté, ukončené malými labkami s hrubými vankúšikmi. Nie veľmi dlhý, dobre osrstený chvost je nasadený vysoko. Border terrier dokáže vďaka telesnej konštrukcii poľahky udržať tempo po boku bežiaceho koňa. Hlava pripomína plochým tvarom hlavu vydry, avšak líši sa tmavými očami so sústredeným výrazom a vysoko nasadenými trojuholníkovými ušami, ktoré bývajú po stranách hlavy zvesené smerom k tvári. Pre toto plemeno je typická tvrdá koža s tvrdou a hustou srsťou s priliehajúcou kratšou podsadou. Povolených je viacero farebných variantov, najčastejšie je srsť sfarbená do odtieňa pšenice, stretnúť sa môžete i s červenou, sivou alebo modrou s pálením. Hoci ide vo svojej podstate o plemeno dožívajúce sa relatívne vysokého veku (v priemere to je 12 až 15 rokov), ktoré nemáva príliš veľa zdravotných problémov, niektoré choroby sa uňho vyskytnúť môžu. Pre toto plemeno je špecifická dedičná choroba Canine Epileptoid Cramping Syndrome (CECS) pripomínajúca svojimi prejavmi epilepsiu, objaviť sa môže i dysplázia bedrového kĺbu, luxácia pately, progresívna atrofia sietnice, znížená funkcia štítnej žľazy či choroby srdca. Starostlivosť o srsť nie je náročná, border teriéra netreba často kefovať ani kúpať, cca raz za pol roka je potrebné trimovanie.

Tento temperamentný a inteligentný pes sa vyznačuje neuveriteľnou prispôsobivosťou – dokáže žiť v akomkoľvek prostredí. Ak mu doprajete dostatok pohybu, bude spokojný v byte, dobre sa bude cítiť i v dome a žiť môže aj celoročne vonku. Border teriér je usmievavý a vždy dobre naladený. Na rozdiel od iných teriérov nie je preň typická tvrdohlavosť a má tendenciu poslúchať. To značí, že výcvik od prírody láskavého psíka zvládne aj začiatočník. Nutnosťou je minimálne výcvik poslušnosti, aby psík reagoval na privolanie. Border miluje pohyb v akejkoľvek podobe. Rád vás bude sprevádzať na prechádzkach v lese, na túrach či pri jazde na bicykli, ale energiu si vybije i pri výcviku obedience, agility, flyballe či pri frisbee. Svojho majiteľa bude jednoducho rád sprevádzať všade a urobí preňho všetko. Vzhľadom na jeho silný lovecký inštinkt by mal byť na prechádzkach vždy na vôdzke. Malé zvieratá považuje za korisť, preto pozor na králiky, morčatá či škrečkov v domácnosti. Rád ponaháňa aj cudzie mačky. Border teriér je dobre ovládateľný a poslušný, veľmi rýchlo sa učí. Agresívny nebýva vôbec, cudzí ľudia mu veľký problém nerobia. V prípade, že psíka dostatočne vybeháte, nechá sa následne ochotne škrabkať a bude sa chcieť maznať. Ak sa však začne nudiť, bude sa správať deštruktívne – demolovať byt/dom, ale aj záhradu.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(89.8%)