Choroby mačiek prenosné na človeka

Choroby mačiek prenosné na človeka

Ochorenia prenosné zo zvierat na človeka sa nazývajú zoonózy. Dokonca prevažná väčšina infekčných ochorení, ktoré sa u človeka vyskytujú má zoonózny pôvod. Zoonotické choroby môžu prenášať aj vaši domáci miláčikova a prirodzene teda aj mačky. Chorôb, ktoré môžu prejsť z mačky na človeka nie je tak veľa. Mnohé z nich sú prehnane démonizované, pričom šanca, že sa daným ochorením nakazíte, je naozaj nízka. Najlepším spôsobom, ako takejto nákaze predísť, je riadna starostlivosť o vášho mačacieho spoločníka – očkovanie a odčervovanie. Čo taký svrab u mačky, blchy alebo infekčné choroby mačiek? Je toxoplazmóza u mačiek pre človeka naozaj nebezpečná?

Publikované: 31.08.2023
Aktualizované: 13.06.2024
Obsah článku:

Máte obavy z toho, že by vás mačka mohla nakaziť nebezpečným vírusovým ochorením? Choroby, ktoré sa môžu prenášať zo zvierat na človeka, sa nazývajú zoonózy. Takéto ochorenia sa vyskytujú aj u mačiek a pre človeka prípadná nákaza predstavuje viac či menej závažné zdravotné komplikácie. Nebezpečenstvo nákazy je hlavne u mačiek chovaných vonku o to vyššie, že sa venujú lovu myší, potkanov, chrčkov, vtákov a pod. Predstavujú potenciálne najrizikovejší zdroj nákazy. Mačky prichádzajú do kontaktu s ich krvou či trusom, čo výraznejšie zvyšuje riziko nákazy a následného prenosu. O to dôležitejšie je, aby bola vaša mačka očkovaná a pravidelne odčervovaná. Čo sú to zoonózne ochorenia? Ktoré choroby mačiek sú prenosné na človeka a ako sa prenášajú?

Čo je to zoonóza?

Zoonóza alebo zoonózne ochorenie predstavuje druh nákazy – infekcie, ktorej pôvod je živočíšny – zvierací. Ide o ochorenia, ktoré sú priamo alebo nepriamo prenášané medzi zvieratami a ľuďmi. Najčastejší možný spôsob nákazy je konzumácia kontaminovanej potravy, vody alebo inej zložky, prípadne priamym kontaktom so zvieraťom. Vo svete je množstvo infekčných ochorení, ktoré majú zoonotický pôvod a vznikli teda vo zvieracej ríši, pričom postupne sa nimi nakazil človek. Pôvodcom nákazy sú vždy mikroorganizmy – baktérie, ktoré môžu u človeka vyvolať rôzne ochorenia. Závažnosť priebehu daného ochorenia je vždy individuálna a závisí od množstva konkrétnych faktorov.

Zoonóza

Choroby mačiek prenosné na človeka

Infekcie, vírusy, baktérie a choroby trápia nielen ľudí, ale aj domácich miláčikov. Rovnako ako u ľudí, niektoré z ochorené sú pre zvieratko závažné viac, iné zasa menej. Každopádne, ak na svojej mačke či kocúrovi pozorujete, že niečo nie je v poriadku, dôležité je identifikovať, aký je dôvod zhoršeného zdravotného stavu. Zmenu správania, nechuť do jedla, apatickosť či rôzne iné príznaky netreba ignorovať. V prvom rade je dôležité pomôcť zvieraťu a v neposlednom rade chránite aj seba. Pokojne môže mačka trpieť ochorením, ktoré je prenosné na človeka. Aké choroby mačiek sú prenosné na človeka?

Toxoplazmóza

Ani náhodou nepatrí k najčastejším ochoreniam, ktoré sa u mačiek vyskytujú. Táto parazitická nákaza je však prenosná na ľudí. Ide o baktériu Toxoplasma gondii, ktorá môže nakaziť všetky teplokrvné živočíchy a mačka je len jedným z mnohých. Vyššie riziko nakazenia mačky vo voľnom výbehu však spočíva v tom, že tieto vnútrobunkové parazity sa často vyskytujú u hlodavcov, myší, potkanov, chrčkov či vtákov. Ak sa raz mačka nakazí, je celoživotným prenášačom, no pre človeka býva mačka nebezpečná len v období 3 až 10 dní po nakazení, vtedy v truse môže vylučovať vajíčka (oocysty) tohto parazita. Po 2 až 3 týždňoch si telo mačky tvorí protilátky a následne je už šanca prenosu na človeka minimálna.

Človek sa teda môže nakaziť toxoplazmózou od mačky len v prípade, ak príde do kontaktu s infikovaným trusom (pozn. v ktorom sa nachádzajú oocysty – vajíčka) a následne sa baktérie dostanú do úst a tráviaceho traktu. Bežným pohladením mačky žiadny prenos nehrozí. Človek sa môže nakaziť tepelne nespracovaným mäsom, ktoré bolo infikované, nedostatočne umytou zeleninou, ovocím, nepasterizovaným mliekom alebo vajíčkami. V každom prípade musia byť na povrchu potraviny kontaminované vajíčkami Toxoplasma gondii. Nakazená mačka zvyčajne nevykazuje žiadne príznaky. Výnimočne sa môže objaviť hnačka, zvýšená teplota, nechutenstvo, nekoordinované pohyby alebo svalové kŕče. U človeka prebieha nákaza bezpríznakovo, objaviť sa môže výnimočne zvýšená teplota, drobné vyrážky na pokožke alebo opuch uzlín. Vážnejší priebeh môže byť u ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu.

Mačka ani zďaleka nie je jediným prenášačom. Pre väčšinu ľudí s normálnou imunitou nepredstavuje toxoplazmóza nebezpečenstvo. Vakcinácia na tento druh baktérie v súčasnosti nie je dostupná. Dôležitá je prevencia. Pri manipulácii mačacími výkalmi používajte rukavice, mäsové výrobky tepelne upravujte, zeleninu i ovocie dôkladne umývajte pod tečúcou vodou rovnako ako vaše ruky. Dbajte na hygienu u detí, ktoré sa hrajú na verejných pieskoviskách, ktoré častokrát predstavujú toaletu pre potulné mačky.

Toxoplazmóza a tehotné ženy? Prehnané obavy žien z možnej nákazy toxoplazmózou po kontakte s mačkou nie sú opodstatnené, pretože vyššia pravdepodobnosť nákazy je skôr v prípadoch kontaminovaných potravín. Toxoplazmóza v tehotenstve však môže spôsobiť výrazné komplikácie. Potom, čo sa nakazí tehotná žena, dochádza k prenosu na plod približne o 14 až 21 dní. Najväčšie riziko pre tehotenstvo predstavuje nákaza toxoplazmózou počas 1. alebo 2. trimestra tehotenstva. Vtedy môže baktéria spôsobiť vývojové poruchy plodu, poruchy zraku či nervového systému a v najhoršom môže nákaza zapríčiniť potrat alebo vyvolať predčasný pôrod.

Mačacie poškriabanie – infekčné choroby mačiek

Prenos niektorých ochorení na človeka môže zapríčiniť aj mačacie poškriabanie. Ide spravidla o bakteriálne infekcie. Mačacie poškriabanie môže spôsobiť prenos baktérie Bartonella henselae. Prenáša sa takisto slinami, keď mačka oblizuje otvorené rany človeka, alebo uhryznutím. Takisto ju môžu prenášať mačacie blchy.

Mačka nakazená touto baktériou zvyčajne nevykazuje žiadne symptómy. Príznaky takejto infekcie sa obyčajne u človeka prejavujú začervenaním a opuchom daného miesta, ktorým došlo k infikovaniu. Pôsobenie baktérie však býva relatívne dlhodobé a objavovať sa môže únava, bolesť hlavy, kĺbov či svalov – výnimočne zvýšená teplota. U ľudí s normálnou imunitou sa zvyčajne neobjavia žiadne príznaky okrem tých lokalizovaných v rane. Ideálne je vyhýbať sa prípadným uhryznutiam a poškriabaniu mačkou. Dôležité je tiež dôkladné umývanie rúk.

Mačacie poškrabanie

Pasteurella multocida

Ide o čisto bakteriálne ochorenie, ktorým je infikovaných 70 až 90 % mačiek. Táto baktéria sa môže prenášať len uhryznutím mačkou, pričom uhryznutie a prenos baktérie môžu u človeka lokálnu bolesť, opuch v oblasti uhryznutia a výrazné začervenanie. U ľudí s oslabenou imunitou sa môže baktéria šíriť krvným obehom do srdcových chlopní a vyvolať ich zápal. Po uhryznutí mačkou a následnom začervenaní či opuchu rany by ste mali navštíviť lekára. Osvedčila sa antibiotická liečba.

Salmonelóza

Alebo salmonela je bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje široká skupina baktérií Salmonella. Zvyčajne dochádza u človeka k nákaze po konzumácii kontaminovaného jedla, ktoré nie je dostatočne tepelne upravené. Rovnako tak sa však môžu prenášať baktérie aj infikovanou mačkou, a to v podobe výkalov. Vo väčšine prípadov sú symptómy infekcie u človeka v podobe nevoľnosti, riedkej stolice, žalúdočných kŕčov alebo horúčky. Prejavy ochorenia zvyčajne ustúpia. Mačka sa môže nakaziť konzumáciou kontaminovanej potraviny alebo prostredníctvom ulovených hlodavcov či vtákov. Mačka nemusí hlodavca ani vtáka skonzumovať, no pri kontakte s jeho krvou alebo trusom tu hrozí riziko nákazy.

Blchy a svrab u mačky

Ide o nákazy vyvolané vonkajšími parazitmi. Blchy alebo roztoče predstavujú potenciálnych prenášačov, ktorí môžu ochorenia v prípade infikovanej mačky šíriť ďalej. V neposlednom rade blchy môžu zapríčiniť parazitárne nákazy v podobe pásomníc a iných vnútorných parazitov. Ak blcha prenáša pásomnice, človek sa môže pásomnicami nakaziť v prípade, že blchu nedopatrením skonzumuje.

Pri svrabe je táto zoonózna nákaza prenášaná veľmi zriedka. Tieto roztoče sa môžu zavŕtať do buniek kože a vyvolať svrbenie. V oboch prípadoch platí, že najlepšia je prevencia v podobe starostlivosti o srsť zvieraťa a takisto osobná hygiena.

Svrab u mačky

Črevné parazity mačiek

Škrkavky, pásomnice alebo giardie. Obzvlášť závažné riziko predstavujú vnútorné parazity pre deti. Prenos týchto parazitov je možný výkalmi, s ktorými človek – dieťa príde do kontaktu a nechcene sa dostanú do úst. Tieto červy môžu spôsobiť závažné tráviace ťažkosti, môžu migrovať krvným obehom, vplývať na činnosť orgánov a nervový systém. Škrkavky môžu spôsobovať poruchy videnia, bolesť alebo únavu. Mačka môže prenášať takisto kožnú larvu Ancolystoma, ktorá spôsobuje svrbenie a dráždenie pokožky. Ako spomíname vyššie, týmito infekciami sú ohrozené hlavne deti. Dbať je potrebné na precíznu hygienu a dodržiavanie intervalov odčervovania u mačiek.

Ďalšie zoonózne choroby mačiek

Okrem vyššie spomínaných ochorení prenosných z mačiek na človeka je možný aj výskyt nasledovných. Zvyčajne ide o parazitárne, vírusové choroby mačiek, resp. bakteriálne infekcie.

  • Q horúčka – ide o pomerne zriedkavú infekciu, ktorá je prenášaná baktériou Coxiella burnetti. V Európe je jej výskyt veľmi zriedkavý. Táto zoonóza sa dokáže šíriť v prachu alebo prostredníctvom srsti zvierat. Baktériu je teda možné vdýchnuť. Vyvolať môže bolesti hlavy, žalúdočné kŕče alebo horúčku. Infikovať môže pľúca alebo srdcové chlopne.
  • Mačacia chrípka – niektoré štúdie poukazujú na to, že prenos mačacej chrípky na človeka je možný, no toto ochorenie je spôsobené baktériami alebo vírusmi, ktoré pre človeka nepredstavujú nebezpečenstvo. Preto, ak aj k nákaze dôjde, nemajú na človeka žiadny vplyv. Jedna zo štúdií z amerického Ohia tento predpoklad potvrdila.
  • Dermatofytóza – ide o kožné ochorenie, ktoré spôsobujú u mačiek i ľudí huby – plesňové parazity. Ochorenie prenášajú mačky, psy alebo dobytok. Príznakom ochorenia je šupinatá, suchá alebo svrbivá kruhová vyrážka, ktoré sa môže objaviť na hlave alebo kdekoľvek na tele. Liečba prebieha za pomoci hojivého krému, masti, gélu alebo spreja.

Dermatofytóza

Pravdepodobnosť nákazy

Lekári aj veterinári sa zhodujú, že pravdepodobnosť nákazy vírusovým, bakteriálnym alebo parazitárnym ochorením, ktoré by na človeka preniesla mačka, je nízka. Paradoxne, väčšia šanca je, že sa nakazíte zoonóznym parazitárnym ochorením, ktoré prenášajú sladkovodné ryby, než tým, ktoré by mohla prenášať mačka.

Vyššie riziko predstavujú z hľadiska zoonóznej nákazy skupiny ľudí, ktoré majú oslabenú alebo nedostatočne zrelú imunitu. Sem radíme hlavne dojčatá, ľudí s imunodeficienciou (pozn. kvalitatívna alebo kvantitatívna porucha imunitného systému, kvôli čomu je vyššie riziko výskytu infekčných a autoimunitných ochorení), ľudí s oslabenou imunitou – hlavne starší ľudia alebo pacienti podstupujúci biologickú alebo chemickú terapiu (napr. liečba rakoviny). Vyššie riziko je u ľudí vtedy, ak prekonali sériu vážnejších ochorení (pozn. s aplikáciou antibiotickej liečby), počas ktorých sa dočasne výrazne oslabil imunitný systém. Zvýšené riziko môže byť tiež u tehotných žien.

Najčastejšie otázky – FAQ

Chorôb, ktoré mačky prenášajú na človeka, nie je veľa. Rovnako tak šanca nákazy nie je nijak vysoká. Sú vírusové choroby mačiek nebezpečné pre človeka? Je toxoplazmóza u mačiek prenosná na človeka? Napriek tomu, že šanca na prenos ochorenia z mačky na človeka je relatívne nízka, sú známe prípady, keď sa človek ochorením od mačky nakazil. Budeme radi, ak sa s nami a ostatnými čitateľmi podelíte o svoje osobné skúsenosti s možnou nákazou ochorením od mačiek. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Pre väčšinu ľudí s dostatočnou imunitou je toxoplazmóza zriedkavo nebezpečná. Dôležité je dodržiavanie základných hygienických opatrení. Mačky nie sú jediným zdrojom potenciálnej nákazy. Prevažujúcou cestou prenosu je konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne spracovaného mäsa infikovaných zvierat. V prípade mačky môže byť človek infikovaný priamym kontaktom s infikovanými výkalmi alebo mačacou podstielkou. Pri čistení mačacej toalety používajte gumené rukavice. Najväčšie nebezpečenstvo toxoplazmóza predstavuje pre dojčatá, ľudí so slabou imunitou a riziko predstavuje aj pre tehotné ženy v závislosti od štádia tehotenstva. Ochorenie prebieha u človeka skôr bezpríznakovo, prípadne zvýšenou teplotou, opuchom uzlín a drobnými vyrážkami na koži.

Medzi najznámejšie smrteľné choroby u mačiek patria FIP – infekčná peritonitída, FIV (vírusová imunodeficiencia), FeLV, závažné infekčné ochorenia očí, mačací AIDS. Potenciálne smrteľné sú však aj parazitárne nákazy, vnútorné červy a iné ochorenia, ktorých príznaky sú intenzívne a nie sú liečené. Závisí tiež od zdravotnej kondície mačky.

Áno, poškriabaním mačkou sa môžu prenášať niektoré infekčné ochorenia. Spravidla ide o prenos baktérie Bartonella henselae, ktorá sa prenáša poškriabaním, uhryznutím alebo olizovaním otvorenej rany – slinami. Ochorenie nie je pre človeka s normálnou imunitou nebezpečné. Objaviť sa môže začervenanie rany či opuch, výnimočne zvýšená teplota, bolesť hlavy, svalov či kĺbov.

Predovšetkým je dôležité povedať, že výskyt besnoty v našom regióne je minimalizovaný vďaka účinnej vakcinácii. V prípade mačiek očkovanie proti besnote nie je povinné tak ako u psov. Preto vzniká väčšie riziko, že ak príde ku kontaktu s nakazeným zvieraťom a mačka bude uhryznutá, mačka je prenášačom tohto ochorenia. Besnota u mačiek je smrteľným ochorením, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Očkovanie mačiek proti besnote je v mnohých štátoch povinné. Pre človeka predstavuje besnota vírusové ochorenie, ktoré po prepuknutí príznakov nie je liečiteľné.


Ďalšie články z kategórie Zdravie mačky

Vaše hodnotenie:
(89.8%)