Čo dať psovi, keď má hnačku?
Počas hnačky je vhodné prvých 12 – 24 hodín nechať psíka bez jedla, len s dostatkom čerstvej vody. Po hladovke môžete začať kŕmiť menším množstvom potravy, ktoré by mala byť bohaté na ľahko stráviteľné bielkoviny, neobsahovať veľa tukov a vlákniny. Ponúknuť môžete varené kuracie alebo morčacie mäso, ryžu či mrkvu. Prípadne môžete začať len malými dávkami rozvarenej ryže. Vhodná je aj špecializovaná strava určená pre psov s tráviacimi problémami. Doplniť môžete probiotiká, ktoré pomôžu napraviť trávenie, a pomôcť môže i čierne uhlie pre psa. Pokiaľ je však hnačka veľmi intenzívna a neprestáva, v stolici zbadáte krv alebo je spojená s únavou, letargiou, horúčkou, nechutenstvom alebo zvracaním, vyhľadajte čo najskôr veterinára.
Dôležité je, aby pes počas hnačky prijímal predovšetkým dostatočné množstvo tekutín a nedošlo pri zvýšenej frekvencii vyprázdňovania k dehydratácii. Ak psovi budete variť v rámci diéty ryžu, vodu zlejte a psovi ju primiešavajte do stravy. Spomínané čierne uhlie je vhodná prvá pomoc. Účinok však vždy závisí aj od toho, čo je dôvodom hnačkovitej stolice. Živočíšne uhlie má však nevýhodou v tom, že zmení zafarbenie stolice a prípadná diagnostika nedokáže presne určiť či sa v stolici nenchádza krv alebo parazity.
Veľmi dobré referencie od majiteľov psov má Aptus Attapectin, ktorý predstavuje účinné liečivo a poskytuje psom rýchlu úľavu od tráviacich ťažkostí. Vďaka svojmu zloženiu napríklad pomáha formovať stolicu a prinavráti tak do tráviaceho systému správne zažívanie. Hoci liečivá pre ľudí nie sú pre psy vhodné a o ich aplikácii by ste sa vždy mali poradiť s veterinárom, niektorým majiteľov sa pri hnačke ich domáceho miláčika osvedčili Hylak kvapky alebo Smecta. Vhodné je teiž nasedenie probiotík, napr. Canvit Probio alebo probiotický komplex Purina VD Canine Fortiflora PLV 30.