Elektrický obojok pre psa

Elektrický obojok pre psa – skúsenosti. Viete, ako funguje?

Niektorí na ne nedajú dopustiť, niektorí ich odsudzujú. Elektronický výcvikový obojok je pritom najlepšou vecou pre psa, ktorého chcete mať pusteného navoľno. Ide o skvelého pomocníka, vďaka ktorému pôjde výcvik rýchlejšie a z psíka sa stane poslušný spoločník omnoho skôr. Obojky disponujú rôznymi funkciami, preto majú širšie využitie. Predstava, že pes dostáva elektrické impulzy, ktoré psa bolia, je pritom mylná. Na jeho privolanie totiž často stačí zvukový signál, elektrostatické impulzy sú len jednou z možností výcviku.

Publikované: 12.07.2024
Aktualizované: 12.07.2024
Obsah článku:

Hoci voči nim majú mnohí ľudia predsudky, elektronické obojky nie sú nástrojom týrania, ich zmyslom je pomáhať pri výcviku. Zvyčajne využívajú viacero druhov upozornení (zvukový signál, vibrácie a elektrostatický impulz), preto môžete využívať pri výcviku základných pokynov, odúčania utekania zo záhrady/za zverou alebo nevhodného správania rôzne metódy. Dôležité je vybrať taký model, ktorý bude vášmu psíkovi vyhovovať, aby obojok splnil svoj účel. Prezradíme vám, ako výcvikový elektrický obojok funguje, na čo slúži a podľa akých parametrov si vybrať ten najvhodnejší.

Elektronické výcvikové obojky pre každého psa

Názov Hodnotenie Detail
DogTrace Professional 2000   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
DogTrace D-Control 400   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Bentech D776   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Bentech T05L   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
SportDog 1200m SD-1225E   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt

Ako vybrať elektrický výcvikový obojok pre psa?

Elektronické obojky sú efektívnym riešením pri tréningu psov, sú navrhnuté tak, aby pomáhali pri výcviku. Výber správneho výcvikového obojka závisí od veľkosti a povahy psa, ale aj od toho, čo od tohto výcvikového nástroja očakávate. Elektronický výcvikový obojok môžete používať už u 6-mesačného psíka, ale len v prípade, že vie reagovať na základné povely. Pri výbere je potrebné sa zaujímať o dosah, funkcie, účel obojka, ale aj to, pre aké plemeno a typ (veľkosť a temperament) psa je určený.

Ako vybrať elektrický výcvikový obojok pre psa?

Dosah elektrického obojka – pár metrov, ale aj niekoľko kilometrov

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere elektrického obojka je jeho dosah. Toto číslo vám prezradí, na akú vzdialenosť môžete zariadenie ovládať. Dosah sa pohybuje od pár metrov do niekoľkých kilometrov. Pozor, tento údaj je skôr orientačný, pretože ho výrazne ovplyvňuje členitosť terénu. Dosah uvedený pri každom modeli udáva hodnotu v ideálnych podmienkach, teda v rovinatom teréne bez prekážok. Ovplyvňuje ho aj počasie, takže v daždi či búrke nemusí fungovať na 100 %. Samozrejme, čím väčší dosah, tým lepšie, keďže však tento parameter úzko súvisí s cenou, nemusí byť pre vás nutne najvýhodnejšou voľbou.

  • Dosah do 500 metrov: Ak plánujete svojho psa cvičiť na dvore, na cvičisku či pri venčení, dosah cca 300 až 500 metrov vám postačí. Takýto obojok je vhodný aj v prípade, že váš psík od vás neodbieha ďaleko, prípadne produkt potrebujete len na cvičenie základných povelov. Ide o najlacnejšiu voľbu, obojok s dosahom do 500 metrov stojí zvyčajne do 50 eur.
  • Dosah 500 až 1 000 metrov: Na cvičenie základných povelov v prípade, že tak chcete robiť na dvore, ale aj pri prechádzke lesom či na turistike, bude pre vás ideálny obojok s dosahom do 1 km. Psíka budete mať pod kontrolou aj v prípade, že od vás trochu ďalej odbehne. Cena je zvyčajne pohybuje do 100 eur.
  • Dosah viac ako 1 000 metrov: Takýto obojok sa vám bude hodiť v členitejšom teréne, v lese a využijete ho aj pri horšom počasí. Vďaka nemu budete môcť cvičiť psa na omnoho väčšie vzdialenosti. Je vhodnou voľbou pre majiteľov psov, ktoré často odbiehajú, pri rôznych športových aktivitách, ale napr. aj pri poľovačke. Cena sa pohybuje od 200 eur vyššie.
  • Dosah viac ako 10 kilometrov: Na takýto dosah je nutné, aby mal obojok GPS. Budete tak môcť sledovať presnú polohu psa a korigovať jeho pohyb. Nápomocné vám takéto zariadenie bude v prípade, že pes často uteká, alebo vtedy, ak ho potrebujete na profesionálne využitie (napr. pre poľovníkov). Za takýto obojok zaplatíte niekoľko stoviek eur.

Elektrický obojok pre psa dosah

Spôsob korekcie

Elektrické obojky delíme podľa upozornenia, ktoré vydávajú, na zvukové, vibračné, statické a sprejové. Samozrejme, dostupné sú aj modely, ktoré spôsoby korekcie kombinujú. V prípade, že váš štvornohý miláčik neposlúcha, po stlačení tlačidla bude upozornený na nevhodné správanie zvukom, vibráciou, sprejom alebo elektrostatickým impulzom (jeho intenzita sa dá nastaviť – 2 až 40 úrovní).

  • Zvukový elektrický obojok: Keďže ide o najmenej nepríjemný impulz (v porovnaní s vibráciami a elektrostatickým impulzom), býva zvukové upozornenie pri výcviku používané ako prvé. Tento druh upozornenia je najviac nápomocný pri výcviku menej tvrdohlavých psov. Niektoré druhy výcvikových obojkov umožňujú nahratie hlasu majiteľa, na ktorý pes často reaguje lepšie.
  • Vibračný elektrický obojok: V prípade, že nezaberá zvukové upozornenie, nasledujú zvyčajne vibrácie. Ako spôsob korekcie sa používajú nízkofrekvenčné vibrácie. Psovi sú síce nepríjemné, ale nie sú preň bolestivé. Najúčinnejšie sú pri malých a stredných psoch, pre veľké plemená nie sú obvykle dostačujúce.
  • Sprejový elektrický obojok: Na korekciu používa sprej (môže byť bez zápachu alebo s citronelovým pachom), ktorý vystrekne priamo na ňufák psa. Ide síce o pomerne slabý, ale pre mnohé psy dostačujúci impulz, ktorý je príjemnejší ako vibrácie či statický impulz. Tento druh obojkov sa už na trhu často nevyskytuje, najmä preto, že sa nedá predpokladať jeho výsledný efekt.
  • Statický elektronický obojok: Tento typ používa na korekciu statickú elektrinu. Pri kvalitných obojkoch sa dá intenzita elektrického výboja nastaviť (2 až 40 úrovní). Pre psíka sú impulzy zo spomínaných možností najnepríjemnejšie, avšak nie sú nebezpečné ani zdraviu škodlivé. Vždy je najvhodnejšie začať s najnižším stupňom a až v prípade potreby intenzitu stupňovať. Obojok treba vždy používať s mierou a aby bol nápomocný, netreba to s jeho používaním preháňať.
  • Viacero druhov korekcie: Najčastejšie obojky disponujú viacerými druhmi korekčných signálov. Zvyčajne ide o kombináciu zvuku, vibrácií a elektrostatických impulzov. Ide o najefektívnejšiu voľbu, keďže v prípade, že nefunguje na psa jeden signál, môžete skúsiť iný. Pri elektrických obojkoch by nemala chýbať možnosť nastavenia sily a intenzity korekčných signálov, ktoré tak budete môcť prispôsobovať podľa aktuálneho správania psa.

Elektrický obojok pre psa spôsob korekcie

Veľkosť psa je rozhodujúcim faktorom

Okrem parametrov samotného obojka treba zohľadniť aj veľkosť a vlastnosti psíka. Často sa stretnete s univerzálnymi obojkami, ktoré majú minimálnu a maximálnu dĺžku remienka a sú vhodné pre menšie i väčšie plemená. Dôležitá je v tomto prípade taktiež odporúčaná hmotnosť. Podľa nej je totiž nastavená sila impulzov. Ak nejde o univerzálnu veľkosť, obojky sú rozdelené na modely pre malých, stredných a veľkých psov.

  • Elektrické obojky pre malé psy: Dôležitá je pri nich nielen nízka hmotnosť, ale aj primeraná intenzita korekcie. Zvyčajne ide o plemená vážiace do 10 kg s obvodom krku 10 až 25 cm. Obojok by mal mať šírku aspoň 2 cm, aby bol psíkovi pohodlný.
  • Elektrické obojky pre stredné psy: Stredným plemenám bude najviac sedieť univerzálna veľkosť obojka. Hmotnosť psíkov môže byť rozličná, pohybuje sa od 10 do 40 kg, rovnako tak obvod krku sa líši. Najčastejšie ide o hodnoty od 25 do 50 cm. Veľkosti psa prispôsobte aj šírku obojka. Menším stredným plemenám postačí šírka 2 cm, pre väčšie psy sa bude hodiť širší obojok.
  • Elektrické obojky pre veľké psy: Pre veľké psy bude vhodný univerzálny i konkrétne určený obojok. Veľkým psom nebude vadiť o pár gramov na krku viac a zvládnu aj väčšiu intenzitu impulzov. Hmotnosť psov veľkých plemien môže byť vyššia ako 40 kg a ich obvod krku presahuje 50 cm.

Odolnosť nielen proti vode

Vo vonkajších podmienkach je riziko vystavenia vode veľmi vysoké. Obojok môže mať psík na krku pri výcviku, keď sa stratí, za pekného počasia i počas búrky. Údaj o kvalite prevedenia a použitom materiáli vám veľa napovie o jeho odolnosti. Samozrejme, najideálnejšie je, ak je daný údaj pri výrobku priamo uvedený. Výcvikový obojok môže byť iba čiastočne vodoodolný (napr. odolá dažďu, striekajúcej vode alebo ponoreniu), ale aj celkom vodotesný, ktorý plne chráni zariadenie pred vodou a často mu neuškodí ani blato. Remienky sú najčastejšie z nylonu alebo plastu, oboje sú proti vode odolné a ľahko čistiteľné.

Elektrický obojok pre psa remienok

Čím dlhšia výdrž, tým lepšie

Obojky môžu fungovať na batérie (zvyčajne AAA alebo CR2 3V) alebo byť dobíjacie, čo je v súčasnosti najbežnejšia a z dlhodobého hľadiska aj najvýhodnejšia možnosť. V oboch prípadoch je dôležitá výdrž. Pohybovať by sa mala minimálne v rozmedzí niekoľkých dní až mesiacov. Minimom je 1,5 dňa, zvyčajne však ide aspoň o 7 alebo 14 dní, maximom je 1 rok.

1, či viac psov?

Máte doma viacero chlpatých miláčikov? Potom vás zaujme možnosť použitia elektrického obojka, resp. prijímača, s ktorým je dodávaný, pre viac psov súčasne. Minimom je teda 1 pes, ale niektoré modely umožňujú pripojenie viacerých zvieratiek, a teda aj výcvik viacerých psov naraz.

Svetelná signalizácia

Na úpravu zlozvykov môže byť obojok vybavený aj svetelnou signalizáciou. Tú oceníte v prípade, že so psíkom cvičíte večer a nechcete ho stratiť z dohľadu. Vďaka LED diódam umiestneným na vysielači (zariadenie na obojku) môžete psa bez problémov lokalizovať v tme.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Aby bol výcvik úspešný, vyžaduje si dôslednosť, trpezlivosť a jasné pokyny psovi. Každý pes je však iný, niektoré sa učia rýchlejšie, iným to trvá dlhšie. Elektrický výcvikový obojok je vhodný nielen na výcvik problémových psov a doladenie detailov v profesionálnej kynológii, ale aj na zlepšenie chápania povelov u psov v bežnej praxi či odstránenie nevhodného správania psa. Uvažujete nad elektronickým výcvikovým obojkom? Potom dúfame, že vám bol náš návod na výber nápomocný. Ak vás zaujíma ohľadom tejto témy ešte niečo, opýtajte sa na to v komentároch pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Vďaka výcviku dosiahnete harmonické spolunažívanie so svojím psíkom. S elektronickým obojkom naučíte psa povelom omnoho rýchlejšie. Vďaka obojku ho môžete taktiež odnaučiť štekať (protištekací obojok). Tento prístroj nie je nutnosťou, ale je skvelou pomôckou. Psíka môžete pokojne vycvičiť aj bez neho, len to bude pravdepodobne trvať trochu dlhšie.

Správnym používaním výcvikového obojka efektívne podporíte výcvik psa, môžete ho odnaučiť utekať zo záhrady či za zverou, ale aj korigovať jeho správanie a odnaučiť ho štekať.

Na túto otázku sa dá odpovedať len ťažko, pretože pri výbere zohráva úlohu viacero faktorov a čo je vhodné pre jedného psa, druhému vyhovovať nemusí. Avšak o kvalite výrobku často veľa napovedá značka. Keďže ide o zariadenia, s ktorými sa bežný človek často nestretáva, výrobcovia vám nemusia pripadať veľmi známi. Odporúčame siahať len po overených výrobcoch, preto vám prinášame krátky prehľad overených značiek elektrických obojkov, ktoré vynikajú nielen kvalitným prevedením, ale aj pozitívnymi recenziami. K populárnym značkám elektrických obojkov sa radia Petrainer, DogTrace, PetSafe, Canicom, Garmin a napríklad aj Bentech alebo SportDog.


Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(93.4%)