Foxteriér

Foxteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Hladkosrstý či hrubosrstý (drôtosrstý), krátkosrstý či „dlhosrstý“, foxteriér je nebojácnym a neunaviteľným spoločníkom. Hoci dnes často zastáva spoločenskú úlohu, vo svojej podstate je to poľovný pes, čo značí, že má silné lovecké inštinkty. Je srdečný a rád sa hrá, preto si rád užije každú zábavu. Podľa delenia FCI sa toto plemeno radí do 3. skupiny (Teriéry), 1. sekcie (Veľké a stredne veľké teriéry) a patria mu čísla 12 (hladkosrstý) a 169 (hrubosrstý). Aby bol tento pes šťastný, musíte mu dopriať dostatok pohybu. Foxteriér je samostatný živel, s vlastným rozumom a myslením. Aby sa z neho stal rodinný pes, je nutná skorá socializácia a dôsledná výchova.

Publikované: 18.10.2024
Aktualizované: 18.10.2024

Stredne vysoký lovecký pes má dobre vyvinuté svalstvo, postavu má skôr štíhlu, nikdy nie je robustná. Podľa štandardu by mala byť stavba tela dokonale vyvážená. Lebka je úzka, tmavé okrúhle oči majú inteligentný výraz, malé uši sú vysoko nasadené a padajú dopredu. Nohy sú dlhé a rovné, chvost je vysoko nasadený a vzpriamený. Foxteriér má postoj „dostihového koňa“. Pôsobí napružene, akoby bol kedykoľvek pripravený vyštartovať za korisťou. Srsť je u krátkosrstého plemena rovná a priliehavá, je tvrdá a hustá, u hrubosrstého plemena je hustá s jemnou podsadou a veľmi tvrdá (dĺžka je 2 cm, na kohútiku, chrbte, bokoch a zadných končatinách sú to 4 cm, dlhšia je aj na papuli). Srsť môže byť jednofarebná, dvojfarebná aj trojfarebná, avšak dominovať by mala vždy biela farba. Povolené sú škvrny čierne, červené, hnedé i čierne s pálením. V priemere dosahuje foxteriér v kohútiku 33 až 39 cm, hmotnosť sa pohybuje od 6 do 9 kg. Toto plemeno sa teší veľmi dobrému zdraviu, nie je preň typických veľa dedičných ochorení. Predispozíciu má na profresívnu atrofiu sietnice, trpieť môže epilepsiou, ale aj šedým zákalom či problémami so srdcom. Keďže sa môžu narodiť aj jednofarebné, teda biele šteniatka, hrozí im hluchota. Na starostlivosť je o niečo náročnejší hrubosrstý variant, ktorý si okrem pravidelného kefovania vyžaduje 2-3-krát ročne aj trimovanie. V priemere sa foxteriér dožíva 12 až 15 rokov.

Foxteriér je veľmi energický a živý pes, ktorý sa zapojí do každej zábavy. Na druhej strane sa však rád túli, takže ho poteší, ak sa s ním občas pomaznáte. Toto plemeno je samostatné a má vlastný rozum, čo môže občas vyústiť v tvrdohlavosť. Je veľmi odvážny, ostražitý a bdelý, preto sa osvedčí ako strážny pes. Avšak má tiež rád prácu a hru s deťmi, takže pri správnej výchove bude z neho skvelý rodinný pes. Svojej rodine je oddaný. Foxteriér je inteligentný a veľmi túži sa učiť, čo výcvik uľahčuje. Výchova musí byť už od šteniatka dôsledná, foxteriér musí pochopiť hierarchiu rodiny a vedieť, aké mu v nej patrí miesto. Toto plemeno dril neznáša, lepšie pochodíte s motiváciou. Ak bude tréning brať ako zábavu, urobí všetko, čo od neho budete chcieť. Psíkovi treba venovať veľa času, poskytnúť mu dostatok zábavy a nejaké „zamestnanie“. Jeho energiu môžete skrotiť pomocou tréningu agility, flyballom, dogdancingom či pomocou frisbee. Nápomocná môže byť i canisterapia alebo záchranársky výcvik. Jeho myseľ spoľahlivo zamestnáte interaktívnymi hračkami. Vybláznený a unavený s vami potom rád pobudne na gauči. Nedovoľte foxteriérovi sa nudiť, pretože vtedy si nájde zábavu sám. Prejaviť sa to môže napr. kopaním dier v záhrade alebo ničením nábytku. Keďže ide primárne o poľovného psa, má foxteriér tendenciu utekať. Z toho dôvodu ho nikdy nevenčite bez vôdzky a ak ho necháte samého v záhrade, zabezpečte, aby sa nedostal preč. Ide o plemeno, ktoré rado šteká, čo môže byť výhodné pri strážení pozemku, avšak v byte to môže byť nepríjemné pre vás i pre susedov. S ostatnými zvieratami si dokáže v prípade skorej socializácie porozumieť, inak bude naháňať každú mačku a utočiť na iných psov. Foxteriéra môžete chovať v byte aj v dome, avšak nikdy ho nedržte uviazaného. Psík neznáša samotu a rád sleduje diane v rodine. Preto mu radšej doprajte miesto, odkiaľ bude môcť všetko, čo sa deje, sledovať.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.4%)