Gekončík nočný

Gekončík nočný – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Gekončíky nočné patria k tým plazom, ktoré sa najčastejšie odporúčajú ako teráriové zviera pre začínajúcich chovateľov. Starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá a svoju popularitu si získali aj pokojnou a priateľskou povahou. Gekončíky sú pôvodom zo západnej Indie, Afganistanu, Pakistanu a Iránu, takže ich prirodzeným prostredím sú teplé piesočnaté pôdy s minimálnou vegetáciou, kamenisté púšte aj lesy.

Publikované: 28.04.2023
Aktualizované: 28.04.2023
Obsah článku:

Ak zvažujete, že si zadovážite práve gekončíka, je dôležité poznať jeho prirodzené prostredie, aby ste mu dokázali vytvoriť domov, v ktorom sa mu bude dariť. V tomto článku sa dozviete to, aké terárium gekončík potrebuje, čím by malo byť vybavené a pri akých teplotách a vlhkosti sa mu darí. Nemenej dôležitá je aj vhodná potrava, starostlivosť a adekvátne zaobchádzanie s týmto fascinujúcim plazom.

Vzhľad a veľkosť

Gekončík nočný je malá jašterička vážiaca 50 – 80 g, pričom samičky bývajú približne o 10 g ľahšie než samčekovia. Dorastá do dĺžky 20 – 30 cm, z čoho chvostík tvorí cca 10 cm. Chvost je hrubší, segmentovaný, ukladá sa v ňom tuk ako zásoba energie. Dokáže sa sám regenerovať, ak časť odpadne. Na rozdiel od iných druhov gekónov má očné viečka, ktoré sú pohyblivé. Najčastejšie je sfarbený dosvetložlta s čiernymi škvrnami podobnými leopardím. Na brušku je skôr biely a na chrbte a chvoste sa môžu objaviť malé bradavice. Stretnúť sa môžete aj s inými farebnými variáciami. Niektoré majú výraznejšie žltú farbu a menej škvŕn, iné majú škvrny sfarbené až dooranžova, ďalšie majú škvŕn viac alebo inak usporiadané a je aj niekoľko variácií albínov s bielou pokožkou.

Gekončík nočný vzhľad

Terárium a chov

Výber terária je jedným z najdôležitejších krokov pred kúpou gekončíka. Budujete mu totiž domov, ktorý by mu mal poskytnúť čo najvhodnejšie podmienky podobné prirodzenému prostrediu. Terárium môže byť buď zo skla, alebo z plastu, pričom môže mať kovový alebo drevený rám. Oba materiály sú v poriadku – sklo je ťažšie, odolnejšie proti škrabancom, no ľahšie sa rozbije. Plast je zase lacnejší, odolnejší proti poškodeniu, no môže časom zožltnúť. Terárium by malo mať aj uzáver, aby sa nestalo, že vám gekončík ujde, a je dobré, ak sa dá otvárať zo strany, pre ľahšie čistenie a manipuláciu s gekončíkom.

Nemenej dôležitý je rozmer terária, aby mal gekončík dostatok priestoru. Ide síce o menšiu jašteričku, no napriek tomu potrebuje dostatočne veľké teritórium. Na rozdiel od iných plazov, gekončíky nelozia, ale zdržiavajú sa pri zemi. Preto potrebujú terárium, ktoré je skôr dlhé než vysoké. Dĺžka by mala byť minimálne 60 cm a šírka a výška aspoň 30 – 35 cm. Dôležitá je aj ventilácia, aby nedošlo k zaduseniu alebo príliš vysokej vlhkosti. Terárium by malo mať otvory, cez ktoré môže prúdiť vzduch. Tie zvyknú byť spredu, na hornom veku, prípadne oboje.

Dno terária musí byť vystlané podstielkou. Vhodným substrátom je piesočnato-hlinitá pôda s kamienkami, no použiť možno aj papierové utierky, noviny alebo koberček pre plazov. Nevhodnou podstielkou sú piliny, piesok, škrupiny orechov a štrk. Interiér doplňte o rôzne skalky, úkryty, krabičky a preliezky. Vhodné sú aj rastlinky, ktoré pomôžu udržiavať vlhkosť. Tá by sa mala pohybovať na úrovni 30 – 40 % a je potrebné ju sledovať hygrometrom. Pri nízkej vlhkosti sú gekončíky hydratované a prehrievajú sa, pri vysokej sú zase náchylnejšie na infekcie a parazity.

Každé terárium by malo byť vybavené UV lampou, ktorá mu dodá potrebný vitamín D3. Pre gekončíkov je tiež prirodzené mať denne 14 hodín svetla (v zime 12), čo podporuje reguláciu spánkového cyklu, takže gekončík dokáže pravidelne zaspávať a zobúdzať sa. Preto je najlepšie mať lampu s časovačom, takže sa bude automaticky zapínať a vypínať. UV lampa poslúži aj ako zdroj tepla. V teráriu by mala byť teplota okolo 25 °C, pri lampe 30 – 35 °C, v noci postačí 20 °C. Teplotu treba sledovať teplomerom a nikdy ju nenechať klesnúť pod 18 °C. Ak máte problém udržiavať teplotu len lampou, môžete si zakúpiť výhrevnú podložku pre plazy, ktorá bude terárium vyhrievať zospodu.

Gekončík nočný terárium

Strava

Gekončík nočný je mäsožravec, ktorý sa živí prevažne hmyzom. Ponúknuť mu môžete cvrčky, šváby, kobylky či múčne červy. Tie by mali byť ideálne živé, aby si ich mohol gekončík v teráriu sám uloviť. Strava by nemala obsahovať ovocie a zeleninu, keďže tie nedokáže dobre stráviť. Mladé gekončíky sa kŕmia raz za deň, najlepšie ráno alebo večer, dospelé jedince raz za 2 – 3 dni. Stravu je potrebné doplniť o vitamíny a minerály. Najdôležitejší je vápnik a vitamín D3, ktorý umožní jeho vstrebávanie. Zakúpiť môžete sépiové kosti alebo prášok s minerálmi a vitamínmi, ktorým sa posype jedlo alebo priamo telo gekončíka.

Ak gekončík dostatočne neje, častými príčinami je príliš nízka teplota v teráriu a stres. Apetít môže ovplyvniť dehydratácia, preto nezabúdajte na vodu, ku ktorej by mal mať vždy prístup a ktorú je potrebné každý deň meniť. Vodu umiestnite do plytkej misky, aby mal k nej ľahký prístup a dobre sa mu z nej pilo. Zvoliť by ste mali ťažšiu misku, aby sa len tak neprevrátila.

Gekončík nočný strava

Starostlivosť a zdravie

Starostlivosť o gekončíka nočného je naozaj jednoduchá, a to aj vďaka jeho pohodovej povahe. Na dennej báze kontrolujte terárium a odstraňujte výkalyHlbšie čistenie si terárium vyžaduje len raz za mesiac alebo podľa potreby – vtedy je potrebné všetko vybrať a terárium umyť mydlom a vodou. Nezabudnite ho dezinfikovať, dobre opláchnuť, vysušiť a použiť novú podstielku. Zaujímajte sa o zdravie svojho gekončíka. Všímajte si, či dostatočne je a pije, či sa neskrýva častejšie než zvyčajne alebo či sa uňho nevyskytli akékoľvek opuchy, abnormality alebo zmena farby pokožky. V takom prípade vyhľadajte veterinára.

Manipulácia s gekončíkom nie je náročná, ale musí si na ňu od začiatku zvykať. Keď si ho prinesiete domov, doprajte mu najprv pár dní na to, aby si zvykol, a až po týždni ho začnite brávať často na ruky, aby sa socializoval a navykol na ľudský dotyk. Zachovajte pokoj a opatrnosť, nezaobchádzajte s ním drsne alebo príliš často, inak bude v strese, čo socializáciu neuľahčí. Aj keď má gekončík miernu povahu, vystrašený môže uhryznúť, preto by mala byť manipulácia čo najjemnejšia.

Súčasťou starostlivosti o gekončíka je aj zimovanie, ktoré ho čaká v zimných mesiacoch. V tomto období je menej aktívny, býva skôr zalezený v úkryte, a prijíma minimum potravy a menej vody. K spomaleniu metabolizmu mu treba dopomôcť upravením teploty v teráriu, ktorá by mala klesnúť na izbovú teplotu alebo 16 – 18 °C (v noci aj 12 – 14 °C). Zimovanie trvá 3 mesiace a teplotu mu treba pomaly znižovať v priebehu 2 týždňov a naopak, po skončení zimovania mu 2 týždne teplotu postupne zvyšovať na bežnú.

Gekončík nočný starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Zvažujete, že si zaobstaráte gekončíka? Zaujal vás jeho vzhľad či priateľská povaha? Alebo si chcete overiť, či ide o správnu voľbu teráriového zvieratka pre vás? V našom článku sa dozviete všetko podstatné, no ak vám ešte predsa zostali otázky, pokojne sa opýtajte v diskusii pod článkom. Radi na ne odpovieme a potešíme sa aj vašim podnetom a skúsenostiam s chovaním gekončíka nočného.

Gekončíky majú priateľskú povahu. Sú zvedavé, rady lozia a skúmajú svoje okolie. Neprekáža im ani držanie na rukách, je veľmi nezvyčajné, aby gekončík uhryzol človeka.

Gekončíky dorastajú do dĺžky 20 – 30 cm a vážia 50 – 80 g. Svoj rast zavŕšia v 18 mesiacoch.

Cena sa pohybuje okolo 30 eur, no môže sa meniť v závislosti od pohlavia. Čo sa týka chovných staníc, cena sa môže vyšplhať na 70 – 80 eur.

Kým vo voľnej prírode sa dožíva len 10 rokov, v zajatí pri dobrej starostlivosti je dĺžka života 15 – 20 rokov.

Gekončíky sú teritoriálne a neodporúča sa chovať ich niekoľko v jednom teráriu – mohli by sa biť, poraniť aj zabiť. Niektoré kombinácie sú možné, napr. 1 samec a 2 samice, ale je lepšie vopred sa poradiť so skúseným chovateľom.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(87%)