Hady pre začiatočníkov

Hady pre začiatočníkov: užovka červená, hadiarka trojfarebná, pytón kráľovský a veľhad kráľovský

Chov hada nie je pre každého, avšak to ani chov ježka, psa či agamy. Ide o dlhoročný záväzok, ktorý si vyžaduje správne zariadené terárium, správnu teplotu, pravidelné vetranie či dodržiavanie denného a nočného režimu. Hady sú zvyčajne samotárske živočíchy a nevyžadujú si neustálu pozornosť. Napriek tomu je v niektorých prípadoch starostlivosť menej náročná ako v iných. Vhodné pre začiatočníkov sú pokojné a neagresívne druhy, ktoré sú tolerantné k chybám začiatočníkov a nie sú náročné na chov.

Publikované: 05.04.2024
Aktualizované: 05.04.2024
Obsah článku:

Najmenej náročné na teplo a veľkosť terária sú užovky a hadiarky (korálovky), avšak pre začínajúcich chovateľov sa hodia i pytón kráľovský či veľhad kráľovský. Vzhľadom na náročnosť priestoru sú pre začiatočníkov dobrou voľbou malé druhy hadov, avšak ak máte priestoru dostatok, môžete si zvoliť aj väčšieho hada.

Užovka červená (Pantherophis guttatus)

Obľubu medzi chovateľmi si získala pre svoju miernu povahu a nenáročnosť chovu. Postačí jej terárium s min. rozmermi 60 x 45 x 45 cm a teplota na výhrevnom mieste 28 °C, ktorú dosiahnete slabšou žiarovkou či výhrevnou fóliou zapnutou na 12 W. Vlhkosť vzduchu by mala dosahovať 50 – 60 %. Ide o pomerne živého a čiperného hada, ktorý rád šplhá, preto potrebuje dostatok možností na danú aktivitu, avšak aj niekoľko úkrytov v teráriu. Dospelého hada stačí kŕmiť len 1-2x za 2-3 týždne, pokojne živou potravou. Užovka červená je nočný tvor, preto bude najaktívnejšia práve po zotmení. Má mierumilovnú povahu, avšak musí si na váš dotyk zvyknúť. Dorastá do veľkosti 120+ cm a má štíhle telo. Pri rozmnožovaní kladie vajíčka, ktoré je nutné inkubovať v inkubátore. V zajatí sa dožíva 15 až 18 rokov.

Užovka červená

Hadiarka trojfarebná (Lampropeltis triangulum)

Tento druh spoznáte podľa červeného tela s čiernymi pruhmi so žltým/bielym jadrom. Ide o najčastejšie chovaný druh koráloviek, ktorý výzorom pripomína jedovatého korálovca, avšak ide o škrtiča a hadiarka nie je jedovatá. Má štíhle telo, dorastá iba do veľkosti 100 až 120 cm a hrúbky cca 5 cm, preto je nenáročná na priestor. Má miernu povahu a nehryzie. Postačí jej terárium s rozmermi 80 x 40 x 40 cm. Ide o zemného hada, ktorému vyhovuje piesočný podklad, ale aj hobliny alebo bukové štiepky. Hadiarka je aktívna a rada lezie, preto potrebuje v teráriu konáre, ktoré jej to umožnia. Občas potrebuje súkromie, zabudnúť by ste nemali ani na úkryty a, samozrejme, na misku s vodou, v ktorej sa rada okúpe. Na potravu je hadiarka nenáročná, kŕmiť ju môžete myšami alebo mláďatami potkanov. Má sklony ku kanibalizmu, preto treba zvážiť chov viacerých hadov v jednom teráriu. Teploty by sa mali pohybovať od 25 do 30 °C. Mláďatá bývajú plaché a majú problémy s kŕmením, preto odporúčame zvoliť už rozkŕmeného hada.

Hadiarka trojfarebná

Pytón kráľovský (Python regius)

Ide o mohutnejšieho hada, avšak dorastá len do dĺžky okolo 120 cmPytón kráľovský nie je veľmi aktívny, je skôr plachý a neagresívny. Zaujať môže kresbou na tmavohnedom až čiernom podklade. Na jeho chov vám postačí terárium s rozmermi 100 x 60 x 60 cm, teplota by mala cez deň dosahovať 26 – 32 °C a vlhkosť 50 – 65 %. V teráriu ocení kamene, konáre aj úkryty. Je to mäsožravec, ktorého jedálniček tvoria myši, potkany, občas kurčatá. Dospelého hada stačí kŕmiť každých 14 až 20 dní, počas zimného pôstu nežerie niekoľko mesiacov (cca 4 mesiace). Radí sa k nejedovatým hadom škrtičom, aktívny je predovšetkým v noci. Vie si zvyknúť na manipuláciu, avšak zbytočné prenášanie nemá rád, môže vám to dať najavo uhryznutím. Pri dobrej starostlivosti sa dožíva 15 – 20 rokov. Aj v tomto prípade samice znášajú vajíčka, ktoré je potrebné inkubovať.

Veľhad kráľovský (Boa constrictor)

Pre začiatočníkov je vhodný i veľhad kráľovský. Dorastá síce až do dĺžky 2,5 – 3 metre, ale má pomerne pokojnú povahu. Ide o mierne a nenáročné zviera. V teráriu potrebuje úkryty, konáre, po ktorých môže liezť, ale aj bazénik, v ktorom sa môže v prípade potreby močiť. Vzhľadom na veľkosť doprajte hadovi terárium aspoň s rozmermi 160 x 90 x 90 cm. Teplota by mala dosahovať od 22 do 40 °C (pod žiarovkou), vhodné je, aby bola jedna strana terária teplejšia, kde sa môže vyhrievať, a druhá chladnejšia, kde sa môže schladiť. Vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 48 – 60 %. Veľhad kráľovský je pomerne žravý, preto môže byť obézny. Zje myši, potkany, králiky, holuby i kurčatá. Dospelé hady stačí kŕmiť raz za mesiac. Nevadí mu „nanášanie“, treba však dať pozor na jeho silu. Ak sa cíti v ohrození, môže sa okolo vás omotať a spôsobiť vám zranenia. Tento had sa dožíva až 30 rokov.

Veľhad kráľovský

Netradičné hady pre začiatočníkov

Adeptom na prvého hada môže byť aj menej tradičný had, ktorého bežne u slovenských chovateľov nenájdete. Celkovo sú malé hady na chov najvhodnejšie, avšak ani pokojný veľký had nemusí byť zlou voľbou. Z menej tradičných malých hadov odporúčame africké užovky rodu Boaedon alebo americké rybožravé užovky rodu Thamnophis. Boaedon (napr. Boaedon capensis, Boaedon fuliginosus či Boaedon lineatus) sú zvyčajne hnedo sfarbené užovky dorastajúce do veľkosti 100 – 120 cm, jednému hadovi postačí terárium s veľkosťou 60 x 50 x 50 cm. Ide o odvážne hady, aktívne sú predovšetkým v noci. Thamnophis (napr. Thamnophis sistralis, Thamnophis cyrtopsis či Thamnophis marcianus) dosahujú dĺžku okolo 100 cm a potrebujú terárium s veľkosťou 70 x 50 x 50 cm, v ktorom by sa mala nachádzať menšia plytká vodná plocha. Živia sa predovšetkým rybami a obojživelníkmi, ale aj malými cicavcami. Zaujímavou voľbou môže byť užovka tenkochvostá (Orthriophis taeniurus friesi), ktorá dosahuje dĺžku 200 – 250 cm. Je to aktívny had, ktorý vyžaduje terárium s veľkosťou min. 140 x 70 x 60 cm. Má veľký apetít, preto treba dávať pozor na prekrmovanie. Živí sa primárne cicavcami a vtákmi.

Boaedon capensis

Najčastejšie otázky – FAQ

Vhodný had pre začiatočníka nie je ani tak o výbere konkrétneho druhu ako o podrobnom naštudovaní si všetkých podmienok na chov a zoznámení sa s daným hadom. Had by mal pochádzať od dobrého chovateľa, ktorý vám ochotne prezradí rôzne triky a tipy, aby bol váš chov úspešný. Rozhodli ste sa pre konkrétneho hada? Dajte nám vedieť, ktorý druh je podľa vás pre začiatočníka najvhodnejší a aké s ním máte skúsenosti.

Závisí to od konkrétneho druhu, avšak pri každom je dôležité zvoliť dostatočne veľké terárium, zariadiť ho podľa potrieb konkrétneho hada, dbať na teplotu a správnu vlhkosť a taktiež voliť vhodnú potravu. Všetko potrebné sa dozviete od chovateľa, na internete i v príslušnej literatúre.

Hady sa rady schovávajú a vyhľadávajú pokojné miesta, preto by ste im mali v teráriu vytvoriť úkryty. Terárium musí byť osvetlené, žiarovky vyberajte podľa druhu hada. Zväčša je potrebná výhrevná žiarovka a žiarovka s UVB žiarením. Hadom je vhodné nastaviť striedanie dňa a noci, čo dosiahnete pomocou spínacích hodín. Vhodné sú rastliny do terária, a to do tých suchších i tropických. V teráriu treba dbať na cirkuláciu vzduchu, avšak nemal by v ňom byť prievan.

Najvhodnejšie z malých hadov sú pre začiatočníkov užovky a korálovky.

Odpoveď v tomto prípade nebude jednoznačná, pretože to závisí od zvoleného hada. Zvyčajne sa v zajatí dožívajú 15 až 30 rokov.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(93.2%)