Hanoverský farbiar

Hanoverský farbiar – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Podľa delenia Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) sa hannoverský farbiar radí do 6. skupiny (Duriče, farbiare a príbuzné plemená), 2. sekcie (Farbiare) a štandardu patrí číslo 213. Pochváliť sa môže vytrvalosťou a perfektným čuchom, čo ho predurčuje na lov zveri. Poľovníkom a lesníkom robí toto plemeno spoločnosť pri dohľadávaní a zadržaní ranenej zveri. Ak mu doprajete dostatok pohybu, doma sa bude prejavovať ako lenivý a pokojný spoločník. Pre jeho lovecký inštinkt nie je hannoverský farbiar vhodný na chov s inými domácimi zvieratami. Tento psík má neuveriteľnú chuť pracovať, musíte ho preto dostatočne zamestnať, aby sa cítil šťastný.

Publikované: 14.03.2025
Aktualizované: 14.03.2025

Stredne veľký a silný pes sa vyznačuje dobrými proporciami. Predĺžený trup s hlbokým a priestranným hrudníkom a silno osvalenými prednými aj zadnými končatinami pôsobí mohutne. Stavba tela umožňuje psovi neúnavne pracovať. Na hlave so širokou mozgovňou vynikajú tmavé oči a vysoko a doširoka nasadené stredne dlhé zaoblené uši. Na čele badať vrásky. Pes ma dlhý a silný krk s voľnou kožou, ktorá vytvára lalok. Vysoko nasadený dlhý chvost sa k špičke zužuje a môže byť mierne zatočený. V dospelosti samce dosahujú v kohútiku výšku 50 až 55 cm, dospelé sučky sú o niečo menšie, v kohútiku majú približne 48 až 53 cm. Hmotnosť sa u dospelých jedincov pohybuje v rozmedzí 25 až 40 kg. Tvrdá srsť je krátka, farba môže byť svetlá až tmavá jelenia červená, viac alebo menej pásikavá/žíhaná. Pes môže, ale aj nemusí mať tmavú masku, na hrudi sa tolerujú malé biele škvrny. Ide o pomerne zdravé plemeno, zdravotné neduhy sa mu viac-menej vyhýbajú. Stretnúť sa môžete predovšetkým s dyspláziou bedrového i lakťového kĺbu a ochoreniami očí – progresívna retinálna atrofia a retinálna atrofia sietnice. V priemere sa hannoverský farbiar dožíva 11 až 13 rokov.

Vo svojej podstate je „Hannoverčan“ pokojný a vyrovnaný. Má tichú a citlivú povahu, svojmu pánovi je verný. Doma zvykne byť uvoľnený a často až lenivý, avšak pri práci je ostražitý a vytrvalý. Má veľmi silný lovecký inštinkt, prácou môže byť až posadnutý. Preto je dôležitý minimálne základný výcvik, psík musí reagovať na svoje meno a privolanie. Ak sa totiž vydá po stope, je schopný ju nasledovať až do vzdialenosti cca 50 km. To značí, že mu musíte dopriať denne dlhé prechádzky, inak bude nepokojný. Vďaka jeho inteligencii nebude výcvik veľký problém, najmä ak nezabudnete na pozitívnu motiváciu a vľúdnosť. Dril tento pes odmieta a hrubým správaním dosiahnete len jeho odmietanie spolupráce. S inými domácimi zvieratami sa neznáša najlepšie, za čo môže jeho lovecký pud, avšak s inými psami vychádzať dokáže. Vo svojej podstate je to však samotár. Deti dokáže tolerovať, ale ich spoločnosť dobrovoľne vyhľadávať nebude. Nemá rád ani cudzích ľudí, správa sa k nim nedôverčivo a odmerane. Plemeno nie je vhodnou voľbou do bytu, hoci by si na taký život hannoverský farbiar zvykol, lepšie sa bude cítiť v dome so záhradou. Na svojho pána je veľmi naviazaný, ten by mu mal venovať dostatok času. Prechádzky sú vhodné len na vôdzke, inak by vám mohol psík odbehnúť za korisťou. Povolené sú aj dlhšie túry, ale až v dospelosti, keď budú naplno vyvinuté kosti a kĺby. Krátka srsť nie je náročná na starostlivosť, postačí ju vykefovať jedenkrát do týždňa. Plemenu sa zvykne strapatiť srsť medzi vankúšikmi labiek, preto je dobré ju vystrihávať.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.4%)