Havansky psík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Hľadáte malé klbko energie, ktoré je rado stredobodom pozornosti? Havansky psík je vždy dobre naladený nekomplikovaný spoločník. Má rád spoločnosť svojho pána, preto s ním chce tráviť čo najviac času. Napriek svojmu pomenovaniu nemá pôvod na Kube, ale v oblasti Stredomoria, odkiaľ sa spolu so španielskymi osadníkmi dostal do Ameriky, kde v Havane započal jeho oficiálny a cielený chov. V klasifikácii FCI sa radí do 9. skupiny (Spoločenské psy a sprievodné plemená), konkrétne do sekcie 1 – Bišony a podobné plemená. Patrí mu číslo 250.
Tento malý a robustný spoločenský psík je mierne dlhší ako vyšší. Pomer medzi dĺžkou tela a výškou v kohútiku je 4 : 3. Napriek krátkym nohám je preň typický energický a pružný pohyb. Stredne veľká hlava so smerom k nosu sa zužujúcou tlamou, veľkými a tmavými mandľovými očami a vysoko nasadenými, po stranách zvesenými ušami dodávajú psíkovi typický výraz. Poznávacím znamením je dlhšia hodvábna srsť bez podsady, zvyčajne mierne zvlnená, ktorá pripomína vlasy. Povolené sú rôzne farebné variácie, nielen biela, ale aj hnedá, sivá či béžová. V kohútiku dosahuje havanský psík 21 až 29 cm, hmotnosť sa pohybuje od 3 do takmer 6 kg. Napriek tomu, že sa pri dobrej starostlivosti môže toto plemeno dožiť až 15 rokov, nevyhýbajú sa mu choroby. Najčastejšie sa vyskytujú problémy s kĺbmi a kosťami (napr. luxácia pately), so zrakom (šedý zákal či progresívna atrofia sietnice), ale aj problémy so srdcom či hluchota. Nutné je pravidelné česanie srsti a kontrola očí a uší, ktoré môžu slziť/zapáliť sa. Mini psík nevyžaduje strihanie, avšak často sa pristupuje k skracovaniu srsti na čele a pysku.
Havanský psík je veselý a hravý, vždy pripravený zúčastniť sa na aktivitách so svojou ľudskou rodinou. Je síce ostražitý, ale nikdy nebýva agresívny. Štekanie nie je preň typické, ale môže si ním vyžadovať vašu pozornosť. Dobre vychádza s cudzími ľuďmi (a neodolá maznaniu s nimi), ale aj s inými zvieratami. Od malička ho však treba socializovať, aby sa z neho nestal ustráchaný bojko. Vzhľadom na jeho inteligenciu a chuť učiť sa je výchova nekomplikovaná. Tento psík je poslušný a rád robí svojmu majiteľovi radosť. Výchova musí byť dôsledná, pretože havanský psík si veľmi dobre zapamätá každú výnimku. Ak ho raz pustíte do postele či na gauč, už mu ťažko vysvetlíte, že tam nesmie. Rád sa učí všetky možné triky, ktorými vás bude potom zabávať. Zamestnať ho môžete napr. kynologickým športom agility. Odmalička nezabúdajte šteniatko učiť zostávať osamote, pretože inak hrozí v dospelosti pri dlhšom odlúčení separačná úzkosť. Havanský psík má rád spoločnosť detí, ale je vhodný aj pre jednotlivcov, kde bude rád stredobodom pozornosti. Ide o psa vhodného predovšetkým do bytu.