Hovawart

Hovawart – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pomenovanie tohto nemeckého plemena pochádza zo staronemeckých slov „hova“ dvor a „wart“ strážca. V preklade – pôvodne hovawart slúžil ako strážca dvora, teda strážny pes. Svoje strážne schopnosti, samozrejme, nestratil, avšak dnes má omnoho všestrannejšie využitie. Môže z neho byť skvelý rodinný pes, služobný, asistenčný i canisterapeutický pes. Predurčuje ho na to jeho vyrovnaná povaha. Hovawart je pokojný, odhodlaný a neúnavny, statočný a odolný pes, ktorý prechováva k svojej rodine veľkú lásku. Najšťastnejší bude na vidieku, ale aj v záhrade v meste, kde bude mať prístup do domu a možnosť stretávať sa s rodinou. Obľubuje deti a rád sa s nimi hrá, čo tak trochu pramení v tom, že sám dospieva pomerne pomaly. Ide o stredne veľké až veľké plemeno, ktoré sa podľa členenia FCI radí do 2. skupiny (Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy), 2. sekcie (Molosoidné plemená) a štandardu patrí číslo 190.

Publikované: 22.11.2024
Aktualizované: 22.11.2024

Všestranný pracovný pes so širokou hlavou, klenutým čelom, tmavohnedými oválnymi očami a vysoko nasadenými trojuholníkovými zvesenými ušami má kompaktné a silné telo. Hlava je stredne dlhým a silným krkom spojená so širokým a hlbokým hrudníkom. Osvalené končatiny zakončené okrúhlymi labami sú dlhé. Pohybom osrsteného chvosta dáva hovawart neustále najavo svoju náladu. Dlhá srsť je mierne zvlnená, môže mať čiernu, plavú alebo čiernu farbu s plavými znakmi (povolené sú biele škvrny na hrudníku, chvoste a špičke prstov). Sučky sa od samcov líšia výškou i hmotnosťou. Samce majú výšku v kohútiku 63 až 70 cm, sučky sú o cca 5 cm nižšie. Hmotnosť psov sa pohybuje okolo 40 kg, sučky vážia okolo 30 kg. Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno, avšak ako všetky ostatné veľké plemená, aj hovawart je náchylný k chorobám pohybového aparátu. Najčastejšie ide o dyspláziu bedrového kĺbu alebo lakťovú dyspláziu, preto ho najmä vo vývine netreba pri výcviku a športe preťažovať. Zriedkavejšie sa môže vyskytnúť panostitída, progresívna retinálna atrofia, šedý zákal a torzia žalúdka. Priemerná dĺžka života čistokrvného hovawarta je 12 rokov.

Pokojný a vyrovnaný sebavedomý pes s priateľskou povahou – tak možno v krátkosti opísať toto plemeno. Hovawart sa viaže na rodinu a potrebuje s ňou byť v blízkom kontakte. Miluje hladkanie, ale aj bláznenie sa. Plemeno má „oneskorený vývoj“ (jeho správanie sa ústali do 3 rokov života), preto nie je prekvapením, že rado trávi čas dlhodobým hraním sa s deťmi. Vďaka jeho inteligencii a ochote učiť sa z neho dokážete vychovať poslušného spoločníka. Napriek tomu nie je vhodný pre chovateľa-začiatočníka. Pes by mal k majiteľovi cítiť prirodzený rešpekt. Výcvik musí byť dôsledný, niesť sa v pozitívnom duchu a nebyť monotónny. S drilom a hrubosťou u tohto plemena nepochodíte. Hovawart má dobrú pamäť a rýchlo sa učí, pri pozitívnom výcviku bude veľmi ochotne spolupracovať. Svoju rodinu a zverený majetok bude rád chrániť, má totiž dobre vyvinuté strážne inštinkty. Voči cudzím ľuďom je ostražitý, ale nie je agresívny. Hovawart vyžaduje množstvo pohybu, preto je vhodnou voľbou pre majiteľa, ktorý bude mať čas sa mu aktívne venovať. Ocení nielen dlhé prechádzky (aspoň 1 denne) a výlety do prírody, ale sprevádzať vás bude aj pri behu a jazde na bicykli. Na podporu jeho fyzickej zdatnosti, ale i vrodenej radosti pracovať dobre poslúžia psie športy, disciplíny športovej kynológie a obedience. Vzhľadom na jeho veľkú potrebu pohybu u tohto plemena obzvlášť platí – ak bude pes cítiť, že je užitočný a zamestnaný, bude lepšie počúvať povely ako pes, ktorý sa psychicky a fyzicky vyťažený necíti a musí si hľadať zábavu sám. Vďaka hustej srsti je hovawart dobre chránený pred horúčavami i chladom, preto je toto plemeno možné chovať celoročne vonku.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.2%)