Írsky seter

Írsky seter – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

V Európe ide o uznávané poľovnícke plemeno. Napriek svojmu loveckému účelu írsky seter zaujme svojou eleganciou. Noblesa je umocnená krásnou, lesklou a stredne dlhou srsťou. Tá si vyžaduje náležitú starostlivosť. Ide o veľmi aktívne stredne veľké plemeno psa, ktoré však skvele zapadne do rodiny s deťmi. Vyžaduje si výdatné množstvo pohybu. Setre nerady trávia čas osamote.

Publikované: 06.02.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Tieto psy sú veľmi učenlivé a tréning ich veľmi baví, no miestami môže byť aj pre ich inteligenciu a tvrdohlavosť správny prístup problematický. Majiteľ by už pri tejto rase rozhodne mal mať skúsenosti s chovom a výcvikom psov. Írsky seter sa môže pochváliť skvelou kondíciou a odolnosťou proti chorobám.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Stredne veľký pes s atletickou postavou a elegantnou stredne dlhou srsťou patrí k ušľachtilým poľovníckym plemenám. Typickou vizuálnou črtou setra je predĺžená hlava od čela smerom k nosu. Na hlave dominujú dlhé uši pokryté dlhšou srsťou. V dospelosti samce dosahujú v kohútiku výšku 55 až 67 cm a hmotnosť v rozmedzí 25 až 32 kg. Dospelé sučky sú o niečo menšie, v kohútiku majú približne 53 až 58 cm a hmotnosť 20 až 27 kg.

Srsť setra je jeho rozpoznávacím znakom, tento Ír má lesklú a rovnú srsť, ktorá má po stranách trupu, na ušiach a zadnej strane končatín padavý rast. Práve srsť dodáva setrovi jeho eleganciu. Najviac frekventovanými farbami je červená a gaštanovo hnedá. Samostatnou kapitolou je írsky červenobiely seter s unikátnou kombináciou bielej srsti s červenými/hnedými škvrnami. Existuje viacero druhov setrov (Anglický seter, Gordonov seter a iné), no samotný írsky seter, prezývaný aj červený seter, nemá žiadne iné poddruhy, ktoré by boli charakteristické inými rozmermi, typmi srsti či odlišnými vlastnosťami. Rozlišovacím znakom je len farba.

Zdravie, choroby a vek

Výhodou väčšiny poľovníckych psov je práve ich vysoká odolnosť. Írsky seter je charakteristický svojou húževnatosťou a pokročilý vek na ňom badať niekedy len veľmi ťažko. Určité typické ochorenia prichádzajú v prípade tejto rasy práve s pokročilým vekom. Objaviť sa môžu taktiež niektoré typy psychických porúch, na ktoré sú náchylné.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – stehenná kosť nezapadá správne do jamky bedrového kĺbu, čo spôsobuje diskomfort pri pohybe jedinca. Dysplázia sa môže objaviť aj pri lakťových kĺboch, spôsobená je nesprávnym rastom chrupavky. Najčastejšie ide o dedičné ochorenie.
  • Hypotyreóza – ide o poruchu funkčnosti štítnej žľazy, ktorá je spôsobená zníženou produkciou hormónu štítnej žľazy.
  • Epilepsia – írsky seter môže trpieť epileptickými stavmi, taktiež ide zväčša o dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje občasnými záchvatmi – zbesilé behanie, pohyb do strán či strata rovnováhy.
  • Hypertrofická osteodystrofia – ide o relatívne málo sa vyskytujúce ochorenie, ktoré postihuje práve írskych setrov. Zapríčiňuje krívanie psa pre nadmernú hladinú bielkovín a neschopnosť vstrebávať vápnik. Možná je liečba steroidmi alebo antibiotikami.
  • Separačná úzkosť – vzhľadom na to, že tieto jedince sa veľmi výrazne fixujú na svojho majiteľa a sú spoločenskí, objaviť sa môže úzkosť z odlúčenia. Ak sú dlhší čas osamote, uchýlia sa k deštruktívnemu správaniu.
  • Torzia žalúdka – ide o život ohrozujúci stav, ktorý je spôsobený nahromadením vzduchu v žalúdku, dôsledkom čoho sa zhoršuje prietok krvi, klesá krvný tlak a pes kolabuje. Vyskytuje sa v prípadoch, keď pes nárazovo zje množstvo jedla, prijíma potravu v rýchlom tempe a následne vydá vysokú fyzickú námahu. Nevyhnutný je zásah veterinára.

Dĺžka života sa u írskeho setra pohybuje okolo 12 až 15 rokov. Vo všeobecnosti je táto rasa veľmi odolná proti chladu, alergiám i mnohým chronickým ochoreniam. V prípade, že pes nemá žiadne dedičné ochorenia, jeho vitalita a kondícia sa bude priamo úmerne meniť s vekom. Najčastejšie sú práve ochorenia pohybového aparátu. Pozornosť venujte aj pravidelnému čisteniu uší, aby nedochádzalo k zápalom.

Írsky seter vek

Povaha a správanie

Poľovník sa u tohto plemena nezaprie. U írskeho setra možno pozorovať dvojitú tvár. Elegantný vzhľad, poslušnosť a priateľskosť v sebe ukrýva inštinkty lovca. Jedince tejto rasy sú veľmi priateľské voči cudzím psom i deťom. Bez problémov sa spolu so staršími deťmi vášnivo zahrajú, ponaháňajú a budú aportovať. Čo je jeden zo spôsobov, ktorým uspokoja svoju živelnú potrebu. Pri cudzích ľuďoch je írsky seter spočiatku skeptický, no pri prvom náznaku hravosti a ochoty prejaviť cit si v nich nájde kamarátov. Má rád pozornosť a maznanie. S cudzími psami vychádza veľmi dobre. Poľovnícky, rodinný a výstavný pes v jednom, ktorý v sebe skrýva silný temperament.

Z poslušného a inteligentného psa sa však razom môže stať lovec, ktorého silný čuch ľahko zavetrí korisť. Dobrá výchova vtedy ide často bokom. Venčenie je lepšie s vôdzkou. Ír musí mať ochotného a aktívneho majiteľa, s ktorým bude zažívať dobrodružstvá. Írsky seter nie je ideálny pre chovateľov začiatočníkov. Učenie sa povelom je pre túto rasu zábavou, rôzne behavé aktivity a triky, ktorým budete psíka učiť, vám bude opätovať radosťou v očiach. Pri výcviku môže byť rušivým elementom len jeho občasná nesústredenosť.

Írsky seter povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Ako to už pri inteligentných plemenách býva, tvrdohlavosť je vedľajším príznakom. V kombinácii s loveckým inštinktom môže byť niekedy výchova a výcvik oriešok. Írskeho setra musíte preto zaujať, podnecovať ho odmenami či pocitmi vďaky. Pes musí cítiť, že ako autorita od neho niečo vyžadujete a ak to splní, dostane sa mu empatie. Aj toto je dôvod, prečo by to chovateľ začiatočník nemal ľahké. Ak je pes chovaný ako poľovník, je obzvlášť dôležité, aby na povely reagoval bezprostredne. Pri výcviku je preňho majiteľ najlepším vodcom svorky.

Ak patríte k chovateľom, ktorí chcú so psom behať, bicyklovať či chodiť na túry, írsky seter bude všetkými labkami za. Ír miluje tráviť čas v teréne, vyznačuje sa perfektnou kondíciou. Dlhé prechádzky v prírode ocenia obe strany. Chovatelia týchto psov ich považujú za „večné šteňatá“ vzhľadom na ich nadšenie z bežných pohybových aktivít. Takto agilné psy sú vhodné na súťaže agility alebo flyball.

Dlhšia srsť so sebou prináša určité potreby. Primárne je nutné pravidelné vyčesávanie, aspoň raz, ideálne dvakrát týždenne. Taktiež je vhodný kúpeľ aspoň trikrát do roka. Írsky seter nie je rád sám, preto dbajte na to, že ak ho necháte osamote, bude mať vždy priestor pre aktívne vyžitie (oplotený dvor), inak sa môžu objaviť príznaky úzkosti a deštruktívneho správania. Často aj dokonale vytrénovaný pes dokáže konať nepredvídavo, zvlášť ak má pocit úzkosti. Pri kŕmení je vhodné striedať suché i mokré krmivo. Dávku a zloženie prispôsobte podľa aktivity a veku psa.

Írsky seter výcvik

Írsky seter do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Treba myslieť na to, že ide o veľmi aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje viac ako ranné a večerné venčenie. Navyše má stredne dlhú srsť a pri pĺznutí môžete mať koberec chlpov aj tam, kde nechcete. Írsky seter môže žiť v byte, no nie je to preňho ideálne prostredie. Život v interiéri či exteriéri rodinného domu s oplotenou záhradou už predstavuje optimálnejšie podmienky.

Seter je učenlivý, poslušný a veľmi rozvážny. Vysoká inteligencia a tvrdohlavosť môžu chovateľom, hlavne začiatočníkom, spôsobovať vrásky, no pri správnych metódach tréningu a výchovy je írsky seter perfektným partnerom. Vychádzať si bude s deťmi, inými psami i mačkami. Rodina a deti si v ňom nájdu verného spoločníka. Majiteľ s aktívnym štýlom života je pre Íra to najlepšie. Psie športy ako flyball, beh so psom či agility sú pre psa vítanou aktivitou. Plemeno je relatívne časovo náročné, preto musíte zvážiť, či mu viete zabezpečiť vhodné podmienky a venovať dostatok času. Ak je sám, je nespokojný a dokáže to dávať najavo hryzením predmetov či hrabaním jám na záhrade.

Na jeho inštinkty lovca myslite počas prechádzok, ktoré sú istejšie s vôdzkou. Vtáky, pach zajacov či inej zveri môže považovať za korisť. Hoci nejde o rasu na stráženie, svojho teritória sa vždy zastane. Počítajte s tým, že írsky seter je veľmi energický, hoci sa rád mazná a dokáže aj leňošiť, len zriedkavo „padá od únavy“. Dožíva sa vysokého veku 12 až 15 rokov, takže si obstarávate kamaráta na časť vášho života.

Írsky seter do domu

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujalo vás toto plemeno? Máte záujem obstarať si írskeho setra? Radi by ste sa dozvedeli niečo navyše, čo ste sa v článku nedočítali? Radi vám pomôžeme a poradíme. Dajte nám vedieť v diskusii. Budeme takisto veľmi radi, ak sa s nami podelíte o vaše poznatky, postrehy a názory v prípade, že máte s chovom tejto rasy skúsenosti.

Írsky seter sa dožíva úctyhodného veku 12 až 15 rokov. Ide o mimoriadne húževnaté a odolné plemeno.

Existuje len jeden druh írskeho setra, pričom je viacero plemien, ktoré nesú rovnaký názov, napríklad anglický seter. Ide však o samostatne vyšľachtené druhy. Írsky seter ako plemeno sa môže odlišovať len sfarbením srsti. Samostatne sa taktiež často uvádza ako plemeno írsky červenobiely seter, ktorý je tou istou rasou, len s odlišným sfarbením.

Inteligentnú, hravú, energickú a spoločenskú. Perfektný pes do lesa, na cvičisko, výstavisko i do rodiny. Bez problémov vychádza s deťmi i inými zvieratami a hodí sa do rodiny. Vďaka svojej inteligencii je učenlivý, hoci občas tvrdohlavý. Skratovo koná väčšinou len v prípade, ak sa prebudia jeho pudy lovca. Jeho správanie je veľmi rozvážne, dokáže rešpektovať autority a rád je v spoločnosti ľudí, ktorých pozná. Nezaprie sa jeho vynaliezavosť, preto mu doprajte priestor pre aktívne vyžitie. Vyžaduje si veľké množstvo aktivity a pohybu. Z toho dôvodu je lepšie, ak sa majiteľ psovi dokáže venovať na 100 %.

Najlepšie prostredie pre chov írskeho setra predstavuje dom s veľkou záhradou. Dôvodom je vysoká miera energickosti a zvedavosti. Spokojný bude aj v interiéri rodinného domu, avšak s prístupom na záhradu. Chov v byte nie je nemožný, no uspokojiť potreby tejto rasy nie je v takom prípade najjednoduchšie a čakať vás budú nutne veľmi dlhé prechádzky.

Okrem toho, že je iný pôvod plemien, kde boli vyšľachtené, nie je medzi nimi až tak veľa odlišností, ktoré by súviseli s ich povahou. Potrebné je brať na vedomie, že ich poľovnícky účel je silnou spoločnou väzbou, ktorá ich predurčila robiť konkrétne povolanie. Vo všeobecnosti je írsky seter náročnejší na výcvik pre vyššiu mieru energickosti. Obe plemená sú skvelými spoločníkmi v rámci rodiny, psy majú rady dni plné pohybu a aktivít, ale dokážu sa aj maznať. Odlišná je u nich hlavne farebnosť srsti. Pre anglických setrov je typická melírovaná (žíhaná) srsť, kombinácia bielej a čiernej, bielej a hnedej alebo jednofarebná zlatistá. Anglické setre majú telo často pokryté malými škvrnami.

Šteňa írskeho setra kúpite už od 300 do 500 eur. Najdrahšie šteňatá s papiermi môžu stáť aj cez 1 000 eur. Závisí predovšetkým od pôvodu chovu. Výstavné a poľovnícke psy z registrovaných a certifikovaných chovov sú veľmi vzácne. Odporúčame zamerať sa predovšetkým na overených chovateľov (aj zo zahraničia – Česko, Rakúsko, Nemecko), pretože ide o menej zriedkavé plemeno na našom území.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.2%)