Jedovaté rastliny pre mačky – je aloe vera, calathea, dracéna, oleander, pilea a modrica jedovatá?
Mačky a kvety, rastliny, bylinky, to je príbeh, ktorý pozná každý majiteľ týchto úžasných zvierat. Ak ho ešte nepoznáte, garantujeme vám, že veľmi rýchlo pochopíte, že spoločná existencia týchto 2 druhov je náročná. Práve preto je obzvlášť dôležité, aby ste sa vyhli pestovaniu jedovatých rastlín, ktoré môžu vašej mačke ublížiť.
Na všetko, čo súvisí s chovom mačiek a pestovaním kvetov v jednej domácnosti, sa vám pokúsime odpovedať v našom článku. Oboznámime vás s jedovatými rastlinami, v krátkosti sa pozrieme na to, ako sa prejavuje otrava u mačky a ako ju riešiť, predstavíme vám druhy, ktoré sú pre mačky bezpečné a v závere článku sa pokúsime rozlúštiť záhadu, prečo mačky priťahuje všetko, „čo rastie“.
Jedovaté rastliny pre mačky v záhrade
Pre mačky sú jedovaté mnohé rastliny pestované v záhradách, no i tie divorastúce na lúkach a v lesoch. Za zmienku stojí napr. Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale). Všetky jej časti sú toxické, a to obzvlášť pre mačky. Ich požitie môže spôsobiť poškodenie obličiek a pečene, dokonca náhlu smrť.
K jedovatým patria aj azalky a rododendrony s obsahom rastlinných toxínov – grayanotoxínov, ktoré zasahujú do kostrového svalstva, srdcového svalu a nervov. Možno ste už počuli o tzv. halucinogénnom či šialenom nepálskom mede, ktorý vyrábajú himalájske včely. Jeho konzumácia v menších množstvách u ľudí spôsobuje pocit eufórie, ale taktiež závrate a točenie hlavy. Ak to preženiete, pravdepodobne sa nevyhnete zvracaniu, halucináciám, záchvatom až strate vedomia.
Prečo hovoríme o mede? Za jeho halucinogénnymi účinkami totiž stoja práve grayanotoxíny z rododendronov, ktoré v danej oblasti opeľujú len spomínané himalájske včely. Pre mačku môže byť preto fatálna aj konzumácia niekoľkých lístkov tejto rastliny. Otrava sa prejavuje slintaním, zvracaním, stratou koordinácie, ochrnutím končatín, slabým tepom a v najhorších prípadoch môžu zvieratá upadnúť do kómy.
Ďalšou nebezpečnou rastlinou, ktorá sa v našich záhradách vyskytuje hojne, je narcis, resp. všetkých, skoro 60 druhov narcisov. Obsahujú toxickú látku lykorín, pričom jej najväčší obsah majú cibuľky. Tie by ste preto mali pred mačkami ukryť čo najdôkladnejšie. Lykorín spôsobuje zvracanie, slintanie, hnačku a bolesti brucha. Vo výnimočných prípadoch môže u mačiek vyvolať srdcovú arytmiu, dýchacie problémy, nízky krvný tlak a kŕče. Podobné je to taktiež s tulipánmi a hyacintmi.
K jedovatým rastlinám pre mačky, s ktorými sa môžu stretnúť v záhrade či na lúke, ďalej patria:
- Náprstníky (Digitalis)
- Ľaliovka (Hemerocallis)
- Korunkovka strakatá (Fritillaria meleagris)
- Glorióza pyšná (Gloriosa superba)
- Borievka, ľudovo Jalovec (Juniperus)
- Konvalinka voňavá (Convallaria majalis)
- Bledavka chocholíkatá (Ornithogalum umbellatum)
- Zimozeleň menšia (Vinca minor)
- Rozpuk jedovatý (Cicuta)
- Tis obyčajný (Taxus baccata)
- Cezmína (Ilex)
- Muškáty (Pelargonium)
- Begónie
Vonkajšie kvety vhodné pre mačky
To, že máte mačku, ešte neznamená, že vaša záhrada musí nevyhnutne zívať prázdnotou. Našťastie existuje množstvo rastlín, ktoré sú bezpečné. Toto sú niektoré z nich, ktoré môžete v exteriéri pestovať aj v našich klimatických podmienkach:
- Budleja Dávidova (Buddleja davidii)
- Ibištek (Hibiscus)
- Gerbery
- Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)
- Nemézia (Nemesia)
- Petúnie
- Ruže
- Cínie
- Bradavec (Caryopteris)
- Slnečnica ročná (Helianthus annuus)
- Astry
- Krasuľka perovitá (Cosmos bipinnatus)
- Fialky
- Frézie
Oleander a mačky
Oleander (Nerium oleander) patrí k obzvlášť populárnym rastlinám pestovaným v interiéri aj exteriéri a zároveň tým obzvlášť toxickým pre mačky. Všetky časti rastliny vrátane stoniek a listov obsahujú srdcové glykozidy, teda organické zlúčeniny, ktoré zvyšujú výkon srdca a znižujú rýchlosť jeho kontrakcií. Tieto látky sú v medicíne (aj tej veterinárnej) využívané pri liečbe kongestívneho zlyhania srdca a srdcovej arytmie. Napr. liek Digoxin obsahuje srdcový glykozid z listov Náprstníka vlnatého (Digitalis lanata). Majiteľom mačiek preto pestovanie oleandra určite neodporúčame.
Ľalie a mačky
Do rodu „Ľalia“ patrí takmer 120 druhov ľalií, pričom niektoré z nich môžu mačku zabiť už pri konzumácii 1 – 2 lístkov. Požratie menšieho množstva, dokonca už olízanie peľu či pitie vody z vázy s touto rastlinou u mačiek spôsobuje akútne zlyhávanie obličiek. Zaujímavosťou je, že ľalie nie sú toxické pre psy a toxín, ktorý stojí za týmito účinkami na mačky, nie je známy. Pre mačky sú nebezpečné najmä nasledujúce druhy, pestovaniu ľalií alebo ich držaniu vo váze by ste sa však mali vyhnúť vo všeobecnosti.
- Ázijská ľalia (Lilium asiatica)
- Ľalia dlhokvetá (Lilium longiflorum)
- Japonská ľalia (Lilium speciosum)
- Ľalia lesná, známa aj pod názvami ľalia Philadelphia, ľalia prériová alebo západná (Lilium philadelphicum)
- Ľalia východná (Lilium orientalis)
- Ľalia tigrovaná (Lilium lancifolium)
- Ľalia západná (Lilium occidentale)
Izbové rastliny jedovaté pre mačky
Majitelia mačiek by sa mali vyhnúť pestovaniu cykasov, a to najmä Cykasu japonského – tzv. Sago palm (Cycas revoluta) a cykasu Zamia furfuracea. Nebezpečnou je látka cykazín, ktorá poškodzuje medzibunkové tkanivá, v dôsledku čoho dochádza k uvoľneniu oxidantov do krvného obehu. Tie spôsobujú zlyhanie pečene. Jedovaté sú všetky časti cykasov, predovšetkým však ich semená. Upozorňujeme, že ak máte podozrenie, že váš miláčik požral akúkoľvek časť a akékoľvek množstvo týchto rastlín, je nevyhnutné okamžite navštíviť veterinára. Aj pri včasnom zásahu sa šance na prežitie pohybujú len okolo 50 %.
Ďalšou nebezpečnou skupinou rastlín, ktoré sú u nás pestované prevažne v interiéroch, sú cyklámeny (Cyclamen spp.) obsahujúce pre mačky jedovaté saponíny. Najtoxickejšie sú hľuzy a korene. Pri požraní menšieho množstva sa u mačky objavuje slintanie, zvracanie a hnačka. Ak by si na cyklámenoch pochutnala vo väčšom, hrozí je abnormálna srdcová frekvencia/rytmus, záchvaty až smrť.
Pre mačky sú toxické aj mnohé sukulenty a kaktusy. K jedovatým patrí kalanchoe, niektoré tučnolisty (Crassula) a viaceré druhy z rodu Euphorbia vrátane populárneho Pryšteca najkrašieho, známejšieho pod názvom Vianočná hviezda. Nebezpečnou je miazga, ktorá dráždi sliznice v ústach, žalúdok a môže spôsobiť zvracanie. Vianočná hviezda a mačky teda taktiež nejdú dokopy, i keď nejde o vyslovene smrteľne jedovatú rastlinu.
A čo dracéna a mačky? Mnohé druhy dracén vrátane izbovky Sansevieria trojpása, teda Svokrinho jazyka (Dracaena trifasciata), sú toxické pre mačky aj psov. Otrava saponínmi, ktoré tieto rastliny obsahujú, sa prejavuje rôznymi gastrointestinálnymi ťažkosťami, ako je hnačka a zvracanie.
Ďalšie izbové rastliny jedovaté pre mačky:
- Alokázia alebo tzv. „Slonie ucho“ (Alocasia)
- Antúrium (Anthurium)
- Palicha jemná (Caryota mitis)
- „Špargľová papraď“ (Asparagus fern)
- Monstera skvelá (Monstera deliciosa)
- Clusia
- Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
- Fikus malolistý (Ficus benjamina)
- Figovník obyčajný (Ficus carica)
Izbové kvety vhodné pre mačky
Prvou rastlinou, z ktorej sa môžete tešiť aj pri týchto šelmách, je Calathea. Okrem toho že nie je jedovatá pre mačky, má schopnosť čistiť vzduch a je nenáročná na pestovanie. Ak obľubujete sukulenty, bez obáv si môžete zadovážiť napr. rastlinky Aloe retusa, Haworthia fascinata alebo Delosperma echinatum. Jedovatá nie je ani Pilea peperomioides (tzv. Pancake plant), Rodinné šťastie (Soleirolia soleirolii) či Fialka (viola).
Ďalšie rastliny, ktoré môžete v byte pestovať bez obáv, sú:
- Eschynantus (Aeschynanthus humilis)
- Fishbone kaktus (Epiphyllum anguliger)
- Väčšina paliem z rodu Howea
- Vianočný kaktus (Schlumbergera bridgesii)
- Cissus discolor, tzv. džungľový vinič
- Lampášik Woodov (Ceropegia woodii)
- Kokosovník obyčajný (Cocus nucifera)
- Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata)
- Všetky druhy jazmínu
Bylinky vhodné pre mačky
Homeopatická liečba sa čoraz častejšie využíva aj vo veterinárnej medicíne, avšak pozor, nie všetky bylinky prospešné pre ľudí sú vhodné pre mačky. Práve naopak, niektoré liečivé rastliny sú pre nich vyslovene toxické. Na tie sa pozrieme o chvíľu. Najprv vám predstavíme bylinky, ktoré sú pre mačky úplne bezpečné:
- Kocúrnik obyčajný alebo tzv. Catnip (Nepeta cataria)
- Ožanka mačacia, známejšia pod názvom Mačací tymian (Teucrium marum)
- Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
- Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla)
- Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
- Rozmarín lekársky (Salvia rosmarinus)
- Dúška tymianová (Thymus vulgaris)
- Echinacea
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bylinky jedovaté pre mačky
- Aloe vera a mačky je prvá nevhodná kombinácia. Aloa pravá obsahuje antrachinónové glykozidy s laxatívnym účinkom. Táto rastlina teda vášho miláčika nemusí priamo zabiť, určite však nie je vhodné, aby ju mal možnosť ohrýzať, keďže môže spôsobiť vážne gastrointestinálne ťažkosti.
- Oregano sa u ľudí používa pri liečbe parazitov, plesní či tráviacich ťažkostiach, no mačkám môže zásadne ublížiť. Má vysoký obsah fenolov a terpenoidov, ktoré sú pre tieto zvieratá nestráviteľné, a to z dôvodu nedostatku tráviacich enzýmov glukuronyltransferázy v pečeni. Oregano preto môže u mačiek spôsobiť trvalé poškodenie pečene. Obzvlášť nevhodný je pre mačky oreganový olej.
- Podobné je to aj s Mätou piepornou, ktorá u mačiek spôsobuje tráviace problémy. Nebezpečný je taktiež najmä esenciálny olej z tejto rastliny, ktorý má devastačné účinky na pečeň a nervový systém.
- Levanduľa je používaná v mnohých antistresových prípravkoch pre mačky, samotná rastlina je však jedovatá. Obsahuje linalool a linalylacetát, s ktorými si neodkáže poradiť mačacia pečeň.
Mačky a kvety – môžu žiť v symbióze a ako na to?
Väčšina mačiek neodolá ohrýzaniu čohokoľvek „zeleného“ a rastlinného. Samozrejme, nie je vylúčené, že natrafíte na jedinca, ktorého kvety nebudú až tak zaujímať. V nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko tipov, ako uchrániť mačky pred kvetmi alebo skôr kvety pred mačkami. Upozorňujeme vás však, že ak mačka chce, tak sa ku kvetom jednoducho dostane.
- Kvety na vyvýšených miestach – najlepším riešením sú závesné kvetináče. Nezabúdajte, že mačky vedia vyskočiť do viac ako 2-metrovej výšky a šplhať po takmer čomkoľvek. Kvety preto zaveste dostatočne vysoko a nechajte okolo nich dostatok voľného priestoru.
- Mini domáci skleník – Najistejšie je kvetiny pestovať v uzavretých mini skleníkoch. Na tento účel vám najlepšie poslúži obyčajné sklenené akvárium s poklopom. Takýto dizajnový kúsok navyše krásne oživí vašu domácnosť.
- Špáradlová zábrana – Tento trik, špáradlá či špilky napichané v zemine okolo kvetu v kvetináči, nájdete na internete v rôznych obdobách. Trochu vás sklameme, v praxi nefunguje až tak spoľahlivo. Mačka s najväčšou pravdepodobnosťou túto barikádu postupne zo zeminy povyberá a následne skolí aj rastlinku.
Príznaky mačky otrávenej rastlinami + čo robiť pri požratí rastlín
Príznaky mačky otrávenej rastlinami môžu byť rôzne. Líšia sa v závislosti od toho, akú rastlinu mačka skonzumovala či olízala. Rozhodujúce sú látky s toxickými účinkami. K najčastejším príznakom otravy patria rôzne gastrointestinálne ťažkosti ako zvracanie, hnačka, krv v stolici a s tým spojená dehydratácia.
Otrava rastlinami sa ďalej môže prejaviť apatiou, depresiou, neurologickými problémami, triaškou, slinením, paralýzou, sťaženým dýchaním, šokom a náhlym kolapsom. Pri požratí rastlín, ktoré spôsobujú zlyhanie pečene, budete na vašej mačke pozorovať žlté sliznice (napr. ďasná) a kožu.
Ak máte podozrenie, že vaša mačka zjedla alebo olízala jedovatú rastlinu, mali by ste čím skôr navštíviť veterinárneho lekára. Je dobré, ak rastlinu odfotíte. Takto uľahčíte a hlavne urýchlite prácu veterinára, ktorý môže zasiahnuť čo najskôr. Upozorňujeme, že neexistuje žiadna domáca liečba akejkoľvek otravy. Pri vážnejších stavoch je nevyhnutné čím skôr nasadiť intenzívnu infúznu terapiu a vylúčený nie je ani výplach žalúdka.
V žiadnom prípade sa nesnažte u mačky vyvolať zvracanie ani jej podávať humánne lieky. Môžete jej ešte viac ublížiť. Jedinou bezpečnou prvou pomocou je živočíšne uhlie, ktoré na seba naviaže toxíny. Aj o tomto postupe by ste sa však mali poradiť, aspoň telefonicky, s vaším veterinárom.
Prečo mačky ohrýzajú kvety?
Na túto otázku vám neodpovieme presne. Za faktom, že sú kvety pre mačky také atraktívne, totiž môže stáť viacero dôvodov. Našťastie, mačky, rovnako ako iné zvieratá, spravidla vedia, ktoré rastliny sú bezpečné a ktoré im môžu ublížiť. Určite sa však na to nespoliehajte a radšej sa vyhnite pestovaniu jedovatých kvetín či byliniek.
- Požieranie trávy je pre mačky prirodzené, resp. nevyhnutné. Zbavujú sa tak bezoárov (zhlukov chlpov v žalúdku) a zároveň telu dodávajú potrebné enzýmy, vlákninu a iné látky prospešné pre trávenie, ktoré nezískajú z pre nich prirodzenej živočíšnej potravy. Ak teda mačka nemá k dispozícii trávu, pustí sa do akejkoľvek inej rastliny, aj tej jedovatej, ktorá je „ po ruke“.
- Mnohé mačky kvety devastujú z obyčajnej nudy. Snažia na seba upozorniť rovnako ako malé dieťa. Ak vášmu miláčikovi neposkytnete dostatok aktivity, nemôžete sa diviť, že si to odnesú vaše rastlinné ratolesti.
- Ohrýzanie kvetov môže mať pôvod v zvedavosti. Mačky sú prirodzene zvedavé zvieratá, preto potrebujú dostatok podnetov, ideálne stále iných a nových. Opäť sa teda dostávame k tomu, že ak sa vaša mačka nudí, bude ničiť nielen kvety, ale všetko, čo sa dá.
Najčastejšie otázky – FAQ
V našom článku sme vymenovali len niektoré jedovaté a nejedovaté kvety pre mačky. Ak chováte tieto zvieratá a zvažujete pestovanie akejkoľvek rastliny, mali by ste si vopred pre istotu overiť, či patria k bezpečným. V sekcii najčastejších otázok sa pozrieme na ďalšie dve populárne rastlinky a prezradíme vám, kde nájdete overený zoznam všetkých jedovatých aj nejedovatých rastlín pre mačky.