Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ u psa. Príznaky, liečba a prevencia

Kašeľ u psa môže mať rôzny pôvod a jedným je práve nákaza kotercovým kašľom. Ide o infekčné a vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce dýchacie cesty psov. Symptómy a závažnosť infekcie môžu byť u každého psa odlišné. Ak váš pes pri fyzickej záťaži alebo pri venčení na vôdzke reaguje pri obyčajnom potiahnutí suchým a dráždivým kašľom alebo má výtok z nosa, môže ísť práve o kotercový kašeľ. Aké sú príznaky kotercového kašľa u psa? Čo robiť ak pes kašle a dávi ho? Existuje účinný sirup na kašeľ pre psa? Všetko dôležité vrátane liečby a použitia konkrétnych liečiv sa dočítate v tomto článku.

Publikované: 10.01.2023
Aktualizované: 03.02.2023
Obsah článku:

Zdravie štvornohého miláčika je pre majiteľa vždy prioritou. Práve kotercový kašeľ je jedným z druhov kašľa, ktorý môže vášho psa riadne potrápiť. Tým, že sa toto vírusové ochorenie prenáša kvapôčkami, pes sa môže nakaziť naozaj kdekoľvek. Dôležité je pre majiteľa vedieť identifikovať príznaky a sledovať zdravotný stav psíka. Rovnako ako môže kotercový kašeľ u psa odznieť bez ťažkostí, môže mať aj ťažký priebeh.

Čo je to kotercový kašeľ?

Odborný názov znie infekčná laryngotracheitída. Okrem názvu kotercový kašeľ sa u nás zo susedného Česka uchytil aj pojem „psincový kašel“. V praxi tieto tri rôzne názvy označujú jedno a to isté infekčné ochorenie. Kotercový kašeľ postihuje dýchacie cesty psov – hrtan, priedušky, priedušnicu a v ťažkom priebehu ochorenia môže dokonca prejsť aj na pľúca a spôsobiť ich zápal.

Toto akútne infekčné ochorenie má bakteriálny pôvod. V minulosti sa predpokladalo, že je spôsobované jedným jediným patogénom, no dnes je zrejmé, že ide o komplex ochorení v kombinácii hlavne s pôsobením baktérie Bordetella bronchiseptica. Podiel na vzniku kotercového kašľa u psov majú aj známe ochorenia, ako vírus psinkypsí adenovíruspsí reovírus alebo vírus parainfluenzy. Ide tak o komplex patogénov, ktoré vznik kotercového kašľa u psa môžu zapríčiniť.

Pes v koterci

Šírenie kotercového kašľa

Ako sa vlastne kotercový kašeľ šíri? Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, šírenie majú na svedomí patogény a baktérie, ktoré sú vylučované sekréciou infikovaného jedinca (kašľaním, kýchaním, slinami...). Podobne ako napríklad chrípkové ochorenia u ľudí, nakaziť sa môže zviera priamym kontaktom s nakazeným zvieraťom.

Nebezpečenstvo nákazy je vysoké hlavne na miestach, kde sa pohybuje množstvo psov. Napríklad útulky, výbehy pre psy, cvičiská, výstavy a súťaže psov alebo psie hotely. Typické obdobie pre šírenie tohto ochorenia je jar (marec – apríl) a jeseň (október – november).

Príznaky kotercového kašľa u psov

Varovné signály sú u každého jedinca individuálne a závislé aj od veku a celkovej zdravotnej kondície psa. Prvé klinické príznaky si možno všimnúť na 9. až 10. deň od nákazy. Majiteľa psa môžu zaujať typické príznaky tohto vírusového ochorenia:

  • suchý a intenzívny kašeľ, ktorý môže prechádzať až do záchvatov,
  • pes vykašliava hlien alebo ho napína na zvracanie,
  • výtok z nosa čírej riedkej alebo hlienovitej konzistencie (znamenie zápalu nosovej sliznice – rhinitída),
  • zvýšená teplota – suchý ňufák.

Vybrané príznaky sú charakteristické pre relatívne pokojný priebeh ochorenia. V takom prípade sú väčšinou postihnuté hlavne horné dýchacie cesty. Pri ťažšom štádiu sa môže okrem týchto príznakov pridať aj výrazne vyššia telesná teplotaapatiaspavosťnechutenstvozvracanie (po väčšej fyzickej záťaži alebo záchvate kašľa) či nedostatočný pitný režim. Vírus môže pri komplikovanejšom priebehu postihnúť dolné dýchacie cesty a prejsť na pľúca alebo priedušky. To sa prejaví vlhkým kašľom. V takom prípade je lepšia návšteva veterinára pre nasadenie potrebnej medikamentóznej liečby. Najväčšie riziko predstavuje toto ochorenie pre šteniatka, staré psy, gravidné sučky alebo psy s chronickými ochoreniami.

Výtok z nosa u psa

Liečba kašľa u psa – závažnosť ochorenia

Pri liečení kašľa zohráva rolu vždy aktuálny zdravotný stav zvieraťa. V každom prípade je nutné psa izolovať, aby nedošlo k nákaze ostatných zvierat v domácnosti (iné psy, mačky, morčatá či zajace). Potrebný je pokojový režim, aby organizmus psík nenamáhal. V závislosti od príznakov minimálne po dobu 14 až 21 dní. Venčiť psa je lepšie bez postroja, aby ste uňho ťahaním a tlakom na priedušnicu nevyvolali následný záchvat kašľa. Psovi zabezpečte tiché a teplé miesto, kde bude zbavený ruchov a nič ho nebude rozptyľovať. Dôležitý je pitný režim a prísun vitamínov posilňujúcich imunitu psa. Napríklad Betaglukan sirup alebo Canvit Immuno.

V prípade intenzívneho suchého a dráždivého kašľa je vhodné podávať sirup na kašeľ pre psa na prečistenie, spriechodnenie dýchacích ciest a vykašlávanie hlienov, napríklad Caniresp sirup. Pri ťažšom priebehu ochorenia bude s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnutné nasadiť antibiotiká (nosné kvapky) pre psa. Ak sa objavia príznaky charakteristické pre ťažší priebeh kotercového kašľa u psa, je na mieste návšteva veterinára a odborná diagnostika ochorenia (odber krvi alebo RTG).

Kotercový kašeľ a jeho liečba sú v niektorých prípadoch zdĺhavé, pretože ide o vírusové ochorenie. Nie je nezvyčajné, ak dochádza k ústupu kašľania a následne sa stav vracia. Všetko závisí od intenzity ochorenia, ktoré psíka postihlo. Dlhotrvajúci kašeľ u psa je vždy vhodné konzultovať s veterinárom.

Tabletky alebo sirup na kašeľ pre psa?

Veľmi účinnú liečbu kotercového kašľa predstavuje podávanie podporných medikamentov v podobe sirupu na kašeľ pre psov alebo nosových kvapiek – Natures Beta Glukan sirup či Ecuphar Caniresp Dry. Taktiež môže ísť o lieky na kašeľ pre psa v podobe tabletiek.

Nie je vhodné psovi podávať lieky určené pre ľudí, pokiaľ neprebehne konzultácia s veterinárom. Domáca liečba kotercového kašľa u psa nemusí mať vždy pozitívny účinok. Veterinár vám môže odporučiť napríklad niektoré voľnopredajné sirupy proti kašľu určené pre deti.

Sirup na kašeľ pre psa

Kotercový kašeľ, očkovanie je najlepšia prevencia

Veľmi pozitívne je, ak vášho psíka zásobíte vitamínmi a doprajete mu kvalitné krmivo alebo doplnkovú stravu, ktorá obsahuje komplex vitamínov a živín. Psíkovi tak pomáhate budovať si vyššiu mieru imunity. Vďaka tomu je pes menej náchylný na sezónne ochorenia, ako aj infekčné vírusy. V prípade nákazy ich zvláda omnoho lepšie. Ako prevencia je vhodné vyhýbať sa tiež miestam, kde sa koncentruje väčšie množstvo psov.

Najúčinnejšiu formu prevencie voči kotercovému kašlu bezpochyby predstavuje očkovanie psa účinnou vakcínou. Jednou z vakcín je Nobivac KC. Ide o nosový roztok, ktorý sa aplikuje priamo do nosovej dierky. Revakcinácia je nutná každý rok. Šteniatka je možné touto látkou vakcinovať už do 2 týždňov veku. Druhým typom vakcíny je Pneumodog, ktorá sa aplikuje injekčne. Ide o dvojdávkovú vakcínu – po prvej dávke sa aplikuje druhá dávka o tri týždne a následne celý proces až o rok. Očkovacia látka je vhodná pre psíkov od 4 – 6 týždňov veku.

Prechladnutie u psa a kašeľ

Kašeľ u psa sa od toho ľudského mierne odlišuje, a to predovšetkým prejavom. Rovnako ako u človeka, ide najčastejšie o reakciu na podráždenie sliznice, resp. horných dýchacích ciest. U psa sa kašeľ akusticky prejavuje „chrochtaním“ alebo chrapaľavými výdychmi. Charakteristické sú krátke nádychy a dýchavičnosť. Občasné zakašľanie, ktoré nepretrváva dlhšie ako jeden deň nemusí indikovať žiadny problém, ak však kašeľ pretrváva viac ako tri dni, je dôležité identifikovať príčinu. Najčastejšie je kašeľ u psa príznakom infekcie dýchacích ciest, no nemusí ísť nutne o nákazu kotercovým kašľom.

Obyčajné prechladnutie u psa môže mať veľmi podobné symptómy. Suchý kašeľ, kýchanie, výtok z nosa, únava a prípadne aj zvýšená teplota. Prechladnutie väčšinou nabáda psa k lenivosti, neaktivite a oddychu. Odpočinok mu treba dopriať, pretože aj obyčajné prechladnutie sa môže zmeniť na bakteriálnu infekciu a akútny zápal pľúc. Tak ako pri liečbe kotercového kašľa, okrem oddychu je dobré psíkovi dlhodobo podávať vitamíny a prípravky na posilnenie imunity a dbať na dostatočný pitný režim. Ak bude kašeľ či záchvaty kašľa u psíka pretrvávať viac ako 7 dní, určite je dobré navštíviť veterinárnu kliniku. Veterinár po vyšetrení môže predpísať liečivá pre efektívnejšiu liečbu.

Akútny kašeľ psa môže vyvolať takisto prach a prašné prostredie, vdýchnutie dráždivých látok, ktoré spôsobia podráždenie sliznice, uštipnutie včelou/osou alebo vdýchnutie či konzumácia cudzích telies. Ak má kašeľ pretrvávajúci charakter, chronický kašeľ najčastejšie spôsobuje práve infekcia, baktérie či patogény. Vlhký kašeľ u psa je spravidla príznakom infekcie dolných dýchacích ciest. Je bežné dávenie spôsobené hlienmi, ktoré psík vyvracia. Najčastejšie po spánku, pri ktorom sa mu usadili v dýchacích cestách.

Prechladnutý pes a kašeľ

Srdcový kašeľ u psov určite nepodceňujte

Tento jav sa vyskytuje hlavne u psíkov v strednom alebo vyššom veku. Srdcový kašeľ u psa je príznakom ochorenia srdca. Prejavuje sa hlavne v noci – pes v spánku chrčí alebo má tendenciu dráždivo kašlať až štekať.

Srdce nedokáže dostatočne efektívne pumpovať krv, ktorá sa následne usádza v pľúcach. Srdcový sval sa zväčšuje a tlačí na priedušnicu. Kašeľ býva vlhký a môže byť sprevádzaný aj vykašliavaním peny s prímesou krvi. Následkom usádzania krvi v pľúcach môže byť vznik pľúcneho edému, ktorý spôsobuje vážne ťažkosti s dýchaním. Diagnostika zdravotného stavu u veterinára je nevyhnutná.

Najčastejšie otázky – FAQ

Trápi aj vášho domáceho miláčika kašeľ a potrebovali by ste poradiť? Zaujali vás niektoré konkrétne informácie ohľadom kašľa u psa? Máte vlastné skúsenosti s kotercovým kašľom u psa? Budeme radi, ak sa podelíte o tipy a rady, ktoré sa týkajú liečby tohto ochorenia. Pomôcť tak môžete aj ostatným psíčkarom. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie.

Toto riziko je minimálne. Hoci ide o infekčné – vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovo a jeho pôvodcami sú patogény, ľudia sa nákazy nemusia príliš obávať. Rizikoví môžu byť ľudia trpiaci vážnymi imunitnými poruchami alebo chronickými ochoreniami, deti či starí ľudia s výdatne oslabenou imunitou. V praxi je však šanca, že by sa dospelý človek nakazil, veľmi nízka.

Samozrejme, je pomerne náročné predísť nákaze, pretože s takýmto ochorením neráta žiadny majiteľ na žiadnom mieste. Vzhľadom na to, kde sa môže pes infikovať týmto vírusom, ideálne je vyhýbať sa miestam, kde sa nachádza veľké množstvo psov. Vhodné je takisto chrániť psa pred ďalšími ochoreniami, napr. aj klasickým prechladnutím. Psíkovi doprajte kvalitnú a výživnú stravu. Vhodné je posilňovať jeho obranyschopnosť a imunitu vitamínmi. Najlepší spôsob, ako nákaze kotercovým kašľom predísť, je každoročné očkovanie.

Ide o kvapôčkovú infekciu, ktorá sa šíri vylučovaním sekrétov (sliny, výtok z nosa...). V infekčnom prostredí sa nachádzajú patogény a baktérie, ktoré túto nákazu rozširujú. Zvyčajne sa kotercový kašeľ rozširuje na miestach, kde je vysoká koncentrácia psov (útulky, výbehy pre psov, chovateľské stanice, súťaže, výstavy). Pes sa môže nakaziť v spoločnom pelechu, z misky alebo pri hraní sa s hračkou, s ktorou sa hral aj už infikovaný jedinec. Veľmi často aj priamym kontaktom s infikovaným psom.

V závislosti od závažnosti priebehu ochorenia je kotercový kašeľ nebezpečný pre každého psa bez rozdielu veku. Šteňatá sú však rizikovou skupinou, podobne ako gravidné feny, staré psy alebo psy s chronickými ochoreniami. V prípade šteniat je nebezpečná ich slabá imunita, ktorá sa v mladom veku len vyvíja. Vhodná je teda vakcinácia šteniat, ktorá sa proti kotercovému kašľu odporúča podať už od 2 týždňov veku. Očkovanie sa podáva opakovane s odstupom jedného roka.

Závisí od toho, ako veľmi pes prechladol. Ak však má pes príznaky prechladnutia, nepodceňujte to. Psovi je najlepšie dopriať oddych a obmedziť jeho aktivity. Zvyčajne prechladnutie ustúpi rádovo v jednotkách dní. Symptómy ako dusivý – suchý kašeľ, výtok z nosa či kýchanie by sa mali pomaly prestávať objavovať alebo by minimálne nemali byť také frekventované. Ak prechladnutie u psa pretrváva, môže ísť o závažnejší dôvod. Zápal pľúc, priedušiek alebo infekčný kašeľ spôsobený napr. kotercovým kašľom.

Tracheálny kolaps označuje u psíka závažný problém s dýchaním. Týka sa starších psov alebo psíkov s ochorením srdca či s obezitou. Najčastejšie sa vyskytuje u menších či trpasličích plemien psov. Samotný kolaps trachea znamená, že priedušnica jedinca je zúžená a obmedzuje okysličovanie krvi. Znížené miera okysličovania má na svedomí záchvatový suchý kašeľ. Kašeľ je možné vyvolať napríklad pri vyššej miere aktivity alebo miernym tlakom na priedušnicu psa. Možná je liečba liekmi, ktoré spôsobujú rozširovanie svalovej spazmy v priedušnici. Druhú možnosť predstavuje chirurgický zákrok, ktorý je však relatívne rizikový. Ide o aplikovanie polypropylénovej protézy a stentu, resp. podpory pre rozšírenie dýchacej cesty v priedušnici. Takéto psy by nemali nosiť obojok, mali by si vyhýbať vzniku obezity a pozor tiež treba dávať na šok alebo nadmernú aktivitu a vzrušenie z okolitých podnetov.


Komentáre
Jaro 06.Feb.2023

Toto mi pripomenulo, že náš labrador mal napríklad hrozne dráždivý kašel a najskôr, že asi niečo zjedol čo ho dráždi, potom to prestalo ale o týždeň zasa to isté. Bola jeseň tak sme mysleli že prechladol. Už keď sa to vrátilo o mesiac znova a rovnako intenzívne tak sa nám to nezdalo a báli sme sa presne, že sa vo výbehu na sídlisku nakazil kotercom. Aj známi nám hovorili, že to môže byť ono, že to sa musí liečiť. A po dvoch navštevách v ambulancii prišli na to, že to bude zrejme alergia. Zmenili sme krmivo, pár dní dietoval a naštastie už všetko v pohode lebo ten kašel u psa, no hrozný pohlad ako ho dávilo a dusilo. Popravde rovnaké krmivo mal 3 a pol roka tak asi sa tá alergia objavila s vekom.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.8%)