Labradoodle

Labradoodle – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Kríženec labradorského retrievera a pudla pochádzajúci z Austrálie sa teší veľkej popularite nielen pre svoju povahu, ale aj preto, že pôvodne išlo o hypoalergénneho vodiaceho psa, takže je vhodný pre slabých alergikov. Labradoodle má veľmi hravú povahu až do seniorského veku, je to láskavý pes s množstvom energie, čo z neho robí skvelého rodinného psa. Keďže má veľa energie, potrebuje množstvo pohybu. Sprevádzať vás bude na dlhých prechádzkach, ale aj pri jazde na bicykli či na koni. Oficiálne nie je labradoodle klasifikovaný v FCI (Medzinárodná kynologická federácia), vzhľad plemena ešte nie je na 100 % ustálený, avšak sú jasne definované vlastnosti, ktoré by malo toto plemeno spĺňať.

Publikované: 01.11.2024
Aktualizované: 01.11.2024

Vzhľadom na to, že ide o kombináciu dvoch plemien, môže byť výsledný vzhľad tak trochu prekvapením. Pudlík nepĺzne, labrador áno, podľa prevažujúcich génov môže srsť pripomínať vlnu a byť hustá, dlhá a vlnitá, alebo môže byť mäkká, hustá a kučeravá, prípadne sú pramene srsti dlhé a spletené. Povolené sú takmer všetky farby – najčastejšie je to zlatá, čierna, krémová, strieborná, marhuľová, biela či čokoládová. Lebka je široká a guľatá, oči sú oválne a stredne veľké (farba môže byť hnedá alebo jantárová), uši sú poklesnuté a mierne štvorcový nos je veľký. Postava je atletická a dobre osvalená. Výška v kohútiku sa v závislosti od toho, či ide o miniatúrneho, stredného, alebo štandardného labradoodla, pohybuje od 35 do 63 cm, hmotnosť môže byť 6 až 35 kg. Hoci sa často traduje, že kríženec je zdravší ako čistokrvný pes, nie je to tak celkom pravda. Labradoodle môže byť náchylný na viaceré ochorenia, ktoré sú typické pre jedno či druhé pôvodné plemeno. Medzi nimi sú: dysplázia lakťov a bedrových kĺbov, progresívna atrofia sietnice, ochorenia štítnej žľazy, ale aj kožné problémy (svrbenie či vypadávanie srsti). Starostlivosť o srsť netreba v prípade tohto plemena zanedbávať. Pravidelné česanie je nutné cca každé 3 dni. Labradoodle sa v priemere dožíva 12 až 15 rokov.

Ide o mimoriadne priateľského a milujúceho psa, ktorý je oddaný svojej rodine. Labradoodle vychádza dobre s malými deťmi i s inými zvieratami, preto sa z neho stane skvelý rodinný pes. Rád sa mazná, hladkať ho môžete od rána do večera a stále nebude mať dosť. Na druhej strane je však veľmi aktívny, čo vyplýva z toho, že pudel aj labrador sú pôvodne poľovné psy, preto potrebuje množstvo pohybu. Denne mu treba dopriať dlhé prechádzky, náročnejší výcvik, prípadne nejaký psí šport, napr. aportovanie alebo mantrailing. Austrálsky pes je pre svoju priateľskú povahu vhodný na pomoc ľuďom, osvedčí sa ako terapeutický alebo vodiaci pes. Labradoodle je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí naň budú mať veľa času, pretože im bude neustále v pätách. Napriek tomu, že jeho povaha je tak trochu nepredvídateľná, zvyčajne sa tento pes vyznačuje veľkou inteligenciou, ochotou učiť sa a vyrovnanosťou. Poradí si s ním aj menej skúsený chovateľ. Vo svojej podstate je toto plemeno veľmi hravé (až do seniorského veku) a energické, von bude rado chodiť v každom počasí. „Austrálčan“ miluje vodu, na prechádzkach v prírode sa rád omočí v potoku či si zapláva v jazere. Pozor na jeho lovecký inštinkt. Labrador aj pudel sú pôvodom poľovné psy, preto túto vlastnosť labradoodle s najväčšou pravdepodobnosťou zdedí. Nemá rád samotu, pri dlhšom odlúčení od rodiny sa uňho môže prejaviť separačná úzkosť.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.6%)