Lhasa Apso

Lhasa Apso – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Malý pes s veľkou osobnosťou – tak v krátkosti možno vystihnúť toto obľúbené plemeno. Lhasa apso je tvrdohlavý a nezávislý, má sklony k štekaniu, preto je vhodný predovšetkým pre skúseného chovateľa. Podriaďuje sa len svojmu pánovi, aj to len v prípade, že ho uzná ako toho hodného. Sám tiež rozhoduje, s kým sa spriatelí. Ide o bytového psa, ktorý predstavuje hravého a veselého spoločníka. Je empatický a dokáže odhadnúť pocity prevládajúce vo svojej svorke. Plemeno pochádza z Tibetu, stáročia boli tieto psíky chované v tibetských kláštoroch ako strážcovia. Podľa delenia FCI sa lhasa apso radí do 9. skupiny (Spoločenské psy a sprievodné plemená), 5. sekcie (Tibetské plemená) a štandardu je pridelené číslo 227.

Publikované: 23.08.2024
Aktualizované: 23.08.2024

Lhasa apso sa radí k malým plemenám. V kohútiku by mal dospelý pes dosahovať ideálne 25 cm, hmotnosť sa pohybuje okolo 5 až 7 kg. Toto plemeno má robustnú postavu – stredne veľkú hlavu s tmavými, stredne veľkými očami a bohato osrstenými zvesenými ušami, spojenú s kompaktným trupom s rovným chrbtom. Končatiny sú rovné a zakončené okrúhlymi labkami, pripomínajúcimi mačacie. Osrstený chvost je vysoko nasadený a býva nesený nad úrovňou chrbta. Plemeno je bohato osrstené po celom tele, aj v tvárovej časti. Krycia srsť je dlhá a rovná, na dotyk jemná, doplnená je jemnou podsadou. Povolených je viacero farebných variantov, srsť môže byť zlatá, piesková, medová, ale aj sivá, hnedá, biela či čierna. Prípustné je jednofarebné i viacfarebné sfarbenie. Srsť je podobná ľudským vlasom, vyžaduje si dôkladnú starostlivosť. Potrebné je nielen každodenné česanie, ale aj časté kúpanie (aspoň raz mesačne). Srsť rastie neustále, preto je vhodné ju pravidelne zastrihávať. Hoci je lhasa apso malý pes, je odolný a silný. Znesie ľadové zimy i horúce letá. Toto plemeno je typické dlhovekosťou, v priemere sa dožíva 12 až 14 rokov, ale pri dobrej starostlivosti s vami môže pobudnúť až 18 rokov. Pre krátky nos sa môžete u psíka stretnúť s brachycefalickým syndrómom, ale aj s chrápaním, často sa uňho vyskytuje zápal zvukovodu, predísť tomu môžete pravidelnou kontrolou uší a zastrihávaním srsti aj tam. Vyskytnúť sa môže i luxácia pately, progresívna atrofia sietnice (PRA), zápal spojiviek či potravinové a kontaktné alergie. Lhasa apso má veľký apetít, čo môže viesť k obezite. Treba preto dbať na zdravú stravu a šetriť maškrtami.

Tento pes je inteligentný, avšak nezávislý, a teda tvrdohlavý. Podriadi sa len svojmu majiteľovi, ten však musí ukázať, že si to zaslúži. Ak sa lhasa apso pre niekoho rozhodne, zostáva mu verný. Je to hravý a neviazaný pes, k cudzím ľuďom je nedôverčivý. Sám si vyberá, s kým sa spriatelí. Keďže ide o strážneho psa, neprekvapí jeho sklon k štekaniu, eliminovať ho môžete skorou socializáciou s ľuďmi i inými zvieratami a pravidelným kontaktom s novými vecami. Typická pre toto plemeno je empatia. Lhasa apso vie odhadnúť emocionálne nastavenie svojej svorky a tomu prispôsobuje svoje správanie. Ide o psíka, ktorý dozrieva neskôr ako väčšina psích plemien a hravosť si zachováva do vyššieho veku. To mu nebráni prevziať vodcovskú rolu, ak mu na to dáte príležitosť. Výchovu netreba podceniť, niesť by sa mala v pozitívnom duchu a byť dôsledná, nezaškodí štipka prirodzenej autority, aby ste si od psíka vyslúžili rešpekt. Lhasa si veľmi dobre pamätá všetky výnimky z pravidla, čo môže tréning skomplikovať. Nároky na pohyb má pomerne nízke, postačí niekoľko krátkych prechádzok denne. Ako zábavu však môžete vyskúšať agility. Keďže ide o sebavedomého a nezávislého psa, separačná úzkosť mu nie je vlastná. Psík v pokoji počká, kým sa vrátite z práce.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90%)