Ako naučiť mačku na mačací záchod alebo piesok. Ako často chodí mačka na záchod?
Mačací záchod patrí k výbave, ktorú pre mačku kupujeme ako prvú. Kým niektorí začínajúci chovatelia sa zaujímajú skôr o to, ako naučiť mačku na záchod, je potrebné si uvedomiť, že už výber toalety môže mať vplyv na to, či ju mačka vôbec bude používať.
Aj keď sa zdá, že nejde o žiadnu vedu – je to predsa len plastová nádoba na toaletu, rozhoduje jej typ, veľkosť, ale aj počet záchodov, ktoré má mačka k dispozícii. Rozmýšľať by ste mali aj nad tým, aké doplnky sú podstatné, kam toaletu pre mačku umiestniť, ale taktiež to, kedy a ako záchod pre mačku čistiť.
Koľko záchodov mačka potrebuje?
Začnime otázkou, koľko záchodov by ste mali pre svoju mačku alebo mačky zadovážiť. Neplatí totiž, že stačí jedna toaleta a vaše mačky sa už nejako podelia. Veď si len predstavte, že potrebujete na záchod a jediná toaleta je obsadená alebo znečistená a smradľavá. Takýto scenár sa nepáči ani mačkám a práve nedostatok toaliet v dome môže viesť k neželanému správaniu, akým je špinenie mimo záchoda. V takom prípade si mačka vyberie väčšinou niečo mäkké a pohodlné, ako koberec, vankúš, deku alebo posteľ.
Počet záchodov by sa mal odvíjať od počtu mačiek v pomere 1,5 záchoda na 1 mačku. Napr. ak máte 1 mačku, potrebuje 2 záchody. 2 mačky by mali mať 3 záchody, 3 mačky 5 záchodov, 4 mačky 6 záchodov atď. Kým jednej a dvom mačkám postačí 1 záchod navyše, s väčším počtom mačiek by mali pribúdať aj záchody navyše, keďže sa skôr stane, že bude mačací záchod obsadený, znečistený alebo oň budú mačky bojovať.
Akú veľkosť mačacieho záchodu zvoliť
Nech si už vyberiete akýkoľvek mačací záchodík, základným kritériom by mala byť vždy jeho veľkosť. Príliš malý záchod môže mačku odrádzať, bude sa v ňom cítiť stiesnene a nepohodlne, preto si radšej na potrebu nájde iné miesto. Ako pravidlo sa zvykne uvádzať, že záchod by mal byť aspoň 1,5x dlhší než mačka. Musí v ňom byť totiž dostatok miesta na pohyb a otočenie sa a taktiež dostatok miesta navykonanie potreby, ak ho nebudete čistiť okamžite.
Väčšina mačacích záchodov je rozmerovo pre priemerne veľkú mačku úplne postačujúca. V prípade, že máte mačku väčšieho plemena, napr. mainská mývalia mačka, alebo len mačku väčšieho vzrastu, vždy si zmerajte jej dĺžku a toaletu nakupujte podľa reálnych potrieb. V prípade, že kupujete toaletu pre mačiatko alebo staršiu mačku, siahnite po záchode s menej vyvýšeným okrajom pri vstupe, aby doň mačka bez problémov vošla. Toaleta s viac vyvýšenými okrajmi je zase vhodná vtedy, ak zvykne vaša mačka pri hrabaní vyhadzovať stelivo alebo sa vymočí až za okraj toalety.
Tip: Mačky vo všeobecnosti uprednostňujú väčšie toalety. Mačací záchod často použijú aj vtedy, ak je primalý alebo nepohodlný, pretože ide o jedinú alternatívu. Keď si môžu vybrať, vždy sa vyberú na väčší záchod. Pokiaľ vám to možnosti dovolia, vždy siahnite po väčšom mačacom WC, ktoré sa vám stále zmestí na vybrané miesto, no mačke poskytne viac komfortu.
Typy mačacích záchodov
Rozlišujeme predovšetkým 2 druhy mačacích záchodov – otvorené a kryté. Líšia sa od seba vzhľadom aj vlastnosťami, no nie je možné určiť lepší a horší typ, ide len o preferenciu majiteľa a mačky. Ani doterajšie výskumy nenaznačujú, že by mačky uprednostňovali jeden typ a ak áno, ide len o osobnú preferenciu, ktorá nie je celkovým ukazovateľom.
Otvorený záchod
Otvorený mačací záchod sa skladá len z jednej časti, plastovej nádoby, ktorá nie je krytá žiadnym vrchom. Keďže okraje nesiahajú príliš vysoko, takáto toaleta umožňuje mačke pri hrabaní vyhadzovať stelivo von. A práve neporiadok v okolí toalety je častým dôvodom, prečo prejde majiteľ k používaniu krytej toalety. Výhodou otvoreného záchoda je, že má mačka okolo viac priestoru a nemusí vchádzať dovnútra uzatvorenej nádoby, čo môže niektoré mačky vyľakať alebo sa cítia ako v pasci. Pre mačky väčšieho vzrastu to môže byť výhodou. Nevýhodou je nielen neporiadok na podlahe, ale aj zápach, ktorý sa ľahšie šíri do miestnosti.
Krytý záchod
Kryté mačacie záchody sa skladajú z 2 častí – vrchného krytu a spodnej nádoby. Mnoho z nich má aj výklopné dvierka, no nie sú nevyhnutnosťou. Hlavnou prednosťou tohto typu WC je, že všetko ostáva vo vnútri. Týka sa to steliva, moču a výkalov, ale aj zápachu, ktorý sa menej šíri do miestnosti. Niektoré kryté záchody sa predávajú s filtrom, ktorý ešte viac zabraňuje unikaniu pachu do okolia. Nevýhodou je, že pre väčšie mačky je vo vnútri menej miesta a môžu sa cítiť ako v pasci, hlavne ak máte viacero mačiek, ktoré sa takto môžu napádať. Iné mačky zase vítajú viac súkromia. Keďže má krytý záchod 2 časti, horšie sa čistí, pretože je potrebné ho stále rozoberať.
Samočistiaci záchod
Spomenuté typy mačacích záchodov sú manuálne, a teda je potrebné čistiť ich ručne. No keďže žijeme v dobe technológií, ani táto oblasť nie je výnimkou a zadovážiť si už môžete aj automatické, samočistiace mačacie záchody, ktoré urobia väčšinu práce za vás. Mechanická toaleta ponúka presne to, čo hlási – automatické čistenie. Hrabličkami dokáže prejsť cez stelivo a preosiať ho tak, že exkrementy a močom stvrdnuté stelivo sa oddelí do spodnej nádoby, čím v záchode zostane len čisté stelivo, vhodné na ďalšie použitie.
Niektoré modely dokonca dokážu určiť, kedy bol záchod použitý, a následne sa vyčistia. Tieto automatické funkcie so sebou prinášajú aj niekoľkonásobne vyššiu cenu, ktorá mnohých od kúpy odradí. Cena však nie je jediným negatívom. Niektoré mačky môže zvuk čistenia vyľakať, hlavne ak je načasované nesprávne a mačka je stále v záchode. To môže vyústiť do strachu z používania toalety. Pre mnohých však prevažujú pozitíva, medzi ktoré patrí ľahšie udržiavanie záchoda, čistejšie prostredie, menej zápachu a jednoduchšia údržba, ak máte viacero mačiek a záchod a používa frekventovanejšie.
Záchod so sitkom
Ide o niečo medzi bežnou a samočistiacou toaletou. Spodná nádoba záchoda je vybavená sitkom, cez ktoré sa odpad preosieva a prepadá. Ten tým pádom zostáva oddelený v spodnej nádobe, stelivo je dlhšie čisté a vhodné na viacero použití. Uľahčíte si tým aj čistenie toalety, pretože napokon stačí vysypať odpad z dna. Nevýhodou je, že stále musíte lopatkou vyberať výkaly a stelivo preosievať, čiže stále budete mať s toaletou dosť práce. Pozitívom je to, že takýmto spôsobom sa spotrebuje menej steliva a jedno balenie vám vydrží dlhšie, čo je šetrnejšie k prírode aj vašej peňaženke.
Záchod so skrinkou
V snahe čo najlepšie ukryť mačací záchod, resp. zakomponovať ho do zvyšku interiéru, vznikli záchody so skrinkou. Pozostávajú zo záchoda, ktorý býva otvorený a s rozmermi na mieru, a skrinky na mačaciu toaletu, ktorá vzhľadom zapadá do celkového dizajnu miestnosti. Tieto skrinky môžu mať rôzne podoby, zvyčajne sa vyrábajú z dreva, no štýl, farba a tvar sa dajú prispôsobiť presne vašim potrebám. Takéto riešenia sú skvelé tam, kde je menej priestoru, pretože záchod ľahko zakomponujete. Zároveň nevzniká okolo záchoda neporiadok. Nevýhodou je, že ide o drahšie riešenie, ktoré si nie každý môže dovoliť. Ak skrinku umiestnite v obývačke, musíte ju často čistiť, aby nevznikol silný zápach. Hrozí aj to, že si mačka pomýli iné skrinky s toaletou.
Tvary mačacích záchodov
Na prvý pohľad sa môže zdať, že na tvare veľmi nezáleží. Väčšina mačacích záchodov má totiž rovnaký, obdĺžnikový tvar. No keďže sa niektorí výrobcovia chcú odlíšiť, ponúkajú aj oválne, okrúhle či štvorcové tvary. Ak máte menšiu mačku, ktorá nemá problém s veľkosťou toalety, na tvare nemusí až tak záležať. Pri stredne veľkých a veľkých mačkách je lepšie siahať pre toaletách s predĺženým tvarom, teda obdĺžnikových a oblých, pretože poskytujú viac priestoru pre dĺžku mačacieho tela. Ďalším typom je trojuholníkový tvar, ktorý sa používa do rohov miestností. Možno ho využiť tam, kde je málo priestoru, avšak tieto toalety sú vždy len otvorené a mačke ponúkajú menej priestoru, Preto nie sú vhodné pre väčšie plemená.
Lopatka, podložka, rampa a ďalšie doplnky pre mačacie toalety
- Lopatka – Samozrejmosťou každej výbavy toalety je malá plastová lopatka s otvormi, ktorou možno vyberať výkaly, no cez dierky vypadne nepoužité stelivo.
- Vrecká do toalety – Fungujú podobne ako vrecia na odpadky – vreckom sa vyloží dno toalety a nasype stelivo. Pri čistení tak stačí vybrať celý obsah aj s vreckom, takže nemusíte nič vysypávať a naberať. Nevýhodou je, že ak vaša mačka veľa hrabe, pazúrikmi môže vrecko roztrhnúť, čím zaniká celý účel tohto doplnku. Vrecká teda nie sú vhodné pre každého.
- Podložka – Podložky sa umiestňujú pred mačaciu toaletu. Sú vyrobené z materiálov, ktoré zachytávajú stelivo, a tým predchádzajú jeho rozneseniu po celom dome.
- Rampa – Odnímateľné rampy sa kupujú pre mačky so zníženou pohyblivosťou a mačky vo vyššom veku. Umožňujú im ľahší prístup k toalete, čím znižujú možnosť špinenia mimo WC.
- Čistiace prípravky – Dostupné sú viaceré varianty čistiacich prípravkov určených špeciálne pre mačacie toalety. Niektoré majú dezinfekčné vlastnosti, iné sú dezodoranty a odstraňujú nasatý zápach z moču.
Kam umiestniť mačací záchod
Súčasťou úspešného používania toalety je aj vhodné umiestnenie, ktoré nebude mačke prekážať. Aby mačka chodila na záchod, musí sa cítiť v bezpečí a pohodlne. Neumiestňujte mačací záchod do príliš rušných a frekventovaných miestností a chodieb, vyhnite sa umiestneniu pri dverách a vchode. Nevhodné je aj umiestnenie na hlučných miestach, napr. pri práčke, sušičke a umývačke riadu, ktorých hluk môže mačku odradiť. A toaleta sa nehodí ani v tesnej blízkosti misiek na jedlo a vodu, a to z hygienických dôvodov.
Naopak, vyberajte skôr tiché a pokojné miestnosti, hlavne do kútov a tam, kde je záchod mierne schovaný. Ak má mačka prístup do celého viacpodlažného domu, záchod by mal byť na každom poschodí. Ak máte malé deti alebo psa, umiestnite záchod mimo ich prístupu, aby sa mačka necítila v pasci. Dvere do miestnosti so záchodom nechávajte otvorené, aby bol k nemu neustály prístup. Mačke čo najviac uľahčite prístup, hlavne ak je stará, neumiestňujte záchod na vyvýšené miesto.
Kedy a ako čistiť mačací záchod?
Mačací záchod sa čistí na dennej a týždennej báze. Každý deň je potrebné odstrániť výkaly a použité stelivo. To je buď vlhké, alebo sa zhlukuje do hrudiek. Nakoniec doplňte nové stelivo, ak je to potrebné, a očistite lopatku. Na týždennej až dvojtýždennej báze je potrebné vymeniť celé stelivo za nové. Najprv odstráňte celý obsah WC, potom ho dôkladne umyte horúcou vodou a čistiacim prípravkom. Raz do mesiaca je vhodné použiť aj dezinfekčné prípravky. Záchod nechajte vyschnúť alebo vytrite dosucha a nasypte doň nové stelivo.
Ak mačka prestane používať toaletu, problém môže byť aj v tom, ako často ju čistíte. Ak ju nečistíte dostatočne, mačke môže prekážať zápach a neodstránené výkaly či vlhká podstielka. Niekedy je problémom opak – príliš častá výmena steliva. Nové stelivo nemá známy zápach, čo mačku odrádza. Rovnako tak môže byť problém pach z dezinfekčných a čistiacich prípravkov – najlepšie je používať neutrálne a prírodné prípravky s čo najmenším pachom. Preto ak sa vyskytne tento problém, pouvažujte nad tým, či nie je problém v spôsobe čistenia.
Ako naučiť mačku na záchod?
Výcvik mačky k používaniu toalety sa netýka len mačiatok, ale aj dospelých jedincov, ktorí z rôznych dôvodov toaletu prestali používať. Základom tréningu by v prvom rade mali byť vhodné podmienky, a teda správny výber toalety a steliva, dostatočný počet toaliet aj vhodné umiestnenie. Na začiatku je vhodné záchod umiestniť na dostupné a dobre viditeľné miesto, najlepšie tam, kde sa už mačka vyšpinila, čím jej poskytnete alternatívu. Umiestnenie môžete neskôr postupne zmeniť. Taktiež je vhodné záchod čo najlepšie sprístupniť, napr. aj tým, že najprv budete používať otvorenú toaletu.
- Na začiatku toaletu mačke ukážte, nechajte ju, nech ju sama preskúma, ovonia, vstúpi do nej a pod.
- Mačku môžete do toalety položiť, ak je menej odvážna. Väčšina mačiek začne stelivo inštinktívne hrabať, no ak sa jej tam nepáči a zo záchoda utečie, nenúťte ju a doprajte jej čas.
- Ak mačka toaletu použije, odmeňte ju pohladkaním a obľúbenou maškrtou. Odmenu je treba použiť ihneď, aby si ju mačka spojila s aktivitou.
- Ak si zvolí miesto mimo toalety, výkaly premiestnite na stelivo. Mačky zvyknú využívať rovnaké miesto a je pravdepodobné, že sa pri ďalšej potrebe bude riadiť pachom. Nikdy mačku netrestajte a nekričte na ňu.
- Ak si všimnete, že mačka hľadá, kam by mohla ísť na záchod, premiestnite ju na toaletu.
Počas výcviku sa stane, že si mačka vyberie iné miesto na toaletu. Je dôležité toto miesto dôkladne vyčistiť a použiť aj prípravok na neutralizáciu zápachu. Ak totiž na mieste ostane zápach, je väčšia pravdepodobnosť, že si ho mačka vyberie znova.
Najčastejšie otázky – FAQ
Napriek tomu, že výber toalety pre mačku nie je žiadna veda, mali by ste si na ňom dať dostatočne záležať. Malo by ísť o najvhodnejšiu voľbu nielen pre vás, ale aj pre vašu mačku. Odpovedali sme na najčastejšie otázky, ktoré si pri výbere záchoda pre mačku položíte, avšak stále máte priestor sa opýtať na všetko, čo vás ohľadom mačacích toaliet zaujíma. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti s jednotlivými druhmi toaliet a pomôže tak záujemcom o rôzne typy mačacích záchodov.
Je potrebný iný záchod pre mačiatko a iný pre dospelú mačku?
Je vhodná pre mačku toaleta s automatickým čistením?
Kam umiestniť záchod pre mačku?
Komentáre
Ja si musím zaklopať, že u nás to išlo ako po masle :). A to sme si do domu priniesli túlavú mačičku. Do plastovej nádoby na terasu sme dali klasickú zem s pieskom. Predsa len, túlavá mačka na nejaké stelivo nikdy zvyknutá nebola. A veru, pár minút po jedle sme ju pustili von, najskôr chodila okolo, ale keď sme sa tvárili, že ju nepozorujeme, urobila, čo bolo treba. Publikum teda nemá rada a určite do toho mačku ani nenúťte. :))) Zrejme keď ju pustíme von nechodí len tam a určite si urobí výlet aj do záhrady, ale väčšinou sa zadarí. Zem aj pravidelne vymieňame, predsa len to nie je zrovna vôňa fialiek.
OdpovedaťMôžem povedať, že v chodení na záchod sú teda mačky tisícnásobne učenlivejšie. Príkladom je náš malý retríver, ktorý s tým má teda vážny problém :D.
Mam veľký problém, mame kocúra ktorý ma voľnosť , teda sa zdržiava viac vonku, vždy sa príde nazrať, trochu si pospi u nás na chalupe a zas sa vytratí . Najväčší problém mam, že sa naučil chodiť na záchod do mojej skalky a ničí mi rastlinky. Mal aj svoj záchod do ktorého nechodil. Prosim o radu ako ho odnaučiť chodiť do skalky. Dakujem vopred za radu.
OdpovedaťDobrý deň,
je niekoľko spôsobov, ako mačku odnaučiť chodiť do skalky. Namiesto zeminy, resp. na ňu môžete poukladať kamene. Pre mačku bude miesto nekomfortné, pretože nebude môcť zahrabať potrebu. Môžete dať do skalky a jej okolia rastliny, ktoré mačkám nevoňajú, napr. levanduľa, ruže, rozmarín, cesnak, citrusy alebo Coleus canina. Mačku môžete odplašiť taktiež vodou. Niekoľko dní skalku sledujte a vždy keď v nej mačku prichytíte, postriekajte ju obyčajnou vodou. Mačky vodu nemajú rady a postupne si spoja nepríjemný pocit s miestom a prestanú naň chodiť. Mačky nemajú rady ani vôňu kávy. Usadeniny môžete použiť na hnojenie alebo ich aplikovať okolo skalky. Nevonia im ani cesnak a cibuľa, skúste porozhadzovať čerstvo nalúpané strúčiky alebo pokrájanú cibuľu do skalky a jej okolia.