Mačacie blchy

Mačacie blchy a príznaky – ako zlikvidovať blchy u mačiek?

Blchy u mačiek patria k jedným z najbežnejších problémov, s akým sa u svojho štvornohého miláčika stretnete. Existuje viacero druhov bĺch, ktoré môžu mačky potrápiť a dostať ich môžu nielen od mačiek, psov a iných domácich zvierat, ale aj od tých voľne žijúcich, napr. od zajacov či ježkov. Keď už mačka nachytá blchy, veľmi rýchlo sa začnú šíriť a kým si ich stihnete všimnúť, pravdepodobne ich budú mať už aj ďalšie zvieratá v domácnosti.

Publikované: 06.04.2023
Aktualizované: 13.06.2024
Obsah článku:

Zamorenie blchami je ďalekosiahlejší problém, než sa na prvý pohľad môže zdať. Štípance si môžete nájsť aj vy, hlavne na nohách a členkoch, takže parazity ovplyvnia celú domácnosť. Tú je potrebné začať poriadne čistiť, pretože blchy sa dostanú do kobercov a gaučov. Zvládnuť blchy môže byť dlhým a únavným bojom, preto vám ponúkame tipy, ako sa ich čo najúčinnejšie a najrýchlejšie zbaviť a ako na prevenciu proti nim.

Ako zistiť, že má mačka blchy

Blchy u mačky nemusia byť tak skoro spozorovateľné. Malé parazity sa ukrývajú v srsti, kde kladú vajíčka a živia sa krvou mačky. Na povrch len tak nevychádzajú, keďže im vyhovuje tmavé a teplé prostredie. Prvým viditeľným znakom preto býva až typické škrabanie sa, ktoré naznačí, že niečo nie je v poriadku. Znakov poukazujúcich na prítomnosť bĺch je však viacero.

  • Mačka sa prehnane škriabe a hryzie – Blchy sa živia krvou a ich pohryznutia predstavujú pre kožu mačky iritáciu. Pokožka je veľmi svrbivá a bolestivá, čo vedie k nadmernému škriabaniu.
  • Mačka nadmerne olizuje srsť a môžu vznikať plešinky – V snahe eliminovať svrbenie sa mačka viac venuje starostlivosti o srsť, čím si vyťahá viac chlpov, až na niektorých miestach môžu vznikať plešinky. Ide hlavne o krk, chrbát a zadné nohy.
  • Mačka sa môže správať podráždene – Zachytiť môžete zmeny v správaní. Neustály pocit svrbenia a diskomfort sa môže prejavovať v náhlych zmenách správania, podráždení a niekedy aj v agresívnych prejavoch.
  • V niektorých prípadoch sa objaví únava a letargia – Keďže blchy sa živia krvou, strata červených krviniek môže u niektorých, hlavne starších mačiek viesť k anémii. Tá sa prejavuje letargiou a únavou, mačka môže chudnúť a mať bledé ďasná.

Prítomnosť bĺch si najlepšie overíte vtedy, keď mačku skontrolujete a prezriete si stav srsti a pokožky. Všímajte si predovšetkým miesta s najväčšou koncentráciou bĺch, a teda chrbát, krk a zadné nohy. Srsť prečešte a všímajte si pohyb. Pri rozdelení srsti by ste na pokožke mali vidieť tmavé bodky veľké 1 – 2 mm, ktoré sa môžu objaviť tam, kde mačka trávi čas, napr. v jej pelechu. Je potrebné vziať si hrebeň s hustými zubami a srsť vyčesávať. Ak nájdete hnedasté až čierne bodky, môže ísť o blchy, ich larvy alebo výkaly.

Vajíčka mávajú sivobielu farbu, ale v rôznych štádiách sa môže farba zmeniť. Bodky, ktoré ste vyčesali, vytrite do navlhčenej servítky. Ak sa ukážu ako červené, ide pravdepodobne o blchy, keďže sa živia krvou. Nenašli ste samotné blchy? Všímajte si pokožku mačky. Prítomnosť bĺch môže odhaliť začervenaná a podráždená pokožka, štípance a chrastičky. Pomerne častá je u mačiek alergia na sliny bĺch a mnohé mačky môžu mať preto dermatitídu. Takéto znaky môžu svedčiť o výskyte bĺch.

Ako zistiť, že má mačka blchy

Ako sa zbaviť mačacích bĺch

Po identifikácii prítomnosti bĺch je potrebné začať s liečbou, ktorá by sa mala týkať nielen mačky, u ktorej blchy nájdete, ale aj ďalších zvierat v domácnosti, s ktorými prišla do kontaktu. S liečbou sa môžete obrátiť na veterinára, ktorý vám poradí vhodné lieky alebo ponúkne lieky na predpis. Liečba sa však dá zvládnuť doma, vo vlastnej réžii.

Začnite kúpeľom, pri ktorom môžete použiť bežný šampón pre mačky alebo antiparazitický šampón proti blchám. O jeho výbere by ste sa mali poradiť s veterinárom, keďže mačka môže mať od hryzenia bĺch podráždenú pokožku, ktorá nemusí na šampón reagovať dobre. Kúpeľ môžete preskočiť vtedy, ak je pokožka už v naozaj zlom stave s rankami a popraskanými miestami alebo vaša mačka kúpeľ neznáša a tento krok by ju stresoval.

Ďalej sa pokúste vyčesať čo najviac bĺch. Na vyčesávanie bĺch je potrebný hrebeň s hustými zúbkami, ktorý zachytí čo najmenšie čiastočky. Pokiaľ ste mačku predtým vykúpali, šampón by mal pomôcť znemožniť blchám pohyb a lepšie ich vyčesať. Ak ste kúpeľ preskočili, namočte si hrebeň do roztoku vody a šampónu alebo jemného mydla – blchy sa doň budú lepšie zachytávať a nebudú vyskakovať.

Napokon podajte mačke vhodný prípravok proti blchám. Antiparazitiká je možné dostať vo viacerých formách a vybrať si môžete to, čo vám najviac vyhovuje, alebo sa poraďte so svojím veterinárom. Pri každom druhu prípravku si prečítajte, akým spôsobom a ako dlho účinkuje, keďže mnohé pôsobia len pár hodín, takže zabijú dospelé blchy, ale ich aplikáciu bude treba zopakovať, pretože v srsti sú aj larvy a vajíčka.

  • Tabletky a orálna liečba – Orálne možno aplikovať tabletky a tekutiny. Liečivo z nich sa dostáva do krvi, ktorú blchy konzumujú, čím ich vyhubia. Účinkujú rýchlo, ale nemajú dlhotrvajúci efekt. Orálna liečba nie je vhodná pre všetky mačky, preto si prečítajte písomnú informáciu.
  • Spot-on prípravky – Aplikujú sa pipetou priamo na pokožku v okolí krku, odkiaľ liečivo prenikne do krvi. Účinkujú približne mesiac a často chránia pred ďalšími vonkajšími parazitmi, napr. kliešťami. Sú veľmi obľúbené, pretože sa ľahko aplikujú a začnú účinkovať okamžite.
  • Obojky proti blchám – Používajú sa na dlhotrvajúcu ochranu, mnohé vydržia niekoľko mesiacov. Sú skvelou voľbou pre mačky žijúce vonku, ktoré sú omnoho častejšie vystavené vonkajším parazitom. Je lepšie použiť ich preventívne, ako keď už mačka má blchy a potrebujete ich rýchlo vyhubiť.
  • Spreje proti blchám – Používajú sa skôr pri mačiatkach, pre ktoré sú spot-on prípravky ešte príliš silné. Pri dospelých mačkách sú menej účinné a mnohé vystraší zvuk spreja, takže aplikácia je náročnejšia.
  • Injekcie – V prípade injekcií ide o liek podávaný veterinárom. Prerušuje životný cyklus bĺch tým, že predchádza vývinu vajíčok, takže nové blchy sa nemnožia. Avšak dospelé blchy nezahubí, preto sa kombinuje s ďalším liečivom.

Nezabúdajte, že liečbu bude potrebné niekoľkokrát zopakovať, keďže blchy sa môžu vracať liahnutím vajíčok alebo kontamináciou z miest a textílií, ktoré zabudnete vyčistiť. Po preliečení sa zameriavajte na preventívne opatrenia, aby sa blchy nevracali. Blchy môžu prenášať aj ďalšie parazity, hlavne pásomnice, preto je dobré preliečiť aj tie. Odčervujte každé 3 mesiace aspoň dovtedy, kým dostanete blchy úplne pod kontrolu.

Ak chcete dať prednosť prírodným prípravkom namiesto liekov, môžete najprv vyskúšať domáci recept repelentu proti blchám z jablčného octu. Ten síce blchy nezabíja, ale pôsobí odpudivo. Stačí ho zmiešať s vodou v pomere 1 : 1 a aplikovať na srsť zvieraťa, príp. aj na jeho pelech a iné tkaniny. V prípade, že ocot mačke nevonia a nechce si ho dať aplikovať, podobne poslúži citrónová šťava. Pokiaľ mačka z tohto prípravku nie je nadšená, nesiľte to a použite ho radšej iba na tkaniny. Podobne odpudivo môžu pôsobiť niektoré bylinky ako oregano, levanduľa, kamilka či rozmarín, ktoré sa lúhujú v horúcej vode po dobu 30 minút a po vychladnutí aplikujú v rozprašovači na textílie.

Ako sa zbaviť mačacích bĺch

Ako sa zbaviť bĺch v dome

Mačacie blchy si majiteľ neraz všimne až vtedy, keď sa premnožia, preto sa ľahko stane, že dovtedy už obývajú váš dom. Lákajú ich pelechy, koberce, gauče a mäkké textílie, do ktorých nakladú vajíčka. Počas toho, ako sa zbavujete bĺch, musíte dbať na zvýšenú hygienu, častejšie prať a upratovať, a to aj vtedy, ak žiadne blchy doma nezbadáte.

  • Perte mačacie pelechy a deky – Môžu v nich byť naložené vajíčka a po preliečení by mačka dostala blchy znova. Perte pri 60 °C, aby sa vajíčka zahubili.
  • Často vysávajte podlahy a koberce – Vysávaním môžete z kobercov odstrániť nakladené vajíčka alebo larvy. Povysávajte všetky kúty, aj pod nábytkom.
  • Vyperte všetky mäkké textílie – Pri 60 °C perte všetky deky, vankúše, obliečky a uteráky zo všetkých miestností, do ktorých mala mačka prístup.
  • Použite sprej proti blchám v domácnosti – Existujú antiparazitické spreje, ktorými možno ošetriť celú domácnosť – pelechy, nábytok, gauč, posteľ a pod.
  • Pokračujte s prevenciu proti blchám – Mačka by mala dostať obojok proti blchám alebo používať iné prípravky na prevenciu, aby domov opäť nezavliekla blchy a nedošlo k opätovnému premnoženiu.

Ako predísť blchám a zabrániť ich návratu

Zbavovanie sa bĺch u mačky je dlhý a náročný boj. Platí, že najlepšou liečbou je prevencia. Na tú by ste sa mali zamerať po celý rok, hoci blchám sa viac darí v teplých mesiacoch. Viete, že si mačka blchy privliekla zvonku a pravdepodobne máte v okolí mačky či iné zvieratá s týmito parazitmi? Skúste mačke obmedziť čas, ktorý trávi vonku bez dozoru. Pomôcť môže dôkladnejšia údržba záhrady, pravidelné sekanie trávy, v ktorej sa môžu zachytávať vonkajšie parazity, a prevencia škodcov.

Samozrejmosťou by mala byť starostlivosť o srsť mačky, vyčesávajte ju a kúpte každých pár týždňov. Počas česania si všímajte stav srsti a kože, sledujte, či sa v srsti nevyskytol pohyb, čierne bodky alebo špina a na pokožke štípance. A v neposlednom rade používajte prípravky na prevenciu, o ktorých sa môžete poradiť so svojím veterinárom. Obľúbené sú ako obojky, ktorých účinok trvá niekoľko mesiacov, tak aj spot-on prípravky, ktoré sa znovu aplikujú každý mesiac.

Prevencia proti blchám

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak vás táto téma zaujala, ponúkame vám ešte odpovede na najčastejšie kladené otázky. V prípade, že medzi nimi svoju otázku nenájdete, položte ju v komentári a my na ňu radi odpovieme. V diskusii sa môžete podeliť taktiež o svoje zážitky a skúsenosti s riešením tohto problému, ktoré môžu pomôcť ďalším čitateľom.

Mačacie blchy na ľuďoch typicky nežijú. Potrebujú teplé a tmavé prostredie, aké nájdu v mačacej srsti. Keďže ľudské telo takúto hustú srsť nemá, blchám neposkytne potrebné podmienky na prežitie. To však neznamená, že na vás blchy nemôžu preskočiť – len sa na vás nezabývajú. Ich prítomnosť si všimnete najlepšie na nohách a chodidlách, na ktorých zanechajú štípance.

Pri zamorení domu sa môže stať, že blchy preskočia aj na hlavu a do vlasov človeka. V tomto prostredí sa nedokážu rozmnožovať, preto vo vlasoch nezostanú dlho. Výskyt mačacích bĺch vo vlasoch človeka je preto veľmi zriedkavý.

Áno, mačacie blchy sa veľmi ľahko prenesú na psa, keďže psia srsť predstavuje rovnako pohostinné prostredie. Ak máte v domácnosti aj psa, zvieratá na nejaký čas oddeľte, kontrolujte aj srsť psa a najlepšie použite prípravky na prevenciu taktiež uňho.

Vajíčka blchy sú voľným okom ťažko viditeľné. Majú len 0,5 mm, čo je menej než zrniečko piesku. Pod mikroskopom je možné ich zazrieť ako oválne vajíčka sivobielej farby podobné zrnkám ryže.

Blchy odpudzuje niekoľko prírodných vôní, ako cédrové drevo, pepermint, eukalyptus, citronela, citrón, levanduľa, ocot či oregano. Mnohé možno dostať ako esenciálne oleje. Pozor, nepoužívajú sa na srsť mačky – jednak vôňa môže pôsobiť silno a odpudivo aj na zviera, jednak sú esenciálne oleje škodlivé pre mačky, ak ich skonzumujú. Používajú sa skôr v domácnosti, ak sa blchy vyskytli aj v kobercoch, na gauči, pelechoch a podobne.


Ďalšie články z kategórie Zdravie mačky

Vaše hodnotenie:
(88.4%)