Mačka domáca

Mačka domáca – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Ide o najbližších príbuzných mačky divej. Domestikácia z mačky divej na mačku domácu (Felis silvesteris catus) začala už pred viac ako 10 000 rokmi v Ázii. Typická mačka domáca je exteriérové zviera, ktoré je veľmi nezávislé a samostatné. Domestikáciou si vytvoril vzťah s človekom a mačky domáce boli následne oddaní pomocníci pri likvidácii škodcov či hlodavcov na farmách a v obydliach. Silný lovecký inštinkt ostal mnohým mačkám ešte dodnes. Nie je to typický šľachtený maznáčik, ako napríklad perzská mačka.

Publikované: 20.04.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

Práve z mačky domácej boli vyšľachtené všetky dnes štandardom schválené plemená mačiek, a to na rôzne účely. Niektoré šľachtené plemená si zachovali viac, iné menej charakteristík mačky domácej. Tieto mačkovité šelmy predstavujú ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí chcú mať doma zvieraciu spoločnosť a zároveň nezávislého a zdatného lovca.

Povaha

Mačka domáca je prirodzený predátor. Jej lovecké inštinkty sú veľmi silné a aj preto je pre ňu voľný pohyb potrebný. Je to nezávislé a samostatné zviera. Zmysly sú vyvinuté tak, aby mačka dokázala dokonale reagovať na všetky podnety. Je neskrotná a mimo vlastných návykov mačku domácu len ťažko naučíte nejakým trikom alebo povelom. Samozrejme, výnimkou sú plemená mačiek, ktoré sú vyšľachtené a ich povaha je od pôvodnej mačkovitej šelmy výrazne odlišná. Mačky domáce sú samy osebe individualitou a povahy sú teda veľmi odlišné. Nemožno ich jednoducho charakterizovať. Pre mačku domácu je typické kríženie, čo opätovne ovplyvňuje povahové vlastnosti daného jedinca.

Lásku a pozornosť opätujú a prijímajú len vtedy, ak ony samy chcú. Ak chcú jedlo alebo sa chcú hrať, dajú vám to najavo. Netreba čakať, že s maznaním to tieto mačacie stvorenia s divokou DNA budú stále preháňať. Priazeň vám prejavia napríklad úlovkom, ktorý prinesú až k vaším dverám. Povahou môže byť lenivá, aktívna, prítulná i nepriateľská, komunikatívna i odmeraná. Samota je súčasťou jej života. S ostatnými mačkami či psami dokážu vychádzať, no záleží od úrovne socializácie a od toho, ako daného jedinca vnímajú. Ak má mačka svoje teritórium, obydlie a jeho okolie, voči ostatným mačkám dokáže byť veľmi nepriateľská a často bude dochádzať s ostatnými mačkami v revíri ku konfliktom.

Mačka domáca povaha

Vzhľad a srsť

Pôvodná mačka domáca je stredne veľkého vzrastu. Telo je flexibilné, agilné a prispôsobené na rýchly pohyb, skákanie a lezenie. Prispôsobené k lovu. Postava je štíhla, krk krátky a hlava súmerne veľká k telu. Končatiny sú kratšie, no osvalené. Telesná hmotnosť sa môže pohybovať od 2 do 10 kg v závislosti od konkrétneho vrhu. Priemerná výška v kohútiku môže byť 20 až 30 cm, dĺžka tela 30 až 45 cm. Chvost býva stredne dlhý. Srsť mačky domácej je krátka, hustá a priľahlá k telu. Farebných variácií je takmer nekonečné množstvo a sfarbenie, ako aj typ srstí závisí od pôvodcov vrhu (rodičov).

Skutočný štandard mačky domácej je stanovený pre každé plemeno samostatne. Medzinárodné organizácie ako International Cat Association (TICA) alebo FIFe (Féderation Internationale Féline) štandardizujú vlastnosti, povahu, vzhľad, fyzické parametre a charakteristické znaky pre každé uznané plemeno mačky. Ide tak o kategorizáciu šľachtených plemien mačky domácej, ktoré sa navzájom odlišujú a s mačkou domácou majú vďaka svojmu prapôvodu spoločné niektoré charakteristiky. Spomedzi schválených plemien sa mačke domácej prirodzene približuje hlavne európska krátkosrstá mačka, americká krátkosrstá mačka, britská krátkosrstá mačka, ale aj iné plemená, ako napríklad siamská mačka či nórska lesná mačka.

Mačka domáca vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Chov mačky domácej vonku, to jest voľný výbeh, je pre týchto pôvodných lovcov veľmi prirodzený. Pri chove v interiéri domu či bytu u mačky domácej budete vždy pozorovať potrebu po voľnosti a slobode, čo u niektorých plemien šľachtených mačiek nehrozí a budú vašimi spoločníkmi od rána do večera. Bez problémov sa prispôsobia životnému štýlu majiteľa. Takýmto mačkám obstaráte pelech, hračky a s vašou láskou a pozornosťou budú spokojné. Mačka domáca sa však bude túlať a brániť tomu nemá zmysel. Naučte si ju na pravidelnú stravu a budete mať istotu, že sa bude vždy vracať. Zo svojich výletov vám dokonca ochotne prinesie úlovky ako prejav vďaky. Bude mať tiež chvíľky, kedy sa bude rada maznať a vyžadovať si pozornosť, o pár minút odbehne a „bez pozdravu“ sa vyberie na ďalšie dobrodružstvo.

Mačka domáca je ideálna pre ľudí, ktorí chcú mať doma domáce zviera, no nepotrebujú ho nosiť na rukách ani ho rozmaznávať. Je nespútaná a nepotrebuje vašu stálu pozornosť. Pre mačku domácu zabezpečte útočisko, kde sa bude rada vracať a verte, že bude rovnako oddaná ako iné mačky z plemenného chovu. V rámci starostlivosti sa postarajte o jej srsť, dbajte o jej čistotu a doprajte jej pravidelnú a kvalitnú stravu. Rozhodne ju neprekrmujte, dobrá kondícia je dôležitá pre jej aktívny štýl života.

Mačky domáce sú extrémne odolné a životaschopné a aj preto sú to spoločníci na dlhú trať. Mačka domáca sa dožíva bežne 15 až 20 rokov, ak sa jej darí vyhýbať ochoreniam či zraneniam, ktoré si môže pri potulkách privodiť. Existuje však štatistika, ktorá hovorí, že mačky, ktoré sa túlajú a žijú vonku sa dožívajú v priemere len 7-8 rokov. Výsledkom tohto údaja je vyššia úrazovosť – zrážky s autom, korisť predátorov, pád z výšky, infekčné chorobyparazity a mnohé iné. Ak však mačky žijú v starostlivom chove – pravidelné odčervenieočkovanie a návštevy veterinára, môžu sa dožiť vysokého veku aj napriek tomu, že žijú v exteriéri. Pri túlavých mačkách sa odporúča sterilizácia, ktorá dokáže na základe výskumov život mačke značne predĺžiť. Vyskytovať sa môžu u domácich mačiek bežné ochorenia srdca, srsti, očí, obličiek, ktoré postihujú aj ostatné šľachtené chovy.

Medzi zaujímavosti o mačke domácej patrí napríklad fakt, že jej organizmus dobre zadržiava vodu. Preto mačky nevidíte tak často piť. Oplývajú perfektnou schopnosťou ohybnosti – flexibility a zmestia sa aj na miesta, kde by ste to nepredpokladali. Taktiež majú perfektný zmysel pre rovnováhu a jedinečné reflexy. V noci vidia násobne lepšie ako človek či pes. Zaujímavosťou je tiež, že na krátke vzdialenosti sú mačky rýchlejšie ako psy. Plemená niektorých mačiek domácich dokážu prespať aj viac ako 15 hodín z dňa. Mačky síce dokážu plávať, ale väčšina z nich sa vode bráni.

Mačka domáca zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás niečo ohľadom mačky domácej? Chcete vedieť, akú môže mať povahu? Koľko rokov sa dožíva či aké farby srsti u mačky tohto druhu môžu byť? V našom článku sa dozviete o základných poznatkoch, ak máte ďalšie otázky, neváhajte a zapojte sa do diskusie pod článkom. Budeme tiež radi za vaše osobné skúsenosti s chovom mačky domácej.

Veľmi nezávislú a nespútanú. Je to samostatná mačkovitá šelma so silnými prírodnými inštinktami. Má v sebe pôvodné lovecké pudy a túžbu po slobode. Dokáže sa maznať a zároveň túži po dobrodružstvá a potulkách. Je veľmi inteligentná a vnímavá. Povahové vlastnosti sú však veľmi rôznorodé, a to aj v závislosti od toho, o aké šľachtené plemeno, prípadne kríženca mačky domácej ide.

Mačka domáca žijúca vo voľnom chove sa pri dobrej starostlivosti a vitálnom zdraví môže dožiť veku 15 až 20 rokov. Život však môžu mačke na potulkách skrátiť rizikové činitele – autá, nehody, predátory, infekčné ochorenia či parazity.

Veľkosť do veľkej miery závisí od pôvodcov vrhu (mačka a kocúr). Preto je možné, že mačka domáca môže dosahovať rôzne rozmery a veľkosti. Hmotnosť môže byť od 2 do 10 kg. Dĺžka tela sa pohybuje priemerne okolo 30 až 45 cm.

Závisí od toho, či máte záujem o šľachtené plemená mačky domácej alebo sa zameriavate na mačku domácu z voľného chovu. V prípade šľachtenej mačky sa zamerajte na ponuku oficiálnych chovateľov daného plemena. V prípade štandardnej mačky domácej môžete navštíviť aj útulky, kde sú túlavé mačky odchytávané. Musíte však počítať s tým, že jej pôvod nepoznáte.

Mačka divá je prírodný druh mačky, ktorý v minulosti žil vo voľnej prírode. Boli to prirodzené lovkyne s plachou a agresívnou povahou. Mačka domáca je priamym potomkom mačky divej, no s tým rozdielom, že je už domestikovaná a zvyknutá na život v spoločnosti človeka.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(88.8%)