Najobľúbenejšie druhy teráriových zvierat

Najobľúbenejšie druhy teráriových zvierat: gekončík, leguán, agama, chameleón...

Teraristika je fascinujúcim, no náročným hobby. Existuje mnoho zvierat, ktorým možno dopriať šťastný a spokojný život v teráriu, avšak je potrebné vedieť, ako si správne vybrať. Potreby a záujmy zvieraťa by mali byť na prvom mieste, preto ak sa vám aj nejaké zapáči, vždy by ste si mali najprv dobre naštudovať, čo potrebuje a zvážiť, či mu to dokážete poskytnúť. Týka sa to rozmerov terária, teploty, vlhkosti či zloženia potravy.

Publikované: 21.04.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Na Slovensku patria medzi najobľúbenejšie teráriové zvieratá viaceré druhy jašteríc, hadov, korytnačiek, no zanietení chovatelia si zadovážia aj pavúkov, hmyz či žaby. Okrem potrieb zvieraťa myslite aj na bezpečnosť. Jedovaté druhy hadov a pavúkov nie sú vhodné pre začínajúcich chovateľov, niektoré hady a jašterice dokážu narásť do veľkých rozmerov a nebezpečné môže byť aj zaobchádzanie s plazom, ktorý môže svojimi pazúrmi alebo silou ublížiť. V tomto článku sa preto zameriavame na tie teráriové zvieratá, ktoré sú chované najčastejšie a ich chov je menej náročný.

Jašterice

Veľmi častou voľbou spomedzi teráriových zvierat sú jašterice. Ide o fascinujúcu skupinu zvierat, ktorá obýva takmer všetky biotopy na zemi od tropických pralesov a džunglí až po vyprahnuté a nehostinné púšte. Ak zvažujete, že si zadovážite práve jaštericu, dobre si naštudujte, aké životné podmienky potrebuje. Veľmi totiž zaváži, aký veľký má životný priestor, aké je v ňom teplo, vlhkosť a svetlo a akú výživu jej zabezpečíte. Veľa začiatočníkov podcení najmä veľkosť terária, keďže jašterice zdržujúce sa na zemi potrebujú veľkú plochu a loziace jašterice zase vysoké terárium. Medzi najobľúbenejšie druhy patria gekóny, leguány, agamy a chameleóny.

Gekončík nočný

Veľmi vyhľadávaným plazom do terária je práve gekončík nočný. Pochádza z kamenných púští a suchých trávnatých oblastí Indie, Pakistanu, Iránu a Afganistanu. Dorastá do dĺžky 20 – 30 cm a má žltohnedé sfarbenie s tmavými škvrnami takmer po celom tele, no existujú viaceré farebné formy. Charakteristický je jeho kratší, no hrubý chvost, v ktorom sa ukladá tuk ako energetická zásoba v prípade nedostatku potravy.

  • Aký je gekončík nočný ako teráriové zviera? Gekončík je pohodová jašterica, ktorá sa nepohybuje príliš rýchlo. Má veľmi milý a priateľský vzhľad a neočakáva sa od nej agresívne správanie voči človeku. Tieto jašterice žijú samotársky, preto je vhodné chovať len jedného gekončíka. Ak si chcete zaobstarať viacerých, treba byť opatrní, pretože budú bojovať o priestor. Gekončík sa dožíva 8 až 20 rokov, takže je to záväzok na dlhú dobu.
  • Čo potrebuje? Gekončík nepotrebuje až také veľké terárium než iné plazy, no musí byť vyhrievané. Jeho prirodzený biotop je púšť s kamienkami s možnosťou lezenia a úkrytmi. Živí sa iba hmyzom, ako sú múčne červy, cvrčky, šváby či kobylky.
  • Je vhodný pre začínajúcich chovateľov? Áno, gekončík je dobrou voľbou aj pre začiatočníkov, pretože je nenáročný a má priateľskú povahu.

Gekončík nočný

Leguán zelený

Spomedzi leguánov sú spolu s leguánom modrým tieto druhy častou voľbou teráriového zvieratka. Leguán zelený je obľúbený a vyhľadávaný aj vďaka svojmu výraznému vzhľadu a zelenej farbe. Treba však myslieť na to, že môže vyrásť až do dĺžky 2 m a vážiť aj 9 kg, a teda potrebuje veľa priestoru. Pochádza z Južnej Ameriky a Mexika, kde tieto jašterice možno nájsť pri vode, na stromoch, ale aj zahrabané v úkrytoch.

  • Aký je leguán zelený ako teráriové zviera? Leguány môžu mať pokojnú povahu a so svojím majiteľom vedia nadviazať puto, avšak sú aj jedince, ktoré sa prejavujú dominantne až agresívne. Dĺžka života leguána môže byť 20 a viac rokov, preto je potrebné si dobre premyslieť kúpu. Zvážiť treba aj náklady na chovanie leguána a ak máte v domácnosti deti, toto zviera pravdepodobne nebude pre vás.
  • Čo potrebuje? Leguány zelené potrebujú veľký priestor pre život, keďže z malej jašterice vyrastie veľké zviera. Potrebujú vyhrievané terárium so 70 % vlhkosťou a priestorom do výšky na lezenie. Sú to bylinožravce a ich potravu tvoria hlavne listy stromov, ovocie, zelenina a kvety.
  • Je vhodný pre začínajúcich chovateľov? Leguány zelené sa neodporúčajú ako zvieratá pre začínajúcich chovateľov. Ťažko sa cvičia a môže trvať roky, kým sa skrotia, ak vôbec. Ich ostré pazúry, silná sánka a chvost môžu byť pre neskúseného človeka nebezpečnými.

Leguán zelený

Agama bradatá

Existuje množstvo druhov agám, no najčastejšie sa chová agama bradatá a agama vodná, resp. kočičínska. Ich domovom je Austrália, kde žijú na púštnych dunách, v tropických savanách a lesoch. Agamy majú ploché telo, širokú hlavu a z hrdla im vyrastajú hroty, vďaka ktorým si vyslúžili aj svoj názov. Dorastajú do dĺžky 30 – 45 cm, na čo treba myslieť pri výbere terária.

  • Aká je agama bradatá ako teráriové zviera? Medzi chovateľmi plazov je agama veľmi obľúbená. Má malé až stredne veľké telo a vzhľadom pripomína draka, čiže je zaujímavým a netypickým domácim zvieraťom. Má priateľskú povahu a je neobvyklé, aby majiteľa pohrýzla. Zvyčajne sa dožíva veku 8 – 10 rokov.
  • Čo potrebuje? Nevyhnutnosťou je vyhrievané terárium so substrátom, ktorý pomôže udržiavať vlhkosť. Terárium musí mať dostatok priestoru a rôzne kamienky, úkryty a konáre na lezenie. Agamy sú všežravce a ich stravu tvorí hmyz, ovocie aj zelenina, pričom je dobré dopĺňať vápnik.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Áno, agamy sú dobrou voľbou aj pre začiatočníkov, sú nenáročné na starostlivosť, pokojnej povahy a nedorastajú do príliš veľkých rozmerov.

Agama bradatá

Chameleón jemenský

Tento druh chameleóna sa vyskytuje v džungliach a lesoch Jemenu a Saudskej Arábie. Jašterice dorastajú do dĺžky 45 – 55 cm, majú zelenú farbu s odtienkami modrej a žltej a vzorkovaním na bruchu a chvoste. Ich farebnosť sa, ako je to už u chameleónov typické, mení, najmä na základe teploty – v chladnejšom prostredí je sfarbenie tmavšie, v teplejšom zase jasnejšie a pestrejšie.

  • Aký je chameleón jemenský ako teráriové zviera? Chameleóny jemenské patria k jaštericiam s kratšou dĺžkou života, samičky žijú len 2 – 4 roky a samce 5 – 7 rokov. Najaktívnejšie sú počas dňa, aj keď vo všeobecnosti nejde o veľmi aktívne tvory. Chameleóny sú priateľské, nezvyknú byť agresívne, no vekom znášajú držanie na rukách horšie a je to pre ne stresujúce.
  • Čo potrebuje? Pre chameleóny je nevyhnutné vyhrievané terárium s UV lampou. Potrebujú strednú až vysokú vlhkosť a množstvo preliezok, konárikov a dekorácií, ktoré im poslúžia na lezenie aj súkromie. Potravu chameleónov tvorí hmyz (cvrčky, červy, šváby) a pestrá rastlinná strava.
  • Je vhodný pre začínajúcich chovateľov? Zo všetkých druhov chameleónov je jemenský najvhodnejší pre začiatočníkov. Nie je však vhodný pre malé deti.

Chameleón jemenský

Hady

Po celom svete žije okolo 3 000 druhov hadov, ktoré obývajú najrôznejšie biotopy od suchých púšti cez pastviny, lesy až po močiare a sladké aj morské vody. Obývajú každý kontinent okrem Antarktídy a kým niektoré sú jedovaté a nebezpečné, mnohé sú neškodné a vhodné do terária. Predtým, než si zaobstaráte hada, je potrebné zabezpečiť mu vhodné podmienky čo sa týka rozmerov a vybavenia terária, teploty a vlhkosti. Je potrebné poznať priemernú dĺžku života, keďže je to záväzok na niekoľko rokov, a druh potravy – mnohé sa živia hlodavcami. Medzi najobľúbenejšie druhy hadov u nás patria užovky, hadiarky a pytóny.

Užovka červená

Užovka červená je mierumilovný had pôvodom zo Severnej Ameriky a Mexika. Ako už názov napovedá, má červené sfarbenie, ktoré môže  mať varianty do žlta a do hneda. Zhora má výrazný vzor a zdola zase bielo-čierne šachovnicové vzorkovanie. Užovky nedorastajú do príliš veľkých rozmerov – dospelé jedince môžu dosiahnuť 1,9 m.

  • Aká je užovka červená ako teráriové zviera? Tento druh užovky je skvelou voľbou ako teráriové zviera. Sú to pohodové tvory, ktoré nie sú k ľuďom agresívne. Starostlivosť o ne je pomerne ľahká a neprekáža im dotyk. Ako väčšina hadov, aj užovky dokážu ľahko nájsť spôsob, ako z terária ujsť, preto musí byť dobre zabezpečené. Dožívajú sa 10 – 15 rokov.
  • Čo potrebuje? Pre užovku je potrebné zabezpečiť priestranné terárium s dobre uzatvárateľným vrchom a množstvom úkrytov, kde bude môcť nerušene odpočívať. Potrebujú vhodný substrát, napr. z kôry, ohrev a zvlhčovanie vzduchu. Užovky sa stravujú živočíšnou potravou, teda hlodavcami.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Užovka červená je jeden z najvhodnejších druhov hadov pre začiatočníkov, keďže chovateľa dobre toleruje a neprekáža jej ľudský dotyk a držanie na rukách.

Užovka červená

Hadiarka trojfarebná

Ak by ste radi chovali nenáročného hada malého vzrastu, hadiarka (v češtine korálovka) môže byť tou správnou voľbou. Pôvodne pochádza z Kanady a Južnej Ameriky, kde sú jej prirodzeným biotopom piesočné duny, pastviny, prérie aj močiary. Dorastá do dĺžky iba 1,2 m a charakteristická je červeno-žltými pruhmi s čiernymi pásmi.

  • Aká je hadiarka trojfarebná ako teráriové zviera? Ide o veľmi na starostlivosť nenáročného hada, ktorý sa dožíva 15 – 20 rokov. Má priateľskú povahu, nezvykne byť na ľudí agresívny a uhryznutia sú veľmi neobvyklé. Je však potrebné si s ním vybudovať dôveru a navyknúť ho na zaobchádzanie s rukami.
  • Čo potrebuje? Hadiarkám stačia aj menšie teráriá, na rozdiel od iných druhov hadov. Musia však byť vyhrievané nad 25 °C, mať dobrý uzáver a vystlané vhodným substrátom, pretože ide o zemného hada. Potravu tvoria malé hlodavce približne raz týždenne.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Áno, hadiarka má miernu povahu a je skôr plachá, preto je pre začínajúcich chovateľov vhodná.

Hadiarka trojfarebná

Pytón kráľovský

Pytón kráľovský patrí k najčastejšie chovaným škrtičom, ktorý nedorastá do príliš veľkých rozmerov. Pôvodom je zo západnej a strednej Afriky, kde obýva pastviny, lúky a lesy. Dosahuje dĺžku 1,5 – 1,8 m, pričom samice bývajú menšie. Vyznačuje sa svojím hnedastým až čiernym sfarbením so svetlejšími hnedými škvrnami a bielosivým bruchom, no stretnúť sa možno aj s albínom.

  • Aký je pytón kráľovský ako teráriové zviera? Tento druh hada patrí k najobľúbenejším teráriovým zvieratám. Sú pokojné, vedia si zvyknúť na dotyk, no pri deťoch je vždy potrebný dohľad dospelej osoby. Stačí ich kŕmiť raz do týždňa a aj čistenie terária je nenáročné. Pri dobrej starostlivosti sa dožijú 20 – 30 rokov.
  • Čo potrebuje? Nevyhnutné je vyhrievané terárium s dobrým uzáverom a zvlhčovačom vzduchu. Pri výbere zvážte dĺžku hada v dospelosti. Terárium by malo byť vetrané, vystlané substrátom a obsahovať nejaké konáre aj úkryty. Čo sa týka potravy, vyhovujú mu malé hlodavce.
  • Je vhodný pre začínajúcich chovateľov? Áno, pytón kráľovský je vhodný aj pre začínajúcich, no poučených chovateľov, pretože má pokojnú povahu a je nenáročný.

Pytón kráľovský

Korytnačky

Korytnačky sa zdajú byť ideálnym teráriovým zvieratkom pre začínajúcich chovateľov. Nie sú príliš aktívne a ani starostlivosť o ne nevyzerá na prvý pohľad komplikovane. Existuje však niekoľko druhov vodných aj suchozemských korytnačiek, obývajú sladké vody i moria, rovnako ako lesy, močiare, pastviny a púšte. Častou chybou je preto nedostatočné naštudovanie si informácií o konkrétnom druhu korytnačky. Je totiž veľmi dôležité, aký biotop potrebujú, aby ste im mohli vystavať vhodné terárium so všetkým, čo potrebujú, vrátane vyhrievania a vlhkosti. Dôležité je zloženie potravy – kým vodné korytnačky sú všežravce a potrebujú aj mäso, suchozemské zase uprednostňujú najmä rastlinnú potravu. Nezabúdajte ani na to, že korytnačky sa dožívajú desiatky rokov a ide o zviera na skutočne dlhú dobu.

Korytnačka zelenkastá

Ide o jeden z najbežnejšie chovaných druhov korytnačiek. Pochádza z južnej a východnej Európy a Stredného Východu, takže jej prirodzeným prostredím sú skôr suché stanovištia a trávnaté plochy s nižšou vlhkosťou. Táto suchozemská korytnačka je pomerne malá (30 cm) a sfarbená do žlta až oranžova, s čiernymi škvrnami a pásikmi.

  • Aká je korytnačka zelenkastá ako teráriové zviera? Ide o priateľské a pokojné zviera. Ľudí nezvykne pohrýzť, iba ak v sebaobrane. Počas dňa hrabe, hľadá potravu a užíva si slnečné lúče. V zime sa ukladá na niekoľkomesačný zimný spánok. Môže sa dožiť aj 50 rokov, takže si dobre premyslite, či si ju zaobstaráte.
  • Čo potrebuje? Potrebuje dobre vetrané terárium s vyhrievaním a UV lampičkou. Na dne by mal byť suchý substrát a niekoľko dekorácií z dreva a kôry či jaskynka, do ktorej sa môže ukryť. Stravuje sa rastlinnou potravou, senom, bylinami, púpavou, šalátom a rôznymi druhmi zeleniny.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Áno, korytnačky zelené sú známe svojou pokojnou povahou a nevyžadujú si náročnú starostlivosť, preto sú vhodné pre začiatočníkov.

Korytnačka zelenkastá

Klopavka pižmová

Klopavka pižmová je menšia vodná korytnačka pôvodom z Kanady a východu Spojených štátov. Jej prirodzeným prostredím sú plytšie vody, rieky, potoky, ale aj bahniská, priekopy a stojaté vody. Bežne sa vyskytuje aj v rybníkoch. Má tmavý vzhľad, je olivovosivá s nepravidelnými pruhmi a škvrnami.

  • Aká je klopavka pižmová ako teráriové zviera? Ak si chcete zaobstarať vodnú korytnačku, klopavka je dobrou voľbou. Nevyžaduje si veľa starostlivosti ani pozornosti. Treba s ňou zaobchádzať opatrne, klopavka nemá veľmi rada chytanie a môže sa stať, že prst pohryzie, preto je potrebné dávať pozor, ak máte v domácnosti deti.
  • Čo potrebuje? Nevyhnutné je vyhrievané terárium alebo akvárium, pretože spodok je potrebné naplniť vodou. Tá by mala byť plytká a korytnačke je potrebné poskytnúť aj nejaké plošinky či kamienky, kde sa bude môcť zdržiavať mimo vody. Živí sa krmivom pre vodné korytnačky, ktoré sa dopĺňa rybami, hmyzom, mäsom a sem-tam aj rastlinami.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Starostlivosť o klopavku je pomerne jednoduchá, takže je vhodná pre začínajúcich chovateľov.

Klopavka pižmová

Korytnačka písmenková (nádherná)

Korytnačka písmenková, nazývaná aj nádherná, je vodná korynačka pôvodom z juhu USA, Mexika a Južnej Ameriky. Má rada pokojné, stojaté vody, ale aj jazierka, rybníky, močiare či riečky a potoky. Korytnačka má strednú veľkosť (15 – 30 cm), olivovozelenú až hnedastú farbu so žltým spodkom panciera a pruhovaním od tváre cez krk až po nohy a červené „líčka“, škvrny za očami.

  • Aká je korytnačka písmenková ako teráriové zviera? Je veľmi nenáročným teráriovým zvieraťom. Má rada samotu, no zvykne si na svojho majiteľa. Ide o inteligentné zviera, ktoré však nepreferuje chytanie. Dožíva sa 15 – 20 rokov a rovnako ako iné vodné korytnačky potrebuje pravidelné čistenie, aby ste predišli silnému zápachu.
  • Čo potrebuje? Korytnačke je potrebné zabezpečiť dostatočne veľké terárium alebo akvárium s vodou na dne a rôznymi skalkami a plošinkami, kde bude môcť odpočívať. Zvykne si aj v záhradnom jazierku. Potrebuje však teplo okolo 30 °C. Živí sa potravou pre vodné korytnačky, rybami, hmyzom, surovým medom a občas bylinami.
  • Je vhodná pre začínajúcich chovateľov? Áno, je skvelou voľbou pre začiatočníkov, pretože je malá, ľahko si zvykne na majiteľa a nevyžaduje si veľa pozornosti.

Korytnačka písmenková (nádherná)

Najčastejšie otázky – FAQ

Pri výbere vhodného teráriového zvieraťa je potrebné zvážiť viacero faktorov. Dôležité je vždy si o konkrétnom druhu naštudovať čo najviac informácií, aby ste mu dokázali poskytnúť čo najlepší domov. V tejto časti vám ponúkame odpovede na najčastejšie otázky, no pokiaľ vás táto téma zaujala a zostali nejaké vaše otázky nezodpovedané, budeme radi, ak ich položíte v komentároch pod článkom.

Na prvom mieste by mali byť potreby zvieraťa. Naštudujte si, aké veľké vyrastie, a teda aké veľké terárium potrebuje, aký ohrev, UV lampu, vlhkosť, substrát a dekorácie musíte zabezpečiť. Ďalej sa zaujímajte o druh potravy – nie každému je príjemné kŕmiť hada myškami. Dôležitým faktorom by mala byť bezpečnosť, či je plaz jedovatý, či hryzie alebo môže poškriabať. Nezabudnite ani na jeho dĺžku života, keďže v niektorých prípadoch ide o záväzok na desaťročia.

Medzi najprítulnejšie plazy patria agamy a gekóny.

Lacnejšie a ľahšie je plastové terárium, no je viac náchylné na poškriabanie. Pri sklenenom teráriu hrozí väčšie riziko rozbitia a je ťažšie, no na druhej strane vám časom nezožltne ako plast.

Áno, teráriové zvieratá potrebujú cirkuláciu vzduchu, preto by malo mať terárium otvory, hlavne ak ide o uzatvorené terárium. Pri hadoch pozor na veľkosť otvorov, keďže dokážu ľahko ujsť aj cez zdanlivo malé dierky.

Najlepšie je zostať pri jednom zvierati na jedno terárium, hlavne vtedy, ak ste začínajúci chovateľ. Ak sa rozhodnete pre viacero zvierat, je potrebné starostlivo vybrať druhy aj pohlavie, aby nedošlo k útokom, a vybrať dostatočne veľké terárium, aby malo každé zviera svoj priestor a úkryt. Najlepšie je nechať si poradiť od skúseného chovateľa.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(91%)