
Nemecká doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Majestátny vzhľad vzbudzujúci rešpekt a svalnaté telo s elegantným postojom. Nemecké dogy majú v sebe svoju loveckú minulosť hlboko zakorenenú, no dnes sú to primárne láskaví spoločníci. Vynikajúco vychádzajú s deťmi, kde je však opatrnosť pre ich hmotnosť na mieste. Rozumejú si i s cudzími psami, ak je praktizovaná socializácia. Dogy sú pokojné a rozvážne. Veľmi dobre reagujú aj na výcvik. Slintanie je u nich vedľajší efekt. Majiteľovi sú vždy verné.
Psy tejto rasy obľubujú pohyb, ktorý je dôležitý pre ich kondíciu. Zároveň toto plemeno rastie veľmi rýchlo, preto je potrebné s výdatnejším pohybom počkať do ukončenia rastového vývinu. Z hľadiska veku dožitia nejde o dlhoveké plemeno. Napriek svojej veľkosti sú to milujúce psy, ktoré však potrebujú nad sebou autoritu určujúcu hranice.
Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy
Nemecká doga je obrie plemeno, ktoré svojou mohutnosťou zaujme nejeden pohľad. Plemeno je veľmi populárne aj vďaka svojej histórii a viacerým filmom (napr. Scooby Doo, Marmaduk), v ktorých sa nemecká doga objavila ako ústredná postava. Za predchodcov dogy sú považovaní starí býkohryzovia. Tiež sa používali na štvanie zveri a lov diviakov.
Dospelé samce nemeckej dogy majú štandardom odporúčanú minimálnu výšku 80 cm, 90 cm by nemalo byť prekročených, u sučiek je odporúčaná minimálne kohútiková výška 72 cm, prekročených by nemalo byť 84 cm. Ak je výška v kohútiku vyššia, nejde o nežiadúci parameter. Hmotnosť sa pohybuje v priemere od 50 do 90 kg. Sučky sú zvyčajne nižšie a ľahšie.
Nemekcá doga má harmonickú stavbu tela, vďaka čomu pôsobí veľmi elegantne, silne a ušľachtilo. Chrbát dogy je krátky a pevný jeho línia mierne klesá smerom k chvostu. Plecia a ramená sú výrazne osvalené. Dlhé končatiny, predlaktie i zápästia sú pevné a svalnaté. Hruď nemeckej dogy siaha až k lakťovým kĺbom. Má výrazné predhrudie, no hrudná kosť nesmie príliš vystupovať vpred. V spodnej línii je brucho smerom vzad mierne vtiahnutné a má celkovo oblúkovú líniu. Chvost siaha až po päty. Nesmie byť príliš hrubý, v pokoji visí v oblúku a vzpriamený má tvar šable.
Výraznou črtou vzhľadu nemeckej dogy je jej hlava a tvárová časť. Hlava je pretiahnutá a úzka. Papuľa by nemala byť špicatá, ale naopak hlboká s vlajúcimi pyskami s tmavým pigmentom. U čiernobielych škvrnitých dog sa toleruje pysk s neúplnou pigmentáciou. Oči sú stredne veľké mandľového tvaru a s priateľským výrazom. Svetlé a žlté jantárové oči nie sú prípustné. Len u harlekýnov sa tolerujú svetlé oči alebo oči rôznych farieb. Uši sú vysoko posadené a prirodzene visia. Predný okraj sa dotýka líc.
Srsť dogy je krátka, hustá, priliehajúca a lesklá. Nikdy nie matná. Nemecká doga sa chová v troch základných variantoch, a to svetlo až sýto zlatožltá, čierna či škvrnitá a modrá (oceľovo modrá). U žltých a žíhaných variant je žiaduca čierna maska tvárovej časti. Čierna farba má lakový odtieň, na hrudi a labkách sú pripustné biele prvky. Takisto je tolerované plášťové sfarbenie, kedy sú papuľa, krk, brucho, hruď, končatiny a špička chvosta sfarbené do biela. Tigrované dogy, resp. čiernobielo škvrnité (nemecká doga harlekýn) majú čisto bielu farbu s čiernymi škvrnami, vyskytovať sa môžu tiež šedé škvrny. Pes len so šedými škvrnami sa označuje za porcelánovú dogu, ktorá do chovu nepatrí. Nemecká doga je samostatné plemeno. Keďže pomenovaním doga sa historicky zvykli označovať práve veľké a silné psy, rovnomenné označenie si vo svojom názve nesú aj ďalšie dnes samostatné plemená, ako dánska doga, anglická doga alebo argentínska doga, ktoré sa líšia veľkosťami a farbami.
Zdravie, choroby a vek
Obrie plemená sa rovnako ako malé či stredne veľké vyznačujú typickými ochoreniami, ktoré dané zvieratá postihujú častejšie. Sklony k určitým zdravotným problémom sú u nemeckých dôg vysoko pravdepodobné. Budúci majiteľ by mal počítať s tým, že v prípade zlého zdravia jedinca ho môžu čakať aj vyššie finančné výdaje, ktoré súvisia s liečbou a následnou starostlivosťou o psíka. S akými prípadnými zdravotnými komplikáciami by mal majiteľ nemeckej dogy počítať?
- Vývojové poruchy – môže ísť o genetiku, no taktiež môže ísť o problémy s rastom spôsobené nevhodnou stravou či starostlivosťou. Najčastejšie sa môže objaviť nesúmerný rast kostí a kĺbov. Strava u šteniatka môže obsahovať príliš vysoké množstvá bielkovín a vápnika. Je potrebné dbať na správne dávkovanie krmiva a prísun vitamínov.
- Dysplázia bedrového kĺbu – stehenná kosť nezapadá do bedrovej jamky a dochádza k jej luxácii. Následkom toho pes kríva alebo má bolesti. V prípade dogy môže ísť často o veľmi problematický stav, pretože vzhľadom na rozmery je jej pohyb dosť limitovaný. Podstúpiť treba RTG vyšetrenia a diagnostikovať, či u psíka nie sú prítomné aj ďalšie sprievodné ochorenia, ako artrída.
- Srdcové choroby – dilatačná kardiomyopatia, subaortálna stenóza, defekty mitrálnej chlopne alebo iné srdcové ochorenia sú u nemeckých dôg častejšie. Primárne sa vyskytujú u psov vo vyššom veku.
- Torzia žalúdka – vyskytuje sa hlavne u veľkých psov. Ide o prevrátenie žalúdka zapríčinené nadúvaním. Zvýšené množstvo plynu v žalúdku spôsobí jeho nafúknutie. Pes nedokáže grgať ani vracať. Plyn sa v žalúdku hromadí, znižuje sa prietok kyslíka, žalúdok sa krúti (torzia) a u psa môže tento stav spôsobiť bolesti až smrť, keď pes upadá do šoku. Nutný je operačný zákrok u veterinára.
- Rakovina kostí – označuje sa aj pomenovaním osteosarkóm. Ide o nádor na kostiach zvieraťa. Je to agresívne ochorenie, ktoré spôsobuje oslabenie kostí a limituje pohyb. Zviera kríva a má bolesti. Liečba je možná za pomoci chemoterapie. V pokročilých štádiách je niekedy nutná amputácia končatiny.
Vývoj genetického fondu – DNA spôsobil, že nemecké dogy nepatria k dlhovekým plemenám. V priemere sa nemecká doga dožíva 7 až 10 rokov. Aj s ohľadom na rozmery, ktoré nemecká doga dosahuje, postihujú túto rasu viaceré typické ochorenia súvisiace s pohybovým aparátom. Nezriedkavo sa objavujú aj vývojové poruchy, na ktoré majú mnohé jedince vrodené predispozície. Najvyššia miera úmrtnosti však u týchto psov súvisí na základe štatistík s torziou žalúdka.
Povaha a správanie
Nemecké dogy sú veľmi priateľské a pokojné. Hoci svojím vzhľadom môžu na mnohých ľudí pôsobiť agresívne, dnes ide o obľúbeného rodinného psa. Tento „obor“ je veľmi empatický a vnímavý. Majiteľovi sa snaží byť vždy nablízku a vyhovieť jeho povelom. S deťmi vychádzajú tieto psy ukážkovo, no je potrebné myslieť na to, že pes, ktorý môže vážiť okolo 90 kg, môže byť pre menšie deti z hľadiska neopatrnosti hrozbou (sotenie, prisadnutie, potiahnutie). Hoci sa na to nezdajú, tieto psy sa rady maznajú a túlia. Niekedy nadobudnú pocit, že ich veľkosť v tomto smere nie je prekážkou.
Doga všeobecne vychádza veľmi dobre i s cudzími psami. Pri cudzích psoch sa len málokedy cíti ohrozená. Platí to aj o cudzích ľuďoch a nemá žiadne významené prejavy agresivity. Samce sú spravidla v prítomnosti iných psov nervóznejšie, no nie prehnane agresívne. Skorá socializácia je ideálna. Ani náhodou nejde o uštekané plemeno. Nemecká doga je pokojná, trpezlivá a rozvážna – nekoná skratovo. Ak je doga podráždená a cíti sa ohrozená, dokáže seba, rodinu i majetok chrániť za každú cenu. Aj preto je v určitých prípadoch využívaná ako strážny pes.
Pes sa veľmi dobre cvičí, no vyžaduje si zodpovedný prístup a trpezlivosť. Systém tréningu založený na motivácii odmenou je u nemeckej dogy ideálnou voľbou. Základné povely a vedenie k poslušnosti by pri obrom plemene mali byť samozrejmosťou. Budúci majiteľ by nemal prechádzať od morského prasiatka k nemeckej doge. Skúsenosti sú pri tak veľkom psovi žiadané a chovateľ-začiatočník nie je úplne ideálnym kandidátom.
Výchova, výcvik a starostlivosť
Spolužitie s nemeckou dogou môže pre niekoho predstavovať radosť, iný by zasa povedal, že je to prehnaná starosť. Dogy sú relatívne učenlivé, čo však neznamená, že nie je potrebná trpezlivosť. Ak ich majiteľ pri výcviku odmení, nemajú problém ochotne povelom načúvať. Blízky kontakt s majiteľom veľmi obľubujú, dbajte teda o to, aby sa necítili izolované. Nemecká doga je veľmi spoločenská. Samota tiež pre ňu nie je problém. Mladé šteňatá v období rastu je potrebné socializovať a hoci sa rady bláznia a behajú, nie je vhodné ich preťažovať. Následkom môžu byť neskôr problémy s pohybovým aparátom v dôsledku nesprávneho vývoja.
Napriek svojim rozmerom je nemecká doga pomerne agilná a vôbec nie je ťažkopádna. Psie športy jej silnou stránkou nie sú. Pri hrách pozor na to, aby sa nemecká doga nerozbláznila až príliš. Nechtiac môže niečo zdemolovať alebo do niekoho naraziť a nevedome ublížiť. Majiteľ musí vedieť určiť hranicu a nezľaknúť sa majestátnosti tohto psieho plemena. Nemecká doga miluje a potrebuje pohyb. Vzhľadom na jej veľkosť je dôležité udržiavať psa v dobrej kondícii, no na dlhé túry či beh stavaná nie je. Odporúčame vyhýbať sa stúpaniu po schodoch a častému behu po tvrdých povrchoch. Takýto pohyb nie je pre chrbticu a dlhé končatiny zvieraťa úplne vhodný.
Pripravte sa na to, že nemecká doga má tendenciu slintať. Počas behu či pri štekaní sliny dopadajú na všetky strany. Nejde o žiadny defekt, ale o prirodzenú vlastnosť. O srsť nie je potrebné sa nijak špeciálne starať. Občasné vyčesávanie je postačujúce. Podstatnú zložku starostlivosti o nemeckú dogu tvorí strava. Rátajte s tým, že pes toho zožerie dosť. Pre jeho správny rast a zdravie je dôležité kvalitné krmivo. U šteniat sa vyhnite krmivám s vysokým obsahom proteínov (bielkovín) či vápnika, ktoré by urýchľovali rast kostí a kĺbov. Skôr sa sústreďte na krmivo obsahujúce vitamíny a minerály. Vhodné je sa poradiť tiež s veterinárom. Dávka jedla musí byť priamo úmerná hmotnosti psa a jeho kalorickému výdaju. Niekedy postačí aj jedna výdatná krmná dávka do dňa.
Nemecká doga do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?
Nemecká doga si bez väčších komplikácií zvykne na život v mestskom byte i dome so záhradou. Taký život v byte však môže byť plný kompromisov. Pre rozmery je potrebné zvažovať, kam dogu umiestniť, aby mala svoj pokoj a dostatok priestoru. Ako už býva zvykom, pravidelné venčenie je nutnosťou. Doga má rada pohyb a dlhšie prechádzky. Celoročný pobyt vonku však pre jej krátku srsť takisto nie je najlepšou možnosťou. Doga je rodinný pes a nerada sa cíti izolovaná. Ak je možnosť umožniť jej vstup do domu alebo aspoň do časti interiéru, bude omnoho spokojnejšia. Ak má teplý pelech či zateplenú búdu s prístreškom a venujete jej dostatok času, nebude si sťažovať.
Jej pokojná a rozvážna povaha je vítaná aj v tréningu. Na psie športy príliš talentovaná nie je, no energie má dostatok a rada ju bude venovať celej rodine. Táto rasa nemá tendenciu prehnane štekať alebo zavýjať. Málokedy sa dogy nechajú vyprovokovať a sú veľmi lojálne voči majiteľovi. Nemecké dogy sú učenlivé a hravé. Pohyb je veľmi dôležitý pre ich zdravotnú kondíciu. Zdravie môže byť u niektorých jedincov náchylné a treba počítať s tým, že náklady na liečbu sú u takýchto veľkých psov často vyššie.
Náročnosť dogy z hľadiska starostlivosti nie je vyššia ako u iných plemien psov, no má svoje špecifiká. Majiteľ-začiatočník si s výchovou nemeckej dogy nemusí poradiť. Aspoň základné skúsenosti s chovom väčších plemien sú výhodou. Slintanie je u dôg bežné a chovateľ s tým musí počítať. Do úvahy berte aj vyššiu spotrebu krmiva, čo môže ísť dlhodobo do peňazí. Srsť je nenáročná na údržbu a pravidelné vyčesávanie bude stačiť.
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujalo vás plemeno nemeckej dogy? Chceli by ste vedieť, akú povahu má nemecká doga alebo koľko stojí šteniatko s papiermi? Chýbajú vám nejaké informácie alebo sa chcete niečo spýtať? Neváhajte nám napísať alebo sa zapojte do diskusie, kde vám môžu poradiť aj skúsenejší chovatelia tejto rasy. Ak máte vlastné skúsenosti s chovom nemeckej dogy, budeme radi, ak svoje názory a postrehy vyjadríte v diskusii pod článkom.