Očkovanie mačky

Očkovanie mačiek proti besnote, chrípke i leukémii. Aký je vakcinačný plán, ktoré očkovanie je povinné?

Očkovanie je jednoduchým, no veľmi účinným nástrojom ochrany pred mnohými ochoreniami. Vakcinované mačky majú omnoho nižšiu pravdepodobnosť nakazenia sa danými chorobami a aj v prípade výskytu ochorenia je jeho priebeh jednoduchší a zotavovanie sa kratšie. Vakcinácia môže mať výrazný vplyv na dĺžku života a zdravie vašej mačky, preto ju netreba podceňovať. V tomto článku sa dozviete, v akom veku je potrebné s očkovaním začať, proti akým ochoreniam mačiek sa očkuje aj to, čo je potrebné dodržiavať pred a po očkovaní.

Publikované: 17.01.2023
Aktualizované: 13.06.2024
Obsah článku:

Povinné očkovanie mačky sa týka len besnoty, proti ostatným chorobám je vakcinácia dobrovoľná. Nad očkovaním treba rozmýšľať nielen v prípade mačiatok, ale aj dospelých mačiek. Ako presne postupovať?

Proti čomu sa očkujú mačky

Vakcinácia zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane mačky pred závažnými až smrteľnými ochoreniami. A aj keď na Slovensku je povinným očkovaním iba očkovanie proti besnote, mačky sa očkujú aj proti ďalším často sa vyskytujúcim ochoreniam, ktoré môžu mať fatálne následky.

Besnota (R)

Besnota je závažné infekčné ochorenie postihujúce mozog a nervovú sústavuPrenáša sa uhryznutím nakazeným zvieraťom a prejavuje sa agresívnym správaním, poruchami vedomia, slintaním a záchvatmi. Toto ochorenie sa nedá liečiť a končí sa vždy smrťou. Je prenosné nielen medzi zvieratami, ale môže sa preniesť aj na človeka. Práve preto je očkovanie proti besnote povinné a očkovaním nechránite len svoju mačku, ale aj seba a zdravie svojej rodiny.

Mačacia panleukopénia (FPLV)

Toto ochorenie sa zvykne označovať aj ako mačací mor, čo je pomerne príznačné, keďže je vysoko nákazlivé a končí sa smrťou. Prenáša sa výtokom z nosa, močom, stolicou a vírus v prostredí zostáva aj 1-2 dni. Ochorenie má rýchly priebeh a medzi prvé príznaky patria strata chuti do jedla, letargia, zvracanie, hnačka a dehydratácia. Mačky sa často javia ako pri otrave alebo nakazením salmonelou. Vírus napáda bunky, lymfatické uzliny a kostnú dreň, dochádza k nedostatku bielych krviniek a k anémii. Panleukopénia môže postihnúť mačky v každom veku, no medzi rizikové skupiny patria mačiatka, choré a nezaočkované mačky. Pri mačiatkach je riziko smrti takmer isté, pri dospelých jedincoch je dôležitá včasná liečba, ktorá je len symptomatická.

Mačacia panleukopénia – očkovanie

Mačacia chrípka (kaliciviróza + herpesviróza)

Mačaciu chrípku spôsobujú predovšetkým 2 vírusy – mačací kalicivírus (FCV) a mačací herpesový vírus (FHV). Toto ochorenie má v mnohom podobné príznaky ako chrípka u ľudí. Mačky pociťujú horúčku, apatiu, tečie im z nosa, nechutí im jesť, kýchajú, sú letargické. Na rozdiel od ľudskej chrípky však toto ochorenie môže trvať dlhšie a byť závažnejšie. Jedinci so slabšou obranyschopnosťou a mačiatka môžu mať ťažký priebeh so zápalom pľúc, ktorý sa môže skončiť fatálne. Mačkám sa vytvárajú vredy v ústach a na očiach a aj po vyzdravení sa toto ochorenie môže vracať, keďže mačka zostáva prenášačom do konca života. Ochorenie sa tak môže kedykoľvek spustiť znova pri oslabenej imunite, zvýšenej námahe či strese.

Mačacia leukémia (FeLV)

Ide o infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda bunky a krvotvorné tkanivá, čo môže viesť k leukémii, vzniku lymfómov, iným druhom rakoviny, mutáciám genetického kódu a ďalším závažným dôsledkom. Ochorenie sa prenáša pri kontakte s infikovaným zvieraťom prostredníctvom krvi, slín a iných telesných tekutín. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že sa nedá ľahko a rýchlo rozpoznať. Prvotné príznaky môžu vyzerať ako chudnutie, zvracanie a tráviace ťažkosti. Väčšinou sa odhalí až v závažnejšom štádiu a končí sa smrťou. Na ochorenie zatiaľ nejestvuje liečba a po diagnostikovaní sa liečia iba symptómy.

Okrem už spomenutých ochorení je možné nechať mačku zaočkovať aj proti ďalším ochoreniam, medzi ktoré patria hlavne koronavírusové ochorenia, chlamydióza, plesňové ochorenia či iné bakteriálne a vírusové ochorenia. Očkovanie proti nim nepatrí k základným očkovaniam, no môže byť prospešné, ak ho zverolekár odporúča.

Kedy očkovať mačiatko po prvýkrát

Každý majiteľ chce svojmu mačiatku poskytnúť tie najlepšie podmienky na začiatok života, aby malo zdravý rast a vývin. Práve vakcinácia je toho dôležitou súčasťou, pretože mačiatku poskytne základnú imunizáciu na prevenciu chorôb. Určitú časť protilátok získavajú mačiatka z materského mlieka, ktoré im v prvých týždňoch poskytne tú najlepšiu ochranu. Tá sa časom znižuje, mačiatka postupne prechádzajú na tuhú potravu a je potrebné zaočkovať ich proti najčastejším ochoreniam.

Očkovanie mačiatok prebieha v rozmedzí 8. – 12. týždňa, pričom môže byť posunuté aj na neskôr (max. do 16. týždňa), ak je riziko nákazy malé, alebo aj skôr (od 6. týždňa), v prípade mačiatok odchovaných na umelom mlieku. Očkovanie pozostáva z 2 kôl vakcinácií; prvé prebieha v 8. – 9. týždni a revakcinácia v 12. týždni, resp. o 3 – 4 týždne po prvom kole. Mačiatka sa očkujú predovšetkým proti panleukopénii (FPLV), mačacej chrípke (FHV a FCV) a besnote, no môžete požiadať aj o očkovanie proti mačacej leukémii a chlamydióze.

Kedy očkovať mačiatko

Ako často sa očkuje mačka

Po úvodných vakcináciách sa očkuje opäť až po roku, väčšinou v rozmedzí medzi prvým rokom mačky a prvým rokom od podania prvej vakcinácie. V dospelosti je potrebné mačku pravidelne preočkovávať na základe odporúčaní veterinára. Zvyčajne sa očkuje každých 12 mesiacov, no je potrebné konzultovať s veterinárom, v akých intervaloch by ste mali mačku priniesť na revakcináciu a dohodnúť sa tak na individuálnom vakcinačnom pláne.

Ako pripraviť mačku pred vakcináciou

Vakcinácia si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Pripravte si potrebné dokumenty, ako vakcinačný preukaz alebo pas. Mačke doprajte dostatok času pred samotnou návštevou veterinára. Jej prepravku vysteľte malou dekou alebo uterákom a vložte do nej mačaciu hračku a zopár maškŕt. Počkajte, kým do prepravky mačka sama vojde, príp. ju dnu vložte veľmi jemne a opatrne.

Mačku zbytočne nestresujte, aj vy by ste mali rozprávať pokojným hlasom a neplašiť sa, aby si mačka návštevu veterinára nespájala s negatívnym zážitkom. Po ceste sa jej môžete prihovárať a sem-tam ponúknuť maškrtu, aby zostala pokojná. Ak šoférujete, je dobré so sebou niekoho vziať, kto sa postará o jej pohodlie a pokojnú prepravu.

Čo možno očakávať po očkovaní

Vakcinácia stimuluje imunitný systém mačky, a preto je úplne normálne, že sa počas nasledujúcich 24 – 48 hodín môže cítiť unavene. Po vakcinácii potrebuje mačka pokoj a odpočinok, preto ju nechajte oddýchnuť si a zabezpečte, aby nemala okolo seba hluk a zhon. Doprajte jej misku s čerstvou vodou a krmivo ako obvykle, aj keď je pravdepodobné, že bude mať menšiu chuť do jedla. Nemajte obavy, ak po očkovaní mačka nie je taká hravá a aktívna ako zvyčajne. Pokiaľ máte doma aj iné mačky alebo psy, uistite sa, že ju nevyrušujú a nestresujú a v prípade potreby jej umožnite prístup do izby, kde bude sama. Nezabudnite ju raz za čas skontrolovať, aby ste sa uistili, že je v poriadku a že sa neobjavili žiadne vážnejšie nežiaduce účinky.

Reakcia po očkovaní

Má očkovanie mačiek nežiaduce účinky?

Mačacie vakcíny sa používajú už dlhé roky a sú považované za mimoriadne bezpečné. Nežiaduce účinky sa objavujú len zriedkavo, zväčša majú ľahký priebeh a odznejú rýchlo. Preto sa oplatí vymeniť chvíľkové nepohodlie spojené s vakcináciou za imunitu a ochranu zdravia vášho domáceho miláčika. Typickými nežiaducimi účinkami vakcín sú:

  • únava,
  • zvýšená potreba spánku,
  • znížená chuť do jedla,
  • opuch v mieste vpichu,
  • zvýšená teplota,
  • kýchanie a príznaky podobné nádche.

Len v extrémne ojedinelých prípadoch sa môžu objaviť aj závažné príznaky, medzi ktoré patria letargia, hnačka, zvracanie, ťažkosti s dýchaním a anafylaktický šok. V takom prípade ide o alergickú reakciu na niektorú z látok vakcíny a ak sa objaví dýchavičnosť a anafylaktický šok, je potrebné okamžite vyhľadať pomoc veterinára. O výskyte vážnejších príznakov je vždy potrebné informovať veterinára, aj v prípade, že odznejú samy, pretože tak bude lepšie vedieť nastaviť očkovací plán, príp. zvoliť iný typ vakcíny a mačku po zaočkovaní pozorovať. Ostatné príznaky je potrebné iba sledovať, no do 2 dní by mali úplne odznieť.

Najčastejšie otázky – FAQ

V tejto sekcii sa pozrieme na najčastejšie kladené otázky ohľadom očkovania. Pokiaľ máte ďalšie otázky, ktoré zostali nezodpovedané, alebo by ste sa radi podelili o svoje skúsenosti s očkovaním mačky, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Mačky žijúce výhradne v interiéri prichádzajú menej do kontaktu s inými zvieratami a tým aj ochoreniami, vďaka čomu sú lepšie chránené. Neznamená to však, že je vhodné vakcináciu úplne vynechať. Veterinári odporúčajú očkovať aj bytové mačky, pretože niektoré ochorenia sú prenosné bez priameho kontaktu s iným zvieraťom. Navyše sa môže stať, že vám mačka ujde alebo sa nakazí pri návšteve veterinára, zvieracieho hotela alebo kozmetického salónu.

Ak ste nestihli dať preočkovať mačiatko, poraďte sa so svojím veterinárom. Ak ste to nestihli do 6. týždňa od prvej dávky vakcín, veterinár vám pravdepodobne navrhne zopakovať celé očkovanie odznova, pretože imunitný systém už nebude aktívny. V prípade dospelých mačiek by ste mali očkovanie stihnúť do 15 mesiacov. V opačnom prípade je taktiež potrebné začať očkovanie odznova, teda po prvom kole opäť preočkovať po 3 – 4 týždňoch a následne už ako obvykle – o rok.

Ide o veľmi individuálnu situáciu. Väčšina liekov nerobí pri vakcinácii žiaden problém a nepredstavuje prekážku. Niektoré lieky (ako steroidy) môžu mať vplyv na účinok vakcíny. Preto ak užíva vaša mačka lieky na predpis, poraďte sa so svojím veterinárom, ktorý vás však v prípade kontraindikácie určite informuje a termín očkovania upraví.

Očkovať by sa mali dávať vždy len zdravé mačky. Ak má teda nejaké príznaky ochorenia, pár dní počkajte alebo sa poraďte s veterinárom najprv o liečbe a následne o očkovaní.

Pri ceste do zahraničia si očkovanie včas naplánujte. Mnohé krajiny totiž požadujú niekoľkotýždňovú lehotu medzi očkovaním a vstupom do krajiny (spravidla 3 – 4 týždne). Mačka by mala mať základné očkovanie proti panleukopénii (FPLV) a mačacej chrípke (FHV a FCV). Pri cestovaní v rámci EÚ musí mať aj očkovanie proti besnote a štandardný certifikát zdravia, ktorý vám vydá veterinár. Ak cestujete do krajín mimo EÚ, musíte si overiť individuálne požiadavky krajiny, keďže niektoré si môžu vyžadovať rôzne testy, ochranu proti parazitom či iné požiadavky. Nezabudnite ani na to, že na vycestovanie do zahraničia musí mať mačka platný pas a byť začipovaná.


Ďalšie články z kategórie Zdravie mačky

Vaše hodnotenie:
(88%)