Pankreatitída u psa

Pankreatitída u psa – príznaky, liečba a diagnostika. Zaberá na zápal pankreasu diéta?

Problémy s pankreasom nie sú ani v psej ríši úplnou raritou. Najčastejšie sa pankreatitída u psov objavuje z dôvodu nevhodného jedálnička a diétnej chyby, čo platí veľmi často napríklad aj pre ľudí. Najdôležitejšiu úlohu v tomto celom procese zohráva orgán nazývaný pankreas. Ak je reč o pankreatitíde, ide vlastne o zápalové ochorenie pankreasu v akútnej alebo chronickej fáze. Aj na základe toho môže byť priebeh pankreatitídy u psa odlišný. Aké má zápal pankreasu príznaky? Ako prebieha liečba pankreatitídy u psa a pomáha na zápal pankreasu diéta?

Publikované: 06.07.2023
Aktualizované: 06.07.2023
Obsah článku:

Je možné, že aj vy ste na vašom domácom miláčikovi spozorovali stratu chuti do jedla, častejšiu a silno zapáchajúcu hnačku, chudnutie alebo apatiu. Pokojne môže niektorý z týchto príznakov znamenať stav pankreatitídy. Ak máte pocit, že stravovacie návyky vášho psa sa zmenili alebo napriek príjmu potravy chudne, je dôležité navštíviť veterinára, aby bola možná včasná diagnostika prípadného ochorenia. V prípade akútnej formy si príznaky všimnete omnoho skôr ako pri chronickej pankreatitíde. Je dôležité vedieť, aké má pankreatitída príznaky, aby ste dokázali včas odhaliť, či ide práve o podráždený pankreas alebo iný problém.

Pankreatitída u psov – charakteristika ochorenia

Pankreatitída je zápalové ochorenie pankreasu. Pankreas je orgán, ktorý plní v organizme viaceré veľmi dôležité funkcie. Orgán sa rozdeľuje na exokrinnú a na endokrinnú časť. Exokrinná časť pankreasu sa stará o vylučovanie tráviacich enzýmov, ktoré zabezpečujú správne trávenie a optimálnu mikroflóru v žalúdku. Táto činnosť pankreasu je nevyhnutná preto, aby tráviace procesy v tele prebiehali správne.

Endokrinná časť pankreasu zabezpečuje zasa produkciu dôležitých hormónov (inzulín, glukagón, somatostatín, pankreatické polypeptidy), ktoré sú pre funkciu nášho organizmu nevyhnutné. Prebiehať môže toto ochorenie v akútnej alebo chronickej forme. Pri akútnom priebehu sú príznaky relatívne ľahko rozpoznateľné.

V oboch prípadoch platí, že priebeh môže byť mierny alebo závažný. Hlavnými príčinami vzniku pankreatitídy je nevhodná strava (príliš tuková alebo dráždivá ľudská strava), obezita, choroby žalúdka, žlčníka, dvanástnika či pankreasu, vplyv liekov, chirurgické zásahy do organizmu, prítomnosť cukrovky u psa alebo súbežné ochorenia. Ochorenie pankreasu môže byť spôsobené aj infekciou – vírusmi alebo baktériami. U niektorých plemien existuje zvýšená genetická predispozícia (boxery, nemecké ovčiaky, kavaliery, kokeršpaniely alebo malé bradáče).

Nesprávna činnosť pankreasu môže byť spôsobená aj nešetrnými chirurgickými zákrokmi v oblasti brušnej dutiny, cystami alebo onkologickými diagnózami. Môže dôjsť k tzv. EPI – Exokrinnej pankreatickej insuficencii, čo je značné poškodenie tkanív pankreasu (80 až 90 %). Dochádza tak k narušeniu tráviacich procesov, nízkej aktivite pankreatických enzýmov a nerovnováhe v rámci črevnej mikrobioty.

Pankreatitída u psa príznaky

Akútna pankreatitída – príznaky

Akútny zápal pankreasu sa objavuje u zvieraťa náhle bez toho, aby mu predchádzali trvalejšie príznaky. Najčastejším dôvodom akútnej pankreatitídy u psa je nevhodná strava s nadmerným množstvom tukov. Diétna chyba v dôsledku nevhodnej potraviny spôsobí nadmernú produkciu pankreatických enzýmov. Toto môžu vyvolať korenisté, pikantné alebo príliš mastné pokrmy, ktoré pes skonzumuje. Nie je tak prekvapením, že ľudská strava môže u psa vyvolať práve akútnu pankreatitídu.

Vyššia rizikovosť vzniku tohto ochorenia je u psov s nadváhou či obezitou (hyperlipidémia – zvýšená hladina tukov a cholesterolu v krvi), no predispozíciu majú špeciálne aj niektoré psie plemená. Vyvolať akútny zápal pankreasu môžu aj niektoré liečivá, ktoré pes užíva v dôsledku iného ochorenia. Medzi typické príznaky akútnej pankreatitídy patria:

  • nechutenstvo – strata chuti do jedla,
  • dehydratácia,
  • nástupy zvracania,
  • nástupy hnačiek,
  • hľadanie úľavovej polohy u psa,
  • bolestivosť brušnej dutiny (aj na dotyk),
  • vysoká telesná teplota – suchý nos,
  • dýchavičnosť,
  • zvýšená srdcová frekvencia.

Chronická pankreatitída – príznaky

Chronický stav pankreatitídy u psov vzniká v dôsledku dlhodobého dráždenia pankreasu. K rozvoju tohto ochorenia dochádza hlavne pre časté tráviace poruchy a diétne chyby (podráždenie pankreasu). Rozvinutie teda urýchľujú napríklad opakované záchvaty akútnej pankreatitídy. Dochádza k postupnému rozvoju zápalu v tkanivách pankreasu. K rozvoju pankreatitídy môže dochádzať aj v dôsledku autoimunitného ochorenia, ktoré napáda bunky pankreasu.

Najväčšou zákernosťou chronického priebehu je, že sa vyvíja v dlhom časovom horizonte bez priamo pozorovateľných príznakov. Príznaky nie sú také priame a často sa neobjavujú naraz, ale s pribúdajúcim časom, čo diagnostiku komplikuje. Chronická pankreatitída je zvyčajne klinicky nenápadná. Medzi typické príznaky chronickej pankreatitídy patrí:

  • postupná strata hmotnosti až kachexia (radikálny úbytok na váhe),
  • chronické hnačky svetlej farby,
  • zvracanie,
  • bolestivosť dutiny brušnej,
  • nepravidelná srdcová činnosť,
  • dýchavičnosť,
  • apatickosť.

Kachexia u psa

Diagnostika pankreatitídy

Pre potvrdenie tohto ochorenia je nevyhnutná návšteva veterinárneho lekára, ideálne čo najskôr po výskyte potenciálnych príznakov. Pri diagnostike pankreatitídy ide o kombináciu viacerých medicínskych úkonov. Primárne sa realizuje vyšetrenie krvi, robí sa krvný obraz a biochemické vyšetrenie pečeňových a pankreatických enzýmov. Zvyknú sa tiež vyšetrovať obličkové parametre.

Röntgenové vyšetrenie sa robí hlavne z dôvodu vylúčenia úrazu a mechanického poškodenia orgánov. Sonografom sa vyšetruje stav brušnej dutiny. Pre diagnostikovanie sa tiež využíva pankreatická biopsia (histopatológia) – na základe chirurgického odberu pankreasu sa zo vzorky stanoví kondícia pankreasu a jeho poškodenie. Je tak možné určiť, či ide o chronickú pankreatitídu a sú prítomné chronické zmeny v orgáne alebo ide o akútne zmeny vyvolané náhlou reakciou.

Pankreatitída u psa – účinná liečba

Chorý pes postihnutý stavom akútnej alebo chronickej pankreatitídy môže podstúpiť rôzne či kombinované druhy liečby. Základom je infúzna terapia, vďaka ktorej sa zabráni dehydratácii a intravenózne sa psovi zabezpečia potrebné živiny, čím sa zabezpečí jeho stabilizácia. Následne sú proti bolesti podávané analgetiká a proti zvracaniu sú aplikované antiemetiká. Pre zníženie zápalových faktorov sú zvieraťu podávané takisto antibiotiká. Úlohou kombinácie týchto medikamentov je znížiť množstvo vylučovaných pankreatických enzýmov. Zmiernia sa tak prejavy príznakov a takisto sa eliminuje riziko ďalšieho závažného poškodenia pankreasu.

Pankreatitída u psa – liečba antibiotikami

Účinná pankreatická diéta

Jednou z nevyhnutných častí liečby je potreba dodržiavania vhodnej stravy. Primárne je základom, aby bola konzumovaná strava s nízkym obsahom tuku, ktorý spôsobuje zvýšenú aktivitu pankreasu a dochádza tak k nadprodukcii tráviacich enzýmov. Pri pankreatickej diéte by hodnota tuku v strave nemala prekročiť 15 %. Potrava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, čím sa urýchli tráviaci proces a zníži zaťaženie pankreasu. Predíde sa tak vznikom prípadných stavov akútnej pankreatitídy. Určiť pankreatickú diétu môže aj samotný veterinár, ktorý tiež odporučí vhodné krmivo. Jedálny lístok pri chronickej pankreatitíde rozhodne nesmie obsahovať korenisté, mastné alebo pikantné pokrmy – ľudskú stravu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Je vám toto ochorenie známe? Poznáte pankreatitídu, jej priebeh, príznaky a možnosti liečby? Ak nie, v našom článku vám predstavujeme všetky dôležité informácie. Zdravotný stav vášho štvornohého miláčika je vždy dôležitý. Pankreatitída súvisí predovšetkým s jedálnym lístkom domácich miláčikov. Bolesť pankreasu môže byť vyvolaná akútnou alebo chronickou pankreatitídou. Aké sú medzi nimi rozdiely a čo je dobré na podráždený pankreas? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti s pankreatitídou u psov. Môžete tak poradiť ostatným majiteľom psov. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Z hľadiska liečby sú dôležité nutričné hodnoty stravy u psa. Je potrebná pankreatická diéta, ktorou sa zamedzí nadbytočnému zaťažovaniu pankreasu. Strava by mala byť bohatá na vlákninu a mala by obsahovať minimálne množstvo tuku. Samotnú pankreatickú diétu určí veterinár, ktorý odporučí aj vhodné krmivo a zložky potravy. Eliminuje sa tak riziko stavov akútnej pankreatitídy.

Akútny priebeh pankreatitídy u psa znamená akútny zápalový proces v tkanivách pankreasu. Spôsobený býva najčastejšie diétnou chybou u psa a tráviacimi ťažkosťami v dôsledku nevhodnej stravy. Objaviť sa môže aj pri užívaní niektorých liečiv. U psa sa akútna pankreatitída môže prejaviť nechutenstvom, zvracaním, hnačkami, bolestivosťou v dutine brušnej a nástupom horúčok.

Chronická pankreatitída vzniká v dlhšom časovom horizonte – dochádza k častému dráždeniu pankreasu. Napríklad opakovanými záchvatmi akútnej pankreatitídy alebo častými diétnymi chybami. Postupne dochádza k zápalu tkanív pankreasu a v priebehu času sa objavujú chronické príznaky, ako strata hmotnosti až extrémna vychudnutosť, hnačky, svetlej farby, bolestivá dutina brušná, dýchavičnosť či apatickosť.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(92.4%)