Parvoviróza – parvovírus u psa: inkubačná doba, príznaky, následky, prenos na človeka. Ako dlho trvá liečba?
Parvoviróza, psí parvovírus alebo hovorovo parvo patrí k najzávažnejším infekčným chorobám psov. Ohrozené sú predovšetkým šteňatá bez kompletnej vakcinácie. Nakaziť sa môžu aj „dospeláci“ a i keď v ich prípade ochorenie spravidla prebieha bezpríznakovo, sú infekční pre iných, neočkovaných či imunitne slabých jedincov.
- Čo je parvoviróza psov a ako sa prenáša?
- Priebeh a inkubačná doba parvovirózy
- Príznaky parvovirózy
- Diagnostika parvovírusu u psa
- Liečba parvovirózy
- Následky parvovirózy
- Najúčinnejšia prevencia parvovirózy? Očkovanie
- Parvoviróza u dospelých a očkovaných psov
- Účinná dezinfekcia pri parvoviróze
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o parvoviróze psov, teda o prevencii, diagnostike a liečbe. Pripravili sme si pre vás taktiež praktické rady, ako zvládnuť obdobie rekonvalescencie po prekonaní infekcie, ako pomôcť tráveniu vášho miláčika a ako parvovírus spoľahlivo odstrániť z prostredia.
Čo je parvoviróza psov a ako sa prenáša?
Parvoviróza patrí k najzávažnejším infekčným chorobám psov. Najrizikovejšou skupinou sú neočkované šteňatá. Nakaziť sa môžu aj dospelí jedinci, o čom si povieme viac neskôr. Infekciu spôsobuje psí parvovírus (CPV – Canine parvovirus), najčastejšie kmeň CPV-2, CPV-2a, CPV-2b a CPV-2c, pričom kmene CPV-2 a CPV-2c stoja za jej najhorším priebehom. Parvoviróza je infekcia tráviaceho traktu a kostnej drene. Môže napadnúť aj srdcový sval, a to u šteniat do veku 8 týždňov, ktoré nemajú protilátky od matky. Táto forma ochorenia je však dnes vďaka vakcinácii výnimočná.
Choré zviera vylučuje vírus primárne v stolici, a to už tesne pred rozvinutím klinických príznakov a zároveň ešte cca 14 dní po ich vymiznutí. Pes sa parvovirózou nakazí tzv. orofekálnou cestou, teda pri požití/olízaní infekčných exkrementov alebo plôch/predmetov, ktoré s nimi prišli do kontaktu (misky, tráva). Psí parvovírus je extrémne odolný, preto v prostredí prežíva počas dlhej doby a do domácnosti ho môžete priniesť aj vy, napr. na topánkach alebo rukách.
Priebeh a inkubačná doba parvovirózy
Inkubačná doba parvovirózy sa spravidla pohybuje od 3 do 10 dní, výnimočne sa môže predĺžiť až na 14 dní. Priebeh ochorenia je vždy individuálny. Závisí najmä od imunity daného zvieraťa, kmeňa vírusu, ktorým sa nakazilo a, v neposlednom rade, od jeho veku a celkového zdravotného stavu.
- Expozícia: Po kontakte s infikovanou stolicou/predmetmi vírus prechádza do mandlí alebo lymfatických uzlín, kde napáda biele krvinky (lymfocyty), ktoré ho následne „roznesú“ do celého organizmu, predovšetkým do kostnej drene a výstelky čreva.
- Inkubačná doba: Doba od expozície po prepuknutie prvých klinických príznakov sa pohybuje okolo 3 až 5 dní.
- Prvé klinické príznaky: Objavujú sa po 5 až 8 dňoch od nákazy.
- Liečba: Trvá 14 – 20 dní. Tento údaj je len orientačný, pretože to, ako dlho trvá liečba parvovirózy, závisí od viacerých faktorov, na ktoré sa pozrieme o chvíľu.
Príznaky parvovirózy
K hlavným príznakom parvovirózy u psov patria silné hnačky a zvracanie. Hnačky sú často vodnaté s prímesou krvi, nie je to však nevyhnutné. U pozitívnych psov sa objavuje nechutenstvo, apatia a zvýšená telesná teplota. Príznaky a priebeh infekcie sú spravidla horšie u šteniat mladších ako 5 mesiacov. Parvoviróza môže rovnako tak prebiehať len s miernymi príznakmi alebo úplne bezpríznakovo.
Hnačky a zvracanie spôsobujú dehydratáciu, navyše, samotný vírus stojí za stratou črevnej výstelky, znížením počtu bielych krviniek, a teda aj oslabením imunity. Preto nie je vylúčené, že sa u psa objavia akékoľvek príznaky vrátane klesajúcej teploty, triašky, bolesti, nadmerného slinenia, výtoku z nosa a očí či neurologických problémov.
Diagnostika parvovírusu u psa
Diagnostika parvovírusu u psa je založená na typických klinických príznakoch. Diagnózu je možné presnejšie potvrdiť pomocou rýchlotestov, ktoré sú bežne dostupné na každej veterinárnej klinike. Test sa prevádza výterom z konečníka a výsledok je známy do 5 – 10 min.
Aj napriek tomu, že rýchlotesty na psí parvovírus patria k spoľahlivým, existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu výsledky skresliť. Test môže vyjsť falošne negatívny v začiatkoch ochorenia, kedy vírus ešte nie je v stolici vylučovaný v dostatočnom množstve. Preto sa odporúča, ak existuje riziko, že pes môže trpieť parvovirózou, vyšetrenie zopakovať po niekoľkých dňoch. Opačný prípad, teda falošná pozitivita, môže nastať pri testovaní krátko po vakcinácii. Modifikovaný vírus (z vakcíny) sa totiž v stolici vylučuje 5 až 15 dní po očkovaní.
Liečba parvovirózy
Aj napriek tomu, že neexistuje špecifická liečba parvovirózy, paradoxne, základom je jej včasné nasadenie. Je potrebné si uvedomiť, že ide o ochorenie s vysokou mierou úmrtnosti, preto, najmä u šteniat, nesmiete podceňovať jeho príznaky a zakročiť čo najskôr. Liečba je symptomatická – zameraná na zvládnutie klinických príznakov.
- Intenzívna, ideálne 24-hodinová, infúzna (intravenózna) terapia na doplnenie tekutín, glukózy, minerálnych a iných látok, ktoré pes z dôvodu hnačky a zvracania stráca veľmi rýchlo.
- Podávanie medikamentov na zastavenie zvracania a hnačky a upokojenie podráždených slizníc tráviaceho traktu.
- Antibiotická liečba na potlačenie sekundárnej bakteriálnej infekcie alebo ako prevencia pred jej vznikom.
- Lieky na pasívnu imunizáciu (napr. Canglob) alebo hyperimúnne sérum z krvi zdravého dospelého a plne vakcinovaného psa.
- Antivirotiká – liečba antivirotikami je v súčasnosti v štádiu skúmania. V zahraničí sa pri liečbe parvovirózy testuje napr. liek Tamiflu®.
- Transfúzia krvi (pri vážnych stavoch).
- Lieky na zvýšenie tvorby bielych krviniek, resp. naštartovanie imunity.
Následky parvovirózy
Parvoviróza spravidla nemá žiadne dlhodobé následky. Niekoľko týždňov až mesiacov po prekonaní ochorenia môžu niektorí jedinci trpieť tráviacimi problémami. Existuje niekoľko menších štúdií, na základe ktorých sa predpokladá, že psy, ktoré prekonali parvovirózu, sú náchylnejšie na vznik chronických gastrointestinálnych ochorení.
Ak sa u vášho chlpáča vyskytnú tieto problémy, je vhodné prejsť na ľahko stráviteľné vlhké krmivo, ideálne veterinárnu gastro diétu. Nápomocné sú taktiež doplnky na podporu trávenia, najmä probiotiká (Probican, Canvit Probio), prípadne humínové kyseliny (Humac®, Humino-Vet IDG). Na trhu sú dostupné aj prípravky, ktoré obsahujú kombináciu viacerých účinných látok, napr. Protexin pro-kolin advanced.
Najúčinnejšia prevencia parvovirózy? Očkovanie
Jedinou účinnou prevenciou proti parvoviróze je pravidelné očkovanie a kompletná vakcinácia šteniat vo vhodnom veku. Tesne po narodení majú šteniatka získanú imunitu proti parvovírusu od matky. Okolo 8. týždňa však tieto získané protilátky začínajú prirodzene ubúdať. Prvá vakcinácia sa práve preto odporúča vo veku medzi 6. a 8. týždňom. Následne vaše šteniatko čakajú ešte 2 dávky vakcíny v 3- alebo 4-týždňových rozostupoch. Upozorňujeme, že šteňa nemá plne rozvinuté protilátky okamžite po poslednom očkovaní. Tento proces trvá 2 až 4 týždne.
V rámci prevencie je dobré, ak budete dbať na celkové zdravie vášho miláčika. U psov aj šteniat s dobrou imunitou bez pridružených ochorení a v dobrom výživovom stave je riziko nákazy podstatne menšie. Základom je kvalitná a vyvážená strava, dostatok fyzickej aktivity a psychická pohoda. Imunitu psa môžete posilniť niektorými výživovými doplnkami, napr. betaglukánom.
Parvoviróza u dospelých a očkovaných psov
Parvoviróza u dospelých psov je samostatnou témou. Väčšinou totiž prebieha bezpríznakovo. Zároveň nie je vylúčené, že toto ochorenie „položí“ aj dospeláka, a to dokonca i toho očkovaného. Ohrození sú najmä jedinci s oslabenou imunitou, inými chorobami, najmä tými, ktoré súvisia s tráviacim traktom, a tiež tí, pri ktorých ste zanedbali pravidelné očkovanie. Ak si na vašom chlpáčovi všimnete vyššie vymenované príznaky, ktoré neprestávajú ani po niekoľkých dňoch, mali by ste navštíviť veterinára a psa pretestovať pomocou spomínaného rýchlotestu.
V súvislosti s parvovirózou u dospelých psov nemôžeme opomenúť ani riziko prenosu ochorenia na iné zvieratá. Váš dospelý chlpáč síce nemusí mať príznaky, infekcia mu teda nespôsobí ani žiadne zdravotné problémy, môže však nakaziť iné psy, hlavne šteňatá. Infekciu navyše roznáša do prostredia. To isté platí aj o pozitívnych gravidných sukách. Nenarodené šteniatka sa môžu nakaziť transplacentárnym prenosom.
Parvoviróza u očkovaných psov je výnimočná, ale nie vylúčená. Do rizikovej skupiny patria aj v tomto prípade šteniatka, ktoré ešte neabsolvovali kompletné očkovanie, resp. preočkovanie (3 vakcinácie). Ďalšia dôležitá informácia je, že pes nie je proti vírusu imúnny okamžite po očkovaní. Tvorba protilátok trvá 5 až 14 dní. Na to nezabúdajte najmä vtedy, keď sa s vaším šteniatkom chystáte navštíviť miesta s vyššou koncentráciou psov, napr. cvičák alebo samotnú veterinárnu ambulanciu.
Účinná dezinfekcia pri parvoviróze
Parvovírus je extrémne stabilný v prostredí, v ktorom môže prežívať 1, údajne až 2 roky. Okrem toho je odolný proti teplu, všetkým bežným čistiacim prostriedkom a alkoholu. V praxi to znamená, že ak sa u vás vyskytlo toto ochorenie, najbližšie 2 roky by ste do vašej domácnosti nemali priviesť žiadneho nezaočkovaného jedinca.
Vhodnou dezinfekciou pri parvoviróze je roztok bielidla v pomere 1 : 30 (odporúča sa použiť cca 140 ml bielidla na 4 litre vody). Jeden z mála preukázateľne účinných komerčne dostupných prípravkov je Virkon. Parvovírus spoľahlivo zničia germicídne lampy a ozónové čističky vzduchu.
Najčastejšie otázky – FAQ
Veríme, že ste sa v našom článku dozvedeli všetko, čo vás zaujímalo v súvislosti s parvovirózou u psov. Na záver sa pozrieme ešte na niekoľko dôležitých informácií, ktoré sú užitočné pre každého majiteľa psa, ale aj iných domácich zvierat.
Je možný prenos parvovirózy na človeka?
Existujú plemená, ktoré sú vnímanejšie na psí parvovírus?
Musím proti parvoviróze očkovať aj dospelého psa?
Komentáre
Môj psík 6 mesicny je na všetko za očkovaný aj tak sa nakazil parvovirozou je natom veľmi zle
Odpovedať