Perzská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie
Len ťažko by ste medzi mačkami hľadali prestížnejšie a známejšie plemeno než perzská mačka. Sú to mierumilovné a prítulné zvieratá, ktoré budú s majiteľom leňošiť na gauči celé hodiny. Spoločnosť človeka zbožňujú a maznanie je ich obľúbenou aktivitou. Lezenie a skákanie nepatrí k ich obľúbeným činnostiam a perzská mačka nie je na pohyb náročná. Nevyžaduje si takú veľkú pozornosť. Zanedbávať by ste však nemali jej dlhú a plyšovú srsť.
Je to ideálny maznáčik do interiéru bytu či domu. Toto plemeno má dlhodobú tradíciu a už stáročia ide o domestikované mačky, ktoré boli v minulosti symbolom luxusu a hojnosti. Ich pôvod nie je jednoznačný, no za originálnu krajinu pôvodu sa považuje Anglicko.
Povaha
Perzské mačky sú pokojné a veľmi citlivé. O prehnanej aktivite, okrem tej nutnej, nemožno u tohto plemena hovoriť. Vďaka svojej dávnej tradícii majú perzské mačky status ušľachtilosti, za čo vďačia svojej krásnej plyšovej srsti. Mačka je šťastná, ak má pri sebe svojho majiteľa a môže sa k nemu túliť, ak má maznania dosť, ignorovať dokáže priam ukážkovo. Napriek svojej lenivejšej povahe je dobré mačke dať možnosť na občasné šplhanie (napr. vysoké škrabadlo s domčekom), aby mala aspoň nejakú fyzickú aktivitu. Občasné hranie privíta, no z toho pohľadu si nevyžaduje veľa pozornosti.
Nepatrí k najinteligentnejším svojho druhu a učiť ju povelom je veľmi komplikovanou (až nemožnou) výzvou. Peržanky sú voči ostatným domácim miláčikom tolerantné a rozumieť si budú aj s inými mačkami. S deťmi budú vychádzať takisto dobre, hlavne ak ich budú škrabkať a hladiť. Hrubšie zaobchádzanie sa ich dotkne a deti odignorujú. Hlučné prostredie nemajú rady a ak znervóznejú alebo sa zľaknú, okamžite sa schovajú. V porovnaní s inými mačkami svoje lovecké inštinkty nechávajú bdieť na pozadí a žiadne iniciatívne „lapanie“ škodcov od tohto druhu neočakávajte.
Vzhľad a srsť – biela, modrá i sivá
Peržanky sú dlhosrsté plemeno. Dĺžka tela perzskej mačky sa pohybuje od 30 do 50 cm. Váha dospelého jedinca môže byť od 3 do 7 kg. Kocúry sú vždy väčšie a ťažšie. Pôvodná perzská mačka má okrúhlu tvár a malý, široký nos (Doll-face). Existujú aj perzské mačky označované ako Peke-face, ktoré majú nos plochý – sploštený. Ide o genetickú mutáciu, ktorá vznikla pravdepodobne pri párení s exotickou mačkou (ďalší perzský druh). Niektorí chovatelia uprednostňujú práve tento druh peržaniek. Vďaka tomuto výzoru sú perzské mačky považované za špecifické. Nohy sú krátke, svalnaté a rovné. Chvost je husto osrstený.
Perzské mačky sa vyznačujú hustou a hebkou srsťou, ktorá pripomína plyš. Farieb srsti je veľké množstvo a TICA (The International Cat Association) uznáva väčšinu farebných prevedení srsti. Frekventované sú biele perzské mačky, žlté, modré, sivé, červené, ryšavé, čierne. Povolené je tiež tmavšie tieňovanie (shaded) alebo dvojfarebný – trojfarebný variant. Podľa štandardu FIFe (organizácia združujúca plemená mačiek) je možné páriť perzskú a exotickú mačku (krátkosrstú), ktoré spadajú do kategórie peržanov (TICA). Vo vrhu sa spravidla rodia exotické i perzské mačiatka, prípadne len perzské. Medzi druh peržanov patrí tiež himalájska mačka.
Starostlivosť a zdravie
Tým, že perzské mačky patria k pokojným plemenám a nevyžadujú si veľa pohybu, zvýšenú starostlivosť venujte ich kožušinke. Srsť je nutné pravidelne prečesávať. Zamotaná či zanedbaná srsť nie je pre mačku nič príjemné, preto sa zamerajte na to, aby bola v dobrej kondícii. Oplatí sa investovať aj do kvalitnejších prípravkov. Peržanky sú čistotné a o srsť sa príkladne starajú, no pri procese čistenia množstvo srsti prehltnú. Majte doma k dispozícii maltovú pastu alebo mačaciu trávu, aby dokázala mačka chlpy vylúčiť a nedochádzalo k tráviacim kŕčom. Peržanky sú nezávislé mačky, no venujte im svoju lásku, maznajte sa s nimi a hladkajte. K tomu pridajte pohodlný pelech, ticho a kvalitnú stravu (mokré krmivo s kúskami mäsa). Len toľko stačí, aby sa táto mačka cítila vo vašej prítomnosti milovaná.
Ak nemá náladu, hladiť sa nenechá a pokojne vás odignoruje. Perzskú mačku tréningom netrápte. Jej ochota je v tomto smere minimálna. Sú len výnimočné individuality, ktoré sa dokážu naučiť na niektoré povely či triky. Podobný menej proaktívny postoj majú perzské mačky i k lovu. Toto plemeno preferuje pokojnejšiu formu zábavy. To znamená, že by jej doma nemalo chýbať škrabadlo, na ktoré vylezie, alebo hračky, s ktorými sa občas prehrá. Nie je to mačka na záhradu, interiér je jej prirodzeným prostredím.
Bohužiaľ, za dlhú tradíciu a množstvo generácií sa u perzských mačiek objavilo viacero zdravotných komplikácií. Predovšetkým ide o dedičné ochorenia, ktoré sa u jedincov vyskytujú. Vyskytujú sa u nich progresívna atrofia sietnice (postupná slepota), katarakta (šedý zákal), glaukóm (zelený zákal) a takisto polycystické ochorenia obličiek. Jedince s plochým nosom sú náchylné na problémy s dýchacími cestami – chrápanie, kýchanie a častejšie infekcie. V priemere sa perzská mačka dožije 12 až 17 rokov. V dobrom zdraví si pokojne požije aj 20 rokov.
Najčastejšie otázky – FAQ
Je perzská mačka vhodné plemeno pre vás? Zaujíma vás, či je vhodná na chov v byte? Ako veľmi je perzská mačka veľká a koľko sa dožíva rokov? Má perzská mačka aktívnu alebo pokojnú povahu? Ak máte záujem dozvedieť sa podstatné informácie o tomto plemene mačky, prečítajte si náš článok alebo sa nás spýtajte. Pod článkom máte možnosť komentovať a zapojiť sa do diskusie. Budeme tiež veľmi radi za vaše skúsenosti, týkajúce sa chovu perzských mačiek.
Aká je povaha perzskej mačky?
Aké je veľkosť perzskej mačky?
Koľko sa dožíva perzská mačka rokov?
Aká je cena perzskej mačky?
Galéria obrázkov
Komentáre
Dobrý deň, chcela som sa iba opýtať s ktorými plemenami mačiek sa môže perská mačka krížiť. Ďakujem za odpoveď
Odpovedať