Psie plemená
Medzinárodná kynologická federácia – FCI (Féderation Cynologique Internationale) je svetovo uznávanou autoritou v oblasti kynológie a kategorizácie psích plemien. Založená bola ešte v roku 1911. Rozdelenie plemien psov podľa FCI je do hlavných kategórií – skupín a ďalších podkategórií – sekcií. Zároveň FCI definuje štandard každého uznaného plemena. Tie psie plemená, ktorých štandard je súčasťou kategorizácie FCI, majú možnosť získať platný certifikát CACIB a rôzne oficiálne tituly z výstav psov.
Rozdelenie plemien psov podľa FCI
Každá kategória obsahuje rôzne druhy plemien. Špecificky nejde o rozdelenie psov podľa veľkosti, farby či typu srsti, ale primárne sú kategórie a sekcie vytvorené na základe toho, na aký účel boli psy vyšľachtené. FCI štandardy a skupiny nezahŕňajú neuznané plemená psov, hoci úlohou organizácie je tiež vytvárať a upravovať jednotlivé štandardy psích plemien.
FCI skupiny psov
Skupiny, sekcie psov a jednotlivé štandardy plemien boli vytvorené nielen pre lepšiu prehľadnosť psích plemien podľa šľachtiteľského významu. Cieľom Medzinárodnej kynologickej federácie je zabrániť nelegálnemu chovu jedincov, ich kríženiu a snažiť sa o čistý chov zdravých plemien, u ktorých budú zachované ich exteriérové a povahové charakteristiky typické pre konkrétne plemeno.
1. skupina FCI – Ovčiarske a pastierske psy (neobsahuje švajčiarske salašnícke psy)
- Sekcia 1 – Ovčiarske psy: Austrálsky ovčiak, Belgický ovčiak, Nemecký ovčiak, Border kólia a iné
- Sekcia 2 – Pastierske psy: Austrálsky dobytkársky pes, Ardenský buviér, Waleský korgi a iné
Tieto plemená boli chované na ochranu stád pred divou zverou a na obranu domovov. Nemajú veľmi vyspelý lovecký pud. Naopak, silnejší je ich ochranársky inštinkt. Ich stavba tela je prispôsobená na každodennú prácu, preto sú vytrvalé a odolné. Sú schopné zvládnuť nepriaznivé podmienky vďaka hustej podsade a hrubej vrstve podkožného tuku. Medzi tieto plemená patria aj niektoré služobné plemená, ktoré sa vyznačujú učenlivosťou, prirodzeným nedôverčivým postojom voči cudzím ľuďom, pracovitosťou a vynikajúcim čuchom.
2. skupina FCI – Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
- Sekcia 1 - Pinče a bradáče: Malý/stredný/veľký bradáč, Doberman, Opičí pinč a iné
- Sekcia 2 – Molosoidné psy: Nemecká doga, Cane Corso, Nemecký boxer a iné
- Sekcia 3 – Švajčiarske salašnícke psy: Bernský salašnícky pes, Entlebušský salašnícky pes, Appenzellský salašnícky pes, Veľký švajčiarsky salašnícky pes
Už od staroveku boli veľké dogovité plemená rozšírené po celej Európe. Využitím cielenej chovnej selekcie molosoidných plemien vznikli plemená strážcov a psov obranárov, ktorí putovali spolu s armádami. Legenda hovorí, že počas prechodu Alpami rímskou armádou sa niektoré psy stratili a ich potomkovia sa stali predkami dnešných švajčiarskych salašníckych psov. V antickom Ríme sa mastify využívali nielen vo vzájomných súbojoch, ale aj v gladiátorskych arénach.
3. skupina FCI – Teriéry
- Sekcia 1 – Veľké a stredne veľké teriéry: Írsky teriér, Airedalský teriér, Parson Russell teriér a iné
- Sekcia 2 – Malé teriéry: Jack Russell teriér, Škótsky teriér, Český teriér a ďalšie a iné
- Sekcia 3 – Teriéry typu bull: Americký stafordšírsky teriér, Bulteriér, Stafordšírsky teriér a iné
- Sekcia 4 – Trpasličie teriéry: Jorškšírsky teriér, Anglický trpasličí teriér, Austrálsky hodvábny teriér a iné
Tieto plemená psov boli šľachtené poľovníkmi s cieľom vyháňať zver (ako líšky a jazvecov) zo svojich brlohov. Sú aktívne, prejavujú sa hlasitými zvukmi, sú vytrvalé a majú schopnosť pracovať samostatne. Niektoré plemená pracujú priamo v brlohoch a majú výšku v kohútiku do 40 cm, zatiaľ čo ostatné pracujú na povrchu a naháňajú alebo stopujú zver. Existujú plemená s hladkou a hrubou srsťou, ktoré sú určené pre poľovnícke účely, a plemená s dlhou srsťou, ktoré sa využívajú primárne na výstavy a ako spoločníci.
4. skupina FCI – Jazvečíky
- Sekcia 1 – Jazvečíky: A) Štandardný jazvečík – obvod hrudníka od 35 cm, B) Trpasličí jazvečík – obvod hrudník od 30 do 35 cm, C) Králičí jazvečík – obvod hrudníka do 32 cm
Historicky ide o plemeno psov určené pre poľovníkov. Jazvečík bol vyšľachtený s cieľom vyháňať zver zo svojich brlohov. Od začiatku 19. storočia sa vytvoril relatívne stabilný typ tohto plemena. V tom období sa jazvečíky využívali aj ako lovci. Väčšie varianty sa používali na vyháňanie líšok a jazvecov z ich nôr a tiež na ich odháňanie. Menšie varianty boli preferované pri love zajacov a králikov. V rámci štandardu sa jazvečíky klasifikujú podľa váhy a veľkosti hrudníka. Jazvečíky sú obľúbené plemená a dnes sú chované predovšetkým ako spoločníci v exteriéri i interiéri – ako bytové psy. Podľa druhu srsti sa jazvečíky delia na hladkosrsté, hrubosrsté a dlhosrsté.
5. skupina FCI – Špice a pôvodné plemená
- Sekcia 1 – Severské saňové psy: Aljašský malamut, Grónsky pes, Sibírsky husky, Samojed a iné.
- Sekcia 2 – Severské poľovné psy: Nórsky lundehund, Západo-sibírska lajka, Nórsky losí pes a iné
- Sekcia 3 – Severské strážne a pastierske psy: Laponský pastiersky pes, Vallhund, Nórsky buhund a iné
- Sekcia 4 – Európske špice: Nemecký špic, Pomeranian – nemecký špic trpasličí, Volpino a iné
- Sekcia 5 – Ázijské špice a príbuzné plemená: Čau-čau, Japonský špic, Akita, Shiba a iné
- Sekcia 6 – Pôvodné plemená: Basendži, Faraónsky pes, Kanaánsky pes a iné
- Sekcia 7 – Pôvodné plemená – poľovnícke psy: Portugalský podenko, Thajský ridgeback, Kanársky podenko a iné
Tieto psie plemená sa vyvíjali predovšetkým v severných oblastiach Európy, Ameriky a Ázie. Už od prapočiatkov boli spoločníkmi ľudí, ktorým slúžili na rôznorodé účely. Pôvod špicov nie je presne známy. Predpokladá sa, že ide o krížencov psov a severských vlkov. Vznikali tak silné ťažné plemená psov. V minulosti sa špice využívali hlavne na lov, pastierstvo, stráženie a ťažné práce. Sú to vonkajšie plemená psov. Vďaka hustej podsade a srsti dokázali dobre zvládať aj náročné klimatické podmienky. Pôvodné plemená majú svoje korene na východe u indických vlkov, z ktorých sa neskôr stali polodivé psy, ktoré sprevádzali ľudí na cestách.
6. skupina FCI – Duriče, farbiare a príbuzné plemená
- Sekcia 1 – Duriče: Bígl, Baset, Slovenský kopov, Švajčiarsky durič a iné
- Sekcia 2 – Farbiare: Bavorský farbiar, Hanoverský farbiar, Alpský jazvečíkovitý durič
- Sekcia 3 – Príbuzné plemená: Dalmatínsky pes, Rodézsky ridgeback
FCI skupina psov týchto plemien sa historicky orientovala predovšetkým na lov zveri. Všetky tieto plemená sa môžu pochváliť obrovskou vytrvalosťou a perfektným čuchom. Plemená duričov vo svorkách napomáhali pri love zveri na kráľovských dvoroch. Dokázali sa dostať aj do ťažšie dostupných terénov. Durič dokáže sledovať aj veľmi vzdialenú stopu, pričom cieľom je, aby korisť nahnal do obzoru lovca. Samotnú korisť dokážu aj uloviť a počkať do príchodu poľovníka. Tieto plemená sa vizuálne vyznačujú zvesenými ušami. Farbiare sú pachové psy, ktoré sa využívali na stopovanie alebo sledovanie zranenej zveri. Sú neúnavné, inteligentné a veľmi trpezlivé.
7. skupina FCI – Stavače
- Sekcia 1 – Kontinentálne stavače: Weimarský stavač, Bretónsky španiel, Český fúzač a iné
- Sekcia 2 – Britské a írske stavače: Írsky seter, Pointer, Anglický seter, Gordonský seter a iné
Radia sa k poľovným plemenám psov. Medzi poľovnými plemenami ide o vzrastom najväčšie psy. Ich doménou je rýchlosť a schopnosť dohľadávania stopy aj na veľkú vzdialenosť. Vďaka svojej vytrvalosti a sile dokážu korisť nielen dohnať, ale aj uloviť. Výhodou je ich ľahšia učenlivosť a poslušnosť. Historicky sa na európskom kontinente a na britských ostrovoch vyšľachtila široká skupina hrubosrstých, krátkosrstých a dlhosrstých stavačov.
8. skupina FCI – Retrievery, sliediče a vodné psy
- Sekcia 1 – Retrievery: Zlatý retriever, Labradorský retriever, Hladkosrstý retriever a iné
- Sekcia 2 – Sliediče: Anglický kokeršpaniel, Anglický špringeršpaniel, Nemecký prepeličiar a iné
- Sekcia 3 – Vodné psy: Barbet, Írsky vodný španiel, Portugalský vodný pes, Lagotto a iné
Napriek národnému prívlastku „Španiel“ psy boli vyšľachtené britskými chovateľmi za účelom plašenia vtáctva vo vodných húštinách a hustom trávnatom poraste na poliach. Aj preto sa kedysi tieto plemená označovali za vodné a poľné španiele. Neskôr získali prívlastok „koker“ a „špringer“. Sliediče už v minulosti slúžili na vyhľadávanie zveri na suchu a neskôr aj vo vodnom rastlinstve. Voda im nie je vôbec cudzia. V Európe si popularitu získali hlavne retrievery. Historicky to boli psy, ktoré vystopovali a priniesli zastrelenú korisť pánovi. Sú známe svojou spoločenskou povahou a ochotou učiť sa. Preto sú to dnes typické rodinné psy.
9. skupina FCI – Spoločenské psy a sprievodné plemená
- Sekcia 1 – Bišony a podobné plemená: Bišon, Havanský psík, Bavlnka, Maltézsky psík a iné
- Sekcia 2 – Pudle: Pudel malý, stredný, veľký, trpasličí
- Sekcia 3 – Malé belgické plemená: Belgický grifon, Brabantský grifon (Brabantík), Bruselský grifon
- Sekcia 4 – Naháče: Čínsky chocholatý pes
- Sekcia 5 – Tibetské plemená: Ši-cu, Tibetský španiel, Tibetský teriér, Lhasa apso
- Sekcia 6 – Čivavy: Čivava krátkosrstá/dlhosrstá
- Sekcia 7 – Anglické spoločenské španiele: Kavalier King Charles španiel, King Charles španiel
- Sekcia 8 – Japonský španiel a pekinéz: Pekinský palácový psík, Japonský španiel
- Sekcia 9 – Kontinentálne trpasličie španiele: Papillon
- Sekcia 10 – Kromfohrländer: Kromforlandský pes
- Sekcia 11 – Malé dogovité plemená: Bostonský teriér, Francúzsky buldoček, Mops
Nie každé z plemien bolo historicky vyšľachtené na konkrétny účel. Mnohé plemená mali spoločenský charakter a slúžili ako spoločníci. Postupne boli šľachtené na spolužitie s ľuďmi v domácnosti. Ich veľkosť, vzhľad i povahové vlastnosti sa dosiahli vďaka cielenému kríženiu.
10. skupina FCI – Chrty
- Sekcia 1 – Dlhosrsté chrty: Afgánsky chrt, Saluki, Ruský chrt (Barzoj)
- Sekcia 2 – Drsnosrsté chrty: Írsky vlkodav, Škótsky jelení pes (Deerhound)
- Sekcia 3 – Krátkosrsté chrty: Anglický chrt, Azavak, Poľský chrt, Španielsky chrt, Vipet a iné
Plemená chrtov sú považované za jeden z vrcholov šľachtiteľského chovu, ktorý trval stovky až tisícky rokov. Prapôvod majú v arabskom svete a na juhozápade Ázie. Sú známe svojou štíhlou, atletickou, elegantnou stavbou tela a výraznou rýchlosťou. Majú dlhé nohy, hladkú a lesklú srsť a typický štíhly tvar hlavy s pretiahnutým ňufákom. Chrty sú od prírody lovci so skvelým zrakom a rýchlym pohybom. Sú inteligentní, nezávislí a majú vyvinutý inštinkt pre lov. Napriek svojej vytrvalosti a energickosti sú často pokojní a mierumilovní spoločníci.
Dočasne uznané FCI plemená psov
Samotná Medzinárodná kynologická federácia vytvára i kategóriu dočasne uznaných plemien, ktoré nemajú právo na získanie certifikátu CACIB, no majú nárok na zisk titulov z výstav psov. Do tejto kategórie patria napríklad plemená, ako Lancashirský pätár, Pražský krysařík, Valencijský teriér, Kontinentálny buldog, Český strakatý pes, Moskovský strážny pes, Boloňský farebný psík, Cao de Gado Transmontano, Estónsky hound, Severoamerický pastiersky pes (miniatúrny), Jakutská lajka, Chodský pes, Bandog, Kintamani, Americký pitbullteriér, Alabai – Turkménsky vlkodav, Maremmanský durič, Austrálsky dobytkársky pes s krátkym chvostom a iné.

Cane Corso – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Jazvečík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Írsky seter – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecký ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pomeranian – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Zlatý retriever – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Americký staford – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Belgický ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecká doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Border kólia – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Labrador – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Jack Russell teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bernský salašnícky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Weimarský stavač – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Shiba Inu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Austrálsky ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Doberman – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Stredoázijský ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pes do bytu: malý alebo veľký? Aký pes je vhodný do bytu?

Americký pitbulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Poľovnícke psy – farbiare, duriče aj stavače

Nepĺznuce plemená psov – psy s vlasmi vhodné aj pre alergikov

Najlepšie psy do bytu. Pes k deťom, čo nešteká a nepĺzne

Najlepšie strážne psy – strážne plemená psov

Malé plemená psov na dvor, do bytu aj k deťom

Veľké plemená psov k deťom aj na stráženie

Bojové plemená psov

Francúzsky buldoček – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Kaukazský ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Cavalier King Charles Španiel – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Maďarská vyžla – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Sibírsky husky – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bígel – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Rotvajler – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Akita Inu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Shih-tzu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Slovenský čuvač – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Jorkšírsky teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Corgi – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Čivava – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Mops – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

American Bully – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Moskovský strážny pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Louisianský leopardí pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Československý vlčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Anglický buldog – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Írsky vlkodav – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Novofundlandský pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Aljašský malamut – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecký boxer – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Čau-čau – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Biely švajčiarsky ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Taliansky chrtík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Stafordšírsky bulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pyrenejský horský pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Maltézsky psík/maltezák – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Rodézsky ridgeback – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bišon – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecký špic – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Havansky psík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Argentínska doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pudel – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bandog – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bernardín – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Maltipoo – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Basenji (basendži) – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Austrálsky dobytkársky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Portugalský vodný pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Lhasa Apso – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Vipet – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Leonberger – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Foxteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Labradoodle – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bostonský teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Taliansky vodný pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Hovawart – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Anglický mastif – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Čínsky chocholatý pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Baset – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bulmastif – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecký krátkosrstý stavač – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Barzoj – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Cavapoo (cavoodle) – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bordeaux doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Španielsky vodný pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bobtail – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Komondor – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Veľký švajčiarsky salašnícky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Hanoverský farbiar – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Saluki – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
