- Úvod
- Psy
- Psie plemená
Psie plemená
Medzinárodná kynologická federácia – FCI (Féderation Cynologique Internationale) je svetovo uznávanou autoritou v oblasti kynológie a kategorizácie psích plemien. Založená bola ešte v roku 1911. Rozdelenie plemien psov podľa FCI je do hlavných kategórií – skupín a ďalších podkategórií – sekcií. Zároveň FCI definuje štandard každého uznaného plemena. Tie psie plemená, ktorých štandard je súčasťou kategorizácie FCI, majú možnosť získať platný certifikát CACIB a rôzne oficiálne tituly z výstav psov.
Rozdelenie plemien psov podľa FCI
Každá kategória obsahuje rôzne druhy plemien. Špecificky nejde o rozdelenie psov podľa veľkosti, farby či typu srsti, ale primárne sú kategórie a sekcie vytvorené na základe toho, na aký účel boli psy vyšľachtené. FCI štandardy a skupiny nezahŕňajú neuznané plemená psov, hoci úlohou organizácie je tiež vytvárať a upravovať jednotlivé štandardy psích plemien.
FCI skupiny psov
Skupiny, sekcie psov a jednotlivé štandardy plemien boli vytvorené nielen pre lepšiu prehľadnosť psích plemien podľa šľachtiteľského významu. Cieľom Medzinárodnej kynologickej federácie je zabrániť nelegálnemu chovu jedincov, ich kríženiu a snažiť sa o čistý chov zdravých plemien, u ktorých budú zachované ich exteriérové a povahové charakteristiky typické pre konkrétne plemeno.
1. skupina FCI – Ovčiarske a pastierske psy (neobsahuje švajčiarske salašnícke psy)
Tieto plemená boli chované na ochranu stád pred divou zverou a na obranu domovov. Nemajú veľmi vyspelý lovecký pud. Naopak, silnejší je ich ochranársky inštinkt. Ich stavba tela je prispôsobená na každodennú prácu, preto sú vytrvalé a odolné. Sú schopné zvládnuť nepriaznivé podmienky vďaka hustej podsade a hrubej vrstve podkožného tuku. Medzi tieto plemená patria aj niektoré služobné plemená, ktoré sa vyznačujú učenlivosťou, prirodzeným nedôverčivým postojom voči cudzím ľuďom, pracovitosťou a vynikajúcim čuchom.
2. skupina FCI – Pinče, bradáče, molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
- Sekcia 1 - Pinče a bradáče: Malý/stredný/veľký bradáč, Doberman, Opičí pinč a iné
- Sekcia 2 – Molosoidné psy: Nemecká doga, Cane Corso, Nemecký boxer a iné
- Sekcia 3 – Švajčiarske salašnícke psy: Bernský salašnícky pes, Entlebušský salašnícky pes, Appenzellský salašnícky pes, Veľký švajčiarsky salašnícky pes
Už od staroveku boli veľké dogovité plemená rozšírené po celej Európe. Využitím cielenej chovnej selekcie molosoidných plemien vznikli plemená strážcov a psov obranárov, ktorí putovali spolu s armádami. Legenda hovorí, že počas prechodu Alpami rímskou armádou sa niektoré psy stratili a ich potomkovia sa stali predkami dnešných švajčiarskych salašníckych psov. V antickom Ríme sa mastify využívali nielen vo vzájomných súbojoch, ale aj v gladiátorskych arénach.
3. skupina FCI – Teriéry
- Sekcia 1 – Veľké a stredne veľké teriéry: Írsky teriér, Airedalský teriér, Parson Russell teriér a iné
- Sekcia 2 – Malé teriéry: Jack Russell teriér, Škótsky teriér, Český teriér a ďalšie a iné
- Sekcia 3 – Teriéry typu bull: Americký stafordšírsky teriér, Bulteriér, Stafordšírsky teriér a iné
- Sekcia 4 – Trpasličie teriéry: Jorškšírsky teriér, Anglický trpasličí teriér, Austrálsky hodvábny teriér a iné
Tieto plemená psov boli šľachtené poľovníkmi s cieľom vyháňať zver (ako líšky a jazvecov) zo svojich brlohov. Sú aktívne, prejavujú sa hlasitými zvukmi, sú vytrvalé a majú schopnosť pracovať samostatne. Niektoré plemená pracujú priamo v brlohoch a majú výšku v kohútiku do 40 cm, zatiaľ čo ostatné pracujú na povrchu a naháňajú alebo stopujú zver. Existujú plemená s hladkou a hrubou srsťou, ktoré sú určené pre poľovnícke účely, a plemená s dlhou srsťou, ktoré sa využívajú primárne na výstavy a ako spoločníci.
4. skupina FCI – Jazvečíky
- Sekcia 1 – Jazvečíky: A) Štandardný jazvečík – obvod hrudníka od 35 cm, B) Trpasličí jazvečík – obvod hrudník od 30 do 35 cm, C) Králičí jazvečík – obvod hrudníka do 32 cm
Historicky ide o plemeno psov určené pre poľovníkov. Jazvečík bol vyšľachtený s cieľom vyháňať zver zo svojich brlohov. Od začiatku 19. storočia sa vytvoril relatívne stabilný typ tohto plemena. V tom období sa jazvečíky využívali aj ako lovci. Väčšie varianty sa používali na vyháňanie líšok a jazvecov z ich nôr a tiež na ich odháňanie. Menšie varianty boli preferované pri love zajacov a králikov. V rámci štandardu sa jazvečíky klasifikujú podľa váhy a veľkosti hrudníka. Jazvečíky sú obľúbené plemená a dnes sú chované predovšetkým ako spoločníci v exteriéri i interiéri – ako bytové psy. Podľa druhu srsti sa jazvečíky delia na hladkosrsté, hrubosrsté a dlhosrsté.
5. skupina FCI – Špice a pôvodné plemená
- Sekcia 1 – Severské saňové psy: Aljašský malamut, Grónsky pes, Sibírsky husky, Samojed a iné.
- Sekcia 2 – Severské poľovné psy: Nórsky lundehund, Západo-sibírska lajka, Nórsky losí pes a iné
- Sekcia 3 – Severské strážne a pastierske psy: Laponský pastiersky pes, Vallhund, Nórsky buhund a iné
- Sekcia 4 – Európske špice: Nemecký špic, Pomeranian – nemecký špic trpasličí, Volpino a iné
- Sekcia 5 – Ázijské špice a príbuzné plemená: Čau-čau, Japonský špic, Akita, Shiba a iné
- Sekcia 6 – Pôvodné plemená: Basendži, Faraónsky pes, Kanaánsky pes a iné
- Sekcia 7 – Pôvodné plemená – poľovnícke psy: Portugalský podenko, Thajský ridgeback, Kanársky podenko a iné
Tieto psie plemená sa vyvíjali predovšetkým v severných oblastiach Európy, Ameriky a Ázie. Už od prapočiatkov boli spoločníkmi ľudí, ktorým slúžili na rôznorodé účely. Pôvod špicov nie je presne známy. Predpokladá sa, že ide o krížencov psov a severských vlkov. Vznikali tak silné ťažné plemená psov. V minulosti sa špice využívali hlavne na lov, pastierstvo, stráženie a ťažné práce. Sú to vonkajšie plemená psov. Vďaka hustej podsade a srsti dokázali dobre zvládať aj náročné klimatické podmienky. Pôvodné plemená majú svoje korene na východe u indických vlkov, z ktorých sa neskôr stali polodivé psy, ktoré sprevádzali ľudí na cestách.
6. skupina FCI – Duriče, farbiare a príbuzné plemená
- Sekcia 1 – Duriče: Bígl, Baset, Slovenský kopov, Švajčiarsky durič a iné
- Sekcia 2 – Farbiare: Bavorský farbiar, Hanoverský farbiar, Alpský jazvečíkovitý durič
- Sekcia 3 – Príbuzné plemená: Dalmatínsky pes, Rodézsky ridgeback
FCI skupina psov týchto plemien sa historicky orientovala predovšetkým na lov zveri. Všetky tieto plemená sa môžu pochváliť obrovskou vytrvalosťou a perfektným čuchom. Plemená duričov vo svorkách napomáhali pri love zveri na kráľovských dvoroch. Dokázali sa dostať aj do ťažšie dostupných terénov. Durič dokáže sledovať aj veľmi vzdialenú stopu, pričom cieľom je, aby korisť nahnal do obzoru lovca. Samotnú korisť dokážu aj uloviť a počkať do príchodu poľovníka. Tieto plemená sa vizuálne vyznačujú zvesenými ušami. Farbiare sú pachové psy, ktoré sa využívali na stopovanie alebo sledovanie zranenej zveri. Sú neúnavné, inteligentné a veľmi trpezlivé.
7. skupina FCI – Stavače
- Sekcia 1 – Kontinentálne stavače: Weimarský stavač, Bretónsky španiel, Český fúzač a iné
- Sekcia 2 – Britské a írske stavače: Írsky seter, Pointer, Anglický seter, Gordonský seter a iné
Radia sa k poľovným plemenám psov. Medzi poľovnými plemenami ide o vzrastom najväčšie psy. Ich doménou je rýchlosť a schopnosť dohľadávania stopy aj na veľkú vzdialenosť. Vďaka svojej vytrvalosti a sile dokážu korisť nielen dohnať, ale aj uloviť. Výhodou je ich ľahšia učenlivosť a poslušnosť. Historicky sa na európskom kontinente a na britských ostrovoch vyšľachtila široká skupina hrubosrstých, krátkosrstých a dlhosrstých stavačov.
8. skupina FCI – Retrievery, sliediče a vodné psy
- Sekcia 1 – Retrievery: Zlatý retriever, Labradorský retriever, Hladkosrstý retriever a iné
- Sekcia 2 – Sliediče: Anglický kokeršpaniel, Anglický špringeršpaniel, Nemecký prepeličiar a iné
- Sekcia 3 – Vodné psy: Barbet, Írsky vodný španiel, Portugalský vodný pes, Lagotto a iné
Napriek národnému prívlastku „Španiel“ psy boli vyšľachtené britskými chovateľmi za účelom plašenia vtáctva vo vodných húštinách a hustom trávnatom poraste na poliach. Aj preto sa kedysi tieto plemená označovali za vodné a poľné španiele. Neskôr získali prívlastok „koker“ a „špringer“. Sliediče už v minulosti slúžili na vyhľadávanie zveri na suchu a neskôr aj vo vodnom rastlinstve. Voda im nie je vôbec cudzia. V Európe si popularitu získali hlavne retrievery. Historicky to boli psy, ktoré vystopovali a priniesli zastrelenú korisť pánovi. Sú známe svojou spoločenskou povahou a ochotou učiť sa. Preto sú to dnes typické rodinné psy.
9. skupina FCI – Spoločenské psy a sprievodné plemená
- Sekcia 1 – Bišony a podobné plemená: Bišon, Havanský psík, Bavlnka, Maltézsky psík a iné
- Sekcia 2 – Pudle: Pudel malý, stredný, veľký, trpasličí
- Sekcia 3 – Malé belgické plemená: Belgický grifon, Brabantský grifon (Brabantík), Bruselský grifon
- Sekcia 4 – Naháče: Čínsky chocholatý pes
- Sekcia 5 – Tibetské plemená: Ši-cu, Tibetský španiel, Tibetský teriér, Lhasa apso
- Sekcia 6 – Čivavy: Čivava krátkosrstá/dlhosrstá
- Sekcia 7 – Anglické spoločenské španiele: Kavalier King Charles španiel, King Charles španiel
- Sekcia 8 – Japonský španiel a pekinéz: Pekinský palácový psík, Japonský španiel
- Sekcia 9 – Kontinentálne trpasličie španiele: Papillon
- Sekcia 10 – Kromfohrländer: Kromforlandský pes
- Sekcia 11 – Malé dogovité plemená: Bostonský teriér, Francúzsky buldoček, Mops
Nie každé z plemien bolo historicky vyšľachtené na konkrétny účel. Mnohé plemená mali spoločenský charakter a slúžili ako spoločníci. Postupne boli šľachtené na spolužitie s ľuďmi v domácnosti. Ich veľkosť, vzhľad i povahové vlastnosti sa dosiahli vďaka cielenému kríženiu.
10. skupina FCI – Chrty
- Sekcia 1 – Dlhosrsté chrty: Afgánsky chrt, Saluki, Ruský chrt (Barzoj)
- Sekcia 2 – Drsnosrsté chrty: Írsky vlkodav, Škótsky jelení pes (Deerhound)
- Sekcia 3 – Krátkosrsté chrty: Anglický chrt, Azavak, Poľský chrt, Španielsky chrt, Vipet a iné
Plemená chrtov sú považované za jeden z vrcholov šľachtiteľského chovu, ktorý trval stovky až tisícky rokov. Prapôvod majú v arabskom svete a na juhozápade Ázie. Sú známe svojou štíhlou, atletickou, elegantnou stavbou tela a výraznou rýchlosťou. Majú dlhé nohy, hladkú a lesklú srsť a typický štíhly tvar hlavy s pretiahnutým ňufákom. Chrty sú od prírody lovci so skvelým zrakom a rýchlym pohybom. Sú inteligentní, nezávislí a majú vyvinutý inštinkt pre lov. Napriek svojej vytrvalosti a energickosti sú často pokojní a mierumilovní spoločníci.
Dočasne uznané FCI plemená psov
Samotná Medzinárodná kynologická federácia vytvára i kategóriu dočasne uznaných plemien, ktoré nemajú právo na získanie certifikátu CACIB, no majú nárok na zisk titulov z výstav psov. Do tejto kategórie patria napríklad plemená, ako Lancashirský pätár, Pražský krysařík, Valencijský teriér, Kontinentálny buldog, Český strakatý pes, Moskovský strážny pes, Boloňský farebný psík, Cao de Gado Transmontano, Estónsky hound, Severoamerický pastiersky pes (miniatúrny), Jakutská lajka, Chodský pes, Bandog, Kintamani, Americký pitbullteriér, Alabai – Turkménsky vlkodav, Maremmanský durič, Austrálsky dobytkársky pes s krátkym chvostom a iné.
Inteligentný, rozvážny a sebavedomý Cane Corso má silný ochranársky inštinkt, takže práca strážcu či záchranára je preň stvorená. Plemeno si vyžaduje pozornosť, dostatok pohybu, ale tiež láskavý prístup.
Bystrý, inteligentný, aktívny a občas tvrdohlavý. Hoci je jazvečík pomerne nezávislý, vyžaduje si čas v spoločnosti, preto je vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí s ním budú tráviť dostatok času.
Napriek svojmu loveckému účelu írsky seter zaujme svojou eleganciou. Noblesa je umocnená krásnou, lesklou a stredne dlhou srsťou.
Pôvodom ovčiarsky pes vyniká svojou učenlivosťou. Vďačí za to aj svojej poslušnosti a empatii voči pánovi, čo ho predurčuje byť tiež skvelým rodinným psom.
Výzorom rozkošnej plyšovej hračky sa darí pomeranianovi maskovať svoju energickú povahu plnú elánu. Ide o známeho extroverta, ktorý má rád spoločnosť blízkych ľudí.
Retriever patrí k veľmi inteligentným plemenám, ktoré je svojou úslužnosťou, vernosťou a empatiou vždy ochotné vyhovieť majiteľovi a pomôcť mu.
Napriek svojej bojovej minulosti je staford oddaný spoločník k rodine s deťmi. Americký staford je učenlivý, no vyžaduje si skúsenejšieho chovateľa, ktorý má pre jeho nároky dostatok pochopenia a času.
Belgický ovčiak patrí k veľmi učenlivým plemenám. Pozor však na jeho dominantnosť a tvrdohlavosť. Vyznačuje sa vysokou mierou energickosti a potrebuje výdatné množstvo pohybu.
Nemecké dogy majú v sebe svoju loveckú minulosť hlboko zakorenenú, no dnes sú to primárne láskaví spoločníci. Sú pokojné a rozvážne. Veľmi dobre reagujú aj na výcvik.
Border kólia sa vyznačuje vysokou inteligenciou a schopnosťou rýchlo sa učiť novým veciam. Má veľmi aktívnu povahu a je to časovo náročné plemeno.
Labradora charakterizuje priateľská povaha a vysoká inteligencia, čo z neho robí skvelého spoločníka do rodiny. Majiteľa pri tréningu poteší ochotou a veľmi dobrou schopnosťou učiť sa.
Energický a aktívny pes, ktorý potrebuje pána, ktorý mu bude stíhať a ponúkne mu dostatok pohybových aktivít. Jack Russell je inteligentný a zároveň tvrdohlavý pes, ktorý sa učí povelom rýchlo.
Miluje slobodu a pohyb, avšak nerád trávi čas osamote. Bernský salašnícky pes má priateľskú a veselú povahu, je vhodnou voľbou do rodiny s deťmi.
Weimarský stavač je všestranný, talentovaný, priateľský a veľmi vnímavý pes. Na majiteľa je veľmi fixovaný a nerád trávi čas osamote. Dožaduje sa veľa pohybu.
V malom psovi sa ukrýva vysoká miera nezávislosti. Ide o sebavedomé a inteligentné zviera, ktoré dáva rado najavo svoju dominanciu. Shiba je učenlivý, no tvrdohlavý pes.
Austrálsky ovčiak je považovaný za univerzálneho psa. Je inteligentný a učenlivý a tréning mu dokáže ísť veľmi rýchlo.
Hoci sa o dobermanovi hovorí ako o agresívnom strážnom psovi, faktom je, že je to inteligentný, chápavý a empatický pes. Potrebuje dostatok pohybu a tiež aktivít, ktoré zamestnajú jeho hlavu.
Samostatné a nezávislé robustné plemeno psa predstavuje záruku bezpečia a oddanosti. Tréning poslušnosti je pre jeho chov nevyhnutnosťou a včasná socializácia je kľúčová.
Je pes do bytu vhodným riešením? Určite áno, avšak dôležité je si vybrať to správne plemeno. Nie všetky psíky sú totiž pre svoju veľkosť a temperament do bytu vhodné.
Americký pitbulteriér je spoločenské a priateľské plemeno psa, ktoré je vhodné do rodiny aj s deťmi. Je ideálny pre aktívneho majiteľa, ktorý už má skúsenosti s výchovou a výcvikom psa.
Medzi poľovnícke psy patrí niekoľko plemien. Vo všeobecnosti môžeme poznať malé poľovnícke psy a veľké poľovnícke psy. V praxi však je delenie členitejšie. Chcete vedieť viac?
Nepĺznuce plemená psov, ktoré nestrácajú srsť, môžu mnohým alergikom výrazne uľahčiť vzájomné spolužitie. Aký je to pes s vlasmi? Ktoré plemená psov sú naozaj nepĺznuce?
Život v byte má svoje nesporné výhody, no takisto má určité obmedzenia. Chov psa je jedným z nich, no neznamená to, že váš štvornohý spoločník nebude v byte šťastný.
Strážne plemená psov nemajú za cieľ útočiť, ale ostražito, nebojácne, včasne a s rozvahou zakročiť voči ohrozujúcim elementom. Aké všetky vlastnosti by mal mať ideálny strážny pes?
Malé plemená psov sú často vyhľadávané k deťom alebo do bytu. V našom článku vám predstavíme niekoľko malých psích plemien, z ktorých si možno vyberiete budúceho štvornohého miláčika.
Neplatí, že čím je pes väčší, tým náročnejší sa tréning stáva, všetko je o správnom prístupe počas výcviku. Ako si s veľkým psom poradiť?
Kombinácia veľkosti, často možno nie „priateľského“ vzhľadu a negatívneho prípadu môže o psovi vytvoriť ilúziu ako o útočníkovi či psovi agresorovi. Kedy je možné hovoriť o psovi ako bojovom plemene?
Francúzsky buldoček je spoločenským plemenom, rád sa mazná, hrá i leňoší. Má nekomplikovanú a veselú povahu, avšak potrebuje suverénne vedenie, inak môže byť tvrdohlavý.
Toto obrie plemeno pôsobí na prvý pohľad milo a maznavo, avšak ide o sebavedomého nezávisláka, ktorý si dokáže poradiť aj bez vás. Vďaka huňatej srsti veľmi odolný a strážiť exteriér tak môže celoročne.
Ak hľadáte psíka do bytu, Cavalier King Charles Španiel je rozhodne dobrá voľba. Malé plemeno psa sa totiž radí k typickým bytovým psom, ktoré obľubúju nielen pohyb, ale aj leňošenie.
Maďarská vyžla je stredne veľký krátkosrstý poľovnícky pes pochádzajúci z Maďarska. Ide o vytrvalé plemeno, ktoré rozpoznáte podľa športovej postavy a zlato-hrdzavej krátkej srsti, ktorá je vodoodolná.
Sibírsky husky je nezávislý, sebavedomý a vyrovnaný pes, ktorý je zvyknutý žiť v svorke, preto nemá s ostatnými psami problém. Je to odolný a vytrvalý pes, ktorý potrebuje skúseného majiteľa.
Bígl je zvedavý a neustále chce poznávať nové veci. Tento psík má permanentne dobrú náladu a dokáže byť veselým spoločníkom so silnou väzbou k svojmu majiteľovi.
Rotvajler je vo svojej podstate veľmi láskyplný, priateľský a pokojný pes, ktorý miluje deti a je veľmi poslušný. Vyžaduje si však skorú socializáciu, suverénnu a konzistentnú výchovu a výcvik.
Akita Inu je spoločenské plemeno, ktoré je ideálne do rodiny. Vystihuje ho vytrvalosť a odhodlanosť, preto potrebuje pri výcviku pevnú ruku. Akita Inu je veľmi verný, avšak prekvapiť môže svojou tvrdohlavosťou.
Typický bytový pes, ktorý miluje leňošenie na gauči a nevyžaduje priveľa pohybu. Obľúbený je pre svoju prispôsobivosť a priateľskú povahu, miluje ľudí aj iné zvieratá.
Pri strážení stáda je samostatný, v rodine sa prejavuje ako pokojný, prítulný a hravý spoločník. Ide o sebavedomého psa, ktorého nič nevyvedie z miery.
Yorkshire je vďaka svojim kompaktným rozmerom obľúbeným bytovým psom. Je to inteligentný a odvážny pes, ktorý si napriek svojej veľkosti vyžaduje pravidelné prechádzky a zábavu vo forme hier.
Z pôvodne pastierskeho psa sa postupne stal obľúbený rodinný spoločník, ktorý svoju rodinu miluje a rád s ňou trávi čas. Ide o klbko energie, ktoré vzhľadom pripomína líšku.
Čivava je bytovým psom, rada sa mazná a hrá, svojmu majiteľovi chce byť nablízku, preto s vami pôjde rada kamkoľvek. Ide o inteligentného psa, ktorý má k svojmu pánovi silnú väzbu.
Mops má rád spoločnosť ľudí a najväčšiu radosť má, keď mu niekto venuje pozornosť. Je roztomilý a hravý, len málokedy sa prejavuje hlasným štekaním. Má rád pohyb a potrebuje ho pomerne veľa.
Plemeno American Bully pripomína výzorom amerického staforda, pitbulla či buldoga, je totiž ich kombináciou. Ide o pokojného a priateľského psa, ktorý je skvelým rodinným spoločníkom.
Moskovský strážny pes je strážny pes, ktorý je odolný a vhodný na celoročný pobyt vonku. Ide o inteligentné plemeno, ktoré sa vyznačuje neobyčajnou láskou k svojmu pánovi.
Vďaka jeho vzhľadu i povahovým vlastnostiam popularita Louisiana Catahoula Leopard Dog rastie. Ide o nezávislé plemeno, ktoré je dominantným strážcom, ale aj skvelým rodinným spoločníkom.
Ide o neúnavneho a odolného psa, ktorý potrebuje skúseného majiteľa. U tohto nadpriemerne inteligentného plemena je podstatná skorá socializácia, týka sa to ľudí i ostatných zvierat.
Anglický buldog je veselý a priateľský pes, ktorý miluje spoločnosť ľudí. Je pomerne inteligentný a učenlivý, ale pri výchove potrebuje mierny prístup.
Jedno z najväčších plemien na svete si vás získa svojou priateľskou povahou. Írsky vlkodav je temperamentný a trochu tvrdohlavý, avšak i veľmi vľúdny a maznavý.
Toto veľké silné plemeno vás očarí nielen svojím výzorom, ale aj láskavou povahou. Najlepšie sa bude cítiť v dome so záhradou, avšak je veľmi priateľský a svoju rodinu miluje, preto s ňou potrebuje pravidelný kontakt.
Už na prvý pohľad je pri tomto plemene zrejmé, že pochádza zo severských krajín, konkrétne z Aljašky. Ide o tiché plemeno, ktoré je veľmi priateľské, avšak zároveň tvrdohlavé.
Nemecký boxer je priateľský a vyrovnaný, avšak aj tvrdohlavý jedinec s ochranárskymi inštinktmi. Bude skvelým rodinným psom, ale uplatní sa aj ako záchranár alebo strážny pes.
Čau-čaua mnohí považujú skôr za mačku ako psa, avšak s majiteľom si dokáže vytvoriť veľmi silné puto. Nie je to veľký športovec, namiesto toho upredností dlhšie prechádzky s možnosťou čuchať.
Pôvodom pastiersky pes je sebavedomý, inteligentný a veľmi učenlivý. Ide o všestranne využiteľného psa, ktorý je temperamentný a pracovitý zároveň.
Najmenší spomedzi chrtov vyniká priateľskou a zvedavou povahou. Ide o živého a oddaného spoločníka, ktorý chce byť v strede diania. So svojím majiteľom si vytvára pevné a silné puto a bude ho všade nasledovať.
Stafordšírsky bulteriér má ľudí radšej ako ostatné zvieratá, dobre vychádza s deťmi a osvedčí sa ako psia opatrovateľka. Dokáže sa prispôsobiť životnému štýlu svojho majiteľa a oddane s ním strávi čas rôznymi spôsobmi.
Pyrenejský horský pes vyžaruje pokoj a eleganciu. Toto plemeno vyžaduje množstvo pohybu a aktivít, nutný je dôsledný výcvik a včasná socializácia.
Poznávacím znamením tohto mini plemena je biela hebká srsť a výrazné gombíkové oči. Maltezák je priateľské a nenáročné plemeno, ktoré si vytvára silnú väzbu so svojím majiteľom.
Ridgeback sa môže pochváliť obrovskou vytrvalosťou a perfektným čuchom, je to rýchly a silný atlét, ktorý nie je náročný na starostlivosť. Ide o verného a nebojácneho spoločníka, ktorý dokáže vychádzať aj s deťmi.
Bulteriér je psí extrovert, ktorý vyžaduje dôslednú výchovu a čas trávený s rodinou. Vo svojej podstate je hravý a priateľský, avšak aj tvrdohlavý. Napriek tomu je vždy oddaný a vhodný i k deťom.
Malý priateľský psík je populárny pre svoju pokojnú a priateľskú povahu. Má veľmi rád výlety, preto s vami pôjde aj na dlhšie prechádzky. Avšak je veľmi prispôsobivý a rád bude tráviť čas aj na gauči.
Ide o neuveriteľne rozmanité plemeno 5 rôznych veľkostí (18 až 55 cm) s mnohými farbami srsti. Hodí sa do rodiny s deťmi i pre aktívnych ľudí, keďže špic má energie na rozdávanie.
Hľadáte malé klbko energie, ktoré je rado stredobodom pozornosti? Havansky psík je vždy dobre naladený nekomplikovaný spoločník. Má rád spoločnosť svojho pána, preto s ním chce tráviť čo najviac času.
Vo svojej podstate ide síce o teritoriálne a dominantné plemeno, ale správnou výchovou z neho môžete vychovať rodinného psa, ktorý ocení pohyb s vami i s deťmi. Argentínska doga je veľmi lojálna a oddaná rodine.
Bez ohľadu na veľkosť ide o psa potrebujúceho pozornosť majiteľa, ktorého bude rád sprevádzať na každom kroku. Pudel je šikovným spoločníkom, ktorý vyniká v športových aktivitách.
Novodobý americký bandog je výsledkom šľachtenia amerického veterinára Johna Bayarda Swinforda v 60. rokoch minulého storočia. Ide o kríženca amerického pitbulteriéra a mastifa.
Bernardín (svätobernardský pes) sa vyznačuje ochotou pomáhať. Jeden z najväčších a najťažších psov sa rád pomojká a trávi čas s rodinou. Je jej úprimne oddaný, prechováva k nej vernosť, nehu a náklonnosť.
Pes, ktorý nešteká, je veľmi čistotný, o svoju srsť sa stará podobne ako mačky, rád sa baví a je akčný. Rád s vami pôjde na túru alebo bude prekonávať prekážky.
Tento stredne veľký pes je energický, hravý a má rád pohyb. Jeho srsť je podobná srsti pudlov, nemá podsadu a takmer nepĺzne. „Portugalec“ miluje ľudí aj iné zvieratá, je inteligentný a pracovitý.
Malý pes s veľkou osobnosťou sa podriaďuje len svojmu pánovi, ak ho uzná ako toho hodného. Sám tiež rozhoduje, s kým sa spriatelí. Ide o bytového psa, ktorý predstavuje hravého a veselého spoločníka.
Veľmi priateľský bytový pes, ktorý je vo svojej podstate veľký lenivec. Typická je preň dlhovekosť, takmer nepĺzne a miluje maznanie. Najradšej by s vami trávil všetok čas.
Leonberger je strážny, sprievodný, ale aj rodinný pes, ktorý je sebavedomý, avšak poslušný a priateľský. Má síce veľkosť malého poníka a vzhľad leva, ale získa si vás svojím obrovským srdcom.
Foxteriér je srdečný a rád sa hrá, preto si rád užije každú zábavu. Aby bol tento pes šťastný, musíte mu dopriať dostatok pohybu. Je to samostatný živel, s vlastným rozumom a myslením.
Labradoodle má veľmi hravú povahu až do seniorského veku, je to láskavý pes s množstvom energie, čo z neho robí skvelého rodinného spoločníka. Sprevádzať vás bude na dlhých prechádzkach, ale aj pri jazde na bicykli.
Spoločenský pes, ktorý vás prekvapí svojou milou povahu i energiou. Je hravým a zábavným spoločníkom, ktorý miluje svoju rodinu. Teriér je veľmi vytrvalý a na gauči sa dlho neohreje.
Taliansky vodný pes alebo Lagotto romagnolo je vďaka priateľskej povahe, inteligencii a chuti učiť sa je vhodnou voľbou pre chovateľov-začiatočníkov. Psík je vášnivý plavec a vyznačuje sa dlhovekosťou.