Portugalský vodný pes

Portugalský vodný pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Porties alebo portugalské vodné psy sú na Slovensku menej známym psím plemenom. Ide o stredne veľkého psa, ktorý je energický, hravý a má rád pohyb. Jeho srsť je podobná srsti pudlov, nemá podsadu a takmer nepĺzne, preto je „Portugalec“ vhodný pre alergikov. Miluje ľudí aj iné zvieratá, je inteligentný a pracovitý. Má citlivú povahu a je ľahko cvičiteľný, čo z neho robí vhodnú voľbu aj pre chovateľa-začiatočníka. Miluje deti – a to tie najmenšie i väčších drobcov, ktorým nepokazí žiadnu zábavu. Obľubuje aktivitu, avšak svojmu majiteľovi sa rád prispôsobí a „vyvádzať“ začne až vtedy, keď mu je to povolené. Ide o univerzálne plemeno vhodné pre rodiny s deťmi, aktívnych ľudí i seniorov. Podľa rozdelenia FCI sa radí do 8. skupiny (Retrievery, sliediče a vodné psy), 3. sekcie (Vodné psy) a štandardu patrí číslo 37.

Publikované: 16.08.2024
Aktualizované: 16.08.2024

Stredne veľký pes s kvadratickou stavbou tela má pevne kosti a osvalenie po celom tele. Na pomerne širokej silnej hlave sú stredne veľké guľaté oči s tmavou alebo čiernou farbou. Uši sú široko posadené a zvesené pozdĺž hlavy. Krátkym a svalnatým krkom je hlava spojená so širokým a hlbokým hrudníkom s dobre klenutými rebrami. Končatiny sú rovné a svalnaté, na labách sú medziprstové plávacie blany, ktoré dosahujú skoro ku koncom prstov. Chvost sa smerom k špičke zužuje, kupírovanie nie je u tohto plemena štandardné, preto by mal siahať až k pätám. Srsť portíka sa vo viacerých smeroch podobá na srsť pudlíkov. Je odolná, bez podsady a takmer nepĺzne, vypadáva celoročne podobne ako vlasy, a rastie celý život. Vyskytuje sa v dvoch dĺžkach, a to buď dlhá a zvlnená (lesklá), alebo kratšia, hustá a kučeravá (bez lesku). Farba môže byť biela, čierna, hnedá alebo môže ísť o kombinácie čiernej a bielej či hnedej a bielej. V kohútiku dosahuje portugalský vodný pes výšku 43 až 57 cm, hmotnosť sa pohybuje od 16 do 25 kg. Ide o pomerne zdravé plemeno, avšak typické sú preň viaceré genetické ochorenia. Psík môže trpieť dyspláziou lakťových a bedrových kĺbov, progresívnou atrofiou sietnice (PRA), juvenilnou dilatačnou kardiomyopatiou a zriedkavo i neurologickým ochorením gangliosidóza. Starostlivosť o srsť tohto plemena je pomerne náročná. Denne ju treba česať, potrebné je i pravidelné strihanie, keďže srsť neustále rastie. „Portugalcom“ treba pravidelne kontrolovať uši a srsť skracovať aj tam, aby nedochádzalo k ušným infekciám a zápalom zvukovodu. Vek dožitia je u portugalského vodného psa priemerne 12 až 15 rokov.

Inteligentný a hravý, pokojný a učenlivý, hrdý a láskavý – povaha portíka je veľmi dobrá. Toto plemeno dospieva pomalšie, vďaka čomu si šteňaciu hravosť zachováva do dospeláckeho veku. „Portugalec“ je učenlivý a nové povely sa naučí pomerne rýchlo, vycvičiť ho tak zvládne aj menej skúsený chovateľ. Pes je nekonfliktný, s ostatnými zvieratami bez problémov vychádza, najviac miluje spoločnosť ľudí. Svojej rodine je oddaný. Ako vyplýva z jeho mena, najprirodzenejším a najobľúbenejším prostredím preň je voda. Priťahuje ho a nikdy jej neodolá. Rád pláva, čo mu uľahčujú plávacie blany na labkách. Obľubuje rôzne psie športy, vyskúšať môžete agility, sledovanie či tréning poslušnosti. Pokojná povaha a láska k ľuďom z neho robia skvelého adepta na canisterapiu. Veľmi rád žuje, takže hryzacie a žuvacie hračky preň predstavujú skvelú zábavu na dlhé hodiny. Vhodný je do bytu i domu (s prístupom vonku), avšak potrebuje dostatok pohybu a aktivít, aby sa nenudil.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.4%)