Postroj pre psa

Ako vybrať postroj pre psa + druhy postrojov

Obojok alebo postroj? Pred touto otázkou stoja majitelia mnohých psíkov, nielen šteniatok, ale aj dospievajúcich a dospelých chlpáčov. Niektorí automaticky uprednostnia obojok, lebo sú pri celodennom nosení pre psíka pohodlnejšie a ľahšie sa psíkom nasadzujú, iní dávajú prednosť postrojom, pretože lepšie rozkladajú váhu pri ťahaní sa psa a netlačia na dýchacie cesty psa. V tomto článku sme sa pozreli na rôzne výhody postrojov, aké možnosti ponúkajú i to, ako si danú časť výbavy pre psa vybrať.

Publikované: 26.07.2024
Aktualizované: 26.07.2024
Obsah článku:

Postroj pre psa nie je vhodný pre každého psa, resp. nehodí sa do každej situácie. Obojok je predsa len občas vhodnejší, predovšetkým pri výcviku poslušnosti. V prípade, že sa pes pri nedostatočnom výcviku alebo pri obrane svojho teritória často ťahá a obojok mu zaťažuje krčnú chrbticu a bráni v dýchaní, prípadne s ním často chodíte do náročnejšieho terénu a obojok preň jednoducho nie je veľmi bezpečný, bude vhodnejší postroj. Psíkovi by mal dobre sedieť, aby mu priniesol komfortnejší zážitok pri vašich spoločných aktivitách. Váš štvornohý priateľ si ho však nedokáže vybrať dobre sám, preto to preňho musíte urobiť vy. Prezradíme vám, ako to urobiť správne a na čo sa pri výbere vhodného postroja zamerať.

Najlepšie postroje pre psa

Názov Hodnotenie Detail
Curli Vest Harness Air-Mesh   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt
Ruffwear Front Range   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
DUVO+ Explor Ultimate fit   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Active Dog Mellow   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Non-Stop Dogwear Free Motion   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt

Ako vybrať postroj pre psa

Ide o najdôležitejšiu otázku pri rozhodovaní sa pre tento výstroj. Je pre mňa a môjho psa vhodnejší reflexný postroj, potrebujem postroj na ťahanie alebo bezpečnostný postroj pre psa? Aké rozdielne veľkosti existujú a ktorý z nich sa hodí práve pre môjho jazvečíka, kokeršpaniela alebo retrievera? Pri výbere postroja treba zvážiť veľkosť a temperament psa, ale aj dizajn a materiál.

Rozdelenie podľa využitia: Postroj na behanie, proti ťahaniu a do auta

Možno vás to prekvapí, ale jeden postroj je vhodnejší na behanie a pri bicyklovaní, jeden zas pri výletoch a na turistike. Iný postroj budete potrebovať pri cestovaní autom. Je rozdiel, či máte pokojného psíka, alebo takého, ktorý potrebuje intenzívny tréning a vybláznenie sa. Postroj je praktickým doplnkom, s ktorým budú prechádzky, tréning, šport či cestovanie omnoho príjemnejším zážitkom. Pred kúpou je dôležité si ujasniť niekoľko základných otázok, a to, či sa váš pes počas vonkajších aktivít správa pokojne alebo rád behá a skáče, či sa ťahá a túto aktivitu chcete obmedziť, prípadne, či hľadáte postroj na časté cestovanie autom.

  • Dlhý (ťahací) postroj: V prípade, že sa vás pes na vôdzke intenzívne ťahá a chcete, aby vás sprevádzal pri behaní, bicyklovaní alebo pri lyžovaní, siahnite po ťahacom postroji.
  • Krátky postroj: Takýto postroj sa vám zíde v prípade, že sa váš pes neťahá veľmi intenzívne, alebo si vyslovene neželáte, aby sa ťahal pri tréningu. Krátky postroj oceníte napr. pri turistike alebo výletoch.

Postroje, sú, samozrejme rozdelené aj podľa využitia na konkrétnu činnosť. Najčastejšie sa stretne so 4 typmi týchto pomôcok:

  • Postroj pre psa na ťahanie (canicross): Pokiaľ je postroj kvalitný, nemal by psa obmedzovať v pohybe. Štvornohý priateľ by sa v ňom mal cítiť pohodlne a predovšetkým uvoľnene. Takéto postroje sú napríklad z dielne nôrskeho výrobcu Non-Stop. Psí postroj by mal byť nastaviteľný, týka sa to veľkosti psa, teda nastaviteľnosti šírky chrbta, dĺžky i hĺbky hrudníka. Výstroj by psa nemal tlačiť, dýchacie cesty by mali byť uvoľnené a ťah rovnomerne rozložený. Zároveň by mal byť prispôsobený na všetky aktivity, pri ktorých sa pes ťahá (mať bohaté polstrovanie), a dokonale kopírovať jeho telo. Ide o postroj dostupný v rôznych veľkostiach, vhodný na behanie, bicyklovanie, korčuľovanie, lyžovanie i na turistiku.
  • Postroj pre psa proti ťahaniu: Ide o vhodnú voľbu na výcvik. Vôdzka sa na ne upína na hrudi psa, pri ťahaní dokážete psa pohodlne zastaviť a preorientovať jeho pozornosť na vás. Tým sa učí neťahať a distingvovane kráčať.
  • Postroj pre psa na behanie: Môže ísť o reflexný postroj pre psa, ale aj jemnejšie ladený farebný výstroj na rôzne outdoorové aktivity. Malo by ísť o praktický ľahký kúsok, ktorý psa nebude tlačiť ani odierať, so širokými popruhmi, ktoré obopnú hruď psíka a budú pevne držať na svojom mieste pri každej športovej aktivity. Okrem behu takýto postroj využijete pri bicyklovaní, lyžovaní, turistike, teda pri rôznych aktivitách na čerstvom vzduchu. Postroj je riešený tak, aby ste psíka mohli správne nasmerovať, kam potrebujete a poľahky nad ním udržíte kontrolu. Postroje na ťahanie sa dajú použiť aj na bežné športové aktivity, ale postroje určené konkrétne na beh môžu mať iný dizajn. Nejde teda vždy o totožné produkty.
  • Postroj pre psa do auta: Nie každý pes dobre znáša prepravky, teda cestovanie v kufri. Na časte cestovanie autom bude v tomto prípade vhodnejší bezpečnostný postoj pre psa do auta. K dispozícii sú modely určené priamo do auta, ale aj modely 2 v 1. To značí, že sa dajú používať každodenne pri akejkoľvek aktivite, avšak dodávané sú s bezpečnostným pásom na obmedzenie pohybu psa v aute.

Postroj pre psa do auta

Postroj pre malého, stredného alebo veľkého psa

Je rozdiel, či máte doma čivavu, jack russell teriéra, dalmatína, alebo vlčiaka. Pri výbere treba správne odhadnúť veľkosť, hmotnosť a aj povahu psa. Najmenšia veľkosť XXS bude sedieť pomeranianovi, veľkosť XL sa zas bude hodiť rotvajlerovi či bernskému salašníckemu psovi. Dôležitá je nielen výška v kohútiku, ale predovšetkým hmotnosť a obvod hrudníka. Pri každom postroji by mal byť tento údaj uvedený.

Postroj v tvare písmena H alebo Y

Postroj rozdeľujúci silu na hrudník a chrbát býva zvyčajne tvarovaný do písmen Y alebo H. Ten v tvare písmena Y má ergonomický dizajn. Predná časť pripomína písmeno Y, čo umožňuje voľný pohyb končatín a ponecháva voľné dýchacie cesty psa. Najčastejšie sa stretnete s postrojmi v tvare písmena H. Pri nich je dôležitá šírka popruhov, aby netlačili psa ani pod krkom, ani na hrudníku. Kvalitný postroj by mal mať mäkké polstrovanie po obvode v oblasti hrudníka aj za labkami, aby psíka neodieral.

Postroj v tvare písmena Y

Materiál postroja a zapínanie

Na výrobu postrojov sú používané 3 základné materiály: nylon, koža a koženka. Najčastejšie sa stretnete práve s nylonovými výstrojmi. Tie vynikajú dlhou životnosťou, sú odolné proti vode a jednoducho sa čistia. Ich výhodou je, že sú dostupné v rôznych prevedeniach – čo sa týka farby, dizajnu i veľkosti. Často obsahujú reflexné prvky, aby bol pes viditeľný v tme, preto sú preň ešte bezpečnejšie. Dôležité pri nich je penové polstrovanie, aby postroj psíka netlačil a cítil sa v ňom pohodlne. Odolné sú i kožené postroje, ktoré vám v prípade, že sa o ne správne staráte, vydržia celé roky. Sú prirodzene mäkké a dobre sa prispôsobujú telu psíka. Podobne sú na tom koženkové postroje, avšak výdržou sa ani koženým, ani nylonovým postrojom nevyrovnajú.

Postroje sa môžu prevliekať cez labky, resp. cez krk alebo sa zapínať pomocou plastových praciek. Tu je voľba na vás, prevliekanie je o niečo náročnejšie, pracky teda o niečo pohodlnejšie na zapínanie, nemusíte sa báť, že sa pri ťahaní psíka budú odierať o jeho srsť, pretože zväčša sa pod nimi nachádza polstrovanie. Vôdzka sa pripína buď vzadu, alebo v strede postroja. Prínanie vzadu je typické pre postroje na ťahanie, inak je používané zapínanie v strede, resp. cca v 2/3 postroja.

Najčastejšie otázky – FAQ

Postroj je vyslovene praktická záležitosť. Vzhľadom na to, že umožňuje väčšiu kontrolu nad psom pri ťahaní či športových aktivitách, ho rozhodne odporúčame. Postroje znižujú riziko zranenia psíka, zviera nemá šancu sa z postroja vyvliecť, preto vám počas prechádzky nikdy neutečie. Môžete si vybrať nastaviteľný postoj, ktorý využijete od šteniatka do dospelosti psíka, či konkrétnu veľkosť (pre malé, stredné alebo veľké plemená). Ak si pes na postroj zvykne, budú všetky aktivity pohodlnejšie pre vás i vášho štvornohého priateľa. Zaujíma vás ohľadom tohto psieho výstroja ešte niečo? K dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Postroje bývajú rozdelené zvyčajne podľa hmotnosti alebo obvodu hrudníka. V prvom prípade je meranie pomerne jednoduché. Psíka stačí položiť na váhu a hmotnosť sa poľahky dozviete. Obvod hrudíka robí o niečo väčší problém. Pri malom plemene treba za predné končatiny položiť dva prsty, pri väčšom štyri prsty a obvod hrudníka zmerať v mieste najďalej. Malo by ísť o najširšiu časť hrudníka. Na meranie použite krajčírsky meter, mal by priliehať, ale nebyť príliš tesný ani voľný. Obvod psieho krku zas zmeriate na mieste, kde by bol bežne umiestnený obojok. Správnu veľkosť má postroj vtedy, ak je medzi ním a pokožkou psa vôla približne na dva prsty.

Psíka dajte do stojacej alebo sediacej polohy a postavte, sadnite alebo čupnite si zaň. Prevlečte mu postroj cez hlavu a následne prevlečte nohu cez prvý a následne druhú nohu cez druhý otvor (alebo naopak, záleží na type postroja). Postroj zapnite a upravte popruh podľa obvodu hrudníka.

To určite nie je vhodné. Postroj by ste mali používať len vtedy, keď idete s psíkom na prechádzku alebo vykonávať nejaké aktivity. Doma, v klietke ani počas spánku postroj nepotrebuje. Nikdy mu ho nenechávajte, keď je sám, pretože by sa mohol o niečo zachytiť a zraniť sa.

Predné pásy by nemali byť príliš vysoko, aby nešťažovali dýchanie a neobmedzovali pohyb psa v ramenách, ale ani príliš nízko, aby sa z nich pes poľahky nevyvliekol. Pásy za prednými nohami zase musia byť dostatočne vzadu, aby nedráždili pokožku psa. Medzi chrbát psa a postroj by ste mali dokázať vložiť dva prsty. Postroj by mal byť ľahký, spony a klipy by nemali byť príliš ťažké a dráždiť pokožku.

Postroj je vhodný pre športovo založené psy, brachycefalické plemená (postroj poskytuje väčšiu priechodnosť dýchacích ciest), psy s respiračnými problémami, malé plemená (pri silnom trhnutí by u nich mohlo dôjsť k poškodeniu chrbtice) i pre psíky vo výcviku. Obojok je ideálny pre psy, ktoré sa neťahajú, väčšie plemená, ktorým nehrozí poškodenie chrbtice, dlhosrsté plemená, psy na dvore i tie, s ktorými nevykonávate žiadnu športovú aktivitu, a aj pre psíky, ktoré chcete lepšie ovládať (napr. pri výcviku poslušnosti).

Ide o postroj s polstrovanými hrudnými a brušnými popruhmi, vďaka čomu sú komfortné pri celodennom nosení v teréne. Na chrbte majú špeciálny úchop, vďaka čomu môžete psíka zdvihnúť tak, že je vo vodorovnej polohe a zdvíhanie a spúšťanie v náročnom teréne je preň bezpečné. Tento výstroj môže byť označovaný taktiež ako taktický postroj pre psa.


Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(93%)