Prečo sa pes trasie?

Prečo sa pes trasie?

Publikované: 27.03.2023
Aktualizované: 06.12.2023

Najčastejšou príčinou triašky je chlad, ide o rovnakú reakciu ako u ľudí, svalstvo sa zohrieva mimovoľným pohybom. Za trasením môžu byť aj emócie – pozitívne aj negatívne. Pes sa môže triasť vtedy, keď je veľmi nadšený a vytešený, ale aj naopak, ak prežíva strach, stres a úzkosť. Snažte sa pochopiť zdroj týchto emócií a odstrániť ho alebo eliminovať, aby bol pes schopný sa opäť upokojiť.

Trasenie sa spája aj s bolesťami a vyšším vekom, kedy sú už bežné ochorenia kĺbov, ktoré veľmi bolia. To isté platí aj pre zranenia alebo ochorenia, ktoré psovi spôsobujú bolesť alebo veľký diskomfort. Pokiaľ máte podozrenie, že je za triaškou bolesť či ochorenie, konzultujte to s veterinárom, aby sa psovi včas poskytla liečba.

S triaškou psa môžu byť spojené niektoré známe ochorenia. Trasenie môže byť prejavom infekčnej psinky, ktorá je vysoko nákazlivá a bez včasnej liečby končí smrťou psa. Účinnou pomocou voči psinke je prevencia v podobe očkovania psa. Našťastie je jej výskyt v našom regióne veľmi zriedkavý, práve vďaka očkovaniu. Trasením sa môže takisto prejavovať stav hypoglykémie, kedy je v krvi psa nedostatok cukru. Tento stav môže byť spôsobený aj cukrovkou, preto je potrebné takéto prejavy konzultovať s veterinárom. Triašku u psa môže vyvolať aj diétna chyba a žalúdočné ťažkosti. V horšom prípade aj otrava jedlom. Takisto môže trasenie psa spôsobovať pôsobenie parazitických organizmov a červov, addisonova choroba, zápal pečene (hepatitída), horúčka, nedostatok vápnika v organizme alebo neurologické ochorenia.

Trasenie, cvakanie zubov, slinenie, alebo dynamický pohyb končatín (kŕče) môžu byť zapríčinené epilepsiou. Záchvaty je možné korigovať nastavením vhodnej liečby za pomoci liekov.


Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)