Blchy u psa a príznaky. Čo zaberá na psie blchy a ako sa ich zbaviť?
Blcha psia je malý a nenápadný hmyz, ktorý je u domácich miláčikov jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich vonkajších parazitov. Psom znepríjemňuje život svrbením a štípaním, čo má za následok častejšie škrabanie, hryzenie srsti či nepokoj a nervozitu u daného jedinca. Vôbec pritom neplatí pravidlo, že by sa blchy vyskytovali výhradne u psov so špinavou srsťou. Blcha takýmto spôsobom svoju obeť nerozlišuje. Ako zistíte, že má pes blchy a ako sa zbaviť bĺch u psa čo najefektívnejšie? Poradíme vám.
Podobne ako pri všiach či blchách u ľudí ani pre psíkov nie je táto skúsenosť ničím príjemná. Napriek tomu netreba panikáriť. To, že váš pes má blchy, ešte neznamená, že je špinavý alebo sa oňho ako majiteľ nestaráte dostatočne. Pes môže prísť do kontaktu s blchami či ich vajíčkami na rôznych miestach aj počas obyčajnej prechádzky na sídlisku alebo v prírode. Taktiež môže ísť o miesta, kde sa psík zdržiava – pelech, látkové kreslá, priestory medzi parketami či koberce.
Prenášačom môže byť aj iný pes, mačka a prekvapí vás, že komfortným hostiteľom pre blchy sú aj ježkovia, krtkovia alebo rôzne hlodavce. Skákajúca blcha v kožúšku vášho psa nie je pohromou, no vyžaduje si okamžité riešenie situácie.
Blcha psia ako prenášač chorôb
S kým to vlastne máte dočinenia? Blcha je veľmi malý a bezkrídly hmyz – parazit charakteristický veľmi dobrou životaschopnosťou. Na celom svete žije 1 600 až 2 000 druhov bĺch, pričom na Slovensku sa vyskytuje približne 100 rôznych druhov. Psia blcha (lat. Ctenocephalides canis) má hnedú až čiernu farbu a v priemere má okolo 1,5 až 3,5 mm. Ide o parazita, ktorý sa živí krvou hostiteľa. Prežíva v srsti zvierat, a to primárne pri koreňoch vlásočníc.
Charakteristickým znakom je taktiež jej skákanie, a to pokojne aj z jedného psíka na druhého. Do dĺžky dokáže blcha doskočiť až 33 cm, do výšky 20 cm. Jedna blcha dokáže uhryznúť 5- až 10-krát za deň. Štípance od blchy sú charakteristické svrbením.
Blchy sú prenášačmi chorôb (napr. mor, tularémia, škvrnivka) a predovšetkým u psov môžu byť vstupnou bránou pre pásomnice, pretože plnia funkciu medzihostiteľa. Potom, čo pes skonzumuje parazitujúcu blchu, môže sa stať, že sa nakazí psou pásomnicou. Spôsobovať môžu taktiež bakteriálne infekcie, ekzémy, kožné ochorenia (strata srsti), anémiu alebo alergické reakcie.
Ako vyzerajú vajíčka blchy?
Pre blchy predstavuje srsť psíka veľmi vhodné prostredie pre rozmnožovanie. Výsledkom je 300 až 500 nakladených vajíčok. Samičky dokážu naklásť až 50 vajíčok v priebehu jedného dňa. Majú bielu farbu a guľatý priemer 0,3 až 0,6 mm. V priebehu 5 až 16 dní sa z vajíčok liahnu larvy a následne po zakuklení dospelé blchy.
Môžu prejsť psie blchy na človeka?
Nie je to vylúčené, a to predovšetkým v prípade, ak je pes blchami napadnutý vo väčšom rozsahu a problém si nevšimneme alebo ho ignorujeme. Hoci existuje viacero druhov bĺch a blcha psia uprednostňuje ako hostiteľa práve psiu, resp. mačaciu srsť, môže prejsť aj na iného hostiteľa. Teda aj na človeka. Riziko predstavujú psie blchy pre deti, ktoré sa so psom maznajú, ten ich olizuje a môže spôsobiť prenesenie lariev pásomnice alebo škrkavky. Hoci prenos bĺch zo psa na človeka nie je bežný, nie je to nereálne.
Blchy u psa – príznaky a správanie
Signály prítomností bĺch u psa sú relatívne ľahko identifikovateľné. Primárne je možné pozorovať, že sa pes častejšie škriabe alebo hryzie do srsti a kože. Pes je takisto nepokojnejší a nervóznejší. Ak si takéto signály na svojom domácom miláčikovi všímate, kľúčové je prehliadnuť jeho srsť, spozorovať môžete blší trus, červené miesta, pupáčiky (štípance od blchy) či chrasty. V krajnom prípade sú prítomné kožné ekzémy alebo holé miesta bez srsti.
Voľným okom spozorovať blchu nie je jednoduché, no ak sa v srsti nachádza, nie je vylúčené, že si ju všimnete, keďže sú často lokalizované v skupinkách. U plemien s dlhšou srsťou je to náročnejšie. To isté platí aj o vajíčkach, ktoré sú už vážnym varovným signálom prítomnosti bĺch. Znakom výskytu môže byť aj spomenutý trus, ktorý má podobu zrniečok maku. Vhodné je psa postaviť na biely podklad, prečesať srsť a ak uvidíte padajúci blší trus, ich prítomnosť si s istotou potvrdíte.
Postup, ako sa zbaviť bĺch u psa
Hlavné je psa odblšiť, a to čo najrýchlejšie. Čo zaberá na psie blchy najlepšie? Možností, ako zlikvidovať psie blchy, je viac, no dôležité je konať čo najrýchlejšie a určite tento krok neodkladať. Ak máte v domácnosti viac zvierat (psy, mačky), odblšenie je vhodné urobiť aj v ich prípade. Ľahko sa môže stať, že blchy sa vo veľkom usídlia aj v domácnosti. Ak máte psa s blchami v byte či v dome, nevyhnete sa ani odblšovaniu a dezinsekcii predmetov a priestorov v domácnosti.
- Prvým krokom je kúpanie psa a ručné odstránenie bĺch zo srsti. Vhodné je pri kúpaní použiť šampón proti blchám s antiparazitickým účinkom. Šampón s takýmto efektom je len krátkodobé riešenie na likvidáciu bĺch a vajíčok, ale nemá žiadny preventívny účinok.
- Následne je vhodné srsť dobre vyčesať jemnou kefou alebo hrebeňom.
- Ďalej je dobré na vysušenú srsť nastriekať sprej na psie blchy. Dostupných je viacero prípravkov, ktoré majú dlhší preventívny charakter v trvaní niekoľkých dní či týždňov.
- Alternatívou sú aj tzv. pipety na blchy pre psov. Ide o spot-on prípravky, ktoré sa podobne ako odčervovacie prípravky nanášajú medzi lopatky psa. Účinok aniprazitického roztoku je približne 1 mesiac.
- V neposlednom rade je správne uskutočniť odčervenie psa, a to proti vonkajším i vnútorným parazitom. Tento spôsob boja proti parazitom má z hľadiska efektivity vyhubenia parazitov najväčší efekt.
- Z dlhodobého hľadiska je veľmi dobré používať aj obojky proti blchám pre psy. Majú prevenčný charakter.
- Nemenej dôležité je odblšenie domácnosti a úplná dezinsekcia priestorov, v ktorých sa pes zdržiava – pelech, gauč, kreslá, koberce, podlahy. Deky či výstelku pelechu vyhoďte, prípadne namočte do dezinfekčného pracieho roztoku. Účinné je textílie či plochy ošetriť horúcou parou spolu s dezinfekčným čistiacim prostriedkom.
Ak má blchy vaše šteňa, postup sa môže líšiť, keďže niektoré prípravky nie je vhodné aplikovať na malé šteniatka. Pri výbere prípravkov je nutné zohľadniť vek zvieraťa. Existujú však šampóny proti blchám vhodné aj pre menších psíkov. V prípade šteniatok je ideálne odstrániť blchy fyzicky za pomoci hrebeňa na blchy. Prípadne je možné zakúpiť spreje proti blchám alebo spot-on pipety, no takisto s ohľadom na vek a hmotnosť psa.
Odčervenie psa a obojky proti blchám ako prevencia
V boji s blchami je kľúčové, aby ste zamedzili ďalšiemu napadnutiu psa týmito parazitmi. Odblšovacie prípravky ako také majú blchy, larvy a vajíčka usmrtiť, no nemusia ich nutne odpudzovať alebo to robia len po obmedzenú dobu. Dôležitá je samotná prevencia, ktorá môže zabrániť ďalšiemu výskytu týchto parazitov u vášho psa.
Tabletky na odčervenie sú dôležité z hľadiska likvidácie i prevencie vnútorných parazitov, ktoré môžu blchy ako medzihostiteľ rozširovať. Najčastejšie ide o črevné parazity, pásomnice alebo škrkavky. Vonkajšie odčervenie za pomoci roztoku má za následok odpudzovanie bĺch, kliešťov a iných vonkajších parazitov. Doba účinku je približne 3 až 6 mesiacov. Následne by sa mal cyklus odčervenia zopakovať.
Dlhodobý preventívny účinok majú aj špeciálne obojky proti blchám pre psy, ktoré uvoľňujú účinné látky na povrch kože. Je potrebné rátať s tým, že kvalitné obojky proti blchám sú drahšie, no ich účinok je dlhodobejší. Účinnosť obojka je pomerne individuálna v závislosti od konkrétneho typu. Najznámejšie sú značky Foresto, Scalibor, Kiltix alebo obojky Bolfo. Práve s týmito výrobcami majú majitelia psíkov veľmi pozitívne skúsenosti. Antiparazitárny účinok obojka sa môže líšiť, no spravidla ide o obdobie od 3 do 8 mesiacov.
Blchy v dome a odblšenie domácnosti
Platí nepísané pravidlo, že ak má váš pes blchy, je to len 5 až 20 % jedincov, ktoré sa nachádzajú v zamorenom prostredí. Preto je nevyhnutné, aby ste očistili, odblšili a vydezinfikovali všetky miesta a priestory, kde sa váš domáci miláčik zdržiaval a pohyboval. Inak sa ľahko stane, že sa blchy objavia znova. Životaschopnosť bĺch je veľmi dobrá a vydržia bez potravy aj niekoľko týždňov. Nestačí preto len štandardné vysávanie alebo vytrasenie kobercov.
Celý priestor je nutné dôkladne ošetriť dezinsekčnými prípravkami na likvidáciu parazitov a roztočov. Textílie alebo látkové povrchy je ideálne vyprať a použiť dezinsekčné prípravky. Povrchy čalúneného nábytku je dobré ošetriť horúcou parou s teplotou aspoň 90 °C. Špeciálnu starostlivosť venujte miestam, kde pes trávi najviac času. Rozhodne blchy v dome nepodceňujte, hrozí totiž, že sa môžu preniesť aj na ľudí či ostatné zvieratá.
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujímajú vás nejaké informácie ohľadom bĺch u psa? Chcete vedieť, ako postupovať pri odblšovaní psa alebo máte vlastné skúsenosti s blchami u vášho psíka? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše názory a skúsenosti, ktorými môžete pomôcť ostatným majiteľom domácich miláčikov v boji s týmto otravným parazitom.