
Saluki – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby
Poľovnícky, dostihový a coursingový pes – také je využitie tohto aristokratického plemena. Verný spoločník svojho pána sa vďaka pôvabnému vzhľadu a priateľskej povahe teší čoraz väčšej obľube. K cudzím ľuďom je rezervovaný, ale svoju rodinu miluje. Doma je tichý a nevtieravý, avšak hneď ako na to dostane príležitosť sa prejaví jeho láska k pohybu. Podľa delenia FCI sa radí do 10. skupiny (Chrty), 1. sekcie (Dlhosrsté chrty) a štandardu patrí číslo 269. Saluki ocení každú športovú aktivitu, pri ktorej sa behá, nielen psie športy, ale aj pohybové aktivity so svojím pánom. K deťom sa správa starostlivo a ochranársky, k iným zvieratám sa nespráva agresívne. Plemeno je veľmi čistotné a jeho srsť nezapácha. Pochádza z Blízkeho východu, kde ho mnohí považujú za „dar od Boha“.
Svojím výzorom nezaprie, že patrí do chrtej rodiny. Pes sa vyznačuje štíhlou, napriek tomu veľmi svalnatou postavou a má extrémne dlhé nohy. Úzky hrudník je hlboký a brucho je vtiahnuté. Nízko nasadený dlhý chvost býva nesený ovisnutý. Na úzkej, pretiahnutej hlave sa nachádzajú veľké, mierne vystúpené oči a vysoko nasadené zvesené uši s dlhou srsťou. Hustá a hladká hodvábna srsť býva zvyčajne biela alebo krémová, povolené sú i farby sivá, čokoládová, červená, čierna, čierna s pálením či trikolóra. Stretnúť sa môžete s dvomi variantmi – so strapcami na ušiach a zástavami na končatinách a chvoste, alebo s úplne hladkosrstým saluki. V kohútiku dosahuje perzský chrt 58 až 71 cm, jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 14 až 25 kg. Rovnako ako iné chrty aj saluki je s ohľadom na nízku úroveň telesného tuku citlivý na anestetiká a niektoré lieky. Vo svojej podstate je toto plemeno veľmi zdravé a stretnúť sa môžete len ojedinele s niektorými chorobami. V dôsledku nadmerného stresu môže psík trpieť psychosomatickými ochoreniami, postihnúť ho môže epilepsia, ochorenia srdca (srdcový šelest alebo kardiomyopatia) či rakovina. Dĺžka života sa u iránskeho salukiho pohybuje okolo 10 až 15 rokov.
Samostatný, inteligentný, pritom citlivý psí spoločník. Má rád blízkosť svojej rodiny, ale zachováva si istú nezávislosť. Pohladenie si naplno užíva, avšak keď potrebuje pokoj, utiahne sa do súkromia. Správaním trochu pripomína mačku, napr. aj tým, že svojmu pánovi nie je otrocky oddaný. Jeho nezávislosť sa môže prejavovať tvrdohlavosťou pri výcviku. K saluki sa treba pri tréningu správať s rešpektom a prejaviť trpezlivosť. Perzský chrt je bystrý a rýchlo pochopí, čo od neho požadujete. Dôsledným výcvikom môžete dokonca dostať pod kontrolu aj lovecký inštinkt tohto plemena. Pri neustálom opakovaní a nudných tréningoch sa začne pes rýchlo nudiť a začne byť tvrdohlavý. Socializácia je nutnosťou od šteniatka. Saluki si dokáže poľahky zvyknúť na iné domáce zvieratá a šancu dá aj deťom. K cudzím ľuďom si zachováva odstup, potrebuje čas, aby si na nových ľudí zvykol. Potom sa však prejaví ako mimoriadne spoločenský pes. Na pohladenie od cudzích ľudí je citlivý, ale nebýva agresívny. Pri tréningu by ste nemali zabúdať na jeho danosti, a teda silnú potrebu behať. Perzské plemeno saluka bolo pôvodne vyšľachtené na lov gaziel, v dospelosti dokáže pes vyvinúť rýchlosť takmer 70 km/h. Na prechádzky nikdy nechoďte bez vôdzky, ak pes raz odbehne, ťažko ho privoláte späť. Jeho túžbu po pohybe uspokojíte rôznymi športami – bude vám robiť spoločníka pri bicyklovaní, vybúri sa na psích dostihoch alebo na coursingu. Saluki nemá rád vodu, plávanie preto preň vhodné nie je, príliš neocení ani horské túry.