
Sibírska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie
Patrí medzi najväčšie plemená mačiek. Má dlhú a hustú srsť. Je to veľmi schopná lovkyňa a nebojí sa ani výšok. Ideálne prostredie pre ňu predstavuje dom s voľným výbehom. Dokáže byť samostatná a nezávislá, no na druhej strane tiež vyžaduje lásku a pohladenie. Je inteligentná a dokáže sa naučiť rôznym trikom či praktizovať agility. Mačka sibírska je aktívna, zvedavá a hravá. Je ústretová aj voči ostatným domácim miláčikom. Hoci sa dokáže zabaviť, samotu nemá príliš rada. Na majiteľa sa pomerne silno naviaže.
Svoj pôvod má táto dravá šelma v Rusku. Jej pôvod je v kaukazských divokých mačkách. Srsť má tri vrstvy, vďaka čomu jej zima neprekáža. Kedysi toto plemeno malo názov sibírska lesná mačka, no pre odlíšenie od nórskej lesnej mačky sa prívlastok lesná vypustil.
Povaha
Jej povaha je veľmi tolerantná i živelná zároveň. Tento mačací obor je prítulný, priateľský a verný. Na svojho pána sa fixuje veľmi rýchlo. Pobyt vonku jej svedčí, pretože je zvedavá a dobrodružná. Je veľmi inteligentná a nemá problém sa naučiť povelom, trikom či počúvať na meno. Skúsiť s ňou môžete tiež tréning agility. Má silné lovecké pudy a ak sa vyberie na lov, s korisťou sa rada príde pochváliť. Vonku sa dokáže zabaviť skákaním či lezením, kde sa bude dať. Napriek tomu, že ide o veľké a robustné mačky, sú agilné a rýchle.
Úplne uzatvorený priestor nemá rada. Spoločnosť ľudí si užíva a mňaukaním si ochotne vypýta pozornosť alebo prejaví náklonnosť. Ak ju budete mať v interiéri, hračky a mačacie hlavolamy sú pre jej bystrú hlavu ako stvorené. Zvedavosť ju donúti stlačiť kľučku alebo pozrieť do zásuvky. Niekedy lekcia poslušnosti môže byť naozaj nevyhnutná. Sibírske mačky dospievajú pomerne pomaly aj preto sú do 3. – 4. roku života veľmi hravé a maznavé. Sibírska mačka nerada trávi čas osamote. Ak nemá spoločnosť ľudí, nájde si vo svojom okolí mačaciu spoločnosť. Prípadne jej zaobstarajte ďalšiu mačaciu kamarátku. Veľmi dobre vychádza taktiež so psami.
Vzhľad a srsť – biela, čierna i šedá
Mohutnosťou postavy pripomína mainskú mývaliu mačku. Toto veľké plemeno dosahuje hmotnosť od 4 až do 10 kg. Telo je robustné a osvalené. Kocúry sú výrazne mohutnejšie. Dĺžka tela mačky sibírskej je od 40 do 70 cm. Samice sú menšie. V kohútiku môže byť výška 30 až 35 cm. Zadné končatiny sú dlhšie ako predné a labky sú zaoblené s výraznými pásmi hustého osrstenia. Hlava má klinovitý tvar. Smerom od čela k papuli sa veľmi mierne zužuje. Uši sú pomerne blízko k sebe.
Dlhá srsť sibírskej mačky má trojitú vrstvu a je veľmi hustá. Na lopatkách a na hrudníku je srsť kratšia. Chvost je husto osrstený a hrubý. Srsť je u niektorých jedincov hebká, no môže byť aj hrubšia, nemá vlnitý reliéf. Je vodoodpudivá, preto mačky často podnikajú výlety mimo revír aj počas dažďa. Farebných štandardov je veľké množstvo. Populárna je biela sibírska mačka, no taktiež je mačka sibírska pútavá v čiernej farbe. Inak však môže byť krémová, šedá, čokoládová alebo korytnačí odtieň. Častou súčasťou kombinovaných farieb je biela, ktorá je povolená v akomkoľvek pomere. Najčastejšie sa nachádza na bruchu, hrudi alebo na brade. Niektoré mačky majú srsť melírovanú alebo mramorovanú so vzormi.
Starostlivosť a zdravie
Je to veľká mačka so živelnou povahou. Lezenie, skákanie a objavovanie svojho revíru je presne životný štýl, ktorý obľubuje. Dom s voľným výbehom na dvor alebo do záhrady je pre sibírsku mačku ideálnym prostredím. Lovenie má taktiež v obľube a úlovkom sa vždy rada pochváli. Život v byte zvládne, no o to viac podnetov pre svoje aktivity bude potrebovať. Hračky, hlavolamy, mačacie stromy i škrabadlá sú nutnosťou. Ideálne, ak by ste jej dopriali spoločníčku svojej alebo inej rasy. Dobre vychádza so psami, ak je aj pes socializovaný. Na majiteľa sa silno naviaže a preto je verná a z potuliek sa vždy vráti. Skvele zapadne do rodiny s deťmi.
Sibírsku mačku môžete učiť i rôznym trikom či povelom. Inteligencia je jej prednosťou. Dokáže sa dokonca naučiť na vôdzku. Pri výcviku však berte do úvahy jej nálady. Výcvik ju nebude baviť každý deň. Ak plánujete so „sibírkou“ bývať v byte, potom je venčenie skvelou možnosťou. Mačke sibírskej doprajte dostatok živočíšnych bielkovín, a to pokojne vo forme surového mäsa. Sacharidy smie prijímať v menšom množstve. Nevadí jej ani suchá, ani mokrá strava a môžete tak kombinovať. Starajte sa o jej srsť. Je síce odolná, no oplatí sa ju pravidelne 2- až 3-krát do týždňa kefovať, aby sa nezamotávala a netvorila chumáče. Kúpanie je nutné len vtedy, ak je srsť výrazne znečistená. Srsť sibírskej mačky nepĺzne príliš intenzívne, čo oceníte, ak ju budete chovať v byte alebo v interiéri domu.
Sibírska mačka sa na základe štatistík dožíva priemerne 11 až 18 rokov. Zdravotné problémy sa objavujú hlavne u jedincov, u ktorých dochádzalo k príbuzenskému kríženiu alebo kríženiu s inými plemenami. U starších mačiek tejto rasy sa môžu objavovať ochorenia srdca (hypertrofická kardiomyopatia). U pôvodnej sibírskej mačky bez prešľachťovania sa žiadne frekventované dedičné ochorenie nediagnostikujú. Je čistotná a srsť si čistí sama. Vzhľadom na dlhú srsť množstvo prehltne. Majte preto k dispozícii maltovú pastu, aby nedošlo k tráviacim ťažkostiam.
Najčastejšie otázky – FAQ
Sibírska mačka patrí k veľkým plemenám. Zaujala vás mačka sibírska svojou povahou alebo vzhľadom? Chceli by ste sa dozvedieť ešte niečo viac? Ak máte nezodpovedané otázky, napíšte nám komentár priamo pod článok a ochotne vám odpovieme. Taktiež budeme radi, ak máte ako chovatelia skúsenosti so sibírskou mačkou. Vaše názory, rady a tipy v diskusii môžu byť pre čitateľov veľkým prínosom.