Škrečok džungarský

Škrečok džungarský – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

„Džungarák“ alias škrečok džungarský tiež známy ako biely ruský škrečok (ruský trpasličí škrečok) či škrečok sibírsky patrí do rodu škrečkov Phodopus. Zaujímavosť je, že pomenovanie škrečka nie je presne stanovené a aj preto sa v chove zaužívalo viac názvov. Škrečok džungarský patrí k pomerne aktívnym druhom, pričom má rád aj maznanie a spoločnosť ľudí. Jeho pôvod by sme historicky hľadali v rozľahlej Sibíri či v Mongolsku a Kazachstane, kde žije vo voľnej prírode. Jeho špecifickým poznávacím znakom je zmena sfarbenia podľa ročného obdobia. Vo voľnej prírode sa s blížiacou zimou jeho pôvodne biela či plavosivá srsť mení na svetlú až bielu. V klietkovom chove sa to zvyčajne nedeje tak výrazne. Škrečok džungarský je hravý a hoci deň prespí, k večeru ožíva, preto potrebuje pre aktívne vyžitie členitú klietku. Dožíva sa krátkeho veku 1 až 3 roky.

Publikované: 24.08.2023
Aktualizované: 24.08.2023
Obsah článku:

Škrečok džungarský sa spoločnosti nebojí. Oproti iným druhom škrečkov samotárov je „džungarák“ relatívne nebojácny. Dôvodom jeho spoločenskej povahy je, že aj vo voľnej prírode žije v skupinkách. Preto je možný chov viacerých škrečkov v jednej ubikácii. Pozor však na nekontrolované množenie a agresívne správanie. Samci sú enormne plodní a samičky majú plodné dni vo veľmi krátkom intervale, čo im umožňuje sa množiť veľmi často až nepretržite. Zaujímavosťou škrečka džungarského je tiež to, že ide o jedného z najľahšie domestikovaných škrečkov. Je tiež veľmi čistotný a potrebu spravidla vykonáva na jedno miesto, čo uľahčuje pravidelné čistenie podstielky.

Vzhľad a veľkosť

Džungarský škrečok (Phodopus sungorus) patrí k malým druhom týchto hlodavcov. Má guľatý tvar a oproti takým škrečkom sýrskym má polovičnú veľkosť. Na dĺžku nemá viac ako 7 až 10 cm a hmotnosť sa pohybuje v priemere od 20 do 45 g. Vo voľnej prírode sa hmotnosť výrazne mení podľa ročného obdobia. Sibírsky škrečok má tiež veľmi krátky chvostík od 0,5 až po 1,5 cm. Oči škrečka džungarského sú guľaté a čierne. V prípade, že ide o albínsky druh, oči sú červené. Má krátku srsť.

Populárny je svojimi špecifikami vo sfarbení. Obľúbenou farbou srsti u sibírskeho škrečka je zimná biela (perleťová – zimná srsť). Vo voľnej prírode sa počas leta, resp. so skracujúcimi sa dňami mení takáto biela alebo sivá srsť na chrbte na tmavohnedú alebo bledohnedú. Ide o jedinečnú vlastnosť týchto škrečkov, že s nástupom chladného počasia zbelavejú. Na tvári sa vtedy objavujú sivé odtiene, pričom okolie úst a fúzov dostáva bledosivý nádych. Zvyšok hlavy je tmavohnedý alebo až čierny, pričom po chrbte sa tiahne čierny alebo čiernohnedý chrbtový pás. Ďalšie sfarbenie predstavuje kombinácia sivej, tmavosivej (modrosivej) a belavej farby v kombinácii s čiernohnedým pásom, ktorý sa tiahne od hlavy až po chvost. Takémuto sfarbeniu sa hovorí zafír – brucho, hruď a nohy sú vždy biele.

V zajatí u škrečkov džungarských dochádza k zmenám pigmentácie srsti menej často alebo je oneskorená. Pri výmene letnej (tmavšej) srsti za zimnú sú tieto zmeny omnoho menej výrazné. Zmeny sú vo voľnej prírode vyvolané aktiváciou hormónu prolaktínu, ktorý sa produkuje s ohľadom na kratšiu dĺžku dňa pod menej ako 14 hodín denného svetla. Srsť sa na zimu mení aj z hľadiska väčšej hustoty. Zimná srsť nastupuje okolo októbra – novembra a letná sa začína sfarbovať niekedy vo februári až apríli. V prírode tieto zmeny sfarbenia srsti napomáhajú škrečkom džungarským v maskovaní sa pred predátormi.

Škrečok džungarský vzhľad

Terárium – klietka a chov

V prípade, že sa pre chov bieleho ruského škrečka rozhodnete, dôležité je prostredie, v ktorom bude tráviť prevažnú väčšinu svojho života. Pre chov škrečka džungarského, napriek jeho malým rozmerom, je vhodné mať členitú ubikáciu s aspoň dvoma úrovňami. Má totiž pomerne energickú a živelnú povahu. Vhodné je preto akvárium, klietka alebo terárium s poschodiami. Pri výbere klietky myslite na veľkosť škrečka džungarského, aby nemal tendenciu pokúšať sa prepchať medzerami mrežovania. Rozostupy by mali byť najviac 0,5 cm. Základňa klietky by mala byť aspoň 50 x 30 x 30 cm. Ako podstielku je najlepšie používať bezprašné hobliny, kukuričnú podstielku alebo bukovú štiepku. Niektorým škrečkom dokonca môže vyhovovať piesok (napr. určený pre činčily), pretože vo voľnej prírode sa pohybujú po stepiach a objavujú sa aj na niektorých častiach v púšti. Klietku nikdy neumiestňujte do prievanu, k zdroju tepla či chladu ani na priame slnko. Ubikácia by nemala byť umiestnená ani v blízkosti televízora alebo zdroja hluku.

Súčasťou klietky by mali byť vhodné hračky a prekážky, ktoré džungarského škrečka zabavia počas jeho večernej a nočnej aktivity. Chýbať nesmie napájačka, miska na krmivo, koleso na behanie, vhodné vetvy na okusovanie, preliezky z lán, látky či dreva (ovocné dreviny alebo drievka na hlodanie) a chýbať nesmie ani domček, v ktorom škrečok strávi – prespí väčšinu dňa. Na výstelku domčeka môžete použiť bezprašné hobliny alebo seno. Na brúsenie hlodákov sú vhodné aj minerálne kamene alebo drievka na hlodanie. Odporúčame tiež do klietky umiestniť vyvýšenú terasu alebo hrubšie konáre, kde môžete umiestňovať rôzne pochúťky, za ktorým „džungarák“ ochotne vylezie. Zabavia ho aj kartónové krabice (bez potlače, farbív a lepidiel) alebo papierové rolky z toaletného papiera, ktoré rád rozhryzie a zahrá sa s nimi.

Škrečok džungarský klietka

Strava

Nemenej dôležitá je z hľadiska starostlivosti vhodná strava. Krmivo pre škrečky zoženiete v každom dobrom obchode pre zvieratá, no a dnes si kvalitné krmivo nakúpite aj na internete z pohodlia domova. Základ predstavuje rastlinná potrava, ktorá sa skladá z rôznych semien či orechov. Krmivo si môžete zo zmesí namiešať sami. Je dobré nechať si poradiť, aby mal škrečok krmivo s vhodným množstvom vitamínov a nebol zbytočne prekrmovaný energickým krmivom. Dnes bežne kúpite kvalitné namiešané zmesi krmiva pre škrečky s obsahom minerálov a vitamínov.

Okrem rastlinnej stravy môžete jeho jedálniček spestriť múčnymi červami, cvrčkami alebo lúčnymi koníkmi, ktoré mu doprajete ako pochúťku. Prekvapivo, džungarský škrečok nepohrdne ani tvarohom alebo jogurtom, avšak len v malej miere. V takom prípade mu nepodávajte žiadne ovocie alebo zeleninu, aby nemal tráviace ťažkosti. Čo sa týka potravy vo forme ovocia a zeleniny, to podávajte škrečkom príležitostne na spestrenie stravy. Nikdy škrečkom nedávajte citrusové plody, avokádo, cesnak, cibuľu, zemiaky alebo paradajky. Môžu byť pre zviera toxické. Potrebný je zdroj čerstvej pitnej vody – napájačka.

Škrečok džungarský strava

Starostlivosť a zdravie

Ruský trpasličí škrečok je cez deň pokojný a miluje oddych, pri ktorom by ste ho nemali rušiť. Má svoj režim a ožíva až k večeru či počas noci. Rád sa zahrá s hračkami a preliezkami. Dokáže sa pohybovať veľmi rýchlo, preto niekedy očakávajte, že pri pokuse vziať si ho na ruky sa s ním trocha budete naháňať. Škrečka neodporúčame nechať behať voľne po byte či dome. Hrozí, že si nedopatrením ublíži. Navyše chytiť ho môže byť následne problém. Ľudí sa však po domestikovaní nebojí a je relatívne spoločenský. Nosenie na rukách nie je zvyčajne problém, no škrečok si musí zvyknúť, preto pozor na nebezpečenstvo pádov.

Starostlivosť o škrečka džungarského je možné považovať za nenáročnú. Stačí, ak škrečkovi zabezpečíte vhodný domov, kvalitné krmivo, pitnú vodu a dostatok hračiek. S výmenou podstielky to takisto nemusíte preháňať. Výhodou tohto druhu škrečkov je, že si väčšinou nájdu jedno miesto, kde potrebu vykonávajú. Preto je vhodné primárne vymieňať podstielku na tomto mieste. Z prehnanej čistoty môžu byť nesvoji a pri kompletnej výmene podstielky stratia pachový komfort, preto sa môžu znova cítiť ako v cudzom prostredí.

Chovať môžete tohto škrečka aj v skupinkách. Musia však byť chovaní spolu odmalička. V prírode sa samec a samica stretávajú len za účelom párenia. Pozor však na ich nekontrolované množenie. Odporúča sa radšej spoločný chov samičiek. Samice dokážu v jeden deň porodiť a ešte v ten deň otehotnieť. Dĺžka gravidity u samičky škrečka džungarského je 20 až 22 dní. Spoločný chov samca a samičky môže v období párenia vyvolať u škrečkov agresívne správanie. Samica je plodná každé 4 dni. Preto môže v podstate rodiť vrh za vrhom a otehotnieť každým dňom. Plodnosť samcov je vysoká. Mláďatá počas dospievania zvádzajú boje a je potrebné ich oddeľovať. Mladé škrečky sú schopné páriť sa po 18 až 23 dňoch od narodenia. Samica ich odstavuje vo veku okolo 1 mesiaca. Pohlavie mláďat nie je po narodení možné hneď určiť.

Čo sa týka chorôb, škrečky sú náchylné na vznik nádorových ochorení. Poraniť si môžu lícny vačok pri konzumácii ostrých predmetov. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria zlomené hryzáky, dehydratácia, zápcha, hnačka či zápaly uší. Ak sú škrečky chované v skupinách, môžu sa zraniť medzi sebou. Škrečok džungarský s dožíva v priemere 1 až 3 rokov. Pri veľmi dobrej starostlivosti môže žiť aj dlhšie.

Škrečok džungarský starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste vášnivým chovateľom škrečkov? Máte alebo ste mali doma škrečka džungarského? Ak máte skúsenosti s chovom tohto malého a veselého hlodavca, budeme radi, ak sa podelíte o svoje zážitky a poskytnete ostatným chovateľom rady, tipy či odporúčania v chove a starostlivosti o škrečka. Zapojte sa do diskusie pod článkom, kde môžete napísať komentár. Zaujíma vás niečo ohľadom tohto druhu škrečka? Radi vám pomôžeme a zodpovieme vaše otázky.

Dĺžka života škrečka džungarského sa pohybuje od 1 do 3 rokov. Pri dobrej starostlivosti v domácich podmienkach môže žiť aj dlhšie.

Farba srsti sa vo voľnej prírode u škrečka sibírskeho mení. S príchodom leta a predlžujúcich sa dní odtieň srsti tmavne. Najčastejšie je v prírode škrečok džungarský biely (zimná srsť), sivý až tmavosivý (zafír). V zimnom období môže byť škrečok biely (perleť). Sfarbenie mení aj za účelom, aby splynul s prostredím a chránil sa vo voľnej prírode pred predátormi. Nikdy nie je ani počas letných mesiacov úplne čierny. Okrem sivej, tmavosivej, bielej, môže mať srsť až tmavohnedú. Od hlavy až po chvost sa mu tiahne čierny alebo tmavohnedý pruh. Hruď, končatiny a brucho bývajú vždy belavé až biele.

Vo zvieracích obchodoch bežne kúpite zmesové krmivá pre škrečky alebo si môžete zmes namiešať sami. Prevažuje rastlinná strava v podobe semien (slnečnica, ovos, proso) a orechov. Živočíšny zdroj potravy môžete obohatiť o múčne červy alebo cvrčky. Nepohrdne ani vhodným ovocím či zeleninou. Pozor na nevhodné ovocie a zeleninu, ktoré môžu byť pre škrečka toxické. Nepohrdne ani trochou tvarohu či jogurtu.

Najčastejšie sa môžu privodiť zranenia, ako zlomené hlodáky alebo poranenie lícneho vačku pri konzumácii ostrejších predmetov. Objaviť sa môže štandardne hnačka, zápcha alebo zápaly uší. V skupinovom chove môže dôjsť k vzájomnému zraneniu. U škrečkov je tiež riziko výskytu nádorových ochorení.

Vo zvieracích obchodoch natrafíte na škrečka džungarského za cenu od 5 do 10 eur. V niektorých chovoch môže stáť 15 až 25 eur. Cena sa môže líšiť aj podľa sfarbenia.  

Škrečok džungarský patrí k malým hlodavcom, ktorých dĺžka tela nie je viac ako 7 až 10 cm. Hmotnosť dospelého škrečka sibírskeho je 20 až 45 g.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(88.2%)